Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór przewodu pod falowniki 2,2kW zasilanie 230V

kubai 16 May 2010 18:20 4562 5
    kubai
    Level 14  
    Witam,

Mam taki problem, ponieważ pomyliłem się przy doborze kabla pod 2 falowniki. Oba mają zasilanie jednofazowe i pobierają 22,4A. Jest pociągnięty kabel OMY 3x2,5mm2 - przewód idzie w trasie kablowej w korycie metalowym, część pod tynkiem (około 5 metrów). Długość trasy kablowej to około 20-25m. Teraz takie pytanie czy jednak ten przekrój "na styk" starczy, czy trzeba pociągnąć OMY 3x4mm2 a z tamtych dwóch zrobić jeden?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    2,5mm^2 to mało, lepiej pociągnij 4mm^2 co da spadek już w miarę akceptowalny (ok 2,2%). Gdybyś dał 4mm^2 to już by było całkiem nieźle.
    kubai
    Level 14  
    Właśnie też tak niestety myślałem. No cóż trzeba z tych dwóch 2,5mm2 zrobić 5mm2 i położyć jeszcze jeden 3x4mm2. Łudziłem się, że może jednak jakimś cudem to 2,5mm2 da radę, bo wg tabeli doborowej niby ten przewód "uciągnie" 22A.
    pawcio9229
    Level 10  
    Nie da rady. Przewód 4mm^2 jest akurat. wystarcza do 25 A.
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    Dać da radę ale będzie się na nim wydzielać sporo mocy oraz troszkę ponad 8% straty napięcia nie należy do wartości akceptowalnych, na ogół 2-3%.
    Dexter861
    Level 15  
    kubai wrote:
    Właśnie też tak niestety myślałem. No cóż trzeba z tych dwóch 2,5mm2 zrobić 5mm2 i położyć jeszcze jeden 3x4mm2. Łudziłem się, że może jednak jakimś cudem to 2,5mm2 da radę, bo wg tabeli doborowej niby ten przewód "uciągnie" 22A.

Wg której tabeli ?
    Przy położeniu kabli w rurach i listwach instalacyjnych przy temp 40 st. C (np bezpośrednio w maszynie) kabelek 2,5mm^2 'uciągnie' 18,3 A
    22A przy położeniu na ścianach.
    A swoją drogą dobrze zostawić sobie mały zapas zawsze.