Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz do piecyka gitarowego

22 Aug 2004 11:41 2031 7
  • Level 14  
    Czy może ktoś mi pordzić jaki mam użyć przedwzmacniacz do pieca gitarowego? Narazie na uwadze mam przedwzmacniacz gitarowo-mikrofonowy, który był opisywany w Praktycznym Elektroniku 6/2001 (str. 4-12). Może ktoś ma jakieś schematy?
  • Level 14  
    A co z regulacją barwy dźwięku ? (Gain, Bass, Treble, Mid, Volume) no i jeszcze efekt... To wszystko jest w przedwzmacniaczu...
  • Level 42  
    Jeżeli ma to być do piecyka, to musi być typowo gitarowy, nie uniwersalny, bowiem od przedwzmacniacza i głośnika bardzo w dużym stopniu zależy brzmienie, czyli {klak} wzmacniacza. Nie musi to być bardzo rozbudowane, ale musi być dobry, Ja tu gdzieś wrzuciłem takie trzy przdwzmacniacze, razem z końcówką i z płytkami, jutro postaram się poszukać i dam Ci namiary.
  • Level 43  
    W piecykach zazwyczaj jest już jakiś przedwzmacniacz, wystarczy sobie pooglądać schematy i zobaczyć.

Z tymi preampami jest taka sprawa, że można umilic sobie brzmienie stosując przedwzmacniacz lampowy, sa przeciwnicy tego rozwiązania, uważajacy, że ważniejsze są lampy w stopniach końcowych niźli w preampie. Takie preamplifikacje hybrydowe bodajże stosował Peavey w modelach tańszych. Widac je tez we wzmacniaczach typu HI-FI . Dobrze by było, gdybys powiedział jaki piecyk byś chciał zaopatrzyć w preamp - chodzi o zobaczenie jaką to ma impedancje wejściowa, by zaprojektować lub zaproponowac jakiś ciekawy w miare pasujący przedwzmacniacz, co tam siedzi tranzystor scalak, jaki to ma Gain itp. Będzie szło to sobie wyobrazić.

Preamp jest o tyle ważny, że wszelkie jego niedociągłosci, wyjdą w praniu po "przejściu" dźwięku przez końcówke, źle dobrany preamp spowoduje zaistnienie nieprzyjemnych przydźwieków, szumów, buczenia i innych.

MEss-gd - efekt nie musi być wbudowany do preamp a jednak bardzo dobrze jest mieć wolny odczep miedzy preampem a wzmacniaczem, wówczas można tam dołaczyć przeróżne układy dodatkowe lub tez nie - wstawiając w ten czas zwore. (chodzi o EXT. EFFECT LOOP)

moje pytanie odnosze do autora zapytania - w jakiej technice ma być wykonany preamp?
  • Level 43  
    jesli chodzi o prostote wykonania to możesz wykonac wtórnik źródłowy w oparciu o tranzystor JFET np BF245, który to tranzystor będziesz musiał zaopatrzyć w ekran np aluminiowy (duża czułość układu) . Jesli o lampy możesz wykonać preamp na dwóch lampach ECC83 ewentualnie JFET we współpracy z buforem lampowym na ECC88 albo PCC88 - http://www.republika.pl/audioton/bufor.html, który byłby tu elementem "zniekształcajacym".

Preamp na JFET: https://www.tremolo.elektroda.pl/tematykanf.p...acze/Przedwzmacniacz%20na%20J-FET.gif#schemat

Tu masz projekty i pełne piece wraz z efektami LANEY'a http://www.laney.co.uk/html/Downloads/blt1384.htm

Sam JFET jest elementem dobrym na początek, do zrobienia praktycznie na drutach, jako prowizorke - generalnie rozchodzi się o dostosowanie impedancji wewnętrznej gitary do wejścia TDA 7294. Ten układ to realizuje.
  • Level 17  
    Mam pyanie odnosnie oznaczenia jfeta na linku podanym wyzej (ten prosciutki ukladzik). Mianowicie nie wiem jak odczytac gdzie jest baze kolektor emiter a do sklepu mam daleko więc prosze o pomoc jak wlutowac tego j-fetaa.
  • Level 26  
    a dlaczego chcialbys znalesc w fecie baze , kolektor i emiter?