Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosować wyłącznik czy bezpiecznik?

13 Maj 2010 22:16 5629 8
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam silnik 3 fazowy który mam zamiar wykorzystać do piły tarczowej, wszystko mam już przygotowane jednak mam pewien problem.
    Mianowicie, co lepiej zastosować jako przełącznik przy silniku 4,5kW, 8,5A?
    Wyłącznik tego typu
    czy można zastosować zwykły bezpiecznik na 3 fazy??
    nie ukrywam że różnica cenowa po między wyłącznikiem za bezpiecznikiem jest dosyć spora.
    Z tego co mi wiadomo wyłącznik ma zabezpieczenie termiczne tak samo bezpiecznik.
    Czy wykorzystanie bezpiecznika jest dobrym pomysłem:?:
  • Poziom 21  
    Bezpiecznik chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń, do włączania i wyłączania silnika służy wyłącznik silnikowy taki jak na pierwszym linku. Wystarczy tylko dobrać prąd względem tabliczki znamionowej. Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witam

Według mnie jeśli już sam bezpiecznik to zastosować go powinieneś na mufie podłączeniowej ale w twoim przypadku najlepiej jak kupisz przełącznik z wbudowanym bezpiecznikiem który w razie jakiegoś przeciążenia przyłącza odetnie zasilanie choć ja raczej bym polecał rozetkę i najpierw przełącznik ze zmianą faz co nam pomoże w uzyskaniu obrotów lewo prawo przy innych urządzeniach potem dajesz bezpiecznik. No i przy pile dajesz rzecz jasna wyłącznik. Prosto i bezpiecznie. A jak podłączysz inne urządzenie to nie będziesz musiał rozkręcać mufy i zamieniać przewodów. Co do samych bezpieczników zgadzam się z przedmówcą.
  • Poziom 21  
    W zwykłym gospodarstwie domowym nie spotyka się urządzeń wymagających zmiany obrotów prawo-lewo. Kiedyś widziałem efekty przełączenia kierunków obrotu w takiej pile, silnik praktycznie na złom. Bezpieczniki to się daje w rozdzielni. Obwód na którym będzie pracowała piwa już taki zapewne ma. Nie ma sensu dawać kolejnego. Nie wiem czy urządzenie jest stacjonarne czy przenośne jeśli stacjonarne to wyłącznik silnikowy taki jak pokazałeś. Jeśli zasilane z wtyczki może być przełącznik przy mufie ale tylko 0 -1 (włącz wyłącz) i termik przy silniku.
  • Moderator
    worw napisał:
    do włączania i wyłączania silnika służy wyłącznik silnikowy taki jak na pierwszym linku.

Bzdura
    JacekEPS napisał:

Jak najbardziej ten

Bzdura
    Dj_Pele napisał:

Według mnie jeśli już sam bezpiecznik to zastosować go powinieneś na mufie podłączeniowej ale w twoim przypadku najlepiej jak kupisz przełącznik z wbudowanym bezpiecznikiem który w razie jakiegoś przeciążenia przyłącza odetnie zasilanie choć ja raczej bym polecał rozetkę i najpierw przełącznik ze zmianą faz co nam pomoże w uzyskaniu obrotów lewo prawo przy innych urządzeniach potem dajesz bezpiecznik. No i przy pile dajesz rzecz jasna wyłącznik. Prosto i bezpiecznie. A jak podłączysz inne urządzenie to nie będziesz musiał rozkręcać mufy i zamieniać przewodów. Co do samych bezpieczników zgadzam się z przedmówcą.

dużo nieprawdy
    worw napisał:

W zwykłym gospodarstwie domowym nie spotyka się urządzeń wymagających zmiany obrotów prawo-lewo.
    bardzo często się spotyka
    Kiedyś widziałem efekty przełączenia kierunków obrotu w takiej pile, silnik praktycznie na złom.
    To już kwestia układu przełączania, to jak nauka parkowania dla początkującego kierowcy: zapłaci to się nauczy
    Bezpieczniki to się daje w rozdzielni.
    I tu 100% racji
    Obwód na którym będzie pracowała piwa już taki zapewne ma. Nie ma sensu dawać kolejnego.
    Zgoda
    Nie wiem czy urządzenie jest stacjonarne czy przenośne jeśli stacjonarne to wyłącznik silnikowy taki jak pokazałeś.
    W pewnym sensie właśnie tak. Tylko nie wiem co kto rozumie przez urządzenie stacjonarne.
    Jeśli zasilane z wtyczki może być przełącznik przy mufie ale tylko 0 -1 (włącz wyłącz) i termik przy silniku.
    Właśnie.
  • Poziom 13  
    Witam

Kolego_-retrofood-_ proponuje zapoznać się z tym linkiem
    Link

Ewentualnie temat poruszany juz na forum Link

Więc po co produkują obudowy do tych wyłączników
    Link

I jeszcze jedno te styki NC i NO to opcja dla tych wyłączników

Jacek
  • Moderator
    JacekEPS napisał:
    Witam

Kolego_-retrofood-_ proponuje zapoznać się z tym linkiem
    Link

Kolego, z linkiem jestem zapoznany, lecz nie mogę zmienić zdania.
    Wydaje mi się, że po prostu nie zwróciłeś uwagi, że drag0n666 napisał:
    Cytat:
    Mam silnik 3 fazowy który mam zamiar wykorzystać do piły tarczowej
    .
    W takiej sytuacji, z wielu względów, stosuje się wyłączniki typu ŁK o odpowiedniej szczelności obudowy, lub podobne, a nie wyłączniki silnikowe.
    A gdzie się używa silnikowych, to odpowiedziałem Kol. worw.
  • Poziom 13  
    worw napisał:
    Nie wiem czy urządzenie jest stacjonarne czy przenośne jeśli stacjonarne to wyłącznik silnikowy taki jak pokazałeś. Jeśli zasilane z wtyczki może być przełącznik przy mufie ale tylko 0 -1 (włącz wyłącz) i termik przy silniku.

Więc wszystko zależy od sposobu montażu piły :D
    A ta nie została określona

Jacek
  • Poziom 39  
    A co koledzy powiedzą np. na punkt 3 ?
    DOSTOSOWANIE MASZYN DO MINIMALNYCH WYMAGAŃ W
    ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

Wyłącznik silnikowy GZ1, wyzwalacz zanikowy, obudowa z grzybkowym przyciskiem bezpieczeństwa.
    Czy zastosowanie np. takiego zestawu w przypadku załączonego urządzenia i zanikiem napięcia np. na skutek awarii sieci, a potem nagłego i niespodziewanego pojawienia się napięcia może uchronić użytkownika przed niespodziewanym uruchomieniem i wypadkiem?