Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomysł na zakłócenia pochodzące z elektryki samochodu

mkpl 17 May 2010 23:55 4431 12
Tespol
 • #1
  mkpl
  Level 37  
  Witam

  Wpadłem na pomysł aby wyciąć zakłócenia elektryki samochodu. Ten prosty układ był kiedyś stosowany mixerach audio do tłumienia brumu sieciowego.

  Co sądzicie aby wzmocnioną wersje (o większej wydajności prądowej) wykorzystać w samochodzie do odfiltrowania elektryki?

  Schemat poniżej na razie przetestowałem czysto teoretycznie w symulatorze i przy tętnieniach 1V i częstotliwości 100Hz tłumił je do około 100mV natomiast już przy 1000Hz amplituda zakłóceń była na poziomie 10mV (im wyższa częstotliwość zakłóceń tym większe tłumienie).

  Co sądzicie o tym pomyśle? jest szansa aby się sprawdziło? Jeśli będzie problem z wydajnością prądową to zawsze można z niego zasilić tylko sekcje odbiornika.

  Schemat:
  Pomysł na zakłócenia pochodzące z elektryki samochodu

  Pozdrawiam
  Marcin


  Do moderatorów wiem, że nadaje się do "Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy" ale tam mają liche pojęcie o radiotechnice.
 • Tespol
 • #2
  lukashb
  Level 39  
  Powiedz, co chcesz zasilać przez ten filtr? Ja polecam filtr typu Π. Kondensator 1000uF, rezystor 1 Ohm, kondensator 1000uF.
  Ostatecznie rezystor da się zmniejszyć, by nie wytracała się na nim zbyt duża moc, ale mówię, to zależy co chcemy zasilać, bo jak CB czy radioodtwarzacz, to da radę 1 Ohm. Tylko większa moc musi być.
 • Tespol
 • #3
  mkpl
  Level 37  
  Można powiedzieć, że ten układ jest filtrem typu Pi. Odkłada się na nim składowa zmienna (tłumi ją) i pozostaje składowa stała. Jest to coś ala filtr RC ze wzmacniaczem prądowym. Na wyjściu jest identyczny przebieg jak na bazie dzięki czemu filtr RC może mieć duża skuteczność przy małej pojemności.

  Przed chwilą testowałem na stole ten układ i porównując oscyloskopem całkiem dobrze radzi sobie z zakłóceniami (tak jak na symulacji). Tętnienia tłumi jednakowo w szerokim zakresie obciążeń testowałem przy 100mA i 1A.

  Generalnie, filtr ma wygładzić napięcie z instalacji tak, aby nadawało się do zasilania mojego ręczniaka CB Yosan. Jako, że radio jest przewidziane na zasilanie z baterii i przy tym dosyć czułe to łapie wszystkie zakłócenia z silnika.
  Próbowałem już tak jak piszesz, z opornikiem, z dławikiem o dużej indukcyjności i efekt marny.
 • #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  mkpl wrote:
  Co sądzicie o tym pomyśle? jest szansa aby się sprawdziło?

  Oczywiście, że tak. Patent stosowany już od "początku świata". :D

  Wydaje mi się, że tranzystory w układzie darlingtona - to schemat powinien być taki (bez tego 100om).

  Pomysł na zakłócenia pochodzące z elektryki samochodu


  Pozdrawiam.
 • #5
  mkpl
  Level 37  
  SP5ANJ są jakieś kryteria doboru wzmocnienia tranzystorów?
  Z moich obserwacji wynika, że im większe wzmocnienie tym większy opornik. Czym większy opornik tym mniejszy kondensator jest wymagany aby osiągnąć ten sam poziom filtracji. W jaki sposób poprawnie dobrać rezystor i kondensator?
 • #6
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Specjalnie nigdy tego nie analizowałem, ale zawsze robiłem taki układ i tętnienia zasilania znikały do stanu niezauważalnego.

  Pomysł na zakłócenia pochodzące z elektryki samochodu

  Szczególnie przydatny układ do zasilania radiotelefonów ręcznych zasilanych z zasilacza albo napięcia "z zapalniczki" w autku.
  Radia ręczne nie lubią takich napięć zasilających.  Pozdrawiam.
 • #7
  mkpl
  Level 37  
  Ok układ zmontowany i sprawdzę w drodze jak zdaje egzamin :)

  Teraz mi się przypomniało, że identyczny układ widziałem w paru radioach CB w sekcji zasilającej odbiornik.
 • #8
  mkpl
  Level 37  
  Jest lepiej na średniej mocy jak i silnych sygnałach nie ma charakterystycznego dźwięku silnika. Natomiast przy słabszych ale zrozumiałych dalej słychać silnik. Iść w kierunku zwiększenia pojemności w bazie? czy zwiększyć rezystor?
 • #9
  kierbedz4
  Level 36  
  Ostatnio na jednym z portali zakupiłem filtr przeciwzakłóceniowy samochodowy wykonany dla potrzeb wojskowych pracujący na napięciu do 100V i prądzie 60A w cenie 30 zł Filtr jest całkowicie zaekranowany a w jego obudowie zabudowany jest jednocześnie duo filtr przeciwzakłóceniowy na napięcie 230V Budowa filtra jest oparta na odpowiednio dobranych kondesatorach i dławikach nawiniętych na okrągłych pierścieniach ferytowych.
 • #10
  mkpl
  Level 37  
  kierbedz4 u mnie filtry LC nic nie dają a ten dał jednak duża poprawę bo bzyczenie było słychać nawet przy bardzo mocnych sygnałach.

  Najwyżej zastosuje 2 takie układy połączone szeregowo. W moim przypadku sieją najbardziej wtryski a nie mogę ich zbocznikować diodą lub kondensatorem bo sterownik wykrywa dany wtrysk przez przepięcia powstające po zaniku napięcia sterującego. Przewody zapłonowe też odpadają bo w moim aucie ich nie ma. Mam moduł zapłonowy tak że sterownik i cewki są bezpośrednio na świecach
 • #11
  mkpl
  Level 37  
  Ok działa ;) zwiększyłem rezystor do 12k kondensator 330uF i układ się świetnie sprawuje. Tranzystory zastosowałem BD911 i BD139, radiatora nie trzeba stosować
 • #12
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  mkpl wrote:
  W moim przypadku sieją najbardziej wtryski a nie mogę ich zbocznikować diodą lub kondensatorem bo sterownik wykrywa dany wtrysk przez przepięcia powstające po zaniku napięcia sterującego.

  Quote:
  Mam moduł zapłonowy tak że sterownik i cewki są bezpośrednio na świecach

  Może jeszcze podpowiem, że kiedyś zmuszony byłem odkłócić podobny system "zasilania" (od wtrysków) i pomogły kondensatory równoległe na każdej cewce o pojemności od 3nF do 10nF [dobierałem na każdej] (oczywiście na napięcie powyżej 300V, ja zastosowałem na 1kV) (poniżej 200V - wybuchały kondensatory).


  Pozdrawiam.
 • #13
  piotrek2914
  Level 16  
  Czy to jest ostateczna wersja tego układu? Jak się sprawuje? Pomysł na zakłócenia pochodzące z elektryki samochodu

  Moderated By c2h5oh:

  3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.