Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz do piecyka gitarowego

Mess-gd 22 Aug 2004 11:41 2097 7
    Mess-gd
    Level 14  
    Czy może ktoś mi pordzić jaki mam użyć przedwzmacniacz do pieca gitarowego? Narazie na uwadze mam przedwzmacniacz gitarowo-mikrofonowy, który był opisywany w Praktycznym Elektroniku 6/2001 (str. 4-12). Może ktoś ma jakieś schematy?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Mess-gd
    Level 14  
    A co z regulacją barwy dźwięku ? (Gain, Bass, Treble, Mid, Volume) no i jeszcze efekt... To wszystko jest w przedwzmacniaczu...
    janek11389
    Level 42  
    Jeżeli ma to być do piecyka, to musi być typowo gitarowy, nie uniwersalny, bowiem od przedwzmacniacza i głośnika bardzo w dużym stopniu zależy brzmienie, czyli {klak} wzmacniacza. Nie musi to być bardzo rozbudowane, ale musi być dobry, Ja tu gdzieś wrzuciłem takie trzy przdwzmacniacze, razem z końcówką i z płytkami, jutro postaram się poszukać i dam Ci namiary.
    Tremolo
    Level 43  
    W piecykach zazwyczaj jest już jakiś przedwzmacniacz, wystarczy sobie pooglądać schematy i zobaczyć.

Z tymi preampami jest taka sprawa, że można umilic sobie brzmienie stosując przedwzmacniacz lampowy, sa przeciwnicy tego rozwiązania, uważajacy, że ważniejsze są lampy w stopniach końcowych niźli w preampie. Takie preamplifikacje hybrydowe bodajże stosował Peavey w modelach tańszych. Widac je tez we wzmacniaczach typu HI-FI . Dobrze by było, gdybys powiedział jaki piecyk byś chciał zaopatrzyć w preamp - chodzi o zobaczenie jaką to ma impedancje wejściowa, by zaprojektować lub zaproponowac jakiś ciekawy w miare pasujący przedwzmacniacz, co tam siedzi tranzystor scalak, jaki to ma Gain itp. Będzie szło to sobie wyobrazić.

Preamp jest o tyle ważny, że wszelkie jego niedociągłosci, wyjdą w praniu po "przejściu" dźwięku przez końcówke, źle dobrany preamp spowoduje zaistnienie nieprzyjemnych przydźwieków, szumów, buczenia i innych.

MEss-gd - efekt nie musi być wbudowany do preamp a jednak bardzo dobrze jest mieć wolny odczep miedzy preampem a wzmacniaczem, wówczas można tam dołaczyć przeróżne układy dodatkowe lub tez nie - wstawiając w ten czas zwore. (chodzi o EXT. EFFECT LOOP)

moje pytanie odnosze do autora zapytania - w jakiej technice ma być wykonany preamp?
    Tremolo
    Level 43  
    jesli chodzi o prostote wykonania to możesz wykonac wtórnik źródłowy w oparciu o tranzystor JFET np BF245, który to tranzystor będziesz musiał zaopatrzyć w ekran np aluminiowy (duża czułość układu) . Jesli o lampy możesz wykonać preamp na dwóch lampach ECC83 ewentualnie JFET we współpracy z buforem lampowym na ECC88 albo PCC88 - http://www.republika.pl/audioton/bufor.html, który byłby tu elementem "zniekształcajacym".

Preamp na JFET: https://www.tremolo.elektroda.pl/tematykanf.p...acze/Przedwzmacniacz%20na%20J-FET.gif#schemat

Tu masz projekty i pełne piece wraz z efektami LANEY'a http://www.laney.co.uk/html/Downloads/blt1384.htm

Sam JFET jest elementem dobrym na początek, do zrobienia praktycznie na drutach, jako prowizorke - generalnie rozchodzi się o dostosowanie impedancji wewnętrznej gitary do wejścia TDA 7294. Ten układ to realizuje.
    djspeed
    Level 17  
    Mam pyanie odnosnie oznaczenia jfeta na linku podanym wyzej (ten prosciutki ukladzik). Mianowicie nie wiem jak odczytac gdzie jest baze kolektor emiter a do sklepu mam daleko więc prosze o pomoc jak wlutowac tego j-fetaa.
    BolzZ
    Level 26  
    a dlaczego chcialbys znalesc w fecie baze , kolektor i emiter?