Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na STX GDN 22/200/4 SC

14 Maj 2010 20:48 3897 10
  • Poziom 14  
    Witajcie. Postanowiłem że zbuduję swój pierwszy subwoofer. Nie zależy mi na niewiadomo jak głośnym basie, nie słucham muzyki strasznie głośno. Chciałbym nie wydawać na niego jakiejś większej sumy o nie wiem czy mi wyjdzie bo pierwszy raz będę robił coś takiego. Subwoofer chciałbym podłączyć do komputera.
    Postanowiłem użyć głośnika STX GDN 22/200/4 SC. W winisd wyszło mi, że jeśli zastosuję obudowę 31l i strojenie na 43 HZ to br średnica 74mm długość 16,68cm, a bass-reflex widziałem o takiej średnicy do kupienia o długości 17cm czyli akurat.
    Dodatkowo w sklepie stx.pl kupiłbym materiał tłumiący (do wytłumienia w środku obudowy). To razem z przesyłką byłoby 93zł. BR i terminal z przesyłką to jakieś 25zł. Noi teraz płyta wiórowa i wzmacniacz z filtrem - także raczej ciężko będzie zmieścic się w 200zł no ale trudno. Noi teraz moje pytanie: jaki wzmacniacz i filtr moglibyście mi polecić do tego głośnika? Czy mój pomysł w ogóle wypali? Tez wzmacniacz z filtrem raczej się nie nada niestety bo tda2050 ma 32W ;/ Czy zrobić wzmacniacz na tda7294? Prosze was pomóżcie mi z tym. Aha i najważniejsze - subwoofer chcę aktywny.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Strojenie 43 hz to nie za wysoko ? Proponowałbym 35-38 hz, wyższe pasma powinny zapewnić Ci kolumny .
    Zamiast 22-200-4 SC lepszy byłby 22-140 SCX, lub najlepszym głośnikiem GDN 20/80/2 - kilkanaście zł droższy ale jest to odczuwalne .
  • Poziom 14  
    Tylko że przy strojeniu na 38HZ To przy obudowie 31l najmniejsza średnica br to 72mm bo inaczej vent mach się śiweci na czerwono i długość 21,52 cm - a takiego długiego br nigdzie raczej nie znajde ;/ A pozostałe głośniki

Bo przy 30cmX30cmX30,5cm wychodzi 31l no a żeby był krótszy br to musiałbym zwiększyć obudowe do jakiś 40l a to chyba będzie za dużo dla tego głośnika ;/

Przeszukałem wszystko jeszcze raz i teraz prosze pomóżcie mi coś wybrać z tego:
    1.to i to

lub

2.Link

lub

3.Link
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam długość br możesz przedłużyć dowolną rurą pcv byleby średnica pasowała wiec 1 problem z głowy:) a wzmacniacz polecam holton 200 z tym ,że do niego trzeba filtr i zabezpieczenia ale jest lepszy od tda polecam.Ale jeśli piszesz że nie zależy ci aż tak na głośności to mostek tda spoko może być.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Zamiast 22-200-4 SC lepszy byłby 22-140 SCX, lub najlepszym głośnikiem GDN 20/80/2 - kilkanaście zł droższy ale jest to odczuwalne .

Żaden do 200 zł nie ma szans do STX 22-2140-8-SCX, wiem bo mam wszystkie wyżej wymienione i ... kilka innych droższych w tym Tonsil GDn 20/80/2

STX ma zróznicowanie na basie a Tonsil ma tylko jeden dominujący bumm mimo zmiany aplikacji.

Żeby coś było lepsze od STX to trzeba zapłacić min. 3xtyle

A werjsa GDN-20-AW STX która nie jest już produkowana była głośnikiem za min. 5xwięcej ale o tym mogą powiedzieć tylko Ci którzy już mieli cały światek głośnikowy na warsztacie.
  • Poziom 14  
    Postanowiłem że wykonam taki wzmacniacz. Wydaje mi się że powinien wystarczyć dla moich potrzeb. Czy to dobry wybór?

elektryk22 napisał:
    Witam długość br możesz przedłużyć dowolną rurą pcv byleby średnica pasowała wiec 1 problem z głowy:) a wzmacniacz polecam holton 200 z tym ,że do niego trzeba filtr i zabezpieczenia ale jest lepszy od tda polecam.Ale jeśli piszesz że nie zależy ci aż tak na głośności to mostek tda spoko może być.

A czym najlepiej skleić br z rurą? Raczej jednak wybiorę wzmacniacz na tda niż tego holtona bo nigdy nie bdowałem wzmacniacz i myślę, że ten będzie łatwiejszy do wykonania.

Winisd wyliczyło obudowę 26 litrów i powiedzcie mi czy nic się nie stanie jak zrobię trochę większą?

W WinIsd wychodzi coś takiego: Subwoofer na STX GDN 22/200/4 SC

edit

Trochę się pogubiłęm z tymi wzmacnaiczami Irka. Chyba jednak zrobię taki jak w wyżej jest w opcji 1 i do tego taki filtr dolnoprzepustowy. Czy dam sobie z tym radę?? I czy muszę robić do tego przedwzmacniacz??

Dobra już troche pokapowałem. Przypuśćmy że jednak będę robił wzmacniacz irka :D taki ja jak na tym forum: Link
    Tylk oteraż jeżeli chciałbym podpiąć do kompa to wejście nisko poziomowe? A na płytec w chemacie montażu widzę IN2 ale nie widzę nigdzie IN1 a za to są wszystkie wejścia do wejścia wysokopoziomowego;/ Błagam pomóżcie.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Niskopoziomowe masz IN 1 i IN 2 - prawy lewy kanał wiec dobrze sie przyjżyj :)
    Śmiało rób to dobra konstrukcja ta od Irka.Sam mam ten filtr z tego schematu i mogę polecić gra extra.Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Teraz już widzę IN1 i IN2 są koło siebie. A ta płytka co tam jest to trzeba zrobić jej lustrzane odbicie czy możnba ją od razu drukować?
    I ponawiam pytanie: czy mimo że Winisd wyliczył obudowę 26l mogę zrobić obudowę 31l?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Ja bym zrobił około 30 l netto i powinno być oki. Ja mam gdn 20/80/2 i zrobiłem 32 litry i bas schodził baardzo nisko lecz na szybszej muzyce troszke sie gubił i przymulał więc napakowałem do niego książek i zmniejszyłem do 29 litrów i teraz ok.Więc tobie radzę zrobić skrzynkę 30 litrów ,a jak będzie źle to zmniejszysz pakując coś do środka.Bo jak zrobisz za małą to już nie powiększysz hehe:)
  • Poziom 14  
    Przy wewnętrznych wymiarach 34X25X37 wyjdzie 31,5 litra. Po wytłumieniu i odjęciu objhętości głośnika powinno być około 30l. Przy 30l i strojeniu na 37HZ wyszedł mi br 74mm długość 25,5cm.
  • Poziom 11  
    Więc do roboty,a głośnik już masz? bo widze że liczyłeś do 22-200 ,a może lepiej byś kupił 22-140 scx jak jeszcze nie zamówiłeś.Poczytałem że jest ciut lepszy w innym temacie choć go nie słyszałem.Powyżej też ktoś go polecił,ale wybór należy do ciebie:)