Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny głośnikowe na podstawie Alphard

Savik 17 Maj 2010 12:05 4183 17
  • Chciałbym tez czymś ja sie pochwalić. Szału nie ma ale to zawsze coś :)

2 dni wyrzynania, dorzynania, skręcania, sklejania, lutowania, wywiercania, by w końcu otrzymac gotowy produkt :) moze jakość wykonania nie najlepsza ale to jest zrobione z resztek mebli ;p

Głośniki niskotonowe Alphard, papierowa membrana z piankowym amortyzatorem [wyjęty z zestawu BB802C, na zdjęciach na dole, te czarne, bardzo płytka skrzynia, bass tak samo płytki, żadnego efektu to nie miało, co mnie zmotywowało do skonstruowania lepszych pudeł] 150W (myślę że RMS jakieś 70W), głośniki wysoko tonowe GDWT 9-200-8 PB (koszt 29.90zł/szt), stosowane bardziej do kolumn estradowych ( z tego co pisali o nich na forum), moc skuteczna 200W. Do gwizdków zastosowałem po 3 kondensatory o pojemności 2 x 2,2uF i jeden 3,3uF. Polączone szeregowo dają pojemność 0,85uF co daje tym głośnikom idealny dźwięk w wysokich zakresach częstotliwości przy zachowaniu efektywności.

Bass reflex:
    - głębokość 8cm
    - średnica 6cm.

Wymiary kolumn:

- wysokość 52cm
    - szerokość 30cm
    - głębokość 34cm

Podpięcie na głośniki wymontowane ze starego zestawu. Wszystko sklejane klejem na gorąco :)

Samą kolumnę oceniam na ok 200W muzycznej mocy, a 70 to RMS mają. Kolumny grają pod SONY STR-434 L (290W poboru, 70W RMS na kanał przy 4ohm, 100W przy 8ohm). Z kolumn wydobywa się naprawdę głęboki bass, czyste wysokie tony przy wzmacniaczu odkręconym na połowę. Jestem zadowolony z pracy zestawu :)

Aha, kolumny jeszcze dam do takiego pana od mebli i je wykończy ładnie :)

Koszt? Tyle co wysokotonówek, bo reszta to tzw śmieci ;)

Kolumny głośnikowe na podstawie Alphard Kolumny głośnikowe na podstawie Alphard Kolumny głośnikowe na podstawie Alphard Kolumny głośnikowe na podstawie Alphard Kolumny głośnikowe na podstawie Alphard

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Savik
    Poziom 13  
    Savik napisał 124 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Włoszczowa. Jest z nami od 2006 roku.
    basstec
    Poziom 34  
    Stroiłeś jakkolwiek te skrzynki czy włożyłeś po prostu rurę jaka była?
    Savik
    Poziom 13  
    Nic nie było strojone.. Masz na myśli żeby je wyłożyć jakąś pianką?
    michal-michalik
    Poziom 23  
    Przy obudowie BR pianka ma niewielkie znaczenie. Koledze chodziło o tunel właśnie. Na jaką częstotliwość jest ustawiony (jeśli w ogóle )?

Powiem tak mnie razi (razi!!!) to, że każda z inne parafii. Nie mogłeś już ich tak docinać żeby fronty kolumn były takie same? Wyrównaj krawędzie. Chyba, że ci na wyglądzie nie zależy? To wtedy ważniejsze jest strona techniczna więc, czy niskotonowy jest jakoś przycięty od góry czy leci całym pasmem? Czepne się jeszcze o terminale. Czy dmucha przez nie powietrze?

Ogólnie brawo poprawiłeś brzmienie głośników, które miały iść na stracenie. Teraz następny krok dopracuj je.
    Powodzenia i pozdrawiam ;)

Edit:
    Zauważyłem, że w środku wiszą kable. To jest niewybaczalny przez forumowiczów elektrody błąd! Na przyszłość radze to jakoś spinać.
    basstec
    Poziom 34  
    michal-michalik napisał:
    Ogólnie brawo poprawiłeś brzmienie głośników, które miały iść na stracenie.

Z tym poprawieniem to nie wiem, obudowy z przypadku, br nieliczone, brak zwrotnic, tuba na górze.
    Podejrzewam, że to w ogóle nie brzmi tylko syczy i dudni.
    michal-michalik
    Poziom 23  
    basstec napisał:
    michal-michalik napisał:
    Ogólnie brawo poprawiłeś brzmienie głośników, które miały iść na stracenie.

Z tym poprawieniem to nie wiem, obudowy z przypadku, br nieliczone, brak zwrotnic, tuba na górze.
    Podejrzewam, że to w ogóle nie brzmi tylko syczy i dudni.

Ciężko powiedzieć głos i muzyka to przede wszystkim subiektywne odczucia co do jakości jednak. Brak zwrotnic możliwe, że tylko pomógł w tym przypadku bo tak działy by się dziwne rzeczy w okolicach BR. W sumie nie wiem dlaczego ta konstrukcja znalazła się na elce.... Niech autor się odezwie i trochę po argumentuje dlaczego właśnie tak. Skoro wrzucił do tego działu to można mieć nadzieje, że będzie ją kończył i poprawiał, ale niech się ustosunkuje.

I właśnie do autora: Konstrukcja do publikacji to przede wszystkim DOKUMENTACJA, a nie kilka zdjęć i szczątkowe opisy.
    To tyle. Pozdro
    MORT
    Poziom 24  
    Wszystko robione na pałę. Przypadkowe głośniki w przypadkowej obudowie. Nie ma się czym tu zachwycać. Popatrz na inne projekty. Ludzie z niczego potrafią zrobić naprawdę coś wartego uwagi i coś co ma sens. Wkręty na wierzchu płyty krzywo przycięte. Jak zobaczy to Twój Pan od mebli to Cię wyśmieje. Jedynie plus za chęci. No chyba że się mylę??
    Savik
    Poziom 13  
    Przyjaciele! 'kontrukcja znalazła sie na elce..." - co macie tu na myśli?

Ogólnie jak napisałem, ładniej sie nie dało zrobić bo to resztki mebli no więc nie miałem co wybrzydzać.... I nie dało sie dopasować tak by przód byłby jednolity, wtedy jedna była by węższa, druga szersza. Ale panowie, ja jeszcze je będę wykańczał, tak żeby było na cacy, tych śrubek nie bedzie widac, pan meblarz ma ładnie odziać.

Dlaczego nie mam zwrotnicy? Hmm.. gdybym miał jeszcze średniotonowy tobym pomyślał, ale i tak bez zwrotnicy naprawdę ładne to gra.

A przez BR powietrze wylatuje dopiero jak naprawdę mocno grają głośniki.

Niskotonowy leci całym pasmem.

Powiem tak, jeżeli chodzi o jakość dźwięku to mnie naprawdę zadowala. Kiedyś u kumpla byłem i miał tonsilki jakieś z niskotonowymi średnicy takie jak u mnie i gorzej mu to grało od mojego zestawu.

Kolega MORT ma racje, to robione na pałe, bo w ciągu paru minut przyszedł mi pomysł do głowy po ujrzeniu resztek mebli i zacząłem realizacje. Głośniki niezbyt przypadkowe, po prostu chciałem zrobić z nich większy użytek ;) Cudotwórcą może i nie jestem ale dla mnie dźwięk jest bardzo ważny, czystość wysokich, głębia niskich to dla mnie bardzo ważne aspekty. Także te głośniki spełniają moje oczekiwania jeśli chodzi o dźwięk. Wizualny stan ulegnie poprawie.

Chyba że macie propozycje, odnośnie zwrotnicy czy cokolwiek i co uważacie nt zwrotnicy w takich kolumnach to piszcie ;]
    .:Proxy:.
    Poziom 12  
    Drogi kolego Savik.

Savik napisał:

Powiem tak, jeżeli chodzi o jakość dźwięku to mnie naprawdę zadowala. Kiedyś u kumpla byłem i miał tonsilki jakieś z niskotonowymi średnicy takie jak u mnie i gorzej mu to grało od mojego zestawu.

Masz bardzo ale to naprawdę bardzo małe wymagania co do jakości dźwięku ! Jesteś na pewno młodym konstruktorem, wiec jeszcze wszystko przed Tobą. Ale jeśli teraz nie słyszysz różnicy miedzy firmową konstrukcją a własnym wytworem, to nabycie wprawy w skręcaniu pudeł niewiele tu pomoże... :/

Savik napisał:
    Cudotwórcą może i nie jestem ale dla mnie dźwięk jest bardzo ważny, czystość wysokich, głębia niskich to dla mnie bardzo ważne aspekty. Także te głośniki spełniają moje oczekiwania jeśli chodzi o dźwięk.

Tu nie ma ani głębi ani czystości "wysokich". Nie może być bo nie masz zwrotnicy a same skrzynie nie są policzone objętościowo pod te głośniki :/ Skoro spełniają oczekiwania to raz jeszcze podkreślę, że masz bardzo skromne wymagania.

Gratuluje odwagi zaprezentowania swojej konstrukcji :) Rady jakich koledzy udzielą weź sobie do serca i następna konstrukcje spróbuj zrobić kierując wiedza jaka tu przyswoiłeś.
    Savik
    Poziom 13  
    @.:Proxy:., dzieki za te słowa, napewno wezme je pod uwage tworząc następne 'dzieła'! :)

Czyli teraz podsumowując. Jak mam głośnik niskotonowy to dopiero względem tego mam projektować wymiar szkrzyni tak?
    Poziom 12  
    Savik napisał:

Czyli teraz podsumowując. Jak mam głośnik niskotonowy to dopiero względem tego mam projektować wymiar szkrzyni tak?

Tak, a dokładniej objętość skrzynki w której będzie pracował ten głośnik. Często bywa tak, że kolumna wygląda na o wiele za dużą do danego przetwornika - Wygląd tez ma znaczenie, wiec żeby zachować wymarzony wygląd i proporcje (litraż) komory głośnika niskotonowego, można zastosować różne przegrody ścianki itd... Ważne żeby litraż był wyliczony specjalnie do danego głośnika. To nie jest takie proste jak się wydaje, przede wszystkim musisz znać parametry pracy głośnika a nie tylko to ile ma mocy, jaka impedancje...
    Później należy pomyśleć o zwrotnicy. Lepiej kupić taka gotowa w sklepie niż nie mieć żadnej. Ważna jest również dobre uszczelnienie skrzynek jak i wytłumienie. Długość BR jak już wcześniej podpowiadali koledzy tez ma znaczenie ;)
    Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć przeglądając różne projekty zamieszczone na elce. Tam wszystko jest dokładnie opisane i narysowane :P Ewentualnie wtedy jak będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości, czegoś nie rozumiał zapytasz doświadczonych konstruktorów a na pewno ktoś udzieli Ci porady ;)
    Nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać ;) Zatem najłatwiej jest skorzystać z gotowego projektu - to przyniesie najlepsze rezultaty, a później próbować samemu coś stworzyć ale na lepszych przetwornikach niz te co masz obecnie.
    Savik
    Poziom 13  
    Hmm... myślę że na przegrode nie jest za późno, jakby tak umieścić ją tuż nad BR to pare litrów by mniej sie zrobiło, może i lepszy byłby dźwięk. No ale napewno grają lepiej niż w starych skrzyniach ;p

A uszczelniona jest dobrze ;)
    Poziom 12  
    Skoro głośniki były wyjęte z firmowych oryginalnych skrzynek, to pewnie te skrzynki były liczone do tego głośniczka. Jeśli twierdzisz że ścianki były cienkie, to trzeba było zrobić nowe skrzynie na wzór starych, ewentualnie zmienić dł. BR Nowe pudła są gigantyczne jak na taki przetwornik. Skoro dla Ciebie graja lepiej, to znaczy że zadziałał efekt placebo ;) Klej na gorąco nie jest najlepsza metoda na sklejanie czy tez uszczelnianie...
    Jeśli będzie trzeba opłacić tego pana od mebli za wykończenie tych skrzynek - to zastanów się czy warto wydawać na to pieniądze?
    Może zainwestuj w głośnik średnio tonowy, bo głośnik basowy raczej się nie nadaje to takich zastosowań ;)
    Savik
    Poziom 13  
    Słuchaj, tamte pudła stare to była porażka, one dobrze grały jak sie je wstawiło na tylna półke do samochodu oO W pokoju jak sie je puszczało to bassu wogóle nie było, płytki taki ze dramat...

Tak pozatym jestem muzykiem, ucho mam dobre więc to że porównałem ich dźwięk do tonsilków do nie bezpodstawnie, pozatym kumpel tez stwierdził ze w miare identycznie grają. Trudno teraz opowiadac o dźwięku, kłócić się na jego temat jak sie widzi a nie słyszy... Musielibyscie przyjechać i sami ocenic dźwięk ;p z którego ja jestem bardzo zadowolony ;]

Dodano po 4 [minuty]:

Coprawda Alphard to nie Tonsil, ale naprawde podobnie grały. Po co miałbym oszukiwac tu was...

Hmm, jedynie moze teraz wstawie przegrode nad BR i dam jakas pianke czy cos..
    michal-michalik
    Poziom 23  
    Savik napisał:
    Coprawda Alphard to nie Tonsil, ale naprawde podobnie grały. Po co miałbym oszukiwac tu was...

Hmm, jedynie moze teraz wstawie przegrode nad BR i dam jakas pianke czy cos..

A więc:
    1.Ortografia. Ile ty masz lat?
    2.Oszukujesz, bo chcesz udowodnić, że zrobiłeś cudowne głośniki bez odrobiny wiedzy.
    3.Jak chcesz to sobie dawaj piankę, ale to się raczej do obudowy zamkniętej daje.
    4.A przegroda to dobry pomysł ograniczy drgania przetwornika wysoko tonowego.

Ja to już dziękuje następnym razem proszę czytaj więcej...
    Pozdrawiam
    basstec
    Poziom 34  
    Savik napisał:
    Tak pozatym jestem muzykiem, ucho mam dobre...

Kolego nie pogrążaj się.

Bas z tych alphardów w takiej budzie muli pewnie niesamowicie, tuba wali piachem w dodatku pewnie z 6db głośniej jak drugi przetwornik więc tam nie ma prawa dobrze grać.
    Savik
    Poziom 13  
    dobrze. wiem, znacie się bardziej, wiecie że te kolumny nie maja prawa grać. Trudno, trzeba sie ich chyba pozbyć.

Basstec, tys piach widział...

Dobra, mnie dźwięk zadowala, was moze nie choc nie słyszeliście...

Temat zamykam.
    Poziom 12  
    Zastanawiam się w takim razie po co umieściłeś tu swój DIY ? Żeby zbierać same pochwały? Czy może po to, aby zasięgnąć porady doświadczonych forumowiczów co sadzą o twojej konstrukcji lub co należałoby w niej poprawić...?
    Próbujesz sam siebie oszukać, że zestaw gra zadowalająco? A może chciałeś przekonać pozostałych, że zwrotnice, wliczenia i cała ta reszta nie ma najmniejszego znaczenia... Wystarczy zrobić na szybko byle co i zagra to idealnie. Skoro Tobie brzmienie się podoba a wszyscy Ci mówią że jest dalekie od ideału, a już na pewno tego co zostało zawarte w utworach których słuchasz - to chyba ktoś ma tu racje a ktoś jest w błędzie. Jak sadzisz kto ma większe doświadczenie ? Osoby które poskładały już niejedna konstrukcje czy Ty? który dopiero zaczynasz zabawę w składanie paczek.
    Zamiast poczytać najpierw o budowie zestawów, zapytać się co i jak ty zrobiłeś byle co i chcesz wmówić przede wszystkim sobie, że to super gra. Nawet nie próbujesz zastosować się do rad innych i przeprojektować to co już zrobiłeś - tylko uparcie twierdzisz że jest wszystko super.... i wypinasz się na wszystkich, którzy tak naprawdę dawali Ci dobre rady. W taki sposób niczego nie osiągniesz :(
    Skoro brzmienie Cie zadowala, konstrukcja jest udana to chyba dobrze. Szkoda że nie chcesz się przekonać jak naprawdę brzmią piosenki których słuchasz tylko wolisz sie oszukiwać. Siebie możesz ale nie próbuj innych, bo nie wypada tak robić.