Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt modyfikacji kontrolera silników krokowych HEQ5

izorkus 17 Maj 2010 00:45 4405 1
  • #1 17 Maj 2010 00:45
    izorkus
    Poziom 1  

Witam wszystkich serdecznie.

Chcę wykonać modyfikację kontrolera silników krokowych w montażu do teleskopu. Cały projekt jest dość dobrze opisany ale brakuje mi troszkę wiedzy i doświadczenia, dlatego zwracam się do Was o pomoc.

Tutaj znajduje się cały projekt. Warto przejrzeć całą stronkę wyjaśni się temat braku zasilania na płytce itd. Są tam też zdjęcia gotowych płytek, ale nie ma niestety projektu PCB.
    http://projects.gbdt.com.au/eq6-1/index.html

Trochę szczegółów na temat projektu:

Jest to modyfikacja istniejącego sterownika w montażu paralaktycznym SkyWatcher HEQ5. Montaż chcę wykorzystać do astrofotografii a tam wymagana jest dużo większa precyzja pracy sterownika i komunikacja z komputerem.

Dodatkowa płytka jest wpina w miejsce starego mikrokontrolera.

Nowy mikrokontroler przejmuje jego funkcje i dodaje nowe (które właśnie są mi potrzebne), to jest:
    - sterowanie silnikiem krokowym jednej z osi dla podążania za ruchem pozornym sfery niebieskiej (również zwiększenie precyzji tego sterowanie poprzez microstepping)
    - sterowanie silnikami obu osi dla ustawiania teleskopu na wybrany obiekt (tak ręcznie za pomocą przycisków na dołączonym pilocie, jak i z poziomu komputera za pomocą RS232 - funkcja GoTo).
    - komunikacja z komputerem przez RS232 (wyżej wspomniane GoTo) i tzw Guiding czyli poprawki w prowadzeniu montażu wprowadzane przez program komputerowy by otrzymać punktowe obrazy gwiazd przy długich czasach naświetlania (nawet do 10min).

Linki bezpośrednie do schematów:
    http://projects.gbdt.com.au/eq6-1/v2_page1.png

W załączniku schemat w formacie Eagle przerysowany przeze mnie z powyższego png. Nie jestem pewny poprawności wstawienia drabinki rezystorowej...
    Płytka 2. nie jest mi potrzebna, chcę montować elementy bezpośrednio w obudowie montażu.

Posiedziałem nad tematem sam (ucząc się po drodze KiCada ;] i Eagle). Wysmażyłem coś takiego:

Pojekt PCB.

Użyłem freeautotrace jak dobrze pamiętam (aplet w javie do którego wgrywa się projekt z KiCada), gdyż na kładzeniu ścieżek ręcznie nie znam się zupełnie ;/. Elementy ustawiłem podobnie jak na zdjęciach w projekcie.

Myślę że popełniłem tam 1005 błędów, dla tego proszę o pomoc i weryfikację.

Pozdrawiam i liczę na Was :].

Izork

ps. Chciałbym żeby tą płytkę wykonała firma Satland Prototype. Czy o jest sensowne rozwiązanie? Może polecicie jakieś inne firmy? Będą mi potrzebne 2 szt.
    Raczej nie będę się bawił sam w trawienie, nie ma sensu dla tego jednego projektu.

0 1
  • Semicon