Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podstawy konfiguracji serwera

lodzio 22 Aug 2004 23:10 2298 5
Texa Poland
    lodzio
    Level 14  
    Witam

Chciałbym uzyskać pomoc w pewnym temacie.
    Chcę postawić serwer na Linux Mandrake ( dystrybucje nowsze od 9 w góre, chyba nie ma zbyt wielkich różnic więc tak może uogólnię tę kwestię ).

Chodzi o informacje odnośnie całej konfiguracji: firewall, maskarada, sewer pocztowy, ftp, www, proxy, dhcp ( lub filtrowanie adresów IP względem MAC. Najlepiej obie metody), przydzielanie transferu ( dynamiczne, statyczne).
    Chciałbym również poznać nazwy podstawowych programów do monitoringu ruchu w sieci.
    Mile widziane również informacje na tematy których nie zawarłem w tym poście a przydadzą się w obsłudze serwera i sieci.

Załóżmy że serwer ma powstać na łączu DSL 2 mbit/ sek ( dawne 1 mbit/sek) dla 10 urzytkowników.
    Również przydadzą się informacje jak skonfigurowac sposób łączenia się z serwerem z zewnątrz ( chociażby przez PUTTY ) a dokładniej : SSH, Telnet itd ... Który sposób połączenia jest najlepszy?

I jeszcze jedno małe pytanko:
    Czy można skonfigurować AP Planet WL 8305 tak aby służyła jak Access Point oraz jako Wireless Bridge ( point to multipoint )
  • Texa Poland
    eMC
    Level 13  
    Hmm
    Po pierwsze nie radze Ci stawiac serwera na Mandrake'u lepiej PLD,Slackware. Mandrake jest przeznaczony raczej na stacje robocze i ma za duzo domyslnie instalowanych programow ktore ulatwiaja tylko zhakowanie takiego serwerka. natomiast dystrybucje typu PLD i slack to typowo serwerowe i gwarantuja wieksze bezpieczenstwo.
    co do zdalnego sterowania to zainstaluj sobie ssh, telnet nie oferuje zadnego bezpieczenstwa gdyz dane przesylane sa w czystej postaci.
    co do pozostalych rzeczy to jest mnostwo faq, manuali itp tekstow napisanych odnosnie konfiguracji wszystkich demonow uslug sieci itp. a najpierw to zaczniesz oczywiscie od rekompilacji kernela.
    a jesli nie miales jeszcze do czynienia z linuchem to zainstaluj sobie najpierw mandrake i pocwicz pare rzeczy (chociazby wyzej wspomniana kompilacje jadra).
    Temat postawienia serwera z dodatkowymi uslugami to temat rzeka.
    na forum moglbys uzyskac informacje dotyczace poszczegolnych uslug, bo nikomu nie bedzie sie chcialo pisac tysiecy stron configow, skryptow itp
    pozdrowka
  • Texa Poland
    lodzio
    Level 14  
    Dzisiaj już kilku znajomych mówiło że lepiej na Slacku powstawić więć załużmy, że to będzie serwer na Slacku.

P.S.
    Moje pytania dalej są aktualne. Fakt jest to temat rzeka ale nikt nie powiedział że ten temat ma zniknąć jutro bądź za dwa dni.
    Level 35  
    lodzio wrote:
    Dzisiaj już kilku znajomych mówiło że lepiej na Slacku powstawić więć załużmy, że to będzie serwer na Slacku.

P.S.
    Moje pytania dalej są aktualne. Fakt jest to temat rzeka ale nikt nie powiedział że ten temat ma zniknąć jutro bądź za dwa dni.

jak masz lsabe pojecie o linuxie to slack nie jest dla ciebie , pogoogluj info jest duuzo ale nie dla poczatkujacych , btw ja bym stawial serer na windows 2k3 latwiejszy od linuxa ! i tak samo bespieczny
    lodzio
    Level 14  
    Linux nie jest mi obcy ( polonizacja ixów, konsoli, rekompilacja jądra, telnet, ssh ) to wszsytko jest mi dobrze znane. Lecz chodzi mi o scisłe zastosowanie linuxa jako systemu słurzącego do administracji siecią LAN / WLAN

Jeśli nie chce Wam się pisać to mogą to być informacje w postaci linków do odpowiednich stron
    eMC
    Level 13  
    tutaj masz cos odnosnie filtrowania i maskarady czyli filtry stateful-inspection: http://arch.ipsec.pl/iptables/iptables.pdf
    to tak na dobry poczatek, potem druga wazna sprawa jest zastanowienie sie ktore uslugi beda tak naprawde wykorzystywane na Twoim serwerku, kazdy demon oferujacy jakas usluge to potencjalna dodatkowa dziura w serwerku, takze im mniej tym lepiej.
    typowe serwery uslug:
    www - apache
    ssh - ssh
    ftp - proftpd
    proxy - squid.
    przemysl to a potem ...
    czytaj manuale:)

i jeszcze jeden e-book, nie wiem czy jest dalej uaktualniany ale dobry jak na poczatek, nie podaje linka bo nie mam ale w sieci bezproblemu go znajdziesz
    Linux Podrecznik Administratora