Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring na korytarz i podgląd na 6 TV

16 Maj 2010 22:14 3632 9
  • Poziom 9  
    Witam!
    Nie znalazłem na forum podobnego tematu, więc zakładam nowy post.
    Chcę zrobić monitoring na korytarzu 2 do 4 kamer, możliwością nagrywania i odbiorze na 6 TV. I jeszcze wszystko najlepiej jak by bezprzewodowo.
    Co bym musiał kupić (chodzi mi o jakieś tanie rozwiązanie). ?
    I jeszcze jedno pytanie jak wygląda to ze strony prawnej (czy wszyscy sąsiedzi muszą zgodzić się na założenie monitoringu). Często włamują nam się na korytarz i kradną parasole, buty wózki itd. Jak bym nagrał złodzieja i przedstawił nagranie policji czy mógłbym być oskarżony o nielegalne nagrywanie?
    Korytarz ma około 15 m jest 6 lokatorów i każdy musiał by mieć podgląd na TV, rejestrator może być w innym miejscu. Dobrze by było jakby obraz nagrywał się dopiero wtedy jak wykryje ruch.
    Z góry dzięki na odpowiedź.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 11  
    Przy takim skupieniu (odległości pomiędzy kamerami, odległość rejestratora od poszczególnych mieszkań) radiówka mija się z celem. Zgoda wszystkich współmieszkańców jest oczywista, wszak chcesz nagrywać obraz w prywatnej strefie. Kup wymaganą liczbę kamer, rejestrator 4 kanałowy, który ustawisz w tryb nagrywania po detekcji ruchu i nadpisywania (nagrywanie na najstarszych obrazach w momencie zapełnienia dysku) i masz załatwiony problem. Prowadzenie kabli do poszczególnych mieszkań to przesada (jak coś zginie, obejrzysz ostatnie kilkanaście godzin i wszystko się wyjaśni:) A jak chcesz koniecznie, musisz na wyjściu monitorowym rejestratora dać rozdzielnik sygnału TV z jednym wejściem i min. 6 wyjściami, najlepiej aktywny ( ze wzmocnieniem i dobrą separacją sygnału, bo odbiorniki TV potrafią siać zakłócenia) i doprowadzić kable do wszystkich TV, a konkretnie do ich wejść AV.
    PS Jeśli wszyscy mieszkańcy zaakceptują monitoring korytarza, to nikt Cie nie może oskarżyć o nielegalny monitoring korytarza i śmiało możesz używać nagrań do dokumentowania różnych zdarzeń, a szczególnie przestępstw.
  • Poziom 13  
    A może sygnał z kamer po przejściu z rejestratora uda Ci się wrzucić w tv kablową (o ile taka jest) poprzez specjalne modulatory, które umożliwiają podgląd na konkretnym kanale w sieci TV obrazu z kamery. Wtedy masz rozwiązany problem tych 2 sygnałów u 6 różnych lokatorów. Wymaga to zgody operatora tv kablowej i ingerencji w jego instalacji.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 31  
    A ja bym to zrobił jeszcze inaczej.
    W każdym prawie mieszkaniu jest komputer.
    Nowe telewizory często mają wbudowaną przeglądarkę WWW.
    Proponuję zainstalować kamery IP, najlepiej Mpix (duża rozdzielczość pomoże w identyfikacji osoby), do zastanowienia się wersja wifi.
    W jednym mieszkaniu (lub w kilku, jeśli mieszkańcy będą zainteresowani) komputer z programem rejestrującym i udostępniającym podgląd on-line oraz zapisów w lokalnej sieci. Tam, gdzie nie ma innej możliwości, podgląd na telewizorze przez konwerter VGA - TV.
    Możliwości takiego systemu są bardzo elastyczne i łatwo dopasować do lokalnych możliwości.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi, Napewno coś wykorzystam :).
    Co do sieci i kompa to będzie problem, bo mieszkają u mnie starsze osoby i tylko jedna z nich ma kompa, a to by było najlepsze rozwiązanie.
    Co do kablówki, to cały blok miał by podgląd do tego (a po co od razu wszyscy mają wiedzieć co się dzieje u mnie na korytarzu :) ) Najlepiej było by zrobić jak powiedział grzeczny_tadzik i nie doprowadzać nić do TV, ale oni chcą, żeby był podgląd przynajmniej z jednej kamery (gdy ktoś dzwoni coś na zasadzie video domofonu)
    A jak wygląda sprawa nadawanie sygnału video radiowo ? Czy jak każdy by miał odbiornik, to czy jeden nadajnik by wystarczył ? I czy był by sygnał (ściany z płyt żel-beton) ?
  • Poziom 13  
    Radiowo ciężko to widzę, różne poziomy i te żelbety. Poza tym kazdy musiałby mieć odbiornik sygnału video połączony z telewizorem. Raczej myśl jak sprytnie te okablowanie ułożyć. Klatki co jakiś czas są odmalowywane (przynajmnie u mnie tak jest:)) więc może warto tymczasowo ułożyć koryta kablowe, a przed remontem kable wkuć w tynk...
  • Poziom 11  
    Teoretycznie jest możliwość nadawania sygnału AV z użyciem nadajnika radiowego. Taki nadajnik należałoby sterować z wyjścia monitorowego rejestratora, ustawionego tak, aby podawał podzielony obraz z kilku kamer, lub z jednej, wybranej. Nadajnik musi nadawać na określonym kanale TV, na który należy zestroić odbiorniki TV mieszkańców. Ilekroć włączą ten kanał w swoim TV, zawsze uzyskają podgląd obrazu z wyjścia rejestratora. Nadajniki takie były kiedyś w sprzedaży (sam mam taki,który stosowałem do nadawania sąsiadowi pietro wyżej, też żelbet, filmów ze swojego magnetowidu, jak magnetowid był jeszcze rzadkością :) Musisz poszperać na Allegro albo w sklepach z elektroniką. To rozwiązanie pozwala uniknąć zakupu wielu odbiorników, ich zasilania, wpięcia do wejścia telewizorów itp. Teoretycznie w promieniu 50 m można próbować. Mam kolegę, co buduje różne nadajniki, mogę podpytać czy coś może zaoferować, ale chyba gotowego nic nie ma.
  • Poziom 25  
    Weź jeszcze pod uwagę jakieś zabezpieczenie przeciwkradzieżowe tych kamer. A więc obudowa wandalo, aby w prosty sposób nie dało się odkręcić, czy złamać uchwytu, wyrwać ze ściany.
  • Poziom 20  
    Tylko stosując nadajniki tego typu, zakładasz, że każdy w domu ma antenę do telewizji naziemnej, a podejrzewam, że większość ma platformy cyfrowe lub kablówki. Trzeba zrobić rozeznanie jakie jest okablowanie i jak transmitowany jest sygnał wizyjny. Jeśli wszyscy mają sieć kablową, operator sieci nie będzie miał nic przeciw, żeby dodać dodatkowy kanał przy pomocy konwertera. Jemu zależy na zadowoleniu klientów. Odpalić mu coś pewnie będziesz musiał za fatygę i tyle.
    Jeśli część ma kablówkę, część cyfrówkę a część naziemną, to będziesz musiał policzyć co ci się będzie najbardziej opłacać i do jednych kabelek a reszty czym się da.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź.
    Temat uważam za zamknięty.