Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link

13 Maj 2010 22:44 7455 54
  • Poziom 9  
    Witam Serdecznie.
    Otóż mam interrnet z netii. Mam postawiony router Pentagram Cerbersus P 6311-072 do tego routera m.in. podłączyłem router TP-Link WR340G z wejściem Ethernetowym. NIe wiem jak skonfigurować ten router aby działał poprawnie. Na razie połączyłem nie do wejścia Wan lecz do jednego z wyjść i działa. Natomiast chciałbym go poprawnie skonfigurować. Ale nie wiem jak...
  • Specjalista Sieci, Internet
    raczej poprawnie podłączyłeś, tego tplinka kupileś aby miec WIFI ?

w takim wypadku, funkcja "router" w tp-linku jest bezużyteczna, router już masz jeden, ten internetowy, na pewno nie potrzeba ci drugiego routera wewnatrz, więc używasz twojego routera jako AP-eka.

jeżeli DHCP server jest załączony w cerberusie to wyłącz DHCP serwer z tp-linka bo zaczną się dziać "dziwy"
  • Poziom 9  
    Nie, do tego routera chciałem podłączyć bramkę voip cisco, ale mam problem bo gdy ktoś do mnie dzwoni na bramkę to słyszymy się idealnie, a jak ja do kogoś dzwonię to nie słyszę rozmówcy a on mnie słyszy. Kiedyś miałem pod tym cerberusem d-linka i bramka działała. Bramka w innym miejscu działa a u mnie jest taki problem. Myślałem że jeśli kupię router (a mam lapka więc wi-fi się przyda) i go skonfiguruję to bramka będzie śmigać. Wina na 100% nie leży po stronie bramki. chciałbym tak skonfigurować router żeby kabel z cerberusa(1 routera) był podłączony pod wejście WAN i wszystko dobrze śmigało, a nie tak prowizorycznie jak teraz co daje mi wyłącznie wi-fi...
    Jeśli net jest na cerberusie ust. PPoA/PPoE to w Tp-Linku ma być dokładnie to samo? Czy może jeśli już Cerberus jest skonfigurowany to Tp-link ma być inaczej skonfigurowany? Porażka, w ogóle tego nie rozumiem. Nie podłączałem bramki przed cerberusem bo jest przecież inna rj-tka. Dopuszczam też możliwość błędnej konfiguracji Cerberusa. Natomiast Firewalle są wyłączone... więc porty nie wchodzą tu w grę...
    co do DHCP to jest odpalone żeby IP przydzielało a w Tp-Linku wyłączone bo skoro nie ma kabla podłaczonego do WAN to nic to nie da...
    Cytat:
    Nie, do tego routera chciałem podłączyć bramkę voip cisco,

nie rozumiem czemu nie podłączyłeś voip bramki pod cerberusa ?
    Jesli nie uzywasz funkcji AP ani port WAN w tplinku to używasz tego tplinka routera jako switcha tylko. A chyba portów LAN ci nie brakuje w cerberususie to po co dodatkowy switch ?

Uważam ze jak usuniesz tplinka i przepniesz kabel od voip-a z portu LAN tplinka do port LAN cerberusa to bedziesz miał to samo.

nie myśl ze funkcja router ci cos pomoże, tylko skomplikuje bo router tworzy sieć prywatna za NAT-em i bedziesz miał problem z łączeniem z zewnatrz do tej prywatnej sieci bo będa dwa routery/firewalle/NATy.

Cytat:
    bo skoro nie ma kabla podłaczonego do WAN to nic to nie da...

DHCP server działa na portach LAN nie WAN, jakbys miał DHCP załączonego w tplink-u tobyś miał dwa DHCP servery na twojej sieci, i mogłyby się dziać czary.

co to za modem voip bramki ?

Cytat:
    Bramka w innym miejscu działa a u mnie jest taki problem

załącz schemat sieci gdy dziala (z innego miejsca)
    i zamieśc schemat twojej sieci jak nie działa abyśmy nie zrobili błedu "myślałem że ten router jest po lewej strone"
  • Poziom 9  
    Mieszkam w domu 2piętrowym.net w netii (+-22mb/s) od gniazdka jest krótki kabel do routera. z routera jeden port zajęty kablem do switcha na innym piętrze(tam są 2 komputery), pozostałe porty są zajęte komputerami (dla mnie jest 1 port) Jeżeli podłączę samą bramkę CISCO IP PHONE 7912 (próbowałem też Linksys, kilka modeli ) do cerberusa to jest ten problem ze słyszalnością w jedną stronę przy połączeniach wychodzących (bramki są automatycznie skonfigurowane, ethernetowe jest na 100% poprawnie skonfigurowana ) W innym miejscu Bramki działają bez zarzutu, od tego samego dostawcy usługi internetowej tylko przy innych routerach. cerberus jest raczej stary, nie wiem co odpowiada za to ze nie słychać rozmówcy... Miałem kiedyś tu inny router(był skonfigurowany od razu i podłączony do tego cerberusa) i bramka działała.

Skoro bramka mi nie działa chciałem mieć neta na stacjonarnym i wi-fi a że podłączając kabel z cerberusa do Tp-linka WAN nie mogłem go skonfigurować, wizard i google nie pomogły, do tej pory nie wiem czy ma to być PPoe czy dynamic czy może jeszcze inaczej , podłączyłem w taki sposób żeby móc korzystać z internetu na 2óch komputerach.
    Jeśli chodzi o NAT... to powinien być włączony? na cerberusie jest włączony...

Główny problem to z tą bramką voip, bo jest mi niezbędna. Cerberus był resetowany jakiś czas temu i być może jakieś ustawienia pominąłem i ta bramka nie działa. Dlatego zakupiłem ethernetowego tp-linka bo myślę że poprawne skonfigurowanie rozwiąże ten problem tak jak to było w przypadku gdy podłączyłem do cerberusa d-linka (nie wiem jak był skonfigurowan) i bramka działała...
    > Jeśli chodzi o NAT... to powinien być włączony? na cerberusie jest włączony...

NAT (aka firewall aka router) jest potrzebny jak dzielisz łącze, tzn masz jeden publiczny IP adres który używa wiele komputerów. Wiec na cerberusie jest OK.

Na sieci wewnetrznej nie masz limitu IP adresów wiec nie potrzebujesz żadnych routerów/NAT-ów, Jak taki router wprowadzisz to tylko powoduje że komputery przestaja się widzieć (udostępnianie plików drukarek) bo kompy lądują na rożnych LAN-ach tworzonych i separowanych przez routery.

daj zrzuty z cerberusa, dotyczącego portów przekierowań (port forward)
    czy cerberus ma jakies wsparcie dla VOIP bramki za firewalem ?

czy w bramce voip są jakies ustawienia dotyczące konfiguracji z NAT-em ?

EDIT:
    jeżeli chcesz użyć TPLinka jako routera i użyć portu WAN tplinka (kabel od port LAN cerberusa) to ustaw konfiguracje port WAN na automatic. Załącz DHCP w tplinku, podłacz kompa do port LAN tplinka, sprawdż czy działa internet, (jak nie to co pokazuje "ping 74.125.43.104" i "tracert -d 74.125.43.104"), jak internet działa to podłącz bramke VOIP i zobacz czy to coś zmienia.

czy masz załączony UPnP protokół w cerberusie ?
  • Poziom 9  
    Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link
    Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link

jeżeli chodzi o tp linka to ma być PPoE czy Dynamic Czy Statyczny?

Sprawdziłem bramkę, sama sobie IP uzyskuje a jeśli chodzi o NAT to w bramce figuruje w SIP Configurate: NAT WAN IP Adress: 0.0.0.0
    DHCP Server 192.168.1.100
    Default Router: 192.168.1.100
    DNS Server: 192.168.1.100

ustawień routera nie mogę zmieniać są na stałe
    Dlaczego NAT WAN IP Adress figurują zera?

UPnP jest wyłączone
    Cytat:
    UPnP jest wyłączone

załącz UPnP na cerberusie, reboot cerberus, i testuj rozmowę jak ty dzwonisz, działa wszystko ?

Cytat:
    Dlaczego NAT WAN IP Adress figurują zera?

twój zewnetrzny/publicz IP na cerberusie sie zmienia przy każdym uruchomieniu cerberusa, a nie ? masz stały IP publiczny na cerberusie ? dlatego nie można wpisać tutaj konkretnego, ustawienie 0.0.0.0 tzn ze bramka ma to sama "odkryć" jaki jest publiczny IP (tak myśle)

Cytat:
    jeżeli chodzi o tp linka to ma być PPoE czy Dynamic Czy Statyczny?

dynamiczny (dynamiczny = DHCP klient, dostanie adres od servera DHCP na cerberusie)

EDIT: jaki jest "Media Port" w bramce VOIP ?
    czy masz odpowiednio port-forward na ten (media port) w cerberusie ?
  • Poziom 9  
    Włączenie UPnP nie pomogło.
    NIe wiem czy to ma znaczenie ale w bramce w ustawieniach SIP jest m.in.:
    Liocal SiP port: 5060
    local RIP port: 16384
    backup proxy timeout: 0
    outbound proxy: 87.204.129.4
    register expires: 3600
    Ustawienia sieci w bramce:
    DHCP server: 192.168.1.100
    MAC adres: 00192F779BD7
    IP adress: 192.168.1.17
    subnet mask: 255.255.255.0
    TFTP server: 172.16.2.164
    Default router:192.168.1.100
    DNS server 1: 192.168.1.100
    NTP server1: 172.16.1.100

Nie mam wykupionego stałego adresu IP,

Jak próbuje podłączyć kabel z cerberusa pod WAN tp-linka to na tp-linka wejdę przez przeglądarkę a na cerberusa już nie.

Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-linkProblem z konfiguracją 2-giego routera tp-link

Jak ustawić DHCP na tp-linku? konkretnie jakie parametry? już go resetowałem i próbowałem przez wizard, i dołączone oprogramowanie i nic. nie ma tam żadnej autokonfiguracji...

>"
    EDIT: jaki jest "Media Port" w bramce VOIP ?
    czy masz odpowiednio port-forward na ten (media port) w cerberusie ?"
    >

Port foward, media port... Gdzie tego szukać?

Zamieszcze zrzuty z cerberusa, może to coś wyjaśni...
    Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link
    Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link
    > Jak próbuje podłączyć kabel z cerberusa pod WAN tp-linka to na tp-linka wejdę przez przeglądarkę a na cerberusa już nie.

myśle ze cerberus i tplink maja domyślna sieć 192.168.1.x
    dlatego ustawienie przez WAN port nie działą (takie samie sieci na WAN i LAN)
    to można zmienić ale na razie odstawmy pomysł tplinka jako routera
    bo tylko dodatkowy router komplikuje sprawy, używajny na razie
    tplinka jako switcha.

na tp-linku wyłącz DHCP server (disable)
    patrzy https://obrazki.elektroda.pl/93_1273874002.jpg (zaznacz [disable] click save, reboot tplink)

a więc kabel z cerberusa do portu LAN tplinka
    i kable z LAN portu do bramki voip.

EDIT: czy bramka voip ma stały adres 192.168.1.17 ? jeżeli nie to należy ustawić na stałe adres IP bramki VOIP aby nie było automatycznie, np 192.168.1.17 maska=255.255.255.0 brama=192.168.1.100,

nadal nie widze przekierowania portów cerberusie
    daj zrzut z Advances Setup => NAT
  • Poziom 9  
    TP Link zostaje jako Switch. ok

DHCP server wyłączone na TP-linku

NAT:
    Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link Problem z konfiguracją 2-giego routera tp-link
    na trzecim zrzucie jest port forward na 192.168.1.11.
    Które urządzenie ma adres x.11 ?
    z komputera czy "ping 192.168.1.11" odpowiada ?

voip ma adres x.17 przypisany na _stałe_ (nie dynamicznie) (potwierdż to) ?
    jeśli tak to zmień local ip adres w "rule 1" na 192.168.1.17
    reboot cerberus, testuj rozmowę

w "rule 1" zakres portów niepotrzebnie duży ale o to będziemy się martwić potem.
  • Poziom 9  
    ping nie odpowiada, nie ma urządzenia które ma x.11

Ja podłączam bramkę to wyświetla się configuring IP, nie mam możliwości manualnej konfiguracji bramki. Zmieniłem na x.17

i nic. Problem nadal istnieje.

Odnośnie bramki:
    a czy możesz zrobić natępującą próbę:
    - odczytaj jaki WAN IP cerberusa (albo wejdz na strone http://showip.net/ to ci poda WAN ip)
    - wpisz ten adres w "NAT WAN IP" voip-a, restart voipa,
    - test
  • Poziom 9  
    wszedłem na stronę

na bramce nie mogę nic zmieniać, nie mam dostępu
    > nie mam dostępu
    nie rozumiem :(
    jak to nie masz dostępu ? login/hasło nie działa czy jak ?
  • Poziom 9  
    Jeżeli chodzi o bramkę voip to nie mam do niej dostępu manualnego. Po podłączeniu do neta bramka się automatycznie konfiguruje. To bramka służbowa do wykonywania połączeń np. z domu... W innym miejscu ta bramka (cisco) działa bez problemu więc jestem pewien że to nie wina bramki. OK. 40 osób korzysta z takich bramek w domu i działają bez problemu.
    Tylko ten problem z brakiem słyszalności rozmówcy wyłącznie w rozmowach wychodzących...

Może to pytanie zabrzmi głupio ale jestem w tym całkowicie zielony.
    dlaczego w bramce figuruje
    Backup Proxy TimeOut: 0
    i w bramce są ustawienia SIP a w cerberusie tego nie ma???
    Wina leży w konfiguracji cerberusa.
    > i w bramce są ustawienia SIP a w cerberusie tego nie ma???

bramka VOIP jest urządzeniem do rozmów telefonincznych
    cerberus jest routerem dlatego mają różne ustawienia.

> Backup Proxy TimeOut: 0
    na czuja (bez czytania manuala) jest to ustawienie po jakim czasie bramka ma
    użyć zapasowego proxy jak proxy podstawowy nie działa.
    Ja nie ma zapasowego proxy w konfiguracji to to ustawienie jest nieużywane.

podaj zrzut z cerberusa WAN status
    jak się logujesz na VOIP to jaki login używasz ? admin czy nie-admin. Pisałeś ze nic nie możesz zmienić, może nie masz loginu admina ?

Dodano po 4 [minuty]:

jak zmieniłeś w cerberusie adres z .11 na .17 to zrobiłeś 'restart' cerberusa ?
  • Poziom 9  
    Jak wpisuję adres voipa http://192.168.1.17/ to nie muszę się logować,
    od razu mi się status wyświetla.
    Natomiast nie mam możliwości ingerencji w ustawienia bramki, upewniłem się u dostawcy usługi(bramki) że nie trzeba nic w niej zmieniać tylko odpowiednio ustawić router.
    W ustawieniach aparatu cisco-bramki :
    Operational VLAN Id
    Admin Vlan Id
    VLAN ENABLED=YES
    CDP ENABLED=YES
    DHCP ENABLED=YES
    TFTP ENABLED=YES
    ALTERNATE TFTP=YES
    ALTERNATE DNS=NO
    ALTERNATE NIP=YES
    ALTERNATE DOMAIN=NO
    ERASE CONFIGURATION=NO
    PROFILE ENCRYPT KEY :xxxxx
    PROFILE ENCRYPT KEY EX:xxxxx

Czy (to) powinno być wyłączone?

a jeśli chodzi o te aplikacje:

to która powinna być włączona?
    > Czy (to) powinno być wyłączone?
    DMZ - hmmm, skoro juz _wszystkie_ porty są przekierowane na x.17 ("rule 1") to praktycznie jakby host był już DMZ, ale można spróbować, załącz DMZ i wpisz 192.168.1.17

> to która powinna być włączona?
    nic oprocz x.17 nie powinno tu być

Dodano po 6 [minuty]:

widzę w manualu bramki że jest możliwość jakiejś diagnostyki ale do tego trzeba by się móć zmienić parametry diagnostyczne w bramce.

Sprawdzałem od siebie, że porty do VOIP-a są przekierowane w cerberusie na voip-a prawidłowo, więc nie wiem czemu nie słyszysz rozmówcy, jakby przychodzący strumień audio nie byl poprawnie odbierany, niestety do tego by trzeba uruchomic diagnostykę i popatrzyć jak SIP protokół ustala porty audio.

Dodano po 6 [minuty]:

> a jak ja do kogoś dzwonię to nie słyszę rozmówcy a on mnie słyszy

z manuala
    7912G manual napisał:
    • If you place a call to another IP telephone, hear ringback, and the called party
    answers but you cannot hear the speaker’s voice, verify that the
    Cisco IP Phone and the other IP telephone support at least one common audio
    codec (G.711 A-law, G.711 u-law, or G.729a).

może coś z kodekami audio, dzwonisz na różne numery ?
  • Poziom 9  
    Chodziło mi o to czy w aplikacjach przy Virtual server ma być H.323 czy coś innego?
    Resetowałem cerberusa i przypisało bramce IP x.10
    Jak chciałem wykonać połączenie to wykazywało sygnał zajętości

zmieniłem w cerberusie virtual server na ip x.10 i resztę z x.17 na x.10 i dalej to samo.
    podnoszę słuchawkę ciągły sygnał, wybieram numer na kom i nie ma sygnału oczekiwania a kom dzwoni. Dzwonię z kom i wszystko gra.
    Może router nie wpuszcza tego sygnału. Czytałem gdzieś o podobnym problemie i tam chodziło o Outband cokolwiek to znaczy.

Może zacznijmy od końca i najpierw skonfigurujmy tego TP-linka?
    Czy jest możliwość że router nie obsługuje Voip lub czegoś co do voip jest potrzebne?
    robiłem testy voip online i wszystko gra perfekcyjnie...

tak dzwonię na różne numery.

i jeszcze to powinno być wyłączone?

w ustawieniach sip bramki porty:
    SIP port 5060
    RTP port 16384

I czy to nie przeszkadza że w cerberusie w DHCP jest starting IP x.10 a voip sobie uzyskał x.10?
    > Może zacznijmy od końca i najpierw skonfigurujmy tego TP-linka?
    jako router znaczy się, zaufaj mi, to nic nie da, bedziesz musiał tylko konfigurowac dwa routery (zamiast jak teraz jednego) aby zrobić przejście z internetu do VOIPA (bo będa dwa NAT-y, jeden na cerberusie, drugi na tplinku)

> Resetowałem cerberusa i przypisało bramce IP x.10
    tak nie może byc, bo ustawienia H323 na cerberusie nie będą działać

1szy krok to ustawić IP voipa na stałe (x.50) aby nie zmieniał sie przy uruchamianiu, to podstawa, 2gi to ustawić regułe "rule 1" aby wskazywał na ten ip adres, ta reguła przekieorwuje połączenia z zewnatrz na bramkę VOIP. Bez tego nic nie bedzie chodziło. Musisz się dostać do VOIPa administracji aby z prawami admina. Jeszcze gdby DHCP cerberusa mógł przypisywać stały IP na postawie MAC adresu to by ustaliło IP VOIPa, ale nie widzę tej opcji w cerberusie, pogrzeb tam, może cos bedzie w DHCP tak aby wpisać pare MAC adres VOIP-a i przypisać stały IP.

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

jeżeli nie bedziesz mógł ustawic IP voipa na stałe to możemy spróbowac użyć tp-linka bo on widzę może przydzielić IP adres na podstawie MAC adresu aby przypisać stały IP do voipa.

ale bedzie wiecej zabawy bo trzeba bedzie wiercić druga dziurę w NAT-ie do do tej bramki.

> I czy to nie przeszkadza że w cerberusie w DHCP jest starting IP x.10 a voip sobie uzyskał x.10?
    nic nie przeszkadza, tak ma być, zakres jest x.10-20, wiec x.10 mieści sie w zakresie.
  • Poziom 9  
    A to SPI było włączone ale wyłączyłem choć nie wiem co to...

Stałego Ip nie ma jak ustawić w cerberusie także chciałem raz bramkę ustawić i zostawić na stałe

Zakres jest x.10 do x.100

Powinno się udać z TP-linkiem, jak pisałem podłączyłem kiedyś D-linka i telefon śmigał... Więc rozumiem że najpierw muszę zmienić część adresu IP tp-linka żeby nie gryzł się z cerberusem, tak?
    > A to SPI było włączone ale wyłączyłem choć nie wiem co to...
    przed zmianami dalszymi sprawdz czy to pomogło w rozmowie z voipa

w cerberusie w "rule 1" zmien 192.168.1.10 na 192.168.1.101 (adres tplinka na WAN-ie)

w tplinku
    ustaw WAN port: static IP = 192.168.1.101 mask=255.255.255.0 brama=192.168.1.100 DNS=8.8.8.8
    ustaw LAN: 192.168.2.1 mask=255.255.255.0 DNS=8.8.8.8
    załacz DHCP server zakres=x.2.100-200, i skonfiguruj statyczne przypisanie IP adresu dla MAC adresu VOIPa 192.168.2.200
    przpisz adres VOIP-a (tj x.200) do strefy DMZ (DMZ enable i DMZ host 192.168.2.200)
    reboot

podłącz LAN cerberusa do portu WAN tplinka
    podłącz LAN tplinka do komputera - internet działa ?
    podłącz LAN tplinka do Voipa (VOIP powinien dostac ip x.2.200, sprawdż)
  • Poziom 9  
    Zmieniłem w cerberusie na x.101, zaczynam konfigurować tp-linka, ale po wprowadzeniu ip,bramy,Dns itd... błąd:

> ale po wprowadzeniu ip,bramy,Dns itd... błąd:
    zmien TYMCZASOWO adres LAN tplinka na 192.168.99.1, reboot tplinka, reboot komputer i postepuj dalej