Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie wzmacniacza na TDA 2052

22 Sie 2004 23:21 1350 9
  • Poziom 22  
    Zbudowałem wzmacniacz na takim właśnie układzie i nie wiem dla czego cały układ po zmontowaniu zaczyna buczeć i nagle sie rozwala. Słychać byłó jakieś dziwne trzaski przy nóżkach układu i całe sie jakby przypaliły lecz nie były one zwarte! Wykonałenm dwa identyczne układy i ten drugi działa bez problemów. Zasilam je napięciem +25 i -25V pominołem mostek prostowniczy i kondensatory 4700uF bo pdłanczam go do gotowego zasilacza i zamiast D2 iD5 wstawiłem zwore a D3 i D4 nie montowałem. czy możliwe jest aby układ sie samoczynnie wzbodzil??
    Załączniki:
  • Poziom 24  
    pominięcie kondensatorów 4700uF to pewien błąd - jakie były w tamtym zasilaczu? zresztą elektrolity i tak dobrze założyć, choćby 1000uF

miałem podobne problemy na TDA2030 - podkręcam moc i nagle awaria, pobór prądu na max i leci dymek :wink:

podłacz kondensatory 100nF (im więcej tym lepiej) we wszystkich możliwych miejscach między szynami zasilania, duże elektrolity też i ryzyko wzbudzenia maleje od razu :wink:

a pozatym to zdarzają się oczywiście układy fabrycznie trzepnięte
  • Poziom 38  
    Całkiem możliwe że trafiłęś na jakąś podrube tego TDA.na elektrodzie jest cały wątek o podrubach elementów jak np TDA7294.Jedyna rada wymien tda na nowy.
  • Poziom 38  
    Ta kostka wytrzyma nawet 2x30V dlatego to raczej nie przyczyna usterki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Tak w ogule to wykozystalem zasilacz radmora 5102-te bo nie nialem akurat kasy na trafo sieciowe o wystarczającej mocy. A TDA kupilem w Gdańsku w sklepie jacktronik czy jakos tak wiec sadze ze to nie sa podróby. NOwe bede mial najprawdopodobniej dopiero w srobe moze czwartek najpozniej bo narazie nie mam czasu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Sorry ze nie pisalem tak dlogo ale serwer sie spalil podczas burzy (neta mam z sieci osiedlowej). I rzeczywiscie pomogla po prostu wymiena scalaka i wszysto dziala jak nalezy :o