Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0

Karol966 16 Maj 2010 14:13 11059 19
  • Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0
    Witam

Chciał bym przedstawić sterownik, który poczyniłem kilka miesięcy temu. Jest to pierwsza, nieco prostsza wersja sterownika opisanego tutaj: Link
    Sterownik ten posiada 3 klucze tranzystorowe na napięcie 200V, prąd do 6A. Zadaniem tegoż urządzenia jest sterowanie poziomem światła zachowującego się w sposób naturalny, zbliżony do trybu oświetlenia słonecznego. W konfiguracji sterownika ustawiamy miedzy innymi:

- godzinę rozpoczęcia trybu rozjaśniania „wschód słońca”
    - wartość początkową poziomu światła ( podawana w [%])
    - czas między kolejnymi inkrementacjami/ dekrementacjami (podawany w [min])
    - krok inkrementacji/ dekrementacji (podawany w [%])
    - wartość końcową poziomu oświetlenia ( podawaną w [%])
    - godzinę rozpoczęcia trybu ściemniania „ zachód słońca”

Regulacja jasności odbywa się za pośrednictwem sprzętowego PWM. Generalnie ten sterownik jest przeznaczony do „wpięcia” między istniejący zasilacz DC a odbiornik będący w tym przypadku diodami LED 1W połączonymi po 40 sztuk szeregowo. Jednakże nie ma problemu z przerobieniu jego na regulator fazowy prądu zmiennego z triakiem jako element wykonawczy.

Kilka fotografii:

Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0 Programowalny sterownik oświetlenia DC v1.0

Sterownik jest bardzo podobny do swego starszego starszego brata( w sumie to odwrotnie ;) ). Podobnie jak w poprzednim temacie schemat urządzenia nigdy nie powstał natomiast płytka wygląda tak:

Dla chętnych płytka w załączniku:

Sercem układu jest Atmega8 pracująca na wewnętrznym kwarcu (zdaje się 8MHz). Czas jest odmierzany przez PCF8583 podłączony na magistrali i2c. Zegar RTC jest dodatkowo podtrzymany bateryjnie. Układ jest wyposażony w wyświetlacz LCD 2x16 zgodny z HD44780 oraz pięcio - przyciskową klawiaturę.

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 16 Maj 2010 16:21
    Rafał 116
    Poziom 17  

Ogólnie wszystko tak jak w linku tylko obudowa biała :P. Konstrukcja nieźle wykonana tylko ten przedni panel np. w Gimp'ie byś mógł "szczelić" ;)

• #3 16 Maj 2010 16:28
    Karol966
    Poziom 30  

Nie do końca tak jak w linku ;) Ten nie ma gniazd sieciowych sterowanych przekaźnikiem. Ma mniejszy wyświetlacz oraz mniejszą moc bo przecież ma 3 a nie 6 tranzystorów. Zapomniałem dodać w tej drugiej konstrukcji są dodatkowo dwa wyjścia do podłączenia wentylatorów, których prędkość jest zależna od aktualnego poziomu jasności stąd tak stosunkowo duży transformator w porównaniu do tego ;)

• #4 16 Maj 2010 17:06
    poczitamagoczi
    Poziom 14  

Jakich tranzystorów użyłeś do kluczowania ?;> badałeś przebieg wyjściowy na oscyloskopie ?;> Żeby spełnić wymogi CE dodał bym jeszcze filtr przeciwzakłóceniowy i bezpiecznik przed transformatorem. Ale ogólnie to fajna konstrukcja ;)

• Mitronik
  • #5 16 Maj 2010 17:25
    Karol966
    Poziom 30  

Oglądałem jedynie przebiegi sygnałów sterujących kluczami. To było moje pierwsze starcie z wbudowanym PWM w procesorach AVR ;). Urządzenie było dość dawno robione więc nie pamiętam jakie klucze zastosowałem - zdaje się IRF620 - IRF630. Nie jest to masowa produkcja więc bezpiecznika brak w sumie głupota bo taki bezpiecznik + oprawka do obudowy to w sumie niecałe 2zł ;). O jakim filtrze przeciwzakłóceniowym mówisz?

• #6 16 Maj 2010 17:52
    poczitamagoczi
    Poziom 14  

Filtr przeciw zakłóceniowy to rodzaj filtru LC ... zazwyczaj stosuje się tam dławili przeciwzakłóceniowe ( np.dławiki CAF, CAV) no i odpowiednie kondensatory. Choć w tym przypadku może to nie jest potrzebne bo transformator powinien wszytko wygładzić . Ja w każdym razie stosuje takie standardowe zabezpieczenia przed trafo z możliwością dołączenie przewodu PE jak w zamieszczonym rysunku.

• #7 17 Maj 2010 16:54
    michaelin
    Poziom 12  

Czy użycie PWM powoduje mruganie(szczególnie przy najmniejszych wartościach) oświetlenia? Jak temu zapobiegać?

• #8 17 Maj 2010 21:28
    Karol966
    Poziom 30  

W sumie to były takie problemy, ale występowały one przy zasilaniu z przetwornic bez stabilizacji napięcia. Przy zastosowaniu stabilizowanego źródła zasilania problemy zniknęły.

• #9 17 Maj 2010 21:39
    michaelin
    Poziom 12  

Karol966 napisał:
    W sumie to były takie problemy, ale występowały one przy zasilaniu z przetwornic bez stabilizacji napięcia. Przy zastosowaniu stabilizowanego źródła zasilania problemy zniknęły.

"Nie uwierzę jak nie zobaczę.", z tego co pamiętam użycie PWM sprawia że dioda mruga choć tego nie widać to i tak nie jest to bez znaczenia i dyskwalifikuje takie urządzenie z użytku. Oczywiście według mojego uznania.

Atak poza tym to nie mam koncepcji jak zrobić by wyeliminować zakłócenia.
    Może ktoś coś pomoże w tej kwestii?
    Jak do tej pory najlepsze rezultaty daje zasilanie bezpośrednio z baterii.

• #10 18 Maj 2010 01:30
    szaryjelen
    Poziom 10  

michaelin napisał:
    Czy użycie PWM powoduje mruganie(szczególnie przy najmniejszych wartościach) oświetlenia? Jak temu zapobiegać?

Można zamienić kwarc na większy. zawsze to szybciej.

• #11 18 Maj 2010 15:49
    elvis1990
    Poziom 14  

Co to za rodzaj obudowy?? wszędzie takiej szukam i nie mogę znaleźć. Podaj oznaczenie i wymiary. Gdzie ją dostałeś??

• #12 02 Cze 2010 22:28
    19Stach89
    Poziom 2  

Czy wschód i zachód słońca jest obliczany przez program czy wpisany na sztywno? Ładnie wykonany panel czołowy.

• #13 02 Cze 2010 22:56
    marco47
    Poziom 41  

Zamiast tak glutować panel przedni, powinieneś przykleić (Kropelka) plastikowe tulejki dystansowe i do nich przykręcić wyświetlacz.
    Przyciski mogłeś umieścić na płytce i także przykręcić w taki sposób jak wyświetlacz.
    Powinieneś zamienić miejscami oznaczenia +/- </> .
    Ogólnie konstrukcja poprawnie wykonana.

• #14 02 Cze 2010 23:03
    Karol966
    Poziom 30  

19Stach89 - użytkownik określa oba te czasy

marco47 - glutowanie było wymuszone narzuconym terminem wykonania urządzenia - z zewnątrz oczywiście nic nie widać ;)
    - to samo tyczy się LCD oraz klawiszy
    - co do przycisków - to kwestia MENU. Tu mi akurat tak pasowało

Dodano po 2 [minuty]:

elvis1990 napisał:
    Co to za rodzaj obudowy?? wszędzie takiej szukam i nie mogę znaleźć. Podaj oznaczenie i wymiary. Gdzie ją dostałeś??

Obudowę kupiłem w elektronicznym za całe 8zł. Ogólnie dostępna. Oznaczeń nie pamiętam a wymiarów nie mam jak sprawdzić.

Tu masz przykładowe obudowy:
    http://www.cyfronika.com.pl/z/kat3z.htm
    http://www.cyfronika.com.pl/z/kat1z.htm

• #16 02 Cze 2010 23:59
    Karol966
    Poziom 30  

Jak widzisz sam, to jest TOP, Miałem takie upodobanie robiąc płytki 1-stronne, że kolor tej warstwy bardziej mi się podobał. Później oczywiście robiłem mirror.

• #17 03 Cze 2010 08:41
    marco47
    Poziom 41  

Tylko nie powinieneś się tak do tego przyzwyczajać bo jak dodasz elementy SMD (scalak) który powinien być od strony ścieżek Bottom to po zrobieniu Mirror będziesz miał go ułożonego odwrotnie. Jeżeli tak podoba się kolor czerwony to zamień je w panelu Display. Powinieneś również dodawać jakieś napisy na projektowaną płytkę bo wtedy masz możliwość sprawdzenia czy nie pomyliłeś stron przy robieniu płytki. Jest to szczególnie ważne gdy projektujesz płytki dwustronne, takie zabezpieczenie bo różnie to bywa :D

• #18 03 Cze 2010 09:21
    Karol966
    Poziom 30  

Wiem, wiem. Napisałem w czasie przeszłym ;p Teraz już na takie metody nie mogę sobie pozwolić ;) Napisy również stosuje ;) no i elementy SMD tak samo;)

• #19 30 Lip 2010 15:17
    alkarn
    Poziom 9  

Witam czy to urządzenie nadaje się do sterowania światłem w akwarium. Jaka była by cena takiego sterownika.

• #20 23 Lut 2011 23:21
    Karol966
    Poziom 30  

alkarn napisał:
    Witam czy to urządzenie nadaje się do sterowania światłem w akwarium. Jaka była by cena takiego sterownika.

Do tego zostało stworzone - szkoda, że nie dostałem powiadomienia o tej wypowiedzi a tak dopiero tu zajrzałem. Szczegóły na PW.