Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik LC na procesorze AT89C2051

c2h5oh 20 Sty 2003 17:36 25464 69
  • #1 20 Sty 2003 17:36
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !
    Właśnie skończyłem budowę miernika LC . Wydaje mi się , że jest to sprzęt niezbędny każdemu. Chyba każdy miał kiedyś dylemat , czy cewka ma taką indukcyjność jaka jest na schemacie ( zwłaszcza nawijane samodzielnie ). Miernik jest niesamowicie prosty , ma automatyczną zmianę zakresów pomiarowych , ogólnie działa super !
    Oto zakresy pomiarowe deklarowane przez autora projektu :

---Indukcyjność-------------pojemność--------
    0.000 - 16.383 uH------ 0.00 - 163.83 pF
    16.38 - 163.83 uH-------163.8 - 1638.3 pF
    163.8 - 1638.3 uH-------1.638 - 16.383 nF
    1.638 - 16.383 mH------16.38 - 163.83 nF
    16.38 - 163.83 mH------163.8 - 1638.3 nF
    163.8 - 1638.3 mH------1.638 - 16.383 uF
    1.638 - 16.383 H--------16.38 - 163.83 uF
    16.38 - 163.83 H--------163.8 - 1638.3 uF
    ( sory za tabelkę ale zainteresowani będą wiedzieli o co chodzi )

Myślę że to wystarczy do domowych pomiarów. Tak więc budujcie , budujcie i podzielcie się z kolegami uwagami z eksploatacji własnoręcznie zbudowanego miernika .
    Tym razem podaję link do strony , gdzie jest opis , zdjęcia , płytki , shemat i " wsad " do ATMELA. Oto on :
    http://www.hw.cz/constrc/lc_metr/

0 29
  • #2 08 Maj 2003 13:51
    damik
    Poziom 15  

Ja właśnie jestem w trakcie składania w/w miernika jednak mam problem ze zdobyciem odpowiednich isostatów , jak go uruchomię to się podzielę wnioskami ....
    jeszcze pytanka :
    - czy on radzi sobie z kondensatorami elektrolitycznymi ?
    - jakiego typu kondensator zastosować jako element wzorcowy C2 ?
    - jak wykonać cewkę L1 ? bo nie mogę dostać takiej w sklepie ...

Pozdrawiam
    Damik

0
  • #3 09 Maj 2003 20:28
    damik
    Poziom 15  

Poskładałem, uruchomiłem i działa 8O
    Nawet nieco dokładniej pokazuje małe indukcyjności niż fabryczny miernik RLC firmy METEX.
    Jednak kalibracja jest nieco upierdliwa, dla pojemności trzeba rozłączyć styki pomiarowe, a dla indukcyjności złączyć.
    Niestety nie nadaje się do pomiaru kondensatorów elektrolitycznych.

0
  • #4 09 Maj 2003 21:13
    robertsa
    Poziom 13  

jak sciagnac 2 pliki "LC2051_hex.zip lc_v2.zip" cos nie moge.jak by ktos mogl przyslac na priv z gory dzieki

-1
  • #5 10 Maj 2003 17:09
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: robertsa
    nie pisz postów jeden po drugim
    Masz przycisk: zmień
    (1 post usunięty)

-1
  • #6 11 Maj 2003 01:30
    damik
    Poziom 15  

robertsa napisał:
    jak sciagnac 2 pliki "LC2051_hex.zip lc_v2.zip" cos nie moge.jak by ktos mogl przyslac na priv z gory dzieki

poprostu wpisz wszystkie namiary na siebie w tabelce na stronie i ściągaj...
    mnie się udało bez problemu....

0
  • #7 28 Sie 2004 19:07
    killer
    Poziom 19  

Odświeże temat :)
    damik: "niestety nie nadaje się do pomiaru kondensatorów elektrolitycznych"

Przy pomiarze elektrolita wyświetla błędną wartość pojemności?
    W sumie dlaczego nie można nim mierzyć kondensatorów elektrolitycznych? Chyba nie dlatego, że to element biegunowy?

0
  • #8 07 Wrz 2004 12:21
    h0nza
    Poziom 14  

Wydaje mi się że nie można mierzyć kondensatorów elektrolitycznych - z tego powodu że są biegunowe - zaóważ że pomiar polega na wprowadzeniu w rezonans układu LC - więc napięcie na C jest raz dodatnie a raz ujemne - w przypadku odwrotnego spolaryzowania przez C płynie prąd upływnościowy - który częściowo można uznać jako R w kondensatorze - przez co zmniejsza się częstotliwość (gdzieś w inteligentnych książkach z elektrotechniki są te wzory - oczywiście można je wyprowadzić :D ) - więc w przypadku elektrolitów wynik pomiaru będzie zawyżony

0
  • #9 07 Wrz 2004 14:17
    _jta_
    Specjalista elektronik

Prąd upływu kondensatora elektrolitycznego, również gdy dostanie on napięcie
    przemienne (byle nie za duże, bo to mogłoby go zagotować) nie powoduje dającej
    się zmierzyć różnicy częstotliwości rezonansu; większy problem jest z tym, że przy
    napięciu przemiennym kondensator szybko się rozformowuje, przez co zwiększa
    się jego pojemność, oraz że kondensatory elektrolityczne mają małą dobroć - bo
    pojemność jest duża, a elektrolit ma jakiś opór, który wchodzi jako szeregowy,
    i może się okazać, że to spowoduje tłumienie obwodu rezonansowego większe od
    krytycznego - czyli rezonans przestanie występować, i nic się nie zmierzy.

Myślę, że do pomiaru pojemności elektrolitów lepszy jest generator RC na 555,
    który może mierzyć z dokładnością rzędu procenta dowolne pojemności od 1nF,
    w zasadzie bez ograniczeń poza tym, że pomiar dużej pojemności trwa długo...

0
  • #10 13 Lip 2005 17:35
    sq3dwe
    Poziom 15  

Właśni zakończyłem budowę miernika na procku 2051,ale coś on nie tak wskazuje,procek zaprogramowałem Willemem po załączeniu zasilania miernik pokazuje Lh,, .&$ .:H zmieniłem wyświetlacze na jednowierszowy EL1601A-RN-GBW-R ten to od kitu 300-K następny 2x16 o oznaczeniach SED1278F KS0065 i podobny HMC16216SY oba kupione na allegro,następny pochodzący z demontażu UC16102-TNARG-D we wszystkich przypadkach stosowanytch wyświetlaczy ten sam wynik wyswietlania informacji.w pracy koledzy podpowiedzieli,że takie są efekty jeśli dziadek bierze się za poważną elektronikę.Dzięki za pomoc Ryszard.

0
  • #11 16 Lip 2005 00:10
    killer
    Poziom 19  

Hmmm a nie lepszy pomiar kondestora a mianowice jego pojemności i tg kąta strat uzyskuje sie przy pomocy mosta wiena? Ustalając częstotliośc pracy mostka można zmieniac warunki pracy kondesatora, dzięki czemu uniknie się fałszywch wyników niż pomiaru niż przy stosowaniu metody czasowej pomiaru (bo kondensator ma pracowac w innych warunkach zasilania). Tyczy się to głównie elektrolitów

0
  • #12 16 Lip 2005 18:05
    sq3dwe
    Poziom 15  

Dzięki killer za zainteresowanie tematem,pomiar mostkiem jest na pewno dokładny ale dla mnie do zastosowań amatorskich wystarczył by ten z HW,no gdyby zadziałał.Wykonałem drugi też z HW na pic16F84,ale ten to w ogole nic nie wyświetla.A może ktoś z kolegów posiada skany z dwumiesięcznika Nowy Elektronik 1/2004 lub 1/1999.to proszę o info na forum lub sq3dwe(malpa)poczta.fm.Dzięki za pomoc Ryszard.

0
  • #14 18 Lip 2005 12:24
    dante666
    Poziom 10  

hej sq3dwe, Twój problem wynika prawdopodobnie ze złej inicjalizacji ekranu. Sprawdz dokładnie w opisie jakiegokolwiek ekranu (polecam opisy układów Hitachi). Miałem kiedys podobny problem. W jaki sposob przesyłasz dane do wyswietlacza 4bitowo czy 8bitowo. Ja do pracy z ekranami uzywam geniealnego symulatora na Linuxa gpsim ktory symuluje Pici i wlasnie ekrany lcd. Polecam. Pomogly mi rozwiazac cala mase problemow z ekranami. Pozdrawiam i nie przejmuj sie tym co mowia koledzy w pracy.

0
  • #15 22 Lip 2005 16:46
    sq3dwe
    Poziom 15  

Witam,killer to co jest na odnośniku do strony to nie mierzy indukcyjności,tak wynika z załączonego zdjęcia.Pozdrawiam Ryszard.

Dodano po 5 [minuty]:

dante666,prawdę mówiąc to aż tak daleko nie jestem zaawansowany w elektronice,nie wiem w jaki sposób są przesyłane dane do wyświetlacza.Trafiłem na opis miernika i stwierdziłem,że powinienem mieć takowy miernik.Pozdrawiam Ryszard.

0
  • #16 24 Lip 2005 21:12
    dante666
    Poziom 10  

jeżeli masz gotowy program i wiesz ze on powinien dzialac, to mogles zle podlaczyc przewody doprowadzajace dane do ekranu, ( 4-bitowo) , wiec sa cztery, ale sprawdz czy jest dobra kolejnosc tych przewodow, wystarcza dwa w zlej kolejnosci i juz nie dziala...tym bardziej bo ekrany roznych firm tak samo reaguja, wiec problem dotyczy ekranow w ogolnosci....

0
  • #17 26 Lip 2005 07:59
    sq3dwe
    Poziom 15  

Dzieki dante666,dwie koncówki wyświetlacza były zwarte mikroskopijnym połączeniem cynowym wynikłym w trakcie lutowania,dopiero pod lupą to połączewnie się ujawniło.Zabieram się za skalowanie.Pozdrawiam Ryszard.

0
  • #18 26 Lip 2005 08:30
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

Wykonałem też inny miernik :
    http://www.hamradioindia.org/circuits/fcl.php

Konstrukcja bardzo prosta , do wykonania w jedno popołudnie . Płytka zawiera sporo błędów , ale są do usunięcia . To nie problem . W załączniku jest PCB z naniesionymi głównymi błędami .Myślę , że jak ktoś zabiera zię za samodzielną budowę miernika , to z drobnymi błędami sobie poradzi :)

Teraz trochę opisów . Jest to miernik L , C , F i X. Posiada funkcję autokalibracji. Można korygować programowo wzorce dla C i L .

Moja opinia o tym mierniku :
    - Miernik może być przydatny w pracowni krótkofalowca .
    - Zakresy pomiarowe dostć "wąskie" . Pojemności od pojedynczych pF do około 1uF (nie mierzy elektrolitów) , indukcyjności od około 0,1 uH do 10 H (więc może być) , częstotliwość do około 35 MHz (cały KF)
    - Mój miernik nie ma pomiaru X (rezonatory kwarcowe). Po prostu nie miałem przełącznika z 4 sekcjami więc z tego pomiaru zrezygnowałem.
    - Ze względu na samokalibrację miernika , wyniki pomiarów są dosyć dokładne .

Jeszcze informacja dla kilku kolegów (wiedzą o kogo chodzi :) ) :
    - Nie jestem autorem tego projektu ( tylko go wykonałem )
    - Oryginalna płytka zawiera błędy. Nie ja ją projektowałem :)
    - Sory za jakość zdjęć :(

0
  • #19 25 Sie 2005 22:31
    sp9coo
    Poziom 18  

Witam c2h5oh
    Mam problem , ściągnełem plik wsadowy do mikrokontrolera w zip. po rozpakowaniu okazało się że tego jest owiele więcej niż potrzeba nijak nie mogę tego wpisać do 89c2051
    Jeżeli nie było by to trudne to prosiłbym o plik już przygotowany(lc2051.hex).Nie jestem programistą i takie rzeczy są dlamnie nie do przeskoczenia .Posiadam programator dla 89c2051 i już kilka rzeczy udało mi się zaprogramować ,ale to trochę przewyrzsza moje umięjętniosci.Chodzi mi o program ze stronki proponowanej przez Ciebie
    Jestem bardzo potrzebujący miernika LC i to małych pojemności
    Grzegorz sp9coo

Dodano po 4 [godziny] 11 [minuty]:

zapomniałem dodać że plik musi być w formacie .BIN

Dodano po 48 [sekundy]:

zapomniałem dodać że plik musi być w formacie .BIN

0
  • #20 26 Sie 2005 14:13
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

Też nie piszę programów :)

W załączniku jest plik w takiej postaci o jaką prosiłeś .

Jak nie będzie działał , to pisz . Będziemy szukać dalej .

0
  • #21 27 Sie 2005 21:02
    sp9coo
    Poziom 18  

Dzięki za program już chodzi na płytce testowej BASCOMA teraz zajmę się resztą może nawet zrobie płytkę ale w AUTOTRAXsie lepiej jest mi przenieś na papier potem na laminat
    Grzegorz sp9coo

0
  • #22 30 Sie 2005 11:43
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam właśnie sobie poskładałem ten mierniczek z pierwszego postu i jestem zaskoczony, jest precyzyjny, i liniowy, kiedyś coś takiego było w praktycznym elektroniku, niewiem czy zam generator nie był taki sam napewno na LM311 oczywiście mnie sie wtedy nawet o procesorach nie śniło więc poskłądałem to i liczyłem na podstawie częstotliwośći pojemność ale zrezygnowałem z całości bo wyniki były bardzo błędne, a dziś miłe zaskoczenie wszystko pracuje poprawnie i niewiem czy ja źle liczyłem czy coś innego było przyczyną - budujcie ten mierniczek bo jest rewelacyjny, mam tylko jedno pytanie czy u was też tak jest że pojemnośći powyżej 2uF niebardzo chce mierzyć? i nie mówie tu o elektrolitach ... wskazania skaczą bardzo u was tez sie tak dzieje?

pozdrawiam Łukasz

0
  • #23 30 Sie 2005 16:23
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

Dane miernika przedstawione w pierwszym poście pochodzą ze strony autora i wydają się być mocno przesadzone :(
    W obu prezentowanych miernikach zakres pomiaru pojemności kończy się w okolicach 1,5 uF.
    Myślę , że jest to wina metody pomiaru zastosowanej w obu miernikach.
    Do około 1 uF mierniki są dokładne , ale po przekroczeniu 1,5 uF wyniki są zafałszowane .

A może coś źle robimy i dlatego mierniki "warczą" na elektrolity ? :)

0
  • #24 09 Wrz 2005 00:07
    jareks91
    Poziom 21  

c2h5oh napisał:
    Cześć !

Wykonałem też inny miernik :
    http://www.hamradioindia.org/circuits/fcl.php

1.Jakoś nie mogę doszukać sie schematu elektrycznego na tej stronce dlaczego??

2.Jaki jest mniej wiecej koszt tego ukladu??

3. jaki jest koszt tego układu z pierwszego postu??

4. Czy układ ze stronki: http://www.hamradioindia.org/circuits/fcl.php mierzy częstotliwość impulsów czy czestotliwoście radiowe?

Proszę o pomoc
    Pozdrawiam

0
  • #25 09 Wrz 2005 07:57
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

jareks91 napisał:

1.Jakoś nie mogę doszukać się schematu elektrycznego na tej stronce dlaczego??

Ciężko powiedzieć ..... Może kłopoty z .... :)

Na dole strony , wytłuszczonym drukiem napisano :

"Schematic diagram, Details and a construction
    You can download the whole details and hex file for Pogramming PIC16F84A from the Downloads in this site"

Niebieski , podkreślony napis "Downloads" jest linkiem do działu , gdzie jest umieszczony między innymi schemat .

jareks91 napisał:

2.Jaki jest mniej wiecej koszt tego ukladu??

3. jaki jest koszt tego układu z pierwszego postu??

Nie mam najmniejszego pojęcia , za ile kupisz sobie elementy . Np. LCD możesz kupić na Allegro za 10 zł , albo identyczny , w jakimś sklepie za np.70 zł. To samo dotyczy innych części . Mając do dyspozycji schemat , nie jest żadnym problemem oszacowanie kosztów .

jareks91 napisał:
    4. Czy układ ze stronki: http://www.hamradioindia.org/circuits/fcl.php mierzy częstotliwość impulsów czy czestotliwoście radiowe?

"częstotliwości radiowe" po uformowaniu i dopasowaniu poziomów w układzie wejściowym miernika , mają postać impulsów , które są zliczane przez procesor . Tak więc nie bardzo rozumię pytanie . Wyjaśnij o co Ci chodzi .

0
  • #26 09 Wrz 2005 10:40
    jareks91
    Poziom 21  

c2h5oh napisał:
    Na dole strony , wytłuszczonym drukiem napisano :

"Schematic diagram, Details and a construction
    You can download the whole details and hex file for Pogramming PIC16F84A from the Downloads in this site"

Dzięki juz mam :)

1. Pisałeś o pewnych błędach, czy te blędy znajdują sie tylko i wyłącznie w PCB czy też w schemacie elektrycznym??

2. Który miernik LC jest lepszy ten z pierwszego postu czy ten drugi?
    Pozdrawiam i dziękuje za pomoc!

3. I jeszcze jedno, widzę że ten schemat z 1 postu jest dużo łatwiejszy i tańszy. Czy on posiada jakieś blędy w PCB?? czy w tym schemacie elektrycznym i PCB wszystko jest ok??
    Proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam!

0
  • #27 10 Wrz 2005 11:12
    jareks91
    Poziom 21  

Witam, ponownie.
    Miałby ktoś do sprzedania komplet elementów tego miernika z 1 postu. Gdyż mój sklep elektroniczny jest bardzo słabo zaopatrzony do ktorego mam jeszcze 20 km :)
    Proszę was o pomoc
    Pozdrawiam

0
  • #28 10 Wrz 2005 12:09
    Tomekob
    Poziom 14  

Ludzie zlitujcie się, od czego macie internet. Przecież jest mnóstwo sklepów internetowych gdzie ze spokojem można policzy sobie koszty i nawet zobaczy większość elementów na zdjęciach.

Cytat:
    Gdyż mój sklep elektroniczny jest bardzo słabo zaopatrzony do ktorego mam jeszcze 20 km
    Daj sobie spokój z jeżdżeniem lepiej zamówi przez internet bez wychodzenia z domu wszystkie elementy, których Ci brakuje i po paru dniach dostaniesz wszystko pocztą, a koszty przesyłki i tak wyjdą mniejsze niż kilkukrotne jeżdżenie do kiepskiego sklepu.

0
  • #29 11 Wrz 2005 14:06
    jareks91
    Poziom 21  

Dobrze, dziekuje za rady. Postanowiłem wykonać ten miernik LC z pierwszego postu. Jednak nie posiadam do niego programatora.
    Jaki musze programator wykonać abym mogł ten procek zaprogramować??
    Proszę o wskazówki
    Pozdrawiam

0
  • #30 11 Wrz 2005 21:03
    sp9coo
    Poziom 18  

Witam jareks91
    Mogę Ci zaprogramować 89c2051 cena tylko procka podaj adres.Sam go już zmontowałem
    Grzegorz sp9coo

0