Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migracja na 6Mb/s (parametry linii)

16 Maj 2010 10:34 5480 36
  • Poziom 2  
    Witam
    Dostałem propozycję od tp zmiany mojej aktualnej neostrady 2 Mb/s na 6 Mb/s. Pani konsultantka twierdzi, ze 6 Mb/s powinnu u mnie pójść, bo posiadam "specjalna linie". Za to technik tp twierdzi, ze znajduje sie 2,5 km od centrali i ze 6 Mb/s u mnie nie pojdzie... Poniżej wrzucam screenshota z modemu, proszę o pomoc i ocenę linii.

• Poziom 13  
    Przy obecnym tłumieniu przy downstream rzeczywiście może być ciężko. Aczkolwiek pentagramy mają czasem problemy z synchronizacją, radziłbym jeszcze porównać na innym routerze/sprawdzić instalację u siebie. Kiedyś miałem przypadek, że u klienta nie działały 2 pentagramy - brak synchro (z czego jeden zupełnie nowy), a zadziałał jakiś stary netgear, nie mam pojęcia dlaczego.
  • Poziom 11  
    sytuacja taka jak umnie, 6mb\s na adsl1 nie osiagniesz za zadne skarby, synchro bedzie zanizone o jakies 2mega okolo 5,5mb\s zamiast 7,4. W nocy pewnie bedzie spadac do jakies 3,5. Masz chociaz lepsze snr od mojego to nie powinno chociaz zrywac polaczenia. Jesli masz adsl2+ na centralce to moze uda ci sie zapiac na pelnej synchro ale jak to bedzie chodzic to nie ma pewnosci.
  • Poziom 2  
    Podpisalem aneks na 6 mbit od pazdziernika. Ostatnio puscili mi juz synchro na 6 mbit. Czy moze ktos ocenic aktualna sytuacje?

• Poziom 22  
    A w jaki sposób samemu sprawdzić sobie parametry linii, czy są dostępne jakieś programiki do tego celu?

Ja na stronie Netii sprawdzałem tym skanerem co tam mają i wg tego powinna pójść u mnie 20Mbit, konsultant w Netii twierdzi że 20Mbit nie bardzo ale 10Mbit na 100% pójdzie. W Tepsie rozmawiałem z dwoma konsultantami: jeden twierdzi że co najwyżej 6Mbit mogę mieć, inny mówi że wogóle z 6Mbit może być problem.

I kogo słuchać, komu wierzyć? Wiem tylko tyle, że kabel od domu do centali ma 1820m długości.
  • Poziom 10  
    tragi, takie parametry można sprawdzić w statystykach routera lub modemu. Jeśli nie możesz znaleźć tych informacji, podaj jaki masz model routera/modemu.
  • Poziom 17  
    codered napisał:
    Podpisalem aneks na 6 mbit od pazdziernika. Ostatnio puscili mi juz synchro na 6 mbit. Czy moze ktos ocenic aktualna sytuacje?

Coś mi się zdaje, że router źle ci odczytuje parametry tłumienia. Robiłeś coś z linią?
    Tłumienie powinno się w ogóle nie zmieniać po przechodzeniu na inne prędkości jedynie po przełączeniu na ADSL2+ powinno wzrosnąć o 2-3db.
  • Poziom 22  
    Mam router Edimax AR-7084gA
  • Poziom 10  
    tragi, w takim razie:
    1. wpisz w przeglądarce adres: 192.168.2.1 i enter
    2. pojawi się ekran logowania -> wpisz odpowiednie dane i enter(domyślne dane (login/hasło): admin/1234
    3. Wybierz na górze menu "status"
    4. na dole powinny być interesujące Cię parametry: Line Attenuation, SNR Margin i Data Rate.
  • Poziom 22  
    Postąpiłem według wskazówek, otrzymałem takie coś:

Możecie mi coś więcej powiedzieć na podstawie tego o mojej linii?
  • Poziom 10  
    Korzystając z kalkulatora kitz można uzyskać przybliżone dane o długości linii i teoretycznej maksymalnej przepustowości. Na twojej linii jest uruchomiona usługa 1Mbit, odległości od centrali w przybliżeniu około 2.2km a maksymalny transfer.. Mogę się mylić, bo z tym nigdy nie można mieć pewności.. Ale myślę, że około 6Mbit w technologii G.DMT to maksimum. W technologii ADSL2+, jakieś 12Mbit może będzie realne, ciężko jednoznacznie stwierdzić.]Link[/url]

PS: Chociaż biorąc pod uwagę margines o wartości 23dB.. chyba prędkości będą niższe.. 4 Mbit w g.dmt około.
  • Poziom 22  
    Mnie interesuje conajmniej 10Mbit a jaka technologia u mnie jest dostępna, tego też nie jestem pewien, ale pradwopodobnie ADSL2+ z tego co gdzieś tam znowu kiedyś sprawdzałem.
    Może parametry linii nie są najlepsze, gdyż linia wymieniana była dokładnie 11 lat temu i od tej pory nic przy niej nie było modernizowane.

Sprawdziłem właśnie ofertę Netii dla mojego numeru na moim adresie:

• Poziom 10  
    Widzisz, problem z danymi o centralach i ich możliwościach polega na tym, że są mało aktualne.. Wiem z doświadczenia bo samemu teraz walczę o szybszy internet. Mi aplikacja "super kantarek" od netii pokazywała "do 20Mbit" a teraz się okazuje, że technik stwierdził, że mogę mieć max. 1Mbit bo linia słaba( tłumienie 19dB, margines 30.8dB). Więc.. tak naprawdę, to dowiesz się ile uciągnie linia dopiero jak umowę podpiszesz albo jak masz znajomego który sprawdzi centralke..
  • Poziom 17  
    phini napisał:

Mi aplikacja "super kantarek" od netii pokazywała "do 20Mbit" a teraz się okazuje, że technik stwierdził, że mogę mieć max. 1Mbit bo linia słaba( tłumienie 19dB, margines 30.8dB). Więc.. tak naprawdę, to dowiesz się ile uciągnie linia dopiero jak umowę podpiszesz albo jak masz znajomego który sprawdzi centralke..

Max 1Mbit przy 19db tłumienia i 30.8db marginesu? Margines masz stabilny? Jaki masz poziom szumów?
    Ja obecnie mam 2Mbit przy tłumieniu 44db i mam zamiar migrować na szóstkę.
  • Poziom 10  
    Sprawę popchnąłem już trochę do przodu, teraz próbuję 10Mbit wyciągnąć(dopiero od 1 lipca będą mogli mi to włączyć -> nowy okres rozliczeniowy). Margines jest jak najbardziej stabilny, ale poziomu szumów niestety nie znam.
  • Poziom 17  
    phini napisał:
    Sprawę popchnąłem już trochę do przodu, teraz próbuję 10Mbit wyciągnąć(dopiero od 1 lipca będą mogli mi to włączyć -> nowy okres rozliczeniowy). Margines jest jak najbardziej stabilny, ale poziomu szumów niestety nie znam.

Zadzwoń na błękitną linię i niech ci podadzą poziom szumów to ci oblicze jaką prędkość możesz brać.
  • Poziom 10  
    czy zmiana neo z 2 na 6mb/s będzie wiązała się z jakaś konkretną promocją TP?
    Jak cenowo będzie kształtował się abonament, jeśli można wiedzieć :)
  • Poziom 9  
    Co z tego teoretycznie będzie działać. Niech tepsa przetestuje 6m .Panowie to technologia ADSL(przestarzała) czyli im dalej tym wolniej(UKE TEPSA i INNI szczują klientów niską cena , zero inwestycji w sieć).Lepiej mieć
    2M niż kulejące 6M
  • Poziom 22  
    trisha napisał:
    czy zmiana neo z 2 na 6mb/s będzie wiązała się z jakaś konkretną promocją TP?
    Jak cenowo będzie kształtował się abonament, jeśli można wiedzieć :)

Najlepiej zadzwoń na błękitną linię i tam Ci dokładnie powiedzą czy zmiana prędkości będzie się wiązać z jakąś promocją dla Ciebie.
  • Poziom 9  
    Może ktoś pomoże...
    Otóż mam podobne szopki jak kolega zakładający temat. Panowie przełączyli mnie na silniejszą kartę w budce skupiającej wszystkie numery z osiedla. Naprzód była mowa o 10mb... okazało się, ze 10 mb nie pójdzie. Znaczy pójdzie, ale nie osiągnie 100% wydajności. W takim razie poprosiłem o przetestowanie opcji 6mb. Wszystko ładnie chodzi, ale znowu zonk. 6mb nie chodzi na 100% szybkości. Ta cholerna budka jest oddalona ode mnie o maks 1km i 700 metrów. Coś w tym temacie idzie zdziałać? Może zmiana routera? Posiadam TP Link TD-W8920G i meczę się z 1mb łączem :P W tej chwili z 1mb łączem przechodzę katorgę...
    Pan z obsługi błękitnej linii wystawił zlecenie poprawy jakości łącza. <- coś w tym temacie idzie zrobić? Czy to po prostu wina kabli?

Acha i jak odpalam testy diagnostyczne routera wyskakują mi błędy tego typu:
    Test ATM OAM F5 segment ping: F4/F5 FAIL
    Test ATM OAM F5 end-to-end ping: F4/F5 FAIL
    i za cholerę nie wiem o co tutaj chodzi.
  • Poziom 22  
    Tak, to wina kabla. Ani modem ani router nie mają tu nic na rzeczy. U mnie podobnie, muszę wymieniać kabel w domu od przyłącza TP do gniazdka telefonicznego bo się okazuje w pomiarach że ten odcinek pieprzy parametry linii.
  • Poziom 9  
    Wymienić kabel w domu to żaden problem, gorzej jak trzeba kuć ścianę. Mój kabel kładłem 2005 roku i nie sądzę, aby winny był kabel z mojej strony. Jak już to kabel tpsa musi wymienić najlepiej na światłowód :P
  • Poziom 22  
    No nie wiem czy nie problem wymienić kabel telefoniczny w domu. U mnie kabel ten idzie przez cały dom z parteru aż na piętro. Ułożony jest za listwami parkietowymi więc byłaby konieczność odrywania listew w 4 pokojach i potem pewnie lakierowanie ich. Sęk w tym że ten kabel kładł ktoś kto się nie do końca znał na robocie, podobno (nie było mnie wtedy w domu jak to robiono) był łączony z kilku kawałków-połączenie skręcane, zaizolowane taśmą izolacyjną. Wierzę, że tam może tkwić problem.

Teraz planuję położyć nowy kabel, po zewnętrznej ścianie jakieś 2 metry a potem może mi się go uda przeciągnąć w rurce z przewodami TV-SAT. A jak się nie uda, to zdemontuję te rurki i przymocuję grubsze. Jedyne sensowne rozwiązanie.
  • Poziom 9  
    Proponuję Tobie naprzód kupić kabel i sprawdzić jakość połączenia, bo niekoniecznie wina może leżeć w tych kablach położonych przez totalnego amatora. Sam mam kabel ukryty pod listwami i u mnie odbyło się bez ponownego lakierowania. W każdym bądź razie życzę pomyślnego rozwiązania problemu.
  • Poziom 22  
    Zgadza się, przewód kupię i wtedy zrobią mi na nowo pomiary linii (kolega pracuje w serwisie TP) i dopiero wtedy będę go układał. To jest zdecydowanie wina tego odcinka przewodu. Kładziony był w czasach kiedy nikomu nie śniło się o internecie-chodziło wówczas o to, aby w każdym pokoju było gniazdko telefoniczne, żeby można było przenosić aparat telefoniczny gdzie się aktualnie przebywało.

P.S.
    A jaki przewód telefoniczny radzicie mi kupić? Nie orientuje się w dostępnych rodzajach tych przewodów a nie chciałbym kupić jakiejś "chińszczyzny"
  • Poziom 12  
    ja bym proponował linkę, jest droższa, ale lepsza niż drut
  • Poziom 22  
    Ale jaka linka, coś więcej jakiś symbol może. Dlaczego twierdzisz że linka jest lepsza niż drut? Czy taki przewód jest dobry?
  • Poziom 33  
    Linka nie ma nic do rzeczy połóż 3X2 x 0.5 (impedancja) kabel telefoniczny najlepiej w ekranie ADSL to WCZ i płynie po powierzchni zjawisko naskórkowości. Ma iść bezpośrednio do modemu Przy modemie filtr i za filtrem rozpinamy na pozostałe odbiorniki t/j telefony . Nie równoleglimy bo rozwalamy impedancję linii i rośnie tłumienie. przed podpisaniem umowy ktoś z firmy powinien się pojawić i wykonać pomiary. Na 2km powinno chodzić 6Mb i telewizja IPTV. Linia do budynku i instalacja musi być wykonana zgodnie z WT i potwierdzone to pomiarami.Poczytaj moje uwagi w moich postach. Linia zestawiona niechlujnie i po partacku spowoduje tylko podniesienie ciśnienia hihi. Na co dzień zajmuję się miedzy innymi pomiarami pod szybkie łącza i telewizje IPTV.
    A taki przyrząd wszystko powie o linii,pomiary wykonujemy w gniazdku u klienta !!!,a nie wirtualnie hi,im wyższy dowstream tym wyżej chodzi,są linie gdzie nie ma ISDN wynosi ponad 22000. Na załączonym obrazku parametry mojej linii 6MB i telewizja IPTV ok 3.7km po ostatnich roszadach z kablami magi rozdzielczymi.
    73!
  • Poziom 22  
    No właśnie u mnie jest zrównoleglona linia w budynku i dlatego chcę to przerobić. Obecnie neostrada 1M chodzi mi jak na te parametry dość dobrze. Mnie telewizja nie interesuje, interesuje mnie najszybszy jak to tylko możliwe internet. Poczytam twoje posty dipol zapewne są interesujące.

dipol napisał:
    (...) Ma iść bezpośrednio do modemu Przy modemie filtr i za filtrem rozpinamy na pozostałe odbiorniki t/j telefony (...)

W takim razie będzie u mnie od przyłącza na budynku do kabla TEPSy do routera 7m przewodu. Więc przy routerze postawię stację bazową telefonu i nie będę już podciągał przewodu na parter tylko postawię tam dodatkową słuchawkę od stacji bazowej. Takie rozwiązanie nie przyszło mi wcześniej go głowy.
  • Poziom 9  
    Czy ktoś może ocenić parametry mojego łącza po tych danych? Generalnie jaką mam szanse, że łącze 6mb/s będzie chodziło stabilnie i nie będę mieć zaniżonego transferu