Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do wkrętarki Black&Decker Quatro

czyzyks 14 Maj 2010 22:54 7987 5
  • Witam!
    Chciałbym przedstawić mój projekt zasilacza do urządzenia wielofunkcyjnego Black&Decker KC2002F.
    Zasilacz został zbudowany ponieważ akumulator padł a na nowy nie było mnie stać.
    Zasilacz ma 14.4V i 4A(mimo że urządzenie pobiera 2A jednak miałem taki transformator) oraz ma możliwość rozszerzenia do 5A(wystarczy wymienić kondensator). Pieniądze jakie wydałem nie są duże bo niecałe 15zł (większość części miałem w domu) muszę tylko jeszcze dokupić bardziej pasujący transformator bo teraz korzystam z transformatora ochronnego B-100 z odwiniętymi dziesięcioma uzwojeniami wtórnymi. Całą konstrukcje zaprojektowałem i wykonałem sam choć mam 17 lat i posiadam wiedzę o elektronice niezbyt sporą(nie chodzę nawet do technikum) a jedyne projekty jakie wykonywałem były tylko z prostych schematów.
    Dołączam zdjęcia:
    Zasilacz do wkrętarki Black&Decker Quatro Zasilacz do wkrętarki Black&Decker Quatro
    oraz schemat w załączeniu.
    Proszę o opinie i ewentualne błędy.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    czyzyks
    Poziom 13  
    czyzyks napisał 86 postów o ocenie 32, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Bielsko-Biała. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBway
    Ptolek
    Poziom 36  
    Radiator do stabilizatora wydaje się, że będzie mały, zresztą do takiego zastosowania stabilizator w ogóle nie jest potrzebny. Należałoby po prostu odpowiednio dobrać napięcie wtórne transformatora, i ewentualnie go wygładzić.
    Głównym problemem jest raczej to, że zasilacz do takiej wkrętarki powinien dostarczać prądu 10-20A, żeby wykorzystać jej moc. Przy takim zasilaczu możesz wykorzystywać wkrętarkę najwyżej do wiercenia płytek drukowanych.
    Te zmierzone 2A to chyba na biegu jałowym, mierzyłeś, co się dzieje, gdy wkrętarka pracuje pod obciążeniem?
  • PCBway
    czyzyks
    Poziom 13  
    No tak to było mierzone na biegu jałowym. Podczas obciążenia to dochodzi to 4A ale widać że potrzeba więcej. Już wiem co mi nie pasowało. A stabilizator jest bo już nie mogę odwinąć więcej uzwojeń bo producent transformator nawalił klej a nie chce rozwalić transformatora. Dałoby się jakoś obliczyć jaki prąd trzeba dostarczyć? dobrze że jeszcze nie kupiłem transformatora.
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie obliczysz bo nie masz parametrów silnika. Szacować trzeba minimum 10A Przy 3A nic konkretnego nie wywiercisz. Czemu zastosowałeś rezystory mocy na płytce PCB?
    Ptolek
    Poziom 36  
    Mierzyłem kiedyś pobór mocy wkrętarki na 12V i prąd dochodził do 16A przy zadziałaniu sprzęgła (najmocniejszego).
    Tu masz dane przykładowego silnika, stosowanego we wkrętarkach:
    http://www.johnsonmotor.com/mediando/index.php?IdTreeGroup=49&IdProduct=1256
    Widać wyraźnie w tabeli, że dla maksymalnej efektywności pobór prądu wynosi 18A, a przy mocy maksymalnej aż 51A. Na pewno długo taki silnik nie pociągnie przy pełnej mocy (chociaż ma tam mały wentylatorek). Dlatego transformator też można dobrać taki, żeby jego prąd chwilowy wynosił te 18A, a znamionowy może być w okolicy 10A.
    czyzyks
    Poziom 13  
    chaka napisał:
    Czemu zastosowałeś rezystory mocy na płytce PCB?
    Bo akurat takie miałem pod ręką i pasowały do zastosowania przy tym układzie LM. A wystarczyłyby rezystory 0.25W?