Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie szeregowo głośników w kolumnie

14 Maj 2010 20:52 5479 13
 • Poziom 11  
  Witam.Który sposób podłączenia jest lepszy
  Głośnik 60 wat 6 ohm i głośnik 30 wat 8ohm lub głośnik 60 wat 6 ohm i głośnik 30 wat 4 ohm?

  Dodano po 3 [godziny] 27 [minuty]:

  Chyba ze nie wolno lączyć ze sobą głośników niskotonowych o różnych impedancjach
 • Poziom 16  
  Połącz ten który ma 6 OHM z tym Który ma 8 OHM ,wypadkowa wyjdzie cos około 3,3 OHM . Jak wzmacniacz wytrzyma to OK .
 • Poziom 34  
  Szeregowo to będzie 14 Om, a nie inaczej.
 • Poziom 16  
  Napisałem wyżej o RÓWNOLEGŁYM łączeniu gdyz łączenie szeregowe różnych głośników nie ma większego sensu :D .Jak połączysz je szeregowo to wypadkowa impedancji bedzie sumą impedancji poszczegolnych głosników w "przybliżeniu" :D
 • Poziom 34  
  A, gdzie tam wyżej lub gdziekolwiek jest mowa o podłączeniu równoległym.
  Czytaj o co pyta Autor.
  Cyt: <Jak połączysz je szeregowo to wypadkowa impedancji bedzie sumą impedancji poszczegolnych głosników w "przybliżeniu"> - nie w przybliżeniu, tylko dokładnie.
 • Poziom 18  
  Jeżeli chcesz je połączyć, to tylko równolegle. Impedancja wypadkowa będzie wynosiła około 3,4 ohma, co powinien znieść wzmacniacz przewidziany na obciążenie kolumnami 4 ohmy. Żeby najlepiej wykorzystać głośniki, należy połączyć głośnik 60 W 6 ohm i głośnik 30 W 8 ohm. W takiej sytuacji moc powstałej kolumny (w przybliżeniu) wynosić będzie 70 W i impedancja 3,4 ohma. Z tych 70 W na głośnik 30-sto watowy przypada 30 W a na głośnik 60-cio watowy przypada prawie 40 W. Koledzy piszący wyżej powinni chyba wrócić do fizyki z liceum i dzielenia obwodów. Brrrr
 • Poziom 34  
  Kolego <malyjasiu> :
  O impedancji będącej liczbą rzeczywistą mówi się, że ma charakter rezystywny lub czynny.
  To co jest podane na "tabliczce znamionowej" głośnika, to oporność czynna cewki i o tym tu mówimy.
  Jeżeli Kolega chce rozmawiać o częściach urojonych impedancji, które nazywa się reaktancją lub oporem biernym, to nie ten temat i nie ten dział.
 • Poziom 16  
  Gośników o RÓŻNYCH mocach i RÓŻNYCH impedancjach nie łączy sie SZEREGOWO ! Jak ktos tego nie rozumie to powrót do szkoły.... Skończyłem w TYM temacie .
 • Poziom 11  
  Oby dwa głosniki są niskotonowe,a mozna ten slabszy połączyc równolegle i dac jakis kondensator wtedy na wejsciu na kolumne byłoby 6 ohm

  Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

  Podłączanie szeregowo głośników w kolumnie


  Na podstawie tego rysuneczka chciałem sie zapytać jaki kondensator dać do tego głośnika ale zeby nie grał całkiem sredniotonowym pasmem tylko jeszcze troche niskich tonów wyciągnął i czy na wejsciu na kolumny będzie 6 ohm?
 • Poziom 18  
  Takie rozwiązanie jest raczej bez sensu, bo ograniczając moc wydzielaną na słabszym głośniku ograniczasz równocześnie jego pasmo przenoszenia od dołu. A jako że wiekszość mocy pochodzi z częstotliwości niskich, to tak podłączony głośnik 30-to watowy niewiele zwiększy moc kolumny. Ale jak sie uprzesz, to możesz tak zrobić. Kondensator najpewniej dokładnie wyliczy kolega KMal, jako że do perfekcji opanował działania na liczbach zespolonych. Ja niestety swoje studia kończyłem już dość dawno :). Jeżeli koniecznie chcesz połączyć te głośniki, to raczej daj rezystor 4 ohmy w szereg ze słabszym głośnikiem. Wtedy oba głośniki będą pracowały na swojej maksymalnej mocy, niestety żeby usłyszeć "pełne" 90 W mocy, będziesz musiał podać ze wzmacniacza 105 W mocy wyjściowej.Reszta to strata na rezystorze spadkowym. Ale przynajmniej pasmo przenoszenia nie oszaleje.
 • Poziom 11  
  Ten rezystor 4 ohm zamiast planowanego kondensatora?
 • Poziom 17  
  Witam. Połączenie na zdjęciu kolegi THD78 to WSTĘP do wykonania trójdrożnej kolumny głośnikowej. Należy zakupić lub zrobić odpowiednią zwrotnicę i gotowe. Na upartego można zastosować prosty układ ze zdjecia a kondensator opisany ? dobrać z zakresu od 6,8uF do 20uF. Rezystor dodać szeregowo do głośnika wysoko tonowego a kondensator 2.8uF zamienić na 1.5uF do 2.2uF. Wzmacniacz "zobaczy" 6 Ohm. Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  A jakim mniej więcej pasmem będzie grała ta "30" po podłączeniu kondensatora?
 • Poziom 18  
  Rezystor 4 ohm rzeczywiście zamiast kondensatora. A "jakim pasmem będzie grał głośnik 30 W? W zależności od zastosowanego kondensatora. Ale głośnik niskotonowy słabo będzie się sprawował jako średniotonowy. A i rozwiązanie zwrotnicy z samym tylko kondensatorem na tony średnie nie jest wystarczające. Temat za długi jak na taki post. Trzeba znać wszystkie typy głośników, jakie będą zastosowane w kolumnie. Dobrze jest znać parametry wzmacniacza, który będzie zasilał kolumny. A najlepiej napisać w wyszukiwarce Elektrody hasło "zwrotnica" i przeczytać trochę postów. Da to jakiś obraz, jak sobie zaplanować kolumnę. Życzę powodzenia.