Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe życie laptopa - Ramka Multimedialna

kleszcz10 15 Maj 2010 14:46 28223 54
  • Nowe życie laptopa - Ramka Multimedialna
    Całkiem niedawno stałem się posiadaczem laptopa Dell Latitude CPX . Jako że miał już swoje lata świetlności za sobą i ciężko było znaleźć dla niego jakieś pożyteczne zastosowanie dlatego stał się dawcą organów dla ramki multimedialnej.

Założenie było takie że ma być to jak najprostsza konstrukcja do wyświetlania zdjęć , oglądania filmów oraz słuchania muzyki (ostatnie dwie funkcje jako bajer i wykorzystanie możliwości sprzętu) oczywiście wszystkie pliki miały być automatycznie odtwarzane z pendrive , a aplikacje sterowane z pilota.

Na początku świetnym rozwiązaniem okazał się system Geebox jednak był duże trudności z konfiguracją pilota. Dalej szukałem innych ciekawych dystrybucji linux'a jednak żadna do końca nie spełniał moich oczekiwań. Po długich poszukiwaniach zdecydowałem się na poczciwego Windows'a XP a konkretnie na jego modyfikacje Windows MX. System został pozbawiony wszystkich zbędnych funkcji. Zostały wyłączone prawie wszystkie usługi przez co zużycie procesora podczas pokazu slajdów nie przekracza 10%.

Menu napisałem sam w Visual Basic 6.0. Wyświetla ono godzinę , datę (przypomina o urodzinach ) oraz daje możliwość wyboru poszczególnych funkcji.
    Za sterowanie z pilota odpowiada aplikacja Gilder ponieważ jest ona prosta w obsłudze i konfiguracji a czujkę do pilota można w łatwy sposób wykonać samemu.
    Nowe życie laptopa - Ramka Multimedialna
    Za pokaz slajdów odpowiada wygaszasz ekranu który okazał się najlepszym rozwiązaniem.
    Muzyka odtwarzana jest za pomocą programu Evil Player ponieważ ma najprostszy interfejs (tylko play lista i nic poza tym).
    Filmy odtwarzane są w Dziobas player . Jednak planuje go zmienić na coś prostszego. Jeżeli ma ktoś pomysł czym go zastąpić to będę wdzięczny.
    Wszystkie wyżej wymienione programy bez problemu dają się sterować z pilota mimo to dodałem funkcję sterowania kursorem myszy co czasami się przydaje.

Całość zamknięta w drewnianej ramce własnej roboty . Po prawej stronie obudowy został wypuszczony port usb oraz wyjście audio.

Nowe życie laptopa - Ramka Multimedialna Nowe życie laptopa - Ramka Multimedialna Nowe życie laptopa - Ramka Multimedialna Nowe życie laptopa - Ramka Multimedialna

Fajne!
  • #2 15 Maj 2010 17:05
    tomek10861
    Poziom 27  

Za ile kolega kupił tego laptopa? W/w ramka może mieć wiele innych zastosowań (np. przeglądanie stron www,, torrenty, serwer http/php/mysql, print-serwer, i wiele, wiele innych). W/w laptop powinien to bez problemu pociągnąć. Sam miałem zainstalowany Windows XP na Pentium II 266MHz. Ja na miejscu kolegi poszedłbym w stronę jakiegoś Linuxa. ;)
    Ja bym wyprowadził na zewnątrz touchpada. I dołożył huba USB, zastąpił dysk twardy kartą pamięci.

• #3 15 Maj 2010 17:07
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery
  • #5 15 Maj 2010 18:02
    krzycho123
    Poziom 31  

Jak dla mnie takie konstrukcje nie mają sensu , nie dosyć że to wielkie , prądożerne to jeszcze się grzeje .
    Typowa ramka 8-10" pobiera max 5-8w prądu , w Twoim rozwiązaniu przynajmniej 30w a może i więcej , oczywiście ktoś powie że to mało - policz sobie jednak czas przez jaki ma pracować twoja ramka i ile zużyje prądu.

Pozatym , pomysłowe wykrzystanie starego sprzętu ... z mojej strony sugerowałbym ograniczyć pobór prądu przez zastosowanie dysku flash np. karta CF z adapterem ata/sata.

• #6 15 Maj 2010 18:07
    szympek;)
    Poziom 20  

tuchpad może być podpinany przez usb albo z przerobioną wtyczką i osobne wejście a co do dysku to kolega tomek 10861 ma rację karta zajmie mniej miejsca a to ważne w tym projekcie

• #7 15 Maj 2010 18:11
    tomek10861
    Poziom 27  

krzycho123 napisał:
    Jak dla mnie takie konstrukcje nie mają sensu

Moim zdaniem ramka do zdjęć to tylko jedna z funkcji. Równocześnie można zrobić dodatkowo print serwer, postawić serwer www,, pobierać torrenty. Dodatkowo podłączana klawiatura USB (oraz karta Wi-Fi) i mamy w salonie internet.

Dodano po 1 [minuty]:

A widzę że kolega ma trochę miejsca w obudowie. Niech kolega dołoży huba USB.

• #8 15 Maj 2010 18:18
    entermaster
    Poziom 10  

Witaj

Ja bym dołożył jeszcze do tego wyjście PS2. Można by było podpiąc pod to klawiaturę taką samoróbkę, która by zawierała tylko strzałki, spacją, shifta i enter. Wtedy z ramki na zdjęcia mamy fajną konsolkę do starych gier takich jak Mario, Sven, Tetris itp.
    Można także było wyprowadzić wyjście VGA i można by było wykorzystywać go jako swoisty minikomputer do pokazywania zdjęć na dużym ekranie telewizora.
    Mógłby kolega jeszcze dobudować jakieś głośniczki (ew. jeden). Jak znalazł do filmów i muzyki.
    Zawsze można jeszcze zrobić otwór by otwierał się napęd CD.
    Jak coś mi przyjdzie do głowy to jeszcze napiszę :D
    Taki mały offtop. Czy ten WIN MX poszedł by mi na toshibie satellite z 4GBHDD 64MBRAM i PCU 433mhz??? Chodzi mi o to czy komputer nie będzie zmulał przy pracy ze względu na jego słabe parametry. Dodam że przy WIN98 chodzi bardzo fajnie:)

• #9 15 Maj 2010 18:55
    xanio
    Poziom 27  

entermaster napisał:

Ja bym dołożył jeszcze do tego wyjście PS2. Można by było podpiąc pod to klawiaturę taką samoróbkę, która by zawierała tylko strzałki, spacją, shifta i enter.

Po co samoróbkę? Najlepsze do takich zastosowań są klawiaturki numeryczne. Do nabycia za kilka zł na pewnym portalu aukcyjnym.

• #10 15 Maj 2010 18:56
    Manio95
    Poziom 21  

Tak WIN MX powinien chodzić nawet spoko.
    Sam miałem go na omnibook 500 i był fajny ale zmieniłem na WIN98.

• #11 15 Maj 2010 18:57
    ŁukaszST
    Poziom 15  

Cytat:
    Taki mały offtop. Czy ten WIN MX poszedł by mi na toshibie satellite z 4GBHDD 64MBRAM i PCU 433mhz??? Chodzi mi o to czy komputer nie będzie zmulał przy pracy ze względu na jego słabe parametry. Dodam że przy WIN98 chodzi bardzo fajnie:)
    Raczej nie pójdzie, ja próbowałem na pentium III 900Mhz 128mb ram 30GB dysku i się trochę "przymula" (Win MX9)

• #12 15 Maj 2010 19:52
    comer3
    Poziom 27  

entermaster napisał:

Nawet się nie zainstaluje. Minimum musisz mieć 128MB RAM - na początku instalacji sprawdzane są wymagania sprzętowe i jeśli nie jest spełnione minimum instalator dalej nie rusza...

• #13 15 Maj 2010 19:56
    entermaster
    Poziom 10  

W sumie to z takiego lapka można by jeszcze wiele fajnych urządzeń zrobić.

Tak rozmyślając to wpadłem jeszcze na pomysł by dokupić kartę TV i zrobić go na telewizor :D Można także dostać stare odbiorniki GPS na RS232 i zrobić z niego nawigację satelitarną :)

A co byście powiedzieli by przerobić go na centralkę alarmową?? Taka zamaskowana centralka która wyświetla zdjęcia. Złodziej się raczej nie domyśli:)

Przy użyciu kamerki i odpowiedniego algorytmu można by zrobić lustro dla naszej kochanej dziewczyny. A do czego algorytm pewnie zapytacie. No żeby ją troszkę oszpecić na przykład:D

Oczywiście można to zawsze przerobić na monitor VGA.

No i teraz wersja MAXI :P Komputer pokładowy w samochodzie. Trochę zwariowane al w sumie fajny bajer. Gdyby napisać program który będzie nam wyświetlał spalanie, prędkość, napięcie w instalacji, obroty silnika, używany bieg itd. Oczywiście potem można by wyłączyć program i puścić jakiś film, muzykę a nawet internet:) Zawsze można by jeszcze wyprowadzić złącza RS232, lpt i USB do jakiegoś schowka albo na konsole środkową a samą matrycę dać na środku samochodu pod przednią szybą. Jak już tak fantazjuję to można by dać dwa monitory. Jeden w miejsce prędkościomierza i na nim właśnie wyświetlać animowane wskaźniki, a drugi pod szybą po środku który będzie wyświetlał nawigację itp.

Sorki poniosło mnie trochę, ale sami przyznacie że to fajne pomysły :P . Ja jednak widzę jedną wadę tych pomysłów a szczególnie tego kompa samochodowego. Mianowicie czas włączenia komputera po odpaleniu stacyjki.
    Sami doskonale wiecie w ile odpala się ten xp:)

• #14 15 Maj 2010 21:05
    kitor
    Poziom 34  

Bullseye napisał:
    Co do systemu to mogę polecić XBMC (jako nakładka na Windowsa oraz jako samodzielny system) doskonale się nadaje do tego :)

Kolega sobie żartuje? Na Xboxie, z jego prawie jak pentium 3 733mhz i GF3TI-podobną grafiką XBMC chodzi z prawie akceptowalną prędkością... a na normalnym PC wymaga jeszcze trochę zasobów na system operacyjny. Ten Latitude ma procesor owszem nawet i pentium 3 (bodaj 500mhz), ale grafika jak wspiera w ogóle 3d (xbmc wymaga coś pokroju geforce 6000) to będzie dobrze...

• #15 15 Maj 2010 21:10
    kleszcz10
    Poziom 11  

tomek10861 napisał:
    Za ile kolega kupił tego laptopa? W/w ramka może mieć wiele innych zastosowań (np. przeglądanie stron www,, torrenty, serwer http/php/mysql, print-serwer, i wiele, wiele innych). W/w laptop powinien to bez problemu pociągnąć. Sam miałem zainstalowany Windows XP na Pentium II 266MHz. Ja na miejscu kolegi poszedł bym w stronę jakiegoś Linuxa. ;)
    Ja bym wyprowadził na zewnątrz touchpada. I dołożył huba USB, zastąpił dysk twardy kartą pamięci.

Laptopa adoptowałem kiedy w firmie mojego ojca były one złomowane. Podejrzewam że teraz chodzą w granicach 200/300 zł. Pomysł z klientem torrent nawet nie głupi ale nie wiem czy zmieści się tam dodatkowa karta wifi lub ethernet. Jak już wyżej napisałem linux był brany pod uwagę jednak przy każdej dystrybucji opartej na linux'ie były problemy z konfiguracją pilota prawdopodobnie wynikające ze słabą znajomością przeze mnie tego systemu. Karta pamięci jest dobrym rozwiązaniem jednak pozostanę jednak przy dysku jest cichy a poza tym nie wymagam od tego projektu żeby był jakoś super oszczędny. Nie wiem natomiast skąd pomysł wyprowadzania na zewnątrz touchpada skoro mysz jest sterowana z pilota.

entermaster napisał:
    Witaj
    Mógłby kolega jeszcze dobudować jakieś głośniczki (ew. jeden). Jak znalazł do filmów i muzyki.
    Zawsze można jeszcze zrobić otwór by otwierał się napęd CD.

Głośniczki były wbudowane w laptopie i dlatego pozostawiłem je w ramce.
    Nie widzę sensu montowania napędu CD skoro wszystkie pliki można odtwarzać z pendrive.

entermaster napisał:
    W sumie to z takiego lapka można by jeszcze wiele fajnych urządzeń zrobić.

Tak rozmyślając to wpadłem jeszcze na pomysł by dokupić kartę TV i zrobić go na telewizor :D

A co byście powiedzieli by przerobić go na centralkę alarmową?? Taka zamaskowana centralka która wyświetla zdjęcia. Złodziej się raczej nie domyśli:)

No i teraz wersja MAXI :P Komputer pokładowy w samochodzie. Trochę zwariowane al w sumie fajny bajer. Gdyby napisać program który będzie nam wyświetlał spalanie, prędkość, napięcie w instalacji, obroty silnika, używany bieg itd. Oczywiście potem można by wyłączyć program i puścić jakiś film, muzykę a nawet internet:) Zawsze można by jeszcze wyprowadzić złącza RS232, lpt i USB do jakiegoś schowka albo na konsole środkową a samą matrycę dać na środku samochodu pod przednią szybą. Jak już tak fantazjuję to można by dać dwa monitory. Jeden w miejsce prędkościomierza i na nim właśnie wyświetlać animowane wskaźniki, a drugi pod szybą po środku który będzie wyświetlał nawigację itp.

No tutaj kolega popisał się wyobraźnią:D. Montowanie w niej dodatkowej karty telewizyjnej było by kolejnym bajerem z którego raczej rzadko bym korzystał.
    Co do centralki alarmowej to mogło by się to skończyć w ten sposób że złodziej ukaranie mi ramkę a co za tym idzie całą centralkę.
    Ostatni pomysł mnie powalił. Jest to alternatywa na wykorzystanie takiego laptopa jednak czy jest sens. Poza tym wydaje mi się że ten monitor mógł by być trochę za duży do samochodu chyba że ktoś jeździ tirem i ma gdzie to wszystko upakować. Oczywiście wszystkie pomysły bardzo mi się podobają jednak wszystko zależy od potrzeb użytkownika :wink: .

• #16 15 Maj 2010 21:34
    entermaster
    Poziom 10  

Chodziło mi o napęd DVD :) czasem myślę o jednym a pisze o drugim :P

Co do mego ostatniego pomysłu to można by zawsze znaleźć jakiegoś mniejszego laptopa.

W sumie to gdyby dać do niego akumulator oryginalny i sprawny to można by z niego zrobić też elektroniczną książkę, albo odtwarzacz mp4. W sumie na odtwarzacz to trochę za duży ale dla szpanu moze być :P

Dla pewnych osób taki przerobiony lapek mógłby być wykorzystywany jako oscyloskop czy generator. Wystarczy nawet prymitywna przystawka i już mamy nasz upragniony oscyloskop czy nawet odbiornik cyfrowych transmisji krótkofalowych. Szczerze mówiąć pomysłu na wykorzystanie laptopa mam bardzo dużo:) Tylko jakoś szkoda mi tego mojego lapka przerabiać:)

• #17 15 Maj 2010 22:20
    krzysiek_p
    Poziom 13  

A ja bym zrobił do tego obudowę z ciemnego (błyszczącego) pmma, touchpanel (tylko jak to podłączyć, trzeba by zrobić może sterownik tego na jakiejś medze i wyjście ps2) i mamy niskobudżetowego iPada :D Cholera, chodzi mi po głowie przerobienie swojego laptopa (gericom hummer) na cos podobnego do iMaca, walnąć sobie obudowę na ścianę i tylko klawiaturke na usb/puscić bezprzewodowo. Ech, rozmarzyłem się :)

• #18 15 Maj 2010 22:35
    Robewit
    Poziom 25  

Dobre wykorzystanie starszego sprzętu, popieram. Może jest to prądożerny sprzęt, ale byle jaka ramka kosztuje 300 PLN. To są koszty energii na 2..3 lata pracy projektu Autora, więc opłaca się, i jaki wyświetlacz. Jestem na tak.

• #19 15 Maj 2010 22:47
    kleszcz10
    Poziom 11  

Dodaje filmik który został wykonany na biegu i w dodatku kamerką internetową więc rewelacji się nie spodziewajcie.

Link

Na początku widać odtwarzacz muzyki oraz jego sterowanie. Następnie odtwarzacz filmów i na końcu pokaz slajdów. Niebawem wrzucę filmik w lepszej jakości.

• #20 16 Maj 2010 08:14
    MasterMatan
    Poziom 21  

Ja bym wrzucił w to Linuksa (jakąś mini dystrybucję bo nie sądzę że ten WinMX taką legalnością pachnie), huba usb i przerobił ramkę na "konsolę do gier". :)
    Wrzucić emulatora NES, SNES, SMS, SMD, GB, GBC i dołożyć 2 pady i już można hulać w stare ale jakże nadal jare tytuły.

• #21 16 Maj 2010 09:48
    tomek10861
    Poziom 27  

franz87 napisał:
    3.Gdzieś na internecie było pokazane jak tanim kosztem z każdego monitora/matrycy zrobić ekran dotykowy.Bodajże 4 diody IR z boku ekranu i jedna którą wskazuje się na ekranie-było to nawet na elektrodzie...
    Mam nadzieję, że moderator nie będzie zły jak, rzucę linka (i to mojego :D). http://www.youtube.com/watch?v=sdH_KbYxZqY

• #22 16 Maj 2010 11:36
    kleszcz10
    Poziom 11  

MasterMatan napisał:

Wrzucić emulatora NES, SNES, SMS, SMD, GB, GBC i dołożyć 2 pady i już można hulać w stare ale jakże nadal jare tytuły.

Z tą konsolą do gier to nawet nie głupi pomysł jednak obawiam się czy jakiekolwiek emulator na tym sprzęcie ruszy.
    tomek10861 napisał:
    franz87 napisał:
    3.Gdzieś na internecie było pokazane jak tanim kosztem z każdego monitora/matrycy zrobić ekran dotykowy.Bodajże 4 diody IR z boku ekranu i jedna którą wskazuje się na ekranie-było to nawet na elektrodzie...
    Mam nadzieję, że moderator nie będzie zły jak, rzucę linka (i to mojego :D). http://www.youtube.com/watch?v=sdH_KbYxZqY

Projekt takiego ekranu dotykowego wydaje mi się trochę naciągany i w ramce mógł by się nie sprawdzić. Co innego w komputerze stacjonarnym ale i tak chyba pełniło by to role bajeru.
    kitor napisał:
    franz87 napisał:
    Witam! Bardzo fajny pomysł choć wg mnie trochę prądożerny.
    1.Wg. mnie dysk można by zastąpić kartą SD - jeśli pł.gł jest bootowalna z pamięci flash.

2.System operacyjny Linux w wersji Mini - jest dużo takich dystrybucjii zajmujący mało miejsca ograniczonych do minimum-na pewno system szybciej by sie łądował

Ludzi, czytajcie wątek, kolejna osoba która chyba nawet pierwszego posta nie przeczytała. Laptop nie odpali z SD bo jest za stary, a z Linuxa autor zrezygnował i napisał nawet dlaczego...

Dzięki za wyrozumiałość bo kolejny raz już mi się nie chcę powtarzać z jakiego powodu zrezygnowałem z linux'a

• #23 16 Maj 2010 12:35
    gregor_lca
    Poziom 20  

ŁukaszST napisał:
    Cytat:
    Raczej nie pójdzie, ja próbowałem na pentium III 900Mhz 128mb ram 30GB dysku i się trochę "przymula" (Win MX9)

Nie ma Windowsa MX9 . Ostatni jaki wyszedł z tej serii to MX7F (final). Z tego co pamiętam MX4 był bardziej okrojony i mniejszy ze wszystkich.

• #24 16 Maj 2010 12:39
    Mr5wa
    Poziom 16  

kleszcz10 napisał:
    MasterMatan napisał:

Z tą konsolą do gier to nawet nie głupi pomysł jednak obawiam się czy jakiekolwiek emulator na tym sprzęcie ruszy.

Ruszy ruszy... ja na moim CPI-A z 400Mhz odpaliłem NES SNES SMD GB GBA i to w pełnej prędkości.
    :D Próbowałem z N64 ale brakowało mi Akk3D gdyby nie to, to też by chodził. Wg. mnie jeśli masz 600mhz to nawet PSX powinnen uciagnąć bo emulatory wymagają Akk3D a w Cpx jest takowy.

• #25 16 Maj 2010 12:58
    lukas2305
    Poziom 12  

gregor_lca napisał:
    ŁukaszST napisał:
    Cytat:

Nie ma Windowsa MX9 . Ostatni jaki wyszedł z tej serii to MX7F (final). Z tego co pamiętam MX4 był bardziej okrojony i mniejszy ze wszystkich.

http://forum.windowsmx.pl/ ...najnowszy jest MX8.1. Bardzo dobry i stabilny, ale na tej "ramce" nie pójdzie. Polecam za to MX2. Bardzo okrojony XP, ale w dalszym ciągu funkcjonalny.

Wracając do tematu. Pomysłowe wykorzystanie starego laptopa. Taki "użyteczny recykling" :P

• #26 16 Maj 2010 14:42
    Bullseye
    Poziom 27  

kitor napisał:
    Kolega sobie żartuje? Na Xboxie, z jego prawie jak pentium 3 733mhz i GF3TI-podobną grafiką XBMC chodzi z prawie akceptowalną prędkością... a na normalnym PC wymaga jeszcze trochę zasobów na system operacyjny. Ten Latitude ma procesor owszem nawet i pentium 3 (bodaj 500mhz), ale grafika jak wspiera w ogóle 3d (xbmc wymaga coś pokroju geforce 6000) to będzie dobrze...

Dziwne myślałem ze stara grafika 4mb zintegrowana w chipsecie VIA jest gorsza niż GF6000 a mimo to działało.

• #27 16 Maj 2010 14:57
    MasterMatan
    Poziom 21  

"Z tą konsolą do gier to nawet nie głupi pomysł jednak obawiam się czy jakiekolwiek emulator na tym sprzęcie ruszy."

Na Intel Pentium 266mhz działał mi emulator NES, SNES, GB i GBC, emulator GBA niestety nie poszedł. Dla PSX potrzebny jest najlepiej procek 900mhz a do emulacji Nintendo64 1GHz. Na Twoim sprzęcie będzie działało to ładnie i szybko.
    kleszcz10, pakuj spokojnie emulator, 2 pady i jazda, jeszcze się nim nacieszysz i przynajmniej w pełni wykorzystasz możliwości komputera. Jeśli programować umiesz zrób jakiś programik ala "menu" w którym prosto i łatwo będzie się włączało poszczególne emulatory i prosty programik do przerzucania romów do odpowiednich lokacji z usb flash.

"Kolega sobie żartuje? Na Xboxie, z jego prawie jak pentium 3 733mhz i GF3TI-podobną grafiką XBMC chodzi z prawie akceptowalną prędkością... a na normalnym PC wymaga jeszcze trochę zasobów na system operacyjny. Ten Latitude ma procesor owszem nawet i pentium 3 (bodaj 500mhz), ale grafika jak wspiera w ogóle 3d (xbmc wymaga coś pokroju geforce 6000) to będzie dobrze..."

xKloc to co innego, to jest konsola a nie komputer, gry na konsoli pisze się zgrabniej niż na PC. Konsola musi żyć pewien czas przyjmując to coraz nowsze tytuły i programiści po prostu starają się żeby to działało. Przy PC zrobią grę a jak user ma słabego kompa to trudno, nie pogra, chyba że sobie upgrade sprzętu zrobi. Dla tego do gier konsola jest znacznie lepsza.

• #28 16 Maj 2010 19:18
    gemiel
    Poziom 21  

Większość uparła się, żeby za wszelką cenę przerobić cały projekt na multimedialny super kombajn. Skoro powstał jako ramka cyfrowa to niech taki pozostanie. Zgadzam się jedynie z tym, żeby zamienić dysk twardy na kartę CF ale należy wtedy użyć odpowiedniego systemu operacyjnego, typowego dla dysków flash. W przeciwnym wypadku diabli wezmą kartę z powodu ilości zapisów i odczytów. A są one niestety nadal ograniczone pod tym względem. Co do pendriv'a to gniazdo można zamontować głębiej i nie będziemy mieć wystającego lizaka psującego estetykę całości.
    Może i pobiera dużo prądu ale gapienie się w wyświetlacz o przekątnej kilku cali to dobre na parę minut i to jest irytujące. Podłączanie do telewizora też jest kłopotliwe. Nie mówiąc ile prądu pobiera telewizor.

• #29 16 Maj 2010 20:09
    tomek10861
    Poziom 27  

gemiel napisał:
    Większość uparła się, żeby za wszelką cenę przerobić cały projekt na multimedialny super kombajn.

Kolego my tylko wysuwamy propozycje. Po co ma się "marnować" energia elektryczna tylko na wyświetlanie jakichś zdjęć. Co najmniej, żeby ta ramka pobierała torrenty, albo była małym serwerem w sieci lokalnej. Bo tak to zwykłe marnotrawstwo energii elektrycznej i zasobów takiego sprzętu.

• #30 16 Maj 2010 21:20
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

gemiel napisał:
    Zgadzam się jedynie z tym, żeby zamienić dysk twardy na kartę CF ale należy wtedy użyć odpowiedniego systemu operacyjnego, typowego dla dysków flash. W przeciwnym wypadku diabli wezmą kartę z powodu ilości zapisów i odczytów. A są one niestety nadal ograniczone pod tym względem.

U mnie komputer z "ramka" w podobnym wykonaniu robi za panel sterujący instalacją inteligentnego domu. Chodzi na tym serwer zwykły XP pro, Apache +mysql, do tego rejestracja obrazów z kamerek,wiec podejrzewam ze dysk mieli jak szalony. Od dwóch lat nic się nie dzieje,zerozagubionych plików/błedów przy skanowaniu wiec myslę ze te obawy o ilośc zapisów/odczytów dysków flash sa troche na wyrost