Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beethoven - gra cicho :-(

18 Maj 2010 07:32 6299 8
 • Poziom 10  
  Mam problem z radioodbiornikiem Beethoven. Gra cicho 30% mocy albo mniej.
  Podłączyłem mp3 do gniazda gramofonu i jest to samo. Czyli problem tkwi we wzm. m.cz. Wymieniłem lampy EL84 i dalej bez zmian. Gdzie szukać przyczyny , co pomierzyć ew. wymienić.
  Tu jest schemat: http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/ksiazki/trusz3_7.htm
 • Pomocny post
  Admin Grupy Retro
  Zaczynasz od pomiaru napięcia na anodach EL84. To absolutna podstawa.
  Bardzo prawdobodobne, że AZ12 ma po prostu dosyć.
 • Poziom 10  
  Futrzaczek napisał:
  Zaczynasz od pomiaru napięcia na anodach EL84. To absolutna podstawa.
  Bardzo prawdobodobne, że AZ12 ma po prostu dosyć.

  Pomierzyłem:
  W gniazdach po wyjęciu AZ12
  301V
  301V
  3,9V
  1 elektrolit 291V
  2 elektrolit 250V

  EL84 - pierwsza od szybki skali
  9. 289V
  8.
  7. 275V
  6.
  5.
  4. 5,6V
  3. 9,7V
  2. 0,01V
  1.

  EL84 - druga od szybki skali
  9. 283V
  8.
  7. 270V
  6.
  5.
  4. 5,6V
  3. 9,6V
  2. 0,01V
  1.

  EL84 - trzecia od szybki skali
  9. 232V
  8.
  7. 225V
  6.
  5.
  4. 5,5V
  3. 6,83V
  2. 1,21V
  1.

  ECC83
  9.
  8.0,87V
  7.
  6.154V
  5.5,5V
  4. 5,5V
  3. 8,5V
  2. 6,01V
  1. 203V

  Przepraszam za te 1,2, 3, 4,.... ale tak na razie jest dla mnie czytelniej i mniejsze ryzyko popełnienia błędu.

  Radio było włączone na fale Kótkie ale bez anteny bo leżało na tylnej sciance

  Na razie wymieniłem następujące kondensatory:
  Beethoven - gra cicho :-(

  Uploaded with ImageShack.us

  Nie mogę namierzyć tego kondensatora 10nF. Czy on jest podpięty pod 2 nóżkę ecc823 czyli siatkę S1? jak widzę to do 2 nóżki podpięty jest tylko ekranowany przewód.
  Co to jest ten przełącznik barwy dźwięku??
  I jeszcze jedno pytanie dlaczego na jednej katodzie ecc83 jest 8,5V a na drugiej 0,8V ??
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Nie przepraszaj za numerki, bo z tego co widzę mierzyłeś po kolei na nóżkach i zrobiłeś nawet więcej niż prosił Futrzaczek.

  Co do kondensatora: Znajdź s1 tej lampy (nożka 2). Potem znajdź opornik 1M od nóżki 2 do masy. Pomiędzy opornikiem a nożką 2 powinno być jedno z wyprowadzeń tego kondensatora.
  Napięciami na katodach się nie przejmuj - mierzyłeś to względem masy a nie s1, lampa "widzi" inne napięcie.

  Elektrolity?? Tam powinny raczej siedzieć typowe kondensatory foliowe, zresztą na schemacie masz w nF, uF byłoby cokolwiek dziwne. Jesteś pewien, że to akurat te, a nie filtru zasilania?
  Przy wymianie kondensatorów, mam nadzieję, zwróciłeś uwagę na napięcia znamionowe?

  Natomiast problemem jest to:

  5.5,5V
  4. 5,5V

  Mierzyłeś to jako stałe czy zmienne? Powinno być zmienne, 6,3V +/- 5%.
  Masz w radiu przełącznik napięcia sieciowego? Wygląda to mi na ustawienie 250V przy 230V sieci, albo 240V - ustawione jest wyższe niż jest w gniazdku.
 • Poziom 10  
  Dziękuję za podpowiedź, po mału będę szukał.
  Założyłem kondensatory 22nF/400V.

  Przełącze na 220V bo jest na 240.
  .
  .
  .
  Przełączyłem na 220V i radio ożyło :-) Gra znacznie głośniej!
  Ale teraz widzę inny problem, od poprzedniego właściciela wiem, że radio było naprawiane w 1981 roku. Najprawdopodobniej wtedy przestrojono go na dolny UKF. To co teraz odbieram to są chyba fale „lustrzane” Na całym zakresie odbieram 4 stacje a najgłośniej oczywiście Radio M… :-) i to tylko na 10m „antenie” Te nieoryginalne kondensatory to oczywiście 47nF a nie uF( no i nie elektrolity :oops: . ale np w katodach EL84 były założone elektrolity 500 uF zamiast 50 uF.
  Wieczorem sprawdzę jak odbiera na pozostałych zakresach.
 • Poziom 25  
  Zmierz sobie jeszcze "kontrolnie" napięcie w gniazdku, albo bezpośrednio na żarzeniu (np. na jednej z tych 3ch żarówek, transformatorze, przy lampie ECC83, jak najwygodniej). Chodzi mi o to, by nie przesadzić w drugą stronę. Ale prawdopodobnie jest bardzo dobrze.

  W katodach EL84 wystarczą elektrolity 50 uF, 500uF to przesada, i tak nie będzie tego słychać (a ew. mogą się pojawić małe problemy). W jednej z katod EL84 jest 2uF i nawet nie powinno się dawać więcej, bo to celowo zastosowany filtr.

  Jeśli zaś chodzi o część w.cz. - to są tu duuużo lepsi specjaliści ode mnie ;)
 • Admin Grupy Retro
  Beethoven ma naprawdę rewelacyjną czułość. Jeśli musisz stosować tak długą* antenę by coś odebrać, to ktoś nierozsądny dobrał się do jego głowicy. Możesz założyć nową głowicę, dołożyć mu konwerter lub próbować przywrócić do życia starą. Powodzenie ostatniego wariantu zależy od stopnia pracowitości Twoje poprzednika - jeśli poprzestał na dolutowaniu kondensatorów, to jest dobrze. Jeśli natomiast przeraciał cewki, to już tak różowo nie jest.

  Podaj mu sygnał p.cz. z innego sprawnego odbiornika, niekoniecznie lampowego. Powinien zagrać jak za dawnych lat.

  * - długość fali na tym zakresie oscyluje w granicach 3m. Stosowanie dłuższych anten mija się z celem.
 • Poziom 21  
  Co to znaczy 30% mniej? Jak to zmierzyłeś? Porównywałeś z innym radiem, mierzyłeś moc wyjściową, czułość..? Nieścisłe to określenie. Kondensatory 25 nF mają w Beethoven'ie i nie tylko, tolerancję +- 20 %, czyli ich pojemność może się zawierać w granicach 20 do 30 nF. Te kondensatory sprzęgające 47 nF "nietypowe" jak pisałeś , można było z powodzeniem zostawić. Nie sadzę, żebyś po ich wymianie na 22 nF zauważył jakąkolwiek różnicę w jakości odtwarzania. Jedynie w regulatorach barwy tonu nie powinno się pojemności.
  Futrzaczek- moderator napisał: "Bardzo prawdobodobne, że AZ12 ma po prostu dosyć". Czego ma dosyć, swojego żywota, naprawiającego i...A może po prostu utraciła emisję?
  Na temat elektrolitów w katodach EL-ek napisał Ci już prawidłową poradę.
  Prawdopodobnie wzmacniacz. m.cz. pracuje dobrze. Myślę, że musiałbyś sprawdzić pośrednią. Zacząć od napięcia na lampach. Jeżeli nie różnią się wyraźnie trzeba spróbować dostroić najpierw pośrednią AM i FM i jeżeli umiesz to też obwody wejściowe.
  Beethoven'y które ostatnio robiłem wymagały strojenia. Przy jednym przebił trafo sieciowy , U anodowe do masy. Wszystkie po naprawie grały znakomicie też na UKF-ie. Na wewnętrznej antenie na słabszych stacjach ciszej.
  Powodzenia!
 • Poziom 25  
  noe1 napisał:
  Co to znaczy 30% mniej? Jak to zmierzyłeś? Porównywałeś z innym radiem, mierzyłeś moc wyjściową, czułość..? Nieścisłe to określenie.

  Bez oscyloskopu ani rusz ;). Dla mnie to i tak problem typu "mniejsza moc wyjściowa", więc nie ma znaczenia na ile % gra wzmacniacz. Zwłaszcza że często słychać dopiero spadek mocy do połowy. (-3dB, niektórzy ponoć słyszą -2dB).

  noe1 napisał:
  Kondensatory 25 nF mają w Beethoven'ie i nie tylko, tolerancję +- 20 %, czyli ich pojemność może się zawierać w granicach 20 do 30 nF. Te kondensatory sprzęgające 47 nF "nietypowe" jak pisałeś , można było z powodzeniem zostawić. Nie sadzę, żebyś po ich wymianie na 22 nF zauważył jakąkolwiek różnicę w jakości odtwarzania.


  Kondensatory sprzęgające inwerter-stopień mocy polecam wymieniać po prostu na nowe, dobrej jakości - ze względów bezpieczeństwa lamp mocy, bo już ich nie można kupić "w każdym kiosku".
  Tym zwiększeniem pojemności ktoś próbował poprawić basy - ale wąskim gardłem jest tu raczej głośnik (transf. gł. nie widziałem, ale układ PP powinien rozsądnie przenosić bas). Zwiększenie/zmniejszenie 2-krotne to nie jest duża różnica.

  noe1 napisał:
  Jedynie w regulatorach barwy tonu nie powinno się pojemności.

  Tak, a tu są ciekawe korekcje, np. kond. + rezystor między A i S1 lampy mocy od wysokich tonów. Ten też bym wymienił, bo upływność w tym miejscu dobra nie będzie.

  noe1 napisał:
  Prawdopodobnie wzmacniacz. m.cz. pracuje dobrze.

  Pod tym mógłbym się podpisać jakbym zobaczył zmierzone napięcia na ECC83 i katodach EL84. Ale skoro "jedyną słuszną stację" odbiera, z pewnością wina za zły odbiór nie leży po stronie wzm. m.cz.