Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Dworcowy z PKP jak uruchomić?

bradaone 14 Maj 2010 23:43 16275 22
  • #1 14 Maj 2010 23:43
    bradaone
    Poziom 9  

DODANO PO MIESIĄCU: PROSZĘ PAŃSTWA, UDAŁO SIĘ! OWOCEM TEGO TEMATU JEST GOTOWY, TANI, MAŁY I ŁADNY STEROWNIK DO TYCH ZEGARÓW. SZCZEGÓŁY PONIŻEJ.

Dzień dobry wszystkim użytkownikom...

Panowie, Panie.. mam zegar dworcowy, wtórny na 24V prądu stałego, minutowy i CHCĘ GO URUCHOMIĆ, tak żeby działał jako samodzielny. Jak każdy zainteresowany tematem oraz uruchomieniem takiego zegara, wiem, że trzeba co minutę odwrócić polaryzację, żeby ten pracował zgodnie z przeznaczeniem.

I teraz.... PYTAM SIĘ!

Skoro w latach 20-stych wyprodukowali pierwsze takie zegary to czy dziś, po 90 latach NIKT, powtarzam, N I K T ?? nie potrafi zmajstrować urządzenia, które by odwracało co minutę polaryzację z zasilacza 24V? Naprawdę to taka kosmiczna technologia? 2 tygodnie szukam gotowego rozwiązania (nie jestem elektronikiem) w internecie i wszędzie tylko teoria; a może tak, a może inaczej...

Broszę o pomoc; jak wtórny zegar z PKP przerobić na samodzielny i to w normalnej cenie? Mam 4 takie zegary i jestem gotów zrekompensować się finansowo za pomoc w ich uruchomieniu. Chciałbym, ... nie... marzy mi się urządzenie, które potrafiłoby sterować zegarem i tyle. Nie musi ono być ani małe, ani ładnie wyglądać, ma tylko działać.

Z tego co widzę, wiele ludzi szuka gotowych rozwiązań do tych zegarów - więc być może jest to dobry pomysł na biznes.

Pomoże ktoś?
    bradaone(malpa)wp.pl

1 22
  • Relpol
  • #2 15 Maj 2010 01:24
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Witam
    Nie ma kolega racji, ponieważ takie urządzenia są w sprzedaży. Niedawno montowałem w pracy podwójny przekaźnik czasowy który na pewno by się do tego nadał. Niestety jest to z duńskiego katalogu i teraz nie jestem w stanie podać szczegółów. Mała podpowiedź, wystarczy wykonać sterowanie przekaźnika załączającego się co minutę i załączonego przez minutę. Ale przyjacielu wejdź w jakiś elektryczny katalog i poszukaj takiego podwójnie programowanego przekaźnika czasowego,
    Jerzy

0
  • Pomocny post
    #3 15 Maj 2010 01:38
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ale to jest sterowane impulsami +/- i następnie -/+, czy stałym sygnałem, który zmienia polaryzację, co minutę?
    W pierwszym wypadku sterownik dwukanałowy i załączanie kanałów naprzemiennie co minutę.
    W drugim dowolny sterownik z pojedynczym wyjściem i przekaźnik z dwoma parami styków przełącznych, połączonych na krzyż.

0
  • #4 15 Maj 2010 15:15
    bradaone
    Poziom 9  

Jerzy - dziękuję za info o tym urządzeniu. Niestety nie jestem elektronikiem i szczegóły które mi podałeś nic kompletnie mi nie mówią. Poszukałem według Twoich wskazówek w katalogach sklepów z elektr. i rzeczywiście są takie urządzenia - ale jak to działa? Tyle sie na znam na elektronice, że potrafię odróżnić kondensator od rezystora i przylutuję kabelek do kabelka jak trzeba.

Błażej - zegar robi skok o jedną minutę w momencie podpięcia kabelków z zasilaniem. Ile czasu upływa od momentu dodania zasilania do ruchu wskazówki? Właściwie praca następuje natychmiast. Jak przytrzymam zasilanie dłużej to nie się z zegarem nie dzieje. Następny ruch możliwy jest tylko po zamianie +/-. Czyli sterowanie odbywa się za pomocą impulsu, ale nie wiem jak długo powinien trwać i czy może trwać aż całą minutę. Chodzi mi oczywiście założenia fabryczne, nie wiem czy minutowe impulsy nie zużyją cewek zegara po np pół roku pracy. Może czas trwania sygnału powinien wynosić np. 1 sekundę?

Rozumiem, że porady obu panów w pewien sposób się pokrywają - mówicie zdaje się o tym samym, ale jak fizycznie zrobić "sterownik dwukanałowy z załączaniem kanałów naprzemiennie co minutę".?

1
  • #5 15 Maj 2010 15:26
    Błażej

Mocno wątpię, by było to sterowane stałym sygnałem. Raczej impulsy.
    Tak, nasze porady się pokrywają. Wystarczy ci jeden dwukanałowy sterownik, którym sterować będziesz jakiś prosty moduł sterujący. Mogą to nawet być przekaźniki, choć lepiej zastosować układ na tranzystorach. Mostek H można do tego zastosować.

0
  • #7 15 Maj 2010 18:03
    Błażej

Tak panie Jerzy, tylko ten schemat spowoduje ciągłe zasilanie cewek. Przez minutę tak, przez minutę odwrotnie. I podejrzewam, że spowoduje to przegrzanie cewek i ich uszkodzenie. Mechanizm zegara jest pewnie samohamowny, a do pracy wymaga jedynie impulsów.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #8 15 Maj 2010 18:45
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Błażej napisał:
    Tak panie Jerzy, tylko ten schemat spowoduje ciągłe zasilanie cewek. Przez minutę tak, przez minutę odwrotnie. I podejrzewam, że spowoduje to przegrzanie cewek i ich uszkodzenie. Mechanizm zegara jest pewnie samohamowny, a do pracy wymaga jedynie impulsów.

No to w szereg z cewkami bezbiegunowy elektrolit 100miktoF i problem rozwiązany.

0
  • #9 15 Maj 2010 20:51
    noe1
    Poziom 21  

Przecież co minutę można podać impuls z generatora zbudowanego na 555. Stabilne to i proste. Impuls można wzmocnić tranzystorem , który będzie pełnił rolę przekaźnika. Do cewki zegara należy wtedy podłączyć równolegle diodę prostowniczą w celu zapobieżeniu przebiciu tranzystora po wyłączaniu zasilania. Można też zrobić generator kwarcowy z dzielnikami obniżającymi częstotliwość do 1 sek. A najprościej do sterowania wykorzystać tani układ zegara kuchennego z "dopalaczem" tranzystorowym. Zegarowi trzeba zapewnić zasilanie 1,5 V i z wyjścia przez opór np. 1 kOhm sterować bazę tranzystora sterującego cewkę zegara. Te układy sterujące można kupić za 4,50 do 10zł.

0
  • #10 15 Maj 2010 20:58
    Błażej

:neo1 - czytałeś od początku? Tam raz potrzeba impulsu +/-, a raz -/+. Jakby był potrzebny o jednej polaryzacji, to sprawy już dawno by nie było. A jedne 555 z pojedynczym wyjściem tego nie obsłuży.
    Układy zegarków mechanicznych są taktowane zazwyczaj co 1 sekundę, a nie jedną minutę.

0
  • #11 16 Maj 2010 09:39
    noe1
    Poziom 21  

":neo1 - czytałeś od początku?" Tak.Jesteś pewien,że w oryginale cewki są stale podłączone do 24V? Bardzo w to wątpię. Sprawdzałeś czy po podłączeniu do cewek napięcia 24 V przez krótki okres czasu- ułamek sekundy, wskazówka przeskakuje o 1 minutę? A może ten zegar jest zasilany krótkimi impulsami napięcia przemiennego? Coś mi się wydaje, że temat Cię przerasta. Może poproś znajomego elektronika o pomoc?
    Pozdrawiam! Nie neo1 tylko noe1.

0
  • #12 16 Maj 2010 09:50
    robokop
    Moderator Samochody

Błażej napisał:
    A jedne 555 z pojedynczym wyjściem tego nie obsłuży.

Źle, siadaj, pała.
    http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html
    Wszelkie możliwe wariacje z wykorzystaniem 555, oraz kalkulatory podstawowych układów. Do tego jako element wykonawczy przekaźnik z przełączanymi stykami - przecież cewki mogą być ciągle zasilane.

0
  • #13 16 Maj 2010 10:11
    guard10
    Poziom 28  

Witam zegary te byly zasilane matka i napieciami 24v lub 48 sam takie montowalem i servisowalem w szpitalu gorniczym w Sosnowcu ,archaiki ale dzialaja mozesz podlaczyc impulsator naprzemienny napiecia staleo sterowany ze wzorca bardzo prosty do zrobienia ,byly jeszcze sekundowki ale na osobnych liniach Pozdrawiam i milej zabawy

0
  • #14 16 Maj 2010 12:05
    lucaszenko
    Poziom 11  

A jak wytłumaczycie panowie ze przy zmianie czasu taki zegar przeskakuje o całą godzinę ?
    Widziałem na własne oczy u mnie na stacji i był to taki sam staruszek nie żaden digital.
    Pytałem się kolejarza i powiedział że na każdej stacji jest ta sama godzina więc instalacja jest jakiegoś rodzaju siecią

0
  • #15 16 Maj 2010 13:46
    sabringer
    Poziom 25  

Teoretycznie jakby wygenerować całą serię 60 impulsów... Przeskakuje wskazówka minutowa, czy tylko godzinowa?

0
  • #16 16 Maj 2010 14:00
    guard10
    Poziom 28  

Witam ponownie jezeli chodzi o kolej i inne zaklady to jest to siec zegarowa i dlatego wszedzie bedzie ta sama godzina.Po wprowadzeniu czasu letniego dobudowane byly przystawki do autoczasu,dla ciekawosci takie sieci na kolei nazywaly sie :cyfryzacja linii: (:.Co do 60 impulsow to przeskoczy o 60 krokow bo to mechanizmy krokowe

0
  • #17 16 Maj 2010 15:19
    jdubowski

lucaszenko napisał:
    A jak wytłumaczycie panowie ze przy zmianie czasu taki zegar przeskakuje o całą godzinę ?

Generuje się impulsy nie co 1 minutę ale co pół sekundy i po 30s zegar mamy przestawiony o 1h do przodu.
    Cofnąć się takiego zegara raczej nie da, ale wystarczy wyłączyć impulsowanie na godzinę...

0
  • #18 16 Maj 2010 16:23
    Błażej

Robokopu, ja rozpatrywałem sytuację, gdzie cewki NIE MOGĄ być stale zasilane i raczej nie są. Tam się raczej pojawiają impulsy o naprzemiennej polaryzacji.

0
  • #19 16 Maj 2010 16:27
    jdubowski

Błażej napisał:
    Robokopu, ja rozpatrywałem sytuację, gdzie cewki NIE MOGĄ być stale zasilane i raczej nie są. Tam się raczej pojawiają impulsy o naprzemiennej polaryzacji.

No to jeszcze raz zasugeruję elektrolit bezbiegunowy w szereg z cewką zegara.

0
  • Pomocny post
    #20 17 Maj 2010 15:43
    Menuet
    Poziom 16  

Witam,

Co do układu sterownika takich zegarów zmontowałem kiedyś taki do domu, zasila on obecnie 4 zegary. Całość jest zrobiona na generatorze kwarcowym (32kHz) potem jest dzielnik tak aby uzyskać impulsy co minutę, a następnie zwykły przerzutnik D, który poprzez kondensatory (kondensatory po to żeby nie było napięcia cały czas tylko przez kilka sekund) steruje mostkiem H, a z niego idą już kabelki do cewek zegarów. Ustawianie jest zrealizowane poprzez podanie impulsów pólsekundowych na cewki. Dodatkowo jest jeszcze zastosowana przetwornica 12/24V po to aby zegar mógł działać z jednego akumulatora 12V jak nie ma prądu.

Jeżeli byłby ktoś zainteresowany to mogę narysować schemat tego czegoś z pamięci, bo sterownik był wykonany ładnych parę lat temu. A obecnie planuje zrobić coś podobnego na mikroprocesorze i z DCF77 żeby nie trzeba było samemu przestawiać zegara.

Pozdrawiam, Menuet.

3
  • #21 17 Maj 2010 16:12
    irekr
    Moderator

Radziłbym nie stosować impulsu z kondensatora.
    Kiedyś u mnie w firmie były takie zegary i zajmowałem się ich konserwacją.
    Jako "zegar - matka" pracował sprężynowy zegar pierwotny prod. Mera - Poltik, gdzie mechanizm zegarowy z elektrycznym naciągiem sprężyny napędzał koło zębate obracające się raz na dwie minuty. Koło miało szczelinę przez które przechodziło światło z małej telefonicznej żarówki. Pod tarczą były dwa fotorezystory umieszczone po przeciwległej stronie osi koła a te fotorezystory przez układ wzmacniaczy na TG50 sterowały dwa niezależne przekaźniki, podające napięcie 24V co minutę naprzemiennie. Każdy z przekaźników podawał napięcie w linie o odwrotnej polaryzacji. Czas podawanego impulsu wynosił od 1 do 3 sekund w zależności od siły światła żarówki.
    Silniki krokowe w zegarach nie są zbyt silne i lepiej dawać impuls trwający około 2 sekundy.
    Jak odbywała się zmiana czasu? na wiosnę trzeba było zatrzymać zegar, dźwignią serwisową (obok fotokomórek) naklepać 60, 62 lub 64 impulsy (w zależności od czasu w jakim udało się te impulsy naklepać), a po ustawieniu prawidłowego czasu uruchamiało się zegar ponownie.
    Mniej roboty, ale za to dłuższej, było na jesieni. Po prostu zatrzymywało się zegar na godzinę.

1
  • #22 16 Cze 2010 20:25
    bradaone
    Poziom 9  

Na wstępie tego wątku chciałbym podziękować wszystkim za pomoc. Każdy z was wykazał się chęcią pomocy, jednak laikowi (o mnie mowa) potrzebny był gotowy "produkt". Próbę stworzenia tego ostatniego podjął MENUET. A co mu z tego wyszło zapytacie? Ano fajny, mały, ładnie wykonany i perfekcyjnie działający sterownik do zegarów kolejowych (wtórnych) z PKP. Na jego sterowniku pracuje u mnie 6 zegarów i to już od tygodnia bez nawet jednej sekundy straty. Menuet, gratuluję, fantastyczna robota! Mam nadzieję, że urządzenie okaże się bezawaryjne! Jestem super zadowolony! Szczególnie, że cena jaką podałeś jest w/g bardzo przystępna! Jeszcze raz dzięki.

Jeśli zatem szukasz gotowego, działającego sterownika do zegara z PKP wal jak w dym do użytkownika https://www.elektroda.pl/rtvforum/profile.php?mode=email&u=218760

Poniżej zdjęcia sterownika. Jak widać wymiary nie wielkie. Na pokładzie autor zainstalował cztery zworki, którymi samodzielnie można regulować długość impulsu podawanego na zegary. Ponadto, z przodu odbudowy znajdują się dwa przyciski. Jeden do zerowania sekund, a drugi do przestawiania czasu. Kiedy przytrzyma się ten drugi wskazówki zegara przesuwają się do przodu w tempie 2 lub 4 Hz. Wspaniale to wygląda, kiedy wskazówki prują do przodu na wszystkich 6 zegarach (w ciągu jednej sekundy wskazówka minutowa rusza o 4 minuty).

Polecam usługi kolegi Menuet, Dzięki i pozdrawiam!

Zegar Dworcowy z PKP jak uruchomić? Zegar Dworcowy z PKP jak uruchomić? Zegar Dworcowy z PKP jak uruchomić?

Moderowany przez Futrzaczek:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic667366.html#5752773

2
  • Pomocny post
    #23 20 Cze 2010 13:41
    Menuet
    Poziom 16  

Witam,
    Dziękuje bardzo za miłe słowo na mój temat od Kolegi Bradaone, ciesze się, że układzik działa i dobrze spełnia swoje zadanie. Mam też nadzieje, że powinien służyć długie lata :)

Gdyby ktoś z forumowiczów byłby chętny na taki sterownik lub podobny to proszę o kontakt na mail albo PW.

Pozdrawiam, Menuet.

7