Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drugie życie dla TONSIL ZG 25 C ?

Sircos 14 May 2010 17:45 7562 26
 • #1
  Sircos
  Level 9  
  Witam.

  Posiadam takowe 2 kolumny: TONSIL ZG 25 C.
  Wszystkie 4 głośniki niskotonowe (GDN 16/12) mają już doszczętnie sparciałe (a już właściwie ich brak) zawieszenia. Chciałbym przywrócić je znów do ŻYCIA !
  Tu pojawia się moje pytanie: Jakie nowe głośniki zastosować do tych kolumienek. Chciałbym jednak zachować oryginalne obudowy. Chcę aby głośniki były jakościowo jak NAJLEPSZE (wiec dlatego dopuszczam myśl, że wymiana g. wysokotonowych i zwrotnic też była by możliwa dla poprawienia jakości 'paczki') Może macie jakiś inny pomysł ? Tonsile jak wiecie NIE należą do najtańszych, więc mile widziane jakieś zamienniki (ale dobre zamienniki, nie chiński szajs jak z allegro). Dodam że kolumna jest 4 OHM-owa (prawdopodobnie ktoś już kiedyś te głośniki wymieniał bo są 15 ohmowe każdy - GDN, a z tego co się orientuję powinien być 8 OHM (lecz mogę się mylić). Dodam również, że nigdy nie wymieniałem samodzielnie membran, zawieszeń itp.

  Pozdrawiam
 • #2
  cichy lis
  Level 28  
  Zregeneruj te głośniki!
 • #3
  DynamikS
  Level 21  
  Wstaw najlepiej zdjęcia tych głośników.Jeżeli to naprawdę GDN16/12 to (tak jak kolega wyżej napisał) wymień membrany a jeśli nie masz wprawy to oddaj je komuś kto się na tym zna.
 • #4
  zapek42
  Level 27  
  Zamiast regenerować stare, doszczętnie zniszczone głośniki możesz kupić 4 sztuki GDN 16/30 są mocniejsze, nowsze - czasami idzie okazjonalnie dostać .
  Zwrotnicę można by było przerobić i zamiast starego wysłużonego GDWK wsadzić STX PJ, bądź GDWK 10/80/7 .
 • #5
  Sircos
  Level 9  
  A więc tak: zanim napisałem ten post zajrzałem do 1 kolumny. Teraz z ciekawości otworzyłem do 2 i co widzę ?

  1. Pierwsza kolumna (4 OHM)
  - 1x głośnik wysokotonowy GDWK 9/40 4 OHM(na foto)
  - 2x głośnik niskotonowy GDN 16/15 8 OHM (na foto)

  2. Druga kolumna (4 OHM)
  - 1x głośnik wysokotonowy GDWK 9/40 4 OHM (na foto)
  - 2x głośnik niskotonowy GDN 16/12 15 OHM (na foto)

  Więc morał z tego taki, że jedne są 'seryjne' a drugie były już wymieniane (jak sam mój ojciec stwierdził, że kiedyś w 1 kolumnie były zmieniane głośniki, lecz nie pamięta w której). Teraz pytanie: KTÓRE są ORYGINALNE a które były wymienione ?

  A co powiedzielibyście na wymianę głośników na: http://stx.pl/gdn-16-50-8-sc.html

  Więc jakie będzie najlepsze wyjście ? Proszę o porady. Myślę, że ze zdjęciami będzie łatwiej :)

  FOTO:
  Dwie kolumienki obok siebie
  Drugie życie dla TONSIL ZG 25 C ?

  GDN 16/12 15 OHM
  Drugie życie dla TONSIL ZG 25 C ?

  GDN 16/15 8 OHM
  Drugie życie dla TONSIL ZG 25 C ?

  GDWK 9/40 4 OHM
  Drugie życie dla TONSIL ZG 25 C ?

  Naklejka z tyłu kolumn
  Drugie życie dla TONSIL ZG 25 C ?

  EDIT:
  zapek42 wrote:
  Zamiast regenerować stare, doszczętnie zniszczone głośniki możesz kupić 4 sztuki GDN 16/30 są mocniejsze, nowsze - czasami idzie okazjonalnie dostać .
  Zwrotnicę można by było przerobić i zamiast starego wysłużonego GDWK wsadzić STX PJ, bądź GDWK 10/80/7 .


  Ale gdy zmienię te głośniki na mocniejsze to nie zrobi się jeden wielki 'kocioł' ?
  Co do GDWK niestety 10/80/7 nie podejdzie, ponieważ moje są 9/ . Jakieś pomysły co dalej ? Jaka zwrotnica itp. ?
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Sircos
  Level 9  
  Quote:
  Wygląda na to, że 16/15 zostały zmienione. Oryginalnie siedzą 16/12 w wersji 8 omowej.


  Zastanawia mnie dlaczego moje 16/12 są 15 OHM :) Czyżby tez były kiedykolwiek zmieniane ? Więc co dalej.. ?

  Jeszcze pytanie: Jak te głośniczki grają ? Zastosowanie ich miałoby mieć swoje miejsce na: małe domówki, muzyka codzienna (różna), ogniska na powietrzu.
 • #8
  ro_beri
  Level 23  
  Witam.

  Jak dobrze patrzę w staaaary katalog Unitry, to w oryginale w ZG25C siedziały GDN 16/12.

  Najlepiej to zregenerować, a jak nie chcesz samemu robić regeneracji to oddać komuś kto się tym zajmuje. Tylko z jednym zastrzeżeniem, że to musi być membrana Tonsilowska, a nie jakiś chiński odpowiednik. Z reguły się tak robi że jeżeli cewka jest elektrycznie dobra, to się ją zostawia i koszt całej regeneracji się zmniejsza.

  I przede wszystkim kierować sie jedną podstawową zasadą regeneracji wszelakich Tonsili: był to Tonsil, chcesz zachować "charakter" Tonsila? To regeneruj na Tonsile.

  I jak dobrze pamiętam oba GDNy były produkowane zarówno w wersji 4, 8, 15 Om. GDN 16/15 miał większą moc, ale trochę wyższą częstotliwość rezonansową i mniejsza skuteczność, gdzieś na elce był watek o porównaniu tych dwóch.

  Cały zestaw jest 4 omowy, o impedancji zestawu decyduje(ą) w głównej mierze głośnik(i) niskotonowe, zatem w kolumnie w oryginale siedziały GDN 16/12 8 om połączone równolegle. (gdzieś mi wcięło schemat zwrotki:/)

  Pozdrawiam.
 • #9
  Sircos
  Level 9  
  Dzięki za porady... a co z tymi STX-ami co wklejałem wyżej ? Co do głośników jeśli było by to opłacalne (wysyłkowo przede wszystkim) to wysłałbym je do TONSILA, lecz chciałbym zachować oryginalność paczki pod względem OHM - żeby nadal miała te 4 OHM (nie znam się ale z 15 to raczej będzie bieda [?]
  I jak z grywalnością głośników ? Potrafiła jakoś 'zawirować' basem ? :D

  I co dopasować najlepiej do nich aby miały w miare taki bass i ogolnie grały dobrze... 16/12 czy lepiej te 16/30 (16/50) + zwrotnica inna i GDWK ? I jak sprawa z OPŁACALNOŚCIĄ (czy warto) ?

  EDIT:
  ro_beri wrote:
  Witam.

  Z reguły się tak robi że jeżeli cewka jest elektrycznie dobra, to się ją zostawia i koszt całej regeneracji się zmniejsza.


  Jest jakiś sposób na sprawdzenie tych cewek ? (żebym mógł sam je sprawdzić)
 • Helpful post
  #10
  ro_beri
  Level 23  
  Grywalność? hmm... średniej wielkości skrzynka typu kompakt.
  Odsłuchowo osobiście ich nie znam.

  Cewkę sprawdź poprostu omomierzem, powinna mieć tak trochę mniej niż te 4 omy, rezystancja samego drutu dla prądu stałego zawsze jest trochę mniejsza.
  Organoleptycznie to byś musiał ja wyjąc z głośnika, by sprawdzić czy nie obciera o magnes, z powodu jej przesunięcia od wygrzania, bez zawieszenia trudno określić, ważne żeby membrana swobodnie sie poruszała, ale jeżeli jak nie będzie miała powiedzmy poniżej tych 3 omów to powinna być dobra.

  Jak dobrze przyjrzałem się zdjęciom, to nawet membrana może być cała i regeneracja to będzie kwestia zmiany samego zawieszenia. W związku z tym na twoim miejscu poszukałbym w okolicy jakieś giełdy czy kogoś kto zajmuje sie regeneracja (ja mam Wolumen :P) bo wysłanie do Tonsila to jest naprawdę indywidualna sprawa, masę głośników nie jest produkowanych, musiałbyś pogadać z Tonsilem. Teraz po przemianach może doradzą ci czy faktycznie brać coś obecnej produkcji.

  A jeśli STX.. to osobiście uważam ze wymiana głośników z Tonsila na STX to swego rodzaju ostateczność. A jeśli chodzi ogólnie o wymianę na inny parametrycznie głośnik, to zawsze wiąże sie robieniem nowej zwrotnicy (najlepiej z pomiarami), chodź to pewnego stopnia można wstawić głośnik bez robienia nowej zwrotki.

  Pozdrawiam i sorki za długie dywagacje :P
 • #11
  Sircos
  Level 9  
  Zgadza się... membrany są całe we wszystkich głośnikach, lecz wszędzie wysypane są tylko zawieszenia. A co w końcu z tymi 15 OHM-ami ? bo z tych 8 to te 4 ohm na paczkę jest a z 15 OHM ? Nie będzie ciężko ?

  I gdzie mogę zdobyć ORYGINALNE TONSILOWSKIE zawieszenia bądź membrany (jeśli będą potrzebne)
 • #12
  ro_beri
  Level 23  
  Z dwóch 15stek da się zrobić 8 om (dokładnie 7.5) i wtedy na sekcji niskotonowej trzeba by, w zależności jaki to filtr, dać dwa razy mniejszą cewkę i jeżeli to jest filtr 2 rzędu, dwa razy większy kondensator, ale wydaje mi się jest tam tylko cewka ( filtr 1. rzędu), ale... jak masz w jednej skrzynce wypadkowo 4 a w drugiej 8, więc zabawa też będzie "niesymetryczna". I tak trzeba by zmienić w jednej kolumnie głośniki, żeby oba miały te samą impedancję znamionową.

  Jakbyś gdzieś oddawał do regeneracji, można poprosić żeby założyli cewki 8 omowe, jeżeli je ten ktoś posiada, bo oba głośniki maja tę sama konstrukcję magnesu. Tak samo jest z membranami, jak oddajesz komuś kto się tym zajmuje, to będzie wiedział co i jak. Dla Tonsila bodajże membrany i całą reszte robi Umifon, bodajże bo wkońcu nie wiem czy od nich mają czy Tonsil sam robi sobie membramy i cewki...

  A jakbyś chciał samemu regenerować, można zakupić zawieszenia na allegro (tu jest zawsze ryzyko ze sie trafi lewy produkt), sprzedawcy nawet dodają instrukcję jak samemu zregenerować. Można kupić takie rzeczy na giełdach, ale z racji dużych kombinacji różnych zawieszeń, różnych membran, ja zawsze polecam oddać komuś kto juz sie zajmuje regeneracją.

  Oczywiście twój wybór, jak chcesz robić sam regenerację.
 • #13
  Sircos
  Level 9  
  No więc tak: Rozmawiałem dziś z osobą która zajmuje się regeneracją głownie TONSILI w moim mieście - dowiedziałem się że: Regeneracja 16/ kosztuje 34 zł OD SZTUKI ! Było by to na częściach UNIFONU (oczywiście wszystkie w cenie).
  34 zł to cena regeneracji całego głośnika, ponieważ Pan określił, że nie jest w stanie "wejść do głośnika" i wymieni mi samo zawieszenie górne, a dolne będzie np. do kitu. Jeśli cena była by te 34zł to myśle że nie ma sensu: Link ORYGINAŁ TONSILA 16/30 kosztuje 41 zł :)

  EDIT: Dowiedziałem się NIESTETY że TONSIL nie produkuje już 16/30
 • #14
  ro_beri
  Level 23  
  Nom, cena jeszcze do ogarnięcia :P Jak już będziesz miał głośniki zregenerowane to możesz już pracować dalej nad kolumnami :P
 • #15
  Sircos
  Level 9  
  A co powiecie o TVM TESLA ? Jakby wrzucić za te TONSILE ? Np. któreś z tych:
  TESLA TVM XW-165-1398 8 Ohm
  TESLA TVM ARN 165-01/8
  TESLA TVM ARN 165-05/8

  Ew dopuszczam do siebie myśl nad zrobieniem jakiejś 'własnoręcznej' paki.
  Bass 25 cm + coś do tego. Może macie jakieś pomysły ? Niskobudżetowe :)

  EDIT: A może samo górne zawieszenie to ja sam DAM RADE wymienić, chociaż nigdy tego nie robiłem ? Jakieś porady turtoriale ?
 • #16
  ro_beri
  Level 23  
  Porad o wymianie zawieszeń i membran jest mnóstwo na elce, warto szukać.

  Co do wymiany głośników na inne niż Tonsile to moje zdanie jest takie, żebyś zrobił jedną konstrukcję do końca, osłuchał i dopiero zobaczył co ci w brzmieniu nie odpowiada. Potem zaczął robić poprawki i w końcu jakąś własną konstrukcję.

  Cały czas wyznaje: Tonsil na Tonsil.
 • #17
  Sircos
  Level 9  
  Chyba zaryzykuje i SAM wymienię samo górne zawieszenie z UMIFONU - Cena takowego u kolesia u mnie w mieście jest równa 9zł za sztuke - Regeneracja całości 1 sztuki - 34zł. Więc prosty rachunek 4x9 = 36 zł (nie pieniądze :P). Jeśli mi się uda i będzie grało ładnie to gites majonez. A jeśli nie to przecież i tak całość będzie regenerowana jeśli już to i tak to będzie bezużyteczne jeśli coś "zmaszcze" :) Znalazłem fajny filmik na YT Link - myślę, że on mi pomoże. W poniedziałek może zdobędę zawieszenia i spróbuje coś z tym zdziałać. Jak się uda to OK a jak nie to regeneracja :)
 • #19
  PZ IX
  Level 34  
  Spokojnie. Nie wiem jak w GDN16/xx, ale GDN 20/40, 20/60 itp. bardzo fajnie się regeneruje nie ruszając zupełnie kopułki.
  Kup zawieszenia i wymień. Nie mam pojęcia czemu tu prawie każdy doradza, żeby wstawiać inne.
  GDWK 9/40 nie ruszać, o ile są sprawne. A jeżeli nie, to membrany z cewkami są do kupienia (pod nazwa cewki GDWK - wybrać wersję ze szmatą od parasoli).
 • #20
  Jaycobe
  Level 10  
  Witam jestem po regeneracji właśnie takich głośników tylko w kolumnach zg15c. Dodam że była to moja pierwsza regeneracja i powiesz szczerze że jestem z efektu bardzo zadowolony i polecam robić to samemu gdyż nie jest to jakaś filozofia i jak ktoś ma chęci zawsze coś zrobi.
 • #21
  SzokalML
  Level 36  
  Zamiast GDN 16/15 mogę polecić głośniki Alphard etp-158 Z-1.

  (link z allegro - ale można kupić je też w hurtowniach:) item1051767895_glosniki_alphard_etp158_z1_szerokopasmowe_6_35w.html
  Tylko są 4 ohmowe, więc trzeba połączyć je szeregowo w kolumnie.

  Mam je, testowałem - u mnie zastąpiły w kolumnach GDN 16/15 z oryginalnym zawieszeniem - to praktycznie to samo co 16/12. Grają po prostu lepiej od tych tonsili - mimo śmiesznej ceny - oraz chińskiej produkcji. Czekam na zbesztanie od miłośników tonsila ;)

  Ludzie którzy tu piszą aby regenerować oryginalne głośniki - halo! Przecież jedna kolumna ma 4 ohm a druga 8 ohm -> Czyli trzeba będzie się bawić potencjometrem balansu żeby grały w miarę równo. Czy warto zostawiać takiego dziwoląga? moim zdaniem nie.

  jak wygląda zwrotnica?

  Na twoim miejscu sprzedałbym te głośniki a uzyskane pieniądze dołożył do zakupu nowych.
 • #22
  PZ IX
  Level 34  
  Mam jedną parę ZG20C i właśnie różnią się one impedancjami. Faktycznie stojąc na wprost zestawów trzeba nierównomiernie regulować głośność w obu kanałach. Przy odsłuchu z dalszej odległości to nie jest aż tak bardzo konieczne. W tych kolumnach akurat rolę gra też ich ustawienie względem uszu (wąski kąt promieniowania stożkowych GDW). Widać też na wskaźnikach wysterowania (nie byle jakie, bo Mera), że przy równomiernym ustawieniu potencjometrów głośności poziom mocy dostarczanej dla zestawu 8R jest o ok. 3dB mniejsza od mocy dochodzącej do kolumny 4R.
  Co do alfreda, to po prostu chyba fart, że zachciało im się sprzedać tak przypuszczalnie niezły głośnik za śmieszna cenę. Oczywiście wkładając je zamiast GDN 16/15 zatraca sie oryginalność w dużym stopniu, ale skoro nie ma różnic w brzmieniu... Jednak ja bym chyba czegoś takiego nie zrobił :P
 • #23
  SzokalML
  Level 36  
  Quote:
  poziom mocy dostarczanej dla zestawu 8R jest o ok. 3dB mniejsza od mocy dochodzącej do kolumny 4R.


  Czyli że tak powiem, podręcznikowo.

  Quote:
  Co do alfreda, to po prostu chyba fart, że zachciało im się sprzedać tak przypuszczalnie niezły głośnik za śmieszna cenę. Oczywiście wkładając je zamiast GDN 16/15 zatraca sie oryginalność w dużym stopniu, ale skoro nie ma różnic w brzmieniu...


  A TVM ARZ 6604/8? Też bardzo dobry głośnik, za wręcz śmieszną cenę (przed kryzysem - 28 zł w oficjalnej dystrybucji w PL - a to przecież 20 cm!). I na dodatek wyprodukowany w Europie - ten Alphard jest robiony w Chinach.

  Powiem tak: jeśli ktoś ma wstawić Tonile GDN 16/30, lub GD 16/25 to jak najbardziej jestem za tym żeby to zrobić.

  Natomiast jeśli ktoś chce zaoszczędzić, i ma zamiar regenerować 25 letnie głośniki na nieoryginalnych membranach, to lepiej kupić tego Alpharda.

  Różnica w brzmieniu jest oczywiście - w końcu ten etp 158-z1 to szerokopasmowiec (jak to ma współpracować z wysokotonowym można pomyśleć o wycięciu lejka), sztywno zawieszony. Mnie "podszedł" właśnie ze względu na taką "oldschoolową" konstrukcję. Może ktoś ma "typy" na inne
  sensowne zamienniki na GDN 16/15. Mnie nic nie przychodzi do głowy.
 • #24
  Sircos
  Level 9  
  Witam. Głośniki zregenerowałem na zawieszeniach górnych UMIONU. Co najważniejsze robiłem to 1 raz i nic się nie ociera o cewkę. Robiłem na tzw. 'oko'.
  Głośniczki grają bardzo ładnie. Niestety jedna kolumna jest 4 OHM a druga 8 OHM. Ale to już tak wyszło ponieważ nie miałem zamiaru wymieniać cewek (w jednej kolumnie głośniki 15 ohm, w drugiej 8 ohm). Reszta elementów głośnika w stanie bdb.

  Mówiąc krótko: POLECAM REGENERACJĘ. Sam miałem obawy, że coś mi nie wyjdzie i po głośnikach, ale teraz nie żałuję :)

  Drugie życie dla TONSIL ZG 25 C ? Drugie życie dla TONSIL ZG 25 C ?
 • #25
  SzokalML
  Level 36  
  Bardzo ładnie zregenerowane głośniki - brawa!

  nie wiem jaką tam masz zwrotnicę, ale można by na próbę połączyć głośniki w kolumnie gdzie są 4 ohmowe szeregowo - da to 8 ohm, więc obydwie będą miały tę samą impedancję.
 • #26
  PZ IX
  Level 34  
  Sircos wrote:
  Głośniczki grają bardzo ładnie. Niestety jedna kolumna jest 4 OHM a druga 8 OHM.

  Mam ten sam problem z ZG20. Na dodatek jedna kolumna jest mocniej wyeksploatowana.
  Polecam na próbę zamienić po jednym GDN, tzn. jeden z kolumny 8R dać do zestawu 4R, a ten z 4R do 8R. Połączyć GDN w każdej kolumnie szeregowo i potem ten zestaw bezpośrednio do terminalu. A ze zwrotnicy tylko użyć toru dla GDWK. W GDWK z kolumny 4R wymienić kopułkę na taką samą, ale o impedancji 8R (ale oryginał - nie są zbyt tanie...). Tylko jest jeden szkopuł tej modyfikacji - impedancja to 12R na kolumnę. :|
  Albo prościej - po prostu używać potencjometru balansu. :P

  edit:

  SzokalML - to na 90% jest niewykonalne. Przynajmniej u mnie kolumna 8R ma głośniki 15R równolegle (albo 4R szeregowo - kurde, muszę je rozkręcić), a 4R - 8R równolegle.
 • #27
  SzokalML
  Level 36  
  Faktycznie, nie pomyślałem o takiej kombinacji :) to lepiej faktycznie sobie odpuścić i używać balansu.