Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola obecności pracownika

16 Maj 2010 12:43 4189 12
 • Poziom 21  
  Witam mam taki problem. Jest sobie maszynka, do obsługi której przeszkolonych jest kilku pracowników. Każdy z nich posiada kluczyk do stacyjki. Bardzo często zdarza się tak, że pracownik odchodząc od maszyny zapomni (?) wziąć kluczyka ze sobą i każdy może obsługiwać urządzenie, co doprowadziło już do kilku awarii. Każdy pracownik posiada kartę UNIQUE otwierająca drzwi, na tej podstawie rozliczany jest też czas pracy. Raczej jej nie zostawi bo "na papierosa" nie wyjdzie ;)

  Znacie może jakiś niedrogi czytnik tych kart z wyjściem przekaźnikowym, który mógłbym zastosować zamiast stacyjki? Pracownik obsługujący pulpit znajduje się w kwadracie 1,5x1,5m.

  Czy może zaproponujecie inny sposób wykrycia obecności konkretnej osoby w takim kwadracie?
 • Relpol przekaźniki
 • Admin DIY, Automatyka
  Czytniki do tych kart nie są aż takie drogie - ok 200 zł. Proponuję odwiedzić allegro.pl. A może by tak zaproponować pracownikowi, żeby przyczepił sobie kluczyk do tej samej smyczy co kartę ?? No chyba, że nosi ją w portfelu...
 • Poziom 21  
  Nosi się na smyczy bo są często używane ;) Tylko, że pracownicy celowo zostawiają kluczyki, "no bo przecież wystarczy tylko nacisnąć przycisk start i samo się robi" mimo to jednak producent wymaga ciągłego nadzoru osoby przeszkolonej.

  Czytniki nie są może i takie drogie, ale chodzi mi bardziej o model czytający karty z ok 1,5m.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 31  
  Zobacz na system monitoringu powiązany z kartami dostępowymi firmy Selkod (kontrola dostępu - wideo rejestracja). Wygląda to mniej więcej tak:
  - monitoring na komputerze i oprogramowaniu SelCamNet
  - kontrola dostępu powiązana z monitoringiem - w momencie rejestracji karty na czytniku extra zdjęcie wysyłane do bazy danych
  - funkcja porównania zdjęcia monitoringu ze zdjęciem pracownika, właściciela karty (eliminacja pożyczania kart)
 • Poziom 26  
  Marek31415 napisał:

  - funkcja porównania zdjęcia monitoringu ze zdjęciem pracownika, właściciela karty (eliminacja pożyczania kart)

  Pracownicy najniższych szczebli są genialni. Zaraz wpadną na pomysł, żeby pokazać kamerze zdjęcie kolegi, od którego pożyczyli kartę ;)
  Człowieka trudniej oszukać.
 • Poziom 21  
  Koledzy wymyślacie rożne ciekawe systemy, ale trochę za bardzo rozbudowane.Czy pracownik jest na hali to ja mogę w każdej chwili sprawdzić. Widzę kiedy wychodzi na papierosa, kiedy je śniadanie ile kaw z automatu bierze, idzie do WC ;) Szukam czytnika który wykryje obecność karty w kole o średnicy 1m i zasili przekaźnik nic więcej. Dzwoniłem dzisiaj do firmy która nam robiła kontrolę dostępu i powiedzieli "Nie ma problemu" tylko, że zaśpiewali taką kwotę, że ........... szef stwierdził "Jednak będziemy naprawiać" ;)
 • Poziom 20  
  Ja bym połączył czytnik kart z matą wykrywającą obecność człowieka. Pracownik wchodząc na stanowisko pracy (jednocześnie na matę ) kartą uruchamia maszynę, zejście z maty powoduje rozłączenie urządzenia. Następne uruchomienie możliwe jest po przez ponowne wejście na matę i użycie karty.
  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Witam,

  skoro nadzór maszyny jest stały, to czemu pracownik nie może zdjąć smyczy z kartą i położyć ją na czytniku (czytnik ukryty pod mały koszyczkiem) na czas pracy przy maszynie?

  Pozdrawiam,
  GSM
 • Poziom 25  
  Nie rozumiem co ma jedno do drugiego. Masz czytnik za pomocą którego wiesz ile osób jest w pomieszczeniu, ile osób piło kawe, kto w sraczu i za pomocą tego chcesz nadzorować maszynę która pracuje w sposób ciągły załączana kartą pracownika? Przecież takie działanie maszyny nie spełnia nadzoru. Powiedzmy że jest odpowiednia liczba osób w pomieszczeniu każdy załączy maszynę (czy to czytnikiem czy kluczykiem), maszyny pracują wydawałoby się że jest wszystko OK a operatorzy grają w karty.

  Najlepszym sposobem jest załączanie maszyny tak jak jest (kluczyk) i każdy cykl jest potwierdzany przez operatora impulsem (przycisk / bariera/ czujnik / kamera), czyli zboczem narastającym bądź opadającym, by wykluczyć np zablokowanie przycisku i pracy ciągłej maszyny. Tylko w ten sposób pracownik będzie nadzorował to co robi inaczej będzie kombinował jak zrobić by się nie narobić
 • Poziom 26  
  Ale ten pracownik i tak zostawi te kartę na miejscu i klops.
  Czujnik ruchu, czasówka, przycisk potwierdzenia obecności. Jeśli nic się nie porusza w miejscu pracy przez 5 minut załącza się klakson i pracownik ma 20 sekund na naciśnięcie przycisku. Nie przyciśnie - maszyna się blokuje i trzeba wołać kogoś do odblokowania. Najdroższa wyjdzie czasówka.
 • Poziom 12  
  Albo jeszcze prościej co losowy wybrany okres czasu trzeba nacisnąć przycisk jak sie tego nie zrobi maszyna sie zatrzymuje, stałe trzymanie przycisku po np. 5s zatrzymuje maszynę.
 • Poziom 34  
  Witam. Można zastosować system ochrony danych wykorzystujący czytnik linii papilarnych połączony z pamięcią zewnętrzną USB? Jeśli tak, to kosztuje on 50-100PLN. Wystarczy dotknąć co 2-5min.
 • Poziom 26  
  slawussj napisał:
  Witam. Można zastosować system ochrony danych wykorzystujący czytnik linii papilarnych połączony z pamięcią zewnętrzną USB? Jeśli tak, to kosztuje on 50-100PLN. Wystarczy dotknąć co 2-5min.

  Taa. Po pierwsze nie można żądać naciskania w czasie pracy maszyny, tylko jeśli nie pracuje a nie chcemy jej zablokować "na Amen". Inaczej będziesz płacił za urwaną rękę czy inny wypadek spowodowany oderwaniem uwagi od pracującej maszyny.
  Po drugie czytnik linii papilarnych na prasie albo tokarce? Maja ręce szorować przed użyciem? A linie od takiej pracy zacierają sie moment (o skaleczeniach nie wspomnę). Chyba że palec od nogi ;)