Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu Lśniący Lamparcik 10.04PL Remix Wydany

MasterMatan 13 Maj 2010 21:52 3311 8
  • 29 kwietnia 2010 Odbyła się premiera oficjalnego produktu Canonical Ltd. i Ubuntu Foundation. Dziś 13 maja została wydana polska wersja ze zmienioną paczką programów dostępnych zaraz po instalacji oraz w pełni spolszczoną wersją językową. Trochę dodano i trochę zmieniono a więc:

Co zostało wyrzucone:
    * mono (czyli F-Spot i Tomboy)
    * Evolution
    * gry
    * materiały przykładowe (examples)
    * obce języki i fonty
    * sporo tapet

Co zostało dodane:
    * język polski
    * GIMP
    * Thunderbird (działa z apletem powiadamiania)
    * Ubuntu Tweak
    * kodeki (wszystkie popularne z wyjątkiem windowsowych)
    * pakiet deszyfrujący DVD
    * menedżer plików Tux Commander
    * drukarkę PDF-ów
    * graficzny konfigurator zapory sieciowej – Gufw
    * graficzny instalator windowsowych sterowników dla kart wi-fi – Ndiswrapper
    * menedżer zdjęć i przeglądarka grafiki – gThumb
    * program dla kamerek internetowych – Cheese
    * dodatki do Nautilusa (open-terminal, zmiana rozmiaru grafik etc.)
    * 7zip-full
    * unrar-free
    * klienta ftp – gFTP
    * program do backupu danych – Déjà Dup
    * program do montowania obrazów płyt jako wirtualne napędy – Furius ISO Mount
    * dodatki do Compiza (Emerald, konfigurator etc.)
    * tapety z Lamparcikiem
    * wszystkorobiący skrypt, tym razem z graficznym GUI

Wszelkie prace nad "remiksowaniem" zostały zrobione "własnoręcznie" przez społeczność którą pozdrawiam. Dzięki wam (jak i nam) Linux nie jest już tak trudnym systemem jakim wg niektórych był jeszcze niedawno. Polska wersja na pewno zachęci wielu użytkowników do wypróbowania tej dystrybucji lub zainstalowania jako główny bądź alternatywny system operacyjny.

Pozostałe informacje oraz linki prowadzące do obrazów są pod tym adresem
    http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2010/05/...0-04pl-czyli-nasz-remiks-ubuntu-10-04-wydany/

Pozdrawiam, Enjoy Linux :)

Fajne! Ranking DIY
  • #2 14 Maj 2010 00:48
    xanio
    Poziom 27  

Sam używam zazwyczaj wersji dostarczonej przez Canonical ale
    ogólnie popieram inicjatywę: zazwyczaj polska wersja ma 'out of the box' więcej rzeczy stosowanych w naszych realiach więc jest mniej roboty po instalacji.
    Tapetki niestety są straszliwie kiczowate ale specjalnie się tym nie przejmuję: sieć obfituje w różne tapetkowe dzieła sztuki.

• #3 14 Maj 2010 08:23
    skynet_2
    Poziom 26  

Dobry system ale denerwującym jest fakt że jego twórcy upraszczają go kosztem funkcjonalności, nawet kopiowania nie można wstrzymać, natomiast na KDE występuje trochę błędów.

Lubie systemy oparte na debianie ale zastanawiam się nad przesiadką na openSUSE lub Fedorę.

btw. dzięki na info o Thunderbird naprawdę fajny program.

• #4 14 Maj 2010 13:20
    djkarol1
    Poziom 16  

Thunderbird byłby ok gdyby nie mało intuicyjne eskportowanie bazy e-maili. No chyba że to zmienili w nowych wer.

• #5 14 Maj 2010 14:29
    quniq
    Poziom 21  

Thunderbird może i jest fajny, ale nie doszukałem się opcji, dzięki której mógłbym mieć oddzielnie maile z różnych skrzynek.

Co do Ubuntu, to trochę to denerwujące, że co pół roku wychodzi nowa edycja. Może było by lepiej, gdyby mechanizm aktualizacjii działał lepiej. Raz zaktualizowałem system do wyższego numerka. Przestała działać połowa sprzętu... Wątpię, żeby osoba, która nie jest specjalistą, a do takich jest adresowany system, poradziła sobie, nawet za pomocą googli. A reinstalacja systemu też mało wygodna jest (po co instalować od początku, skoro dobrze śmiga?).Trocę takie to bez sensu dla mnie.

• #6 14 Maj 2010 14:54
    timo66
    Poziom 23  

Ja się już ciesze 10siątką pomału 2 tygodnie i muszę przyznać że system stabilniejszy i dużo szybszy od 9.10 [ uruchomienie na poziomie 40sekund , co jest mało istotne, a zamykanie dosłownie 6 sekund ] Jedynie co mi się nie podoba to długa instalacja , trwająca dobra godzinę .
    quniq jak byś miał wydzielonego home to byś nie miał takich problemów- wystarczy główna partycja kolo 10GB + 10GB [na nowszy system] , a reszta to home i nic nie robiąc z istniejącym systemem można się cieszyć nowszym - różnica taka że przy uruchamianiu wybierasz na którym chcesz działać. Swoją drogą nikt Ci nie każe robić upgrade, jakoś osoby z xp nie palą się do vista - tu jest dokładnie to samo, bo bez najnowszej dystrybucji można dalej aktualizować programy do najnowszej wersji, a czas wspierania jest jak się nie mylę 2 lata. Obecna wersja ma wydłużony ten czas

• #7 14 Maj 2010 14:58
    Hucul
    Poziom 39  

Dziesiątkę Kubuntu testowałem od wielu miesięcy , niedługo przesiądę się na następną alfę :D
    U mnie instalacja trwała kilkanaście minut .

• #8 14 Maj 2010 15:08
    quniq
    Poziom 21  

Timo, mam 25GB na linucha i mu starczy. Nie wiem, co dodatkowa partycja ma do aktualizacji systemu. Jak aktualizuję system, to nie potrzeba mi starszej wersji (chociaż ja nie jestem linksiarzem, nie znam się). Obecnie mam Ubuntu Studio 10.04 i win 7. A co do gruba, to menu wyboru jest nawet przy jendym ubunciaku - dodatkowo jest przecież recovery i memtest ;)

Co do startu, to mi startuje szybciej, niż w te 40 sekund (nie mierzyłem), ale jakiejś różnicy między 9.10 a 10.04 nie zauważyłem. Może różnica jest zauważalna przy wolniejszych komputerach.

• #9 14 Maj 2010 16:25
    timo66
    Poziom 23  

To ma do tego dodatkowa partycja że omijasz przypadek losowy nie działania starszych programów i krzaczenia się systemu, bo przy upgrade nie ma 100% pewności powodzenia i co zrobisz jak się system wysypie ? Poradzisz sobie z konsolą ? Te 10GB podałem na własnym przykładzie , bo spokojnie w 95% to wykorzystuje. 40sekund to jest czas od nacisniecia guzika do czasu az procesor wchodzi w stan "bezczynności" czyli jakieś 8-10sekund lawowania biosu + ekran logowania .