Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX

darek2 22 Sie 2004 14:55 5741 18
  • #1 22 Sie 2004 14:55
    darek2
    Poziom 11  

1. czy moze mi ktoś powiedzieć co to za wyprowadzenia(8(Power Good), 14(Power On)) w wtyczce do płyty głownej od zasilacz ATX ???

2.Załóżmy że mam zasialcz ATX 250 W i teraz tak czy cały prąd tego zasialacza(250 W) jest przydzielony na cały zasialcz z obojętną proporcją na daną wtyczkę czy może np. przydzielone jest tak 16 A dla wtyczki 4 pinowej do napędów i dysków 20 A dla gniazda do płyty głównej itp..

PS. mam nadzieje że ktoś mnie zrozumiał :(

• #2 22 Sie 2004 14:59
    ACULA
    Poziom 34  

5VSB (+5V Standby) - napięcie to może być użyte do zasilania obwodów, które muszą pracować podczas wyłączenia pozostałych napięć zasilających, np. podczas "uśpienia" komputera.
    PW-OK (Power Good) - sygnał, za pomocą którego zasilacz informuje układy płyty głównej o włączeniu zasilania i ustabilizowaniu napięć +3V i +5V.
    PS-ON sygnał, za pomocą którego zasilacz potwierdza włączenie wszystkich napięć.

co do prądów i przewodów zobacz że wszystkie są podłaczone do jednego miejsca na płycie zasilacza ;)

• #3 22 Sie 2004 16:15
    TONI_2003
    Moderator

Witam ... tak tylko jeszcze kolego darek2 trzeba zdawać sobie sprawę z tego by w miarę równo rozkładać pobór tych Amperów z poszczególnych kompletów kabli oraz ich wtyczek ponieważ gra tu również rolę po prostu grubość samych przewodów . Pozdrawiam :wink:

• #4 22 Sie 2004 17:34
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

a pozatym, wszystko powinno byc napisane na obudowie zasilacza - ile amperów przydzielone jest na poszczególne napiecie (łącznie, nie na poszczególne wtyczki)

• #5 22 Sie 2004 18:24
    darek2
    Poziom 11  

ghost666 napisał:
    a pozatym, wszystko powinno byc napisane na obudowie zasilacza - ile amperów przydzielone jest na poszczególne napiecie (łącznie, nie na poszczególne wtyczki)

yhhh.... dopiero zamieżam kupić sobie zasialcz do przerubki więc z ciekawości pytam ile amperów jest przydzielone na poszczegule napięcie(chodzi o typowy tz. z tej dolnej pułki zasilacz)

• #6 22 Sie 2004 18:30
    ACULA
    Poziom 34  

3,3 10
    5 19
    12 8
    5 0,8
    -5 0,5
    -12 0,5

• #7 22 Sie 2004 18:30
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

zalezy od zasilacza, ale teraz nie powiem Ci jak to mniej wiecej wygląda... ale jest to zazwyczaj kilkanasie - kilkadziesiat amper na +5V i +12V... reszta ma sporo mniej

• #8 22 Sie 2004 19:14
    Adam1988
    Poziom 25  

Acula napisał:
    PS-ON sygnał, za pomocą którego zasilacz potwierdza włączenie wszystkich napięć.

Chyba coś pokręciłeś :) PS-ON to sygnał powodujący włączenie zasilacza.

• #9 22 Sie 2004 19:39
    ACULA
    Poziom 34  

PS-ON sygnał, za pomocą którego zasilacz potwierdza włączenie wszystkich napięć=(można przeczytać jako)= zasilacz potwierdza że ma włączyć napięcia

P PG napisałem że zasilacz informuje, PS-ON chce potwierdzenia włączenia napięć

PS W internecie jest wiele definicji w brzmieniu jak podałem. Mogę dać linki ;)

• #10 22 Sie 2004 20:17
    TONI_2003
    Moderator

Witam ... kolego darek2 wszystko zależy od tego w jakim standarcie ( specyfikacji ) ma być zasilacz np. ATX12V ( taki do lepszych kart graficznych czy jeśli chodzi o płyty wymagające większego amperażu i dodatkowej w tyczki )
    +12V =15A
    +5V =30A
    +3.3V =28A
    -12V =0,8A
    -5V =0,8A
    +5VSB =2A

Pozdrawiam :wink:

• #11 22 Sie 2004 21:28
    darek2
    Poziom 11  

sorry ale się jóż pogubiłem czyli an wyprowadzenie PS ON mam wysłąć ja napięcie (potrzebne do uruchomienia) czy zasilacz wysyła mi potwierdzenie ??

• #12 22 Sie 2004 21:31
    ACULA
    Poziom 34  

zasilacz żąda stanu niskiego ;) Czyli zielony do czarnego
    Nie wysyłasz z zwierasz ;)

• #14 23 Sie 2004 11:33
    darek2
    Poziom 11  

Acula napisał:
    PS-ON sygnał, za pomocą którego zasilacz potwierdza włączenie wszystkich napięć=(można przeczytać jako)= zasilacz potwierdza że ma włączyć napięcia

P PG napisałem że zasilacz informuje, PS-ON chce potwierdzenia włączenia napięć

PS W internecie jest wiele definicji w brzmieniu jak podałem. Mogę dać linki ;)

Czyli do P PG i do masy moge podłączyć żaruweczkę albo diodę z ogranicznikiem która sygnalizowałaby włączenie zasialcza ??

• #15 23 Sie 2004 11:44
    ACULA
    Poziom 34  

żaróweczkę to raczej nie. STBY ma 0,8A ale już PG o ile nie myslę się ma 30mA, wiec raczej jedna jasna diodka ;)
    Chyba lepiej podłączyć sie pod 5V na płytce zasilacza.

PS
    DO PG najlepiej podłączyć przez tranzystor ;)

• #16 23 Sie 2004 13:18
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam:
    Acula ciekawe są te twoje definicje oznaczeń PS-ON i P.PG, oraz ich interpretacje. Komuś mniej obeznanemu z tematem nieźle namieszają w głowie.
    Pozdrawiam, Jarek.

• #18 23 Sie 2004 14:10
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam:

Zgadzam się z definicją sygnału P.PG na tej stronie co podałeś, ale nie mogę się zgodzić z definicją sygnału PS-ON, uważam, że jest to jakiś błąd w tłumaczeniu z angielskiego. Bo zasilacz niczego nie żąda na tym złączu, a jedynie płyta główna żąda tym sygnałem włączenia wszystkich napięć. Po ich włączeniui ustabilizowaniu się zasilacz informuje płytę główną o tym fakcie wysokim stanem sygnału P.PG.

To tyle myślę, że jest to bardziej zrozumiałe dla laika :D .
    Pozdrawiam, Jarek.

• #19 23 Sie 2004 15:24
    darek2
    Poziom 11  

Kupiłem sobie code gen'a 350 W za 50 zł nowy!! ma przyzwoite parametry dla 3,3 i 5V ma po 20 A a dla 12 V 16 A, biore się za przerubki :D :P

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME