Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator

brodi__ 22 Sie 2004 20:09 1656 14
  • #1 22 Sie 2004 20:09
    brodi__
    Poziom 9  

Witam!
    Mam pytanie.
    Posiadam drugi wentylator (12V).
    Chce go przykręcić do bocznej ścianki i chce sie dowiedzieć gdzie trzeba go podłączyć.
    Do jakiego wtyku, do płyty czy do zasilacza.
    Proszę o szybką odpowiedx.

Dzieki.

0 14
  • #3 22 Sie 2004 20:18
    zzz
    Poziom 19  

Na płycie powinieneś mieć 2 lub 3 wolne wtyki opisane jako fan takie z trzema bolcami.

0
  • #4 22 Sie 2004 20:29
    ACULA
    Poziom 34  

ewentualnie odciąć (lub dorobić) wtyczkę i podłączyć do kabelka od drugiego flopa.

0
  • #5 22 Sie 2004 20:39
    kazik70
    Poziom 28  

Obojętnie czy do kabelka od flopa czy do molexa.
    Żułty kabelek to +12v a czarny jeden i drugi to masa.

0
  • #6 22 Sie 2004 20:58
    The_Molka
    Poziom 19  

Szukaj na plycie zlaczy podpisanych FAN, poza tym wydaje mi sie ze czerwony kabel to +12V czarny to masa a zolty to do czujnika obrotow wentylatora jezeli ma go wbudowanego

0
  • #7 22 Sie 2004 21:12
    kazik70
    Poziom 28  

Zgadza się, w przypadku gniazd dla wentylatorów
    na płycie głównej, oznaczenie kolorów jest troszke
    inne niż wprzypadku gniazd zasilacza.
    Podane kolory przez ciebie są jak najbardziej w pożadku :)

0
  • #8 22 Sie 2004 21:13
    shaun
    Poziom 15  

Praktycznie wszedzie gdzie wystepuje napiecie 12V, ewentualnie jak chcesz zeby wolniej(ciszej) sie krecil to podepnij go pod 7V (plus wentylatora na 12V a minus na 5V)

0
  • #9 22 Sie 2004 21:54
    brodi__
    Poziom 9  

Mam na płycie wtyk 3-pinowy 'SYSFAN'. Bedzie pasowało te gniazdo??? Wentylator jest bez czujnika obrotow. Jest tylko +12V i masa...OK dzzieki....

0
  • #10 22 Sie 2004 22:04
    shaun
    Poziom 15  

Bedzie pasowalo tylko zwroc uwage gdzie powinien byc plus i minus i po problemie

0
  • #11 02 Lis 2004 22:28
    pluton_14
    Poziom 13  

Mam pytanko a jak mam wentylator z termistorem koory zmostkowalem zeby wentylator chodzil na 2500 obr , to jak go musze podlaczyc pod zasilacz , bo jak podlacze kolorami to kreci mi tylko jakies 1000 obr a znowu jak zrobilem to samo pod Fana to wszystko sobie dziala , tyle ze mam taki problem ze juz nie mam Fanow i musze podlaczy pod zasilacz.

Dzieki za odpiwedz!!

Pozdraiwam Pluton

0
  • #12 07 Lis 2004 23:28
    ToMeQQQ
    Poziom 13  

pluton_14 a ten wentylator to może Arctic fan Pro2L TC??
    ...jak podlacze kolorami to kreci mi tylko jakies 1000 obr... nie sugeruj sie kolorami. Pewnie podłączyleś pod 5 V. Jak posiadasz miernik to sprawdz napięcie i wszytko będzie jasne.

0
  • #13 08 Lis 2004 18:44
    pluton_14
    Poziom 13  

Tak chyba ten , w kazdym razie on juz ma w sobie regulator i jak i na czerwonym i na zoltym ma byc 12V , ja jeszcze dalem potencjametr na czerwony i mam teraz regulacje od 0 do 2500 obr. A jeszcze jedno pytanie bo talem tak taki potencjametr jaki mialem pod reka jaki powinien byc potencjomert zeby byla regulacja 0-12 V ?

Dzieki za odpwiedz!!!

Pozdraiwam Pluton

0
  • #14 08 Lis 2004 21:33
    ToMeQQQ
    Poziom 13  

Jeżeli posiadasz wentyl z termistorem to ja bym polecał wstawić potencjometr w miejsce termistora. Jeżeli wstawiałeś potencjometr szeregowo w zasilanie to musialeś zadbać o odpowiednią moc potencjometru. A ponadto przy skrajnym położeniu suwaka może nie "wystartować". W momencie gdy zastąpisz termistor potencjometrem to masz ten problem z głowy możesz dać pierwszy lepszy kupiony w elektronicznym. Wartość termistora chyba jest ok 5k. Ja myślałem żeby potencjometr wstawić równolegle z termistorem poprzez przełącznik co dawałoby mi możliwość przełączania się między sterowaniem ręcznym a automatycznym doborem obrotów od temp.
    W najbliższym czasie mam zamiar przeprowadzić takiego mini-moda więc ewentualne efekty napewno zamieszczę na forum.

0
  • #15 22 Lis 2004 11:57
    maciek_m73
    Poziom 10  

Witam
    Ja ostatnio eksperymentowalem z wentylatorami arctic cooling FAN PRO TC i tam termistor w temperaturze pokojowej ma rezystancje 12kΩ. Te wentylatorki sa tanie (12zł) i ciche. Jeden wyciaga mi powietrze z obudowy i ten podlaczylem bez przerobek do zlacza 3PIN na plycie glownej a drugi ktory tloczy powietrze do obudowy podlaczylem pod zasilanie twardego dysku. W tym tloczacym wymontowalem termistor i umiescilem go u gory obudowy zeby jego obroty dostosowywaly sie do temeratury w obudowie.
    Zeby podlaczyc ten dodatkowy wentylator zrobilem cos takiego:
    http://www.zalman.co.kr/upload/product/zm_mc1_a_p.jpg

0