Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa do podciśnienia- realizacja załączenia

maryanek 15 May 2010 00:55 4117 13
    maryanek
    Level 14  
    Witam mam problem od dawna zmagam się z zbyt niskim ciśnieniem w ogrodzie chciałbym zbudować coś na zasadzie kompresora bardziej hydrofora co pozwoliło by zwiększyć mi ciśnienie wody kupiłem ostatnio pompę Link która podnosi ciśnienie do 3.5 bar jest dobrze chociaż chciałbym większe.... ale nie w tym problem ta pompa działa tak że albo chodzi albo nie jeśli przykładowo podłączę do tej pompy wąż z pistoletem ogrodowym i włączę ją to wszystko śmiga natomiast kiedy zamknę pistoletem wodę wywala wąż w pompie bo ta cały czas pompuje a ja chciałbym zrobić coś takiego aby w momencie przyciśnięcia pistoletu jakiś zawór elektroniczny czując przepływ wody uruchamiał natychmiast pompę. Do tego przydał by się zbiornik coś jak w kompresorze do gromadzenia wody i wydalania jej z podciśnieniem nie wiem czy jasne jest to co piszę ale mam nadzieję że ktoś mnie zrozumie. Błagam o pomoc wszystkich posiadających ową wiedzę .....

dzięki
    simoneus1
    Level 16  
    Witam
    Musi Pan zbudować hydrofor czyli ta pompa co Pan ma do tego zbiornik przeponowy oraz wyłącznik ciśnieniowy. Gdy ciśnienie w instalacji spadnie wyłącznik ciśnieniowy załączy pompę, pompa zacznie dobijać ciśnienie do instalacji i po przekroczeniu progu ustawionego na wyłączniku przestanie pracować. Zbiornik potrzebny jest do usunięcia efektu braku wody gdy ciśnienie spadnie a pompa jeszcze nie zdąży nabić wody do instalacji oraz do tego aby pompa za często się nie włączała. W zbiorniku powinno być ciśnienie powietrza około 70 % ciśnienia, które chce Pan trzymać w instalacji. Należy pamiętać, że ciśnienie powietrza mierzymy przy pustym zbiorniku czyli gdy nie ma ciśnienia po stronie wody.

Serdecznie pozdrawiam Simoneus1
    User removed account
    User removed account  
    marian_em
    Level 25  
    Zamontuj po prostu wyłącznik ciśnieniowy na wyjściu pompy. Jeśli pójdziesz do sklepu z pompami/hydroforami to tam na pewno dostaniesz wyłącznik dedykowany do takich "podlewaczek", nie wiem czym on się różni od normalnego ciśnieniowego ale wiem że takie ustrojstwa są w sprzedaży.
    User removed account
    User removed account  
    Andylo
    Level 12  
    Zdecydowanie zawór przelewowy. Pompa będzie miała równomierną pracę przy stałym ciśnieniu. Przyda się również zbiornik buforowy na wejściu pompy. Pojemność zależna od wydatku wody na zasilaniu.
    Pozdr.
    marian_em
    Level 25  
    RB26DETT wrote:
    Jak sobie wyobrażasz pracę wyłącznika ciśnieniowego z taką pompą. Po wyłączeniu pompy ciśnienie spadnie do 0 w ułamku sekundy, po czym pompa się włączy, ciśnienie wzrośnie i tak do skutku - aż silnik się spali od częstych rozruchów...
    A co tu sobie wyobrażać? :> Pompa - zawór zwrotny - wył. ciśnieniowy - wąż - pistolet. Nie podlewasz trawnika = ciśnienie w wężu rośnie i wyłącznik odcina pompę. Przy naciśnięciu spustu ciśnienie spada i pompa zostaje załączona.
    User removed account
    User removed account  
    maryanek
    Level 14  
    Ok dzięki wielkie za odpowiedzi ale z wywołanej dyskusji nie umiem znaleźć poprawnego rozwiązania :) Nie wiem kto ma racje bo niestety się na tym nie znam wiem że musi być zbiornik wyłącznik który w momencie braku poboru wody wyłączy pompę i coś co zadba by zostało wyrównane ciśnienie w zbiorniku do żądanego. Mógłby mi to ktoś rozrysować jasno i wyraźnie tak żebym wiedział co kupić i jak to poskładać by osiągnąć zamierzony efekt i czy ogólnie jest to warte zachodu czy lepiej kupić jakiś tani hydrofor ? jaki duży powinien być zbiornik i z czego go zrobić ? I kolejna sprawa czy ta pompa jest naprawdę dobra do zbudowania tego urządzenia ? Nie ma nigdzie napisane na pompie czy w instrukcji ile ona ma barów pisze tylko ze może pobierać wodę z 8m poniżej poziomu i dostarczać wodę na 40m w górę 3600l/h 800W czy to odpowiednie parametry ? Czy lepiej kupić coś innego bo mam możliwość oddania tego do sklepu.....

z góry dzięki wszystkim
    marian_em
    Level 25  
    Podane przez Ciebie parametry to są maksymalne wartości dla pompy (tzn każdy z osobna). 8m ssania oznacza, że lustro wody może być do 8 metrów poniżej poziomu pompy (u Ciebie to nie gra roli bo jak rozumiem pompa jest zasilana "napływowo"). 3600l/h to oczywiście wydajność (to takie orientacyjne określenie ile pompa da radę przepompować wody bez jej "sprężąnia" ;) ) a 40m podnoszenia oznacza, że maksymalne ciśnienie pompy jest w okolicy 4-4,5bar. W każdym razie nie kombinuj tylko idź do sklepu gdzie kupiłeś pompę i powiedz o co Ci chodzi, na pewno sprzedawca Ci wytłumaczy na czym rzecz polega. Do Twoich potrzeb wyłącznik zda egzamin w 100% a jak będzie mało to sobie wtedy dokupisz baniak i go podłączysz ale do podlewania nie ma takiej potrzeby.
    maryanek
    Level 14  
    mam niestety ten problem ze mieszkam w Anglii a tutaj ci ludzie o niczym pojęcia nie maja i ciężko takiemu coś wytłumaczyć jak on i tak wie swoje i mówi że mi takie urządzenie nie potrzebne bo w uk jest wystarczające ciśnienie do nawadniania ogrodu ale rzecz w tym że jak podłączam jeden spryskiwacz do samej pompy i uruchamiam ją to jeden spryskiwacz ciągnie ale jak już podepnę dwa to nie wyrabiają a że zamierzam podłączyć 5 spryskiwaczy do mojego systemu nawadniania będzie totalna klapa ..... sama pompa na pewno nie da rady natomiast coś czytałem ze ta pompa ma 3.6 bara ale jak ją uruchamiam to w to nie wierze :)
    maryanek
    Level 14  
    marian_em wrote:

Jak sobie wyobrażasz pracę wyłącznika ciśnieniowego z taką pompą. Po wyłączeniu pompy ciśnienie spadnie do 0 w ułamku sekundy, po czym pompa się włączy, ciśnienie wzrośnie i tak do skutku - aż silnik się spali od częstych rozruchów...

No jeśli to ma być do systemu nawadniania to ja sobie wyobrażam..... po prostu pompa nigdy nie dopompuje do np 4 barów bo woda ciągle będzie pobierana w momencie zamknięcia pistoletu czy elektronicznego zaworu pompa dopompuje w mgnieniu oka do 4 barów i się wyłączy i na tym koniec.

To rzeczywiście najlepsze rozwiązanie tylko ze jest ten mankament że nigdy w ten sposób nie uzyskam większego ciśnienia niż da mi sama pompa :( a chciałem mieć większe coś na zasadzie kompresora ale póki co zrobię ten patent z wył. ciśnieniowym i będzie na jakiś czas problem rozwiązany.

Rozmawiałem z jednym z uczestników tego posta trochę na privie i niestety nie doszliśmy do wspólnego dobrego rozwiązania mojego problemu ponieważ nawet dobry hydrofor nie spełni żądanej funkcji bo nie ma ze zbiornika węża powrotnego mowa o zbiorniku przeponowym co z tego ze pompa dopompuje żądane ciśnienie wyłącznik ciśnieniowy wyłączy ją jak nie istnieje możliwość jednoczesnego poboru wody i jej dobijania do zbiornika. W hydroforze np ze zbiornikiem 25l woda będzie miała przypuszczalnie nastawione 5 barów jak zacznę ją pobierać ( dodam ze system kilku spryskiwaczy jest okropnie wodo - żerny ) ciśnienie gwałtownie spadnie i pompa będzie je chciała dobić ale jak ? jak ja będę tą wodę pobierał ze zbiornika a do zbiornika jest doprowadzony jeden wąż.

Mnie jest potrzebne coś identycznego z kompresorem zawsze stałe ciśnienie jeśli chce 5 barów ma być stałe 5 barów i już nie ma naprawdę nic takiego ?
    marian_em
    Level 25  
    maryanek wrote:
    To rzeczywiście najlepsze rozwiązanie tylko ze jest ten mankament że nigdy w ten sposób nie uzyskam większego ciśnienia niż da mi sama pompa
    Większego ciśnienia nie uzyskasz bo skąd miałoby się wziąć?
    Quote:
    Rozmawiałem z jednym z uczestników tego posta trochę na privie i niestety nie doszliśmy do wspólnego dobrego rozwiązania mojego problemu ponieważ nawet dobry hydrofor nie spełni żądanej funkcji bo nie ma ze zbiornika węża powrotnego mowa o zbiorniku przeponowym co z tego ze pompa dopompuje żądane ciśnienie wyłącznik ciśnieniowy wyłączy ją jak nie istnieje możliwość jednoczesnego poboru wody i jej dobijania do zbiornika.
    Powiem tak, nie widziałem hydroforu w którym się nie da zrobić tych dwóch rzeczy jednocześnie.
    Quote:
    W hydroforze np ze zbiornikiem 25l woda będzie miała przypuszczalnie nastawione 5 barów jak zacznę ją pobierać ( dodam ze system kilku spryskiwaczy jest okropnie wodo - żerny ) ciśnienie gwałtownie spadnie i pompa będzie je chciała dobić ale jak ? jak ja będę tą wodę pobierał ze zbiornika a do zbiornika jest doprowadzony jeden wąż.
    Jeśli pompa nie będzie miała wydajności większej niż zapotrzebowanie zraszaczy to nie pomoże postawienie nawet zbiornika 1000l bo woda zostanie z niego szybko wyssana z powodu niewyrabiania pompy.
    Quote:
    Mnie jest potrzebne coś identycznego z kompresorem zawsze stałe ciśnienie jeśli chce 5 barów ma być stałe 5 barów i już nie ma naprawdę nic takiego ?
    Regulacją ciśnienia można się zająć wtedy, gdy wydajność na wyjściu pompy jest większa niż zapotrzebowanie na wodę. Czy u Ciebie problem nie leży przypadkiem w tym, że pompa jest przydławiona możliwościami rurociągu doprowadzającego wodę?
    maryanek
    Level 14  
    możliwe no bo gdybym miał dobre ciśnienie przecież nie robił bym ceregieli :) dlatego chciałem je jakoś zwiększyć ale przy tej pompie która ma około 3.5 bara mogą chodzić tylko dwa spryskiwacze jak podłącze trzy już pompa nie wyrabia brakuje jej wody tak więc chciałbym by coś gromadziło ją wcześniej a jesli chodzi o hydrofor możliwe ze to tak działa ale nie dostałem do chwili obecnej od nikogo odpowiedzi na jakiej zasadzie działa hydrofor bo na mój chłopski rozum to gromadzi wodę kiedy system nawadniania jest włączony wydala ją z większym ciśnieniem za pomocą przepony no ale jak pobiera ją jednocześnie skoro do zbiornika doprowadzony jest tylko jeden waż ? tego po prostu nie rozumiem....

A czy w całej tej instalacji nie chodzi o wielkość zbiornika ?