Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta gigabyte ga-k8vt800 procesor sempron3100+

15 Maj 2010 13:44 4265 19
  • Poziom 27  
    Witam! Mam chyba dość nie typowy problem ze swoim komputerem. Otóż pewnego dnia zainstalowałem sobie jakiś tam program, który poprosił o restart komputera. I wtedy wszystko się zaczęło. Po restarcie komputer już nie wstał. Nie usłyszałem bipu speakera a ekran był ciemny. Restartowałem komputer kilka razy, jednak bez efektu. Pomyślałem że to grafika więc ja wymieniłem. Odziwo komputer się uruchomił, jednak do pewnego momentu i koniec! Systemu już nie ładował. Pojawiał się ciemny monitor z migającym kursorem w górnym lewym rogu monitora. Przyszedł mi do głowy pomysł żeby sprawdzić raz jeszcze wcześniejszą grafikę. Efekt był taki sam jednak zauważyłem że jak wyłączam komputer na żywca wyłącznikiem na zasilaczu to później uruchamia sie normalnie. Ładował system i wszystko było by ok gdyby nie kreator znajdowania nowego sprzętu, który znajdywał PCI drivers chociaż grafika działała bardzo dobrze w tym momencie. Pomyślałem że sformatuje dysk. Może to jakieś trojany czy cóś... Wszystko szło pięknie do pierwszego restartu kompa podczas instalacji. Sam już nie wstał, musiałem to robić ręcznie wspomnianym przyciskiem na zasilaczu. Poddałem się i oddałem kompa do serwisu. Pan naprawił szybko i tanio. Diagnoza to uwalona karta sieciowa zintegrowana. Wyłączył ją w biosie i wszystko było ok. Postawił system i kompa mi oddał. Ja w domu sformatowałem dysk i postawiłem swój świeży xp z 2 serwispakiem. Zaczynam instalacje sterowników, potem programów aż tu ciach! Komunikat błędu STOP: 0x00000024 (0x00190203, 0x822A34E0, 0xC0000102, 0x00000000) . No to ja mu restart i problem od nowa ze startem. Pomaga tylko guzik na zasilaniu. Nie wiedziałem co znaczy numer błędu więc pomyślałem że zrobie jeszcze raz format, ale zanim to zrobę to wyjmę baterie i zresetuje bios. Po wyjęcie pojawia się tylko pierwsza strona z informacja o czipsecie i tyle. Acha i chyba też ładuje ustawienia być może biosu, ale nie jestem pewien. Długo to trwało to znowu restart. I to samo w koło. Przeczytałem że do restartu biosu trzeba wyjąć baterie na dłużej ok 6min. Tak zrobiłem. Po tym komp już w ogóle nie wstał. Tylko wentylatory się kręcą i nic poza tym. Odpiąłem dysk, napędy, ram i nic. Nawet głośnik nie sygnalizował braku ramu. Pomyślałem że uwaliłem płytę główną. Juz szukałem nowej płyty na aledrogo i z głupa włączyłem kompa nie uruchomił się, ale tym razem nie wyłączyłem wentylatorów przyciskiem na zasilaczy tylko powera przytrzymałem 3s. Komputer normalnie sie uruchomił i na razie działa. Powiedzcie mi co mnie tak robi w jajo i jak wyłączyć na płycie rtl8100c z sieciówki bo parzy! Z góry dzięki za cierpliwość ;) Pozdrawiam!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Dokładną konfigurację przedstaw, włącznie z zasilaczem - marka, model, moc.
    Komputer podłączony do instalacji elektrycznej z uziemieniem? Stan kondensatorów elektrolitycznych na płycie głównej i zasilaczu również sprawdź. To tyle na początek. Jak podasz te dane, o które proszę, to będziemy myśleć dalej.
  • Poziom 27  
    Witam! Wiedzę mam nie wielką w tej dziedzinie, dlatego proszę podać dokładnie o który sprzęt chodzi to podam markę i model. Co do zasilacza to zapomniałem napisać że na samym początku zmieniłem z 400W na 500W. Gniazdko jest z uziemieniem. Komputer stoi w tym samym miejscu 4 lata i nigdy nie było takich problemów. Karta graficzna to radeon 9250 128mb 64bit. Ram do dwie kości po 512mb cn-md05123200 zasilacz nie wiem musiał bym go odkręcić ale jest nowy ze średniej półki kosztował 90zł.

Dodano po 1 [minuty]:

Kondensatory na płycie wizualnie idealnie wyglądają na co Pan w serwisie też zwrócił uwagę.

Dodano po 4 [minuty]:

A jeszcze takie pytanie. Czy po wyjęciu baterii nie powinienem ponownie wyłączyć karty sieciowej w biosie? Teraz tak patrze a nie napisałem że jednej kości ramu nie wpiąłem. Może to ona dawała w kość.
  • Poziom 43  
    Odkręć jedną ściankę obudowy i sprawdź co jest napisane na naklejce znamionowej, która znajduje się na samym zasilaczu. Ta skrzyneczka, zamontowana nad procesorem.
    Jeśli w obudowie zalega kurz, przeczyść gruntownie komputer. Sprawdź także kondensatory w zasilaczu.

Cytat:
    Czy po wyjęciu baterii nie powinienem ponownie wyłączyć karty sieciowej w biosie?

Powinieneś tak właśnie uczynić.

Na chwilę obecną, miej podłączone dwa moduły pamięci.
  • Poziom 27  
    HE he zasilacz to ta skrzyneczka ;) wiem wiem :) model #2401lpk12-30 2*sata
    Źle mnie kolega zrozumiał. Kiedy zaczęły się problemy zasilacz wymieniłem, czyli nie ma on jeszcze tygodnia. Co do sieciowej to dziwna sprawa, bo przed wyjęciem baterii widziałem ją w biosie a teraz jej nie ma.
    ide dma transfer access enabled
    onchip ide channe lo enabled
    nochip ide channel l1 enabled
    nochip serial ata enabled
    sata mode raid
    ac97 audio auto to miałem wyłączone i sam dałem auto jeszcze przed wyjęciem baterii
    usb1.1 controller enabled
    usb2.0 controller enabled
    usb keyboard support disabled
    usb mouse support disabled
    onboard fdc controller enabled
    onboard serial port1 3f8/irq4
    onboard serial port2 2f8/irq3
    uart mode select normal
    ur2 duplex mode half nie dostępne dla mnie
    onboard parallel port 378/irq7
    parallel port mode spp
    midi port address disabbled
    midi port irq 10 nie dostępne dla mnie

Już wkładam drugą kość ramu i zobaczymy

Dodano po 11 [minuty]:

Jest już druga kość ramu i jest na razie ok chociaż za pierwszym razem nie wstał. Przytrzymałem power 3s i ponowne uruchomienie zakończyło się sukcesem. Disabled to włączony czy wyłączony? W biosie mam:
    cpu fan fail warning disabled
    system fan fail warning disabled
    Zostawić tak czy zmienić?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Jest już druga kość ramu i jest na razie ok chociaż za pierwszym razem nie wstał

To sugeruje nam, że problem jest sprzętowy i może faktycznie leżeć po stronie pamięci/płyty głównej.
    Moja propozycja jest następująca. Demontaż płyty głównej z obudowy, a następnie ułożenie jej np. na biurku. Uruchamiać, każdorazowo (kilka uruchomień), bez dodatkowych kart rozszerzeń/napędów. Obserwować czy problem z uruchomieniem występuje nadal. Na czas testów, pozostawić ustawienia domyślne w Biosie, czyli może Kolega jeszcze raz je przywrócić np. wyciągając bateryjkę.
    Disabled oznacza wyłączony.
    Co do tych dwóch opcji, na chwilę obecną mogą one pozostać wyłączone.

Jeśli komputer się uruchomi. Proponuję wykonać test pamięci RAM w programie Memtest - poradnik jak przygotować płytę z tym programem, znajduje się w dziale FAQ. Autorem poradnika jest K!lleR

Na chwilę obecną mam spore wątpliwości, czy diagnoza postawiona w serwisie była na pewno słuszna, dlatego opcję z kartą sieciową (zintegrowaną) odłóżmy na razie na bok.
  • Poziom 27  
    Witam! Już piszę z tego nieszczęsnego komputera! :) Ale co do samej sieciówki to faktycznie rtl8100c jest tak gorący że nie mogę go dotknąć. W tej chwili zainstalowałem inną sieciówkę, długo się z nią uruchamiał ale wstał. Nie wiem czemu wykrył ja zaraz po sprawdzaniu chyba dysku przed ładowaniem systemu i czekał na enter. Na razie w całości go zostawię i poczekam na jego ruch. Jak coś zacznie wydziwiać to kłade go jak kolega mówił. Mam tylko pytanie jeszcze jak wyłączyć ten układ o ile to możliwe? Za dotychczasową pomoc serdecznie dziękuje!

Dodano po 6 [minuty]:

Kurcze przepraszam ale nie mogę znaleźć tego poradnika :(
  • Poziom 43  
    Poradnik: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1218591.html

Napisz jeszcze, którą rewizję płyty głównej posiadasz. Informację taką znajdziesz na PCB - Rev 1.0 lub 2.0. Aczkolwiek zarówno w przypadku 1 i 2, proponuję przeprowadzić aktualizację biosu. W przypadku płyty Rev. 1.x jest to wersja F13, a w przypadku rewizji 2.x FG.

Kartę sieciową wyłączysz w Integrated Peripherals -> Onboard H/W LAN ustaw na disabled.
  • Poziom 27  
    Za poradnik dziękuje!
    Co do płyty to jest to REV: 2.0 Niestety nie wiem jak aktualizować bios.
    A co do karty to w Integrated Peripherals nie widzę Onboard H/W LAN. Całą liste przepisałem 4 posty wyżej i jak juz wspomniałem przed wyjęciem baterii biosu taka opcja była na pewno.

Dodano po 2 [minuty]:

I jeszcze nie wiem czemu przed załadowaniem systemu odnajduje tą kartę sieciową model dodam za chwilkę i coś z nią robi ok minutę. Sieciową tą którą kupiłem po zdiagnozowaniu uszkodzonej zintegrowanej.

Dodano po 16 [minuty]:

No właśnie! Wszedłem w bios żeby poszukać tego ustawienia sieciowej. Nic nie znalazłem, wychodzę z biosu i d...! Pierwsza strona sie pojawia z informacją o procesorze, pamięci ram itd. Druga strona to coś odnośnie sieciowej a dokładnie to:
    Realtek RTL8139(X)/8130/810X Boot Agent
    Press Shift-F10 to configure.....
    Nic nie klikam i leci do trzeciej strony:

VIA Technologies, Inc .VIA vt8237 Serial ata raid bios setting utility v2.31
    Copyright (c) via technologies, inc. all right reserved

scan devices, please wait
    pres[tab] key into user window!
    serial_cho master: no device
    serial_ch1 master: no device

i wisi! Nic nie robi trzty restarty nie pomogły. Wszedłem znowu do biosu to znowu jak już miałem bios to klawiatura nie działa. Zrestartowałem go z biosem na ekranie i się uruchomił! Zaraz go wyrzucę przez okno :)

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

I znowu zrobił focha, ale tym razem konkretnego! Odpiąłem dysk i napędy! Zostawiłem jedną kość ramu potem drugą. Zmieniłem kartę graficzną, wypiąłem sieciową, zmieniłem zasilacz na stary. Już nie mam czego odpiąć! W bios mogę wejść, ale klawiatura nie działa kiedy już wejdę! Uruchamia się do momentu kiedy wyswietla informacje o czipsecie.

Dodano po 46 [minuty]:

Restartowałem go chyba z 20 razy na różńe sposoby i nic nie pomagało. Zmieniłem w końcu grafikę na taką bardzo stara i wstał za pierwszym razem! Znowu go restartował kilkanaście razy i za każdym razem sie normalnie uruchomił. Wróciłem do poprzedniej grafiki i to samo! Działa normalnie. Teraz z niego piszę!
  • Poziom 43  
    Po wejściu do Bios-Setupu wybierz CTRL+F1 i szukaj opcji, którą wyżej podałem.
    Dokładny opis aktualizacji Biosu znajduje się w FAQ na forum oraz na stronie producenta płyty głównej.
    Proponuję Koledze pobrać dystrybucję Linux, dowolną, nagrać na płytę i próbować uruchomić ten system z płyty -> http://www.livecdlist.com/
    Aby tego dokonać, w Bios-Setupie musisz ustawić bootowanie na CD-ROM.

Jeśli chcesz zlikwidować komunikat:

>>Realtek RTL8139(X)/8130/810X Boot Agent
    Press Shift-F10 to configure.....

Opcję OnBoard Lan Boot ROM ustaw na disabled.

>>Zrestartowałem go z biosem na ekranie i się uruchomił!

Takie zabawy odradzam gdyż za moment, BIOS Koledze może "wyparować" :)

Płyta główna już znajduje się np. na biurku?
  • Poziom 27  
    Witam! Po wciśnięciu CTRL + F1 nadal nie pojawił się Onboard H/W LAN, ani też On board lan boot rom. Poza tym znowu w biosie przestała działać klawiatura. Na szczęście kolejny restart bios wytrzymał ;) Aktualizację biosu poczytam i zobacze czy czuje się na siłach." Proponuję Koledze pobrać dystrybucję Linux, dowolną, nagrać na płytę i próbować uruchomić ten system z płyty -> http://www.livecdlist.com/ " tutaj mam wątpliwość. Mam pobrać dowolny program z podanej strony i uruchomić go z płyty? Płyta główna jest jeszcze w obudowie! Pisałem właśnie ze jeszcze jej nie wyjąłem bo wszystko łądnie działa aż tu wywalił mi błąd ***stop:0x0000009c (0x00000004, 0x80545ff0,0xb2000000, 0x00070f0f)

Na poczatku tego wątku być może podałem zły kod błędu za co przepraszam.
    Zabieram sie teraz za wyjmowanie płyty!

Dodano po 24 [minuty]:

Komputer jest już na biurku! Płyta głowna, jedna kość ramu i stara grafika! Pierwsze uruchomienie i 10 kolejnych nic prócz wentylatorów! Wyjąłem całkowicie ram i to samo! Zero odzewu! W końcu się uruchomił i widzę tylko
    VIA Technologies, Inc .VIA vt8237 Serial ata raid bios setting utility v2.31
    Copyright (c) via technologies, inc. all right reserved

scan devices, please wait
    pres[tab] key into user window!
    Ram odpada, grafika również! Co teraz?

Dodano po 22 [minuty]:

Panowie myślę że to już nie ma sensu. Przepraszam za linki do aukcji ale to tak między czasie może ktoś doradzi mi płytę.
    http://www.allegro.pl/item1027113320_ms_6382_amd_athlon_duron_sempron_fv_gw_wyprzedaz.html

http://www.allegro.pl/item1041458133_asrock_k7s41_athlon_sempron_ddr_agpx8_do_3200_fv.html

http://www.allegro.pl/item1026830113_nowa_winfast_k7s48_sempron_agpx8_lan_5_1_do_3200xp.html

A może jeszcze jakaś inna?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Wyjąłem całkowicie ram i to samo! Zero odzewu!

To akurat normalne, że bez pamięci ram nic nie widzisz na monitorze.
    Chyba, że masz na myśli to, iż bez pamięci nie słyszysz sygnałów dźwiękowych z głośniczka systemowego?

Cytat:
    Mam pobrać dowolny program z podanej strony i uruchomić go z płyty? Płyta główna jest jeszcze w obudowie!

Uruchamiać ten pobrany system, zamiast tego zainstalowanego na HDD.

Co do płyt głównych. Musi Kolega szukać płyty głównej na socket 754, a nie socket A.

Cytat:
    Pierwsze uruchomienie i 10 kolejnych nic prócz wentylatorów!

Zostaw tylko minimalną konfigurację procesor + pamięć + grafika + głośniczek systemowy. Przeprowadź kilka prób uruchomienia w ten sposób. Napisz czy podobny problem pojawia się nadal. Sprecyzuj również czy "nic prócz wentylatorów" oznacza to, że również brak dźwięku z głośniczka systemowego czy ten dźwięk otrzymujesz, ale ciemność na monitorze widzisz?

Jak już uruchomi się ten komputer, z płyty, wykonaj test pamięci w programie Memtest.
  • Poziom 27  
    Bez pamięci ram martwy tzn że głośniczek nie wydaje ciągłego dźwięku. Przeczytałem że to uszkodzenie płóyty w takim wypadku. U mnie jednak po chwili wszystko wraca do normy. Jak już wspomniałem na samej płycie głównej, kości ramu i grafice to samo! Raz działa a raz nie. Czasem nie mam tego pojedynczego piku głośnika przy uruchomieniu komputera i nie wstaje. Monitor ciemny. Innym razem jest pik z głośnika monitor się włączy zaczyna ładować ustawienia i wisi. Po chwikli znowu działa dobrze! Kiedy już działa ok podpinam dysk wstaje xp wchodze na elektrod4 p[isze post i nagle komunikat o błędzie na niebieskim tle o którym pisałem post wyżej. Restart kompa i od nowa nie ma piku i jest ciemność :) I tak w koło macieja! Dzieje się to wszystko losowo jak by nie wiem pęknięte luty na płycie.

Dodano po 5 [minuty]:

Jak już głośńiczek zapiszczy to monitor wstaje i zaczyna ładować ustawienia! Kiedy nie m,a tego pisku na początku to monitor jest ciemny. Co do memtes to pobrane pliki nie odpowiadają instrukcj opisanej przez kol K!ller. Jeszcze do tego wrcę ale na dzisiaj kończę bo moja druga połówka juz czeka :) Miłego dnia życzę i dziękuję raz jeszcze! Ps. piszę z tego ciu... co przed chwilą nie dawał żadnych oznak zycia!
  • Poziom 43  
    Przeanalizowałem sobie raz jeszcze temat, od początku do końca. Opisywany tu przez Ciebie problem, przypomina mi ten, który niegdyś występował z niektórymi płytami Gigabyte, a dokładnie modelem K8N51GMF-9.
    W przypadku tych płyt, występował problem z sekcją zasilania, a tego typu "tricki"

>> zauważyłem że jak wyłączam komputer na żywca wyłącznikiem na zasilaczu to >> później uruchamia sie normalnie.

czasami pomagały, ale nie na długo.

Być może w przypadku Twojej płyty głównej usterka jest podobna. Ciężko to stwierdzić na odległość nie posiadając płyty "na stole".

Niestety, ale czeka Cię prawdopodobnie wymiana płyty głównej.
    Dobrze było by również przetestować podzespoły w innym PC. Mam tutaj na myśli pamięć, która może być nie do końca sprawna (wcześniejsze BSODy). Po takich testach, już z czystym sumieniem szukać nowej płyty głównej.

Czasami gdy bateryjka podtrzymująca ustawienia bios jest zbyt "słaba", mogą dziać się różne, dziwne, rzeczy. W Twoim przypadku można ją raczej wykluczyć, aczkolwiek profilaktycznie i dla świętego spokoju zmierz na niej napięcie miernikiem.

To, że uruchamia się po podmianie karty graficznej, jest raczej czystym przypadkiem.

Cytat:
    zaczyna ładować ustawienia i wisi.

Pewnie w momencie kiedy ma zacząć uruchamiać się system Windows. W tym właśnie momencie, przydała by się płyta z Linuxem, o którym wcześniej pisałem.

Tak z ciekawości jeszcze zapytam. Jaki to program zainstalowałeś? Wcześniej nie napisałeś konkretnie.
    Rozumiem, że wcześniej (te 4 lata) komputer działał bez zarzutu - brak niebieskich ekranów z błędem, zawieszeń, restartów?
  • Poziom 27  
    Witam! Przepraszam że dopiero teraz ale rzeka wycięła nam psikusa :) Tak te 4 lata komputer spisywał sie kapitalnie! Raz na jakiś czas sam się restartował. Tak poza tym nic sie nie działo. Program nie pamiętam jak się nazywał ale był to program do ściągania filmów ze stron www. Baterie jak juz pierwszy raz wyjmowałem z płyty to mierzyłem napięcie i było ono ponad 3V dokładnie nie pamiętam. Komputer najczęściej obecnie wiesza się zanim jeszcze (przepraszam za nazewnictwo) wyświetli taką wielką tabele zaraz przed pierwszym wyswietleniem logo win xp. Ja juz sie pogodziłem z tym że muszę płytę główną zmienić, tylko mam taką prośbę żeby ktoś mi jakąs doradził bo ja jestem laikiem. Myślę że zainteresowany jestem płytami z allegro bo nie chce inwestować duzo w ten komputer. Pamięć ram sprawdzę tylko jak juz pisałem w instrukcji napisane jest że pliki są spakowane a ja takowych nie widzę. Co do samego linuksa jeśli mógłbym prosić o konkretną nazwę jego i skąd to pobrać bo na prawdę ciężko mi to ogarnąć :( Nic mi to nie idzie zgodnie z instrukcjami jaki znalazłem. Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Co do samego linuksa jeśli mógłbym prosić o konkretną nazwę jego i skąd to pobrać bo na prawdę ciężko mi to ogarnąć :(

Ze strony, do której podałem link pobierz dystrybucję Slax. Będziesz miał tam już program Memtest, który będzie w menu wyboru. Płytę nagrywasz jako obraz płyty i uruchamiasz z niej komputer. Tak więc nie pobieraj już osobno programu Memtest.
    Co do płyty głównej. Jednym z takich znanych, a zarazem dobrych modeli pod socket 754 była płyta główna Gigabyte K8NE. Na Allegro znajdziesz bez problemu.
  • Poziom 27  
    Witam! Program już pobieram. Zastanawiam się tylko na co mi on jak ja nawet w bios nie mogę wejść żeby butowanie zmienić. Ale to nic! Przyda się! Poszukam teraz płyt i jeszcze upewnię się! Pozdrawiam!

Dodano po 5 [minuty]:

Czy taka? http://www.allegro.pl/item1042120353_ms_7010_wyprzedaz.html
    Słyszałem że chipset VIA dobrze działa z Radeonem. Nie wiem czym się sugerować przy wyborze płyty. Może taka? http://www.allegro.pl/item1043522830_nowa_winfast_761gxk8mc_pciex_s754_vga_sklep_fv.html Podobno ten chipset SIS jest jednym z lepszych?
  • Poziom 43  
    Gigabyte K8NE to jedna z lepszych płyt głównych pod socket 754. Na aukcji nr 1042459921, w cenie 90zł - koniec licytacji jutro.
    Chipset VIA nie gwarantuje lepszej współpracy z kartą graficzną Radeon. Jest to informacja wyssana z palca. Wymieniona przeze mnie płyta główna, posiada chipset nForce 4, który pod różnymi względami jest lepszy od VIA czy Sis. Ponadto, pierwsza płyta główna, którą wymieniłeś, to OEM robiony dla Mediona. Reasumując, niewarta uwagi. Składa się na to również problematyczny chipset VIA VT8237 dla dysków SATA. Wybór jednak należy do Ciebie.
  • Poziom 27  
    Ślicznie dziękuję za tą uwagę! Dla mnie płyta to płyta, dlatego prosiłem o rade. Postaram się jutro tego pilnować.
  • Poziom 27  
    Tak się jeszcze zastanawiam, czy zamiast płyty pod procesor nie lepiej kupić płyty z procesorem? Np takiej? http://www.allegro.pl/item1035356479_nowa_plyta_p4_2_8ghz_z_ht_ddr_audio_lan_i865.html Albo coś innego do powiedzmy 150zł.

Dodano po 2 [minuty]:

Teraz widzę jaki to chipset. Ale poczekam na radę kogoś kto się zna. Pozdrawiam!

Dodano po 3 [minuty]:

Ale np taka http://www.allegro.pl/item1034699026_plyta_ibm_p4_intel845_pentium_4_2_66_wiatrak.html