Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulator alternatora BOSCH-sprawdzenie

romix195 18 May 2010 14:40 48287 15
Bosch
 • #1
  romix195
  Level 12  
  Zmieniłem w samochodzie akumulator na nowy i po zmierzeniu napięcia ładowania okazało się, że wynosi ono 13,85V. Wydaje mi się, że trochę za mało. Rozebrałem alternator, diody są dobre, szczotki mogą być. Natomiast nie wiem jak sprawdzić regulator. Może, ktoś sprawdzał juz regulator i wie jak to zrobić. Jest to alternator BOSCH 14V 120 A, 028903028E, regulator BR14-MO F00M145225.
  Z góry dziękuję.Pozdrawiam.
 • Bosch
 • #2
  domellus
  Level 29  
  Podobno da sie sprawdzić. Ja osobiscie nigdy nie próbowałem. Zawsze gdy nie byłem pewny lub szczotki nie były juz zbyt wspaniałe to poprostu wymieniałem na nowy i po problemie czy jest dobry czy nie, oczywiscie uprzednio sprawdzajac cały alternator a nie rozrusznik jak to napisałeś ( oczywiscie uznaję to za pomyłkę ) :) Oczywiście sprawdziłeś też stojan jak i wirnik czy nie ma przebicia itd. ? Następna sprawa to połaczenia w aucie czy są ok tzn. zaśniedziałe przewody, słabo dokręcone itd. jest do bardzo istotne :) Pomiar dokonywałeś w jakich warunkach ? wolne obroty włączone światła i inne odbiorniki ? Jeśli tak to jeszcze nie było by wcale źle z ładowaniem i powinno wzrosnąć po zwiększeniu obrotów do około 14V bo chyba na takie napiecie masz ten regulator :) Polecam również poszukać dokładnie na forum gdzie problemy z ładowaniem i usterki były niejednokrotnie poruszane wiec na pewno znajdziesz to czego potrzebujesz. Pozdrawiam.
 • #3
  Brzozek
  Level 11  
  Podłączę się do tematu. Mam dziwne objawy z kontrolką ładowania tzn. jadę samochodem gdy naciskam na gaz to pulsuje kontrolka ładowania, puszczam gaz to kontrolka gaśnie. Podczas postoju gdy naciskam na gaz to kontrolka nie świeci. Kiedyś miałem przypadek, że na postoju zapalała się kontrolka ładowania i napięcie spadało do 13,85V ale od dłuższego czasu był spokój. Auto Seat Ibiza 1.9 TDI
 • Bosch
 • #4
  car centre
  Level 18  
  Brzozek wrote:
  Mam dziwne objawy z kontrolką ładowania tzn. jadę samochodem gdy naciskam na gaz to pulsuje kontrolka ładowania, puszczam gaz to kontrolka gaśnie.


  Sprawdź najpierw stan i napięcie paska alternatora, stan wszystkich kół pasowych paska alternatora (czy nie są wyrobione), mocowanie koła pasowego alternatora ewentualnie jeśli jest możliwość żeby się poluzowało...
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  autoelektryk
  Level 17  
  kolega ma inny typ regulatora to bosch nowego typu tam trzeba sygnału z fazy i monitoruje nap wyjsciowe
  czy napiecie było mierzone na zacisku alternatora czy akumulatora
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  miler80
  Level 34  
  Sprawdzanie regulatora:
  regulator alternatora BOSCH-sprawdzenie
  Jak będziesz zmieniał napięcie na zasilaczu trzeba znaleźć takie przy którym żarówka na szczotkach będzie świeciła z połową intensywności (ok. 14,3V). To będzie napięcie ładowania. Poniżej tej wartości żarówka będzie świeciła z pełną mocą, a powyżej przygaśnie. Inne zachowanie regulatora wskazuje na jego uszkodzenie.
 • #10
  musrus
  Level 11  
  Podczepię się pod temat.
  Czy ten sygnał prostokątny 8V jest niezbędny do sprawdzenia tego regulatora?
 • #11
  ^ToM^
  Level 40  
  romix195 wrote:
  Zmieniłem w samochodzie akumulator na nowy i po zmierzeniu napięcia ładowania okazało się, że wynosi ono 13,85V. Wydaje mi się, że trochę za mało.


  Napięcie regulatora w zakresie od 13,8 do 14,4V jest prawidłowe dla naszej strefy klimatycznej. Zatem u Ciebie test powinien zostać przeprowadzony w ten sposób: włączyć silnik wraz z włączonymi światłami mijania i sprawdzić napięcie w całym zakresie obrotów użytecznych. Jeżeli napięcie zmierzone na zaciskach akumulatora wynosi 13,85V to możesz tak zostawić i uznać regulator z alternatorem za sprawne. Dla trwałości akumulatora napięcie 13,8V jest najbardziej korzystne. Napięcie 14 czy 14,4V szybciej uzupełnia ładunek jednak jest z punktu widzenia trwałości akumulatora (i żarówek) mniej korzystne. W zimie jak będziesz miał problemy z doładowywaniem, to istotnie, napięcie 13,8V może być za niskie do uzupełnienia ładunku w niskiej temp. — szczególnie przy eksploatacji na krótkich trasach. Sprawdź zacisk masy łączącej kabel ujemny akumulatora z nadwoziem. Czasami tam lekkie pogorszenie styku powoduje spadek napięcia rzędu 0,1-0,3V. Naprawienie tego spowoduje że zamiast 13,85V będziesz od razu miał 14V.
  Pozdrawiam!
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  romix195 wrote:
  Zmieniłem w samochodzie akumulator na nowy i po zmierzeniu napięcia ładowania okazało się, że wynosi ono 13,85V

  Mierzyłęś na akumulatorze czy alternatorze?
 • #14
  Sience Fiction
  Level 12  
  Witam
  Parę dni temu sam zgłębiałem tematykę regulatora napięcia w swojej Ibizie. Tak nagle padł - gdzie przez kilkanaście kilometrów świeciła się lampka brak ładowania a później już sama zgasła, a samochód też po kolejnych 50 km jazdy (w trasie). U mnie też był regulator F00M145225 bosch'a. Zdemontowany regulator nie dawał znaku życia. Generalnie ten regulator może być zastąpiony przez inne. Mi sprzedano F00M144136 - Boscha za 78zł - jako zamiennik i sprawuje się całkiem dobrze. Na obrotach jałowych napięcie na akku pokazuje 14,35V bez wielkiego obciążenia i z pełnym obciążeniem z full światłami drogowymi, przeciwmgłowymi, wycieraczkami i nawiewem jest tyle samo 14,3V.

  Po co jest sygnał "W" podawany na regulator napięcia - z kilku powodów, po pierwsze do opracowania sygnału DFM z regulatora mówiący o obciążeniu alternatora. Impulsy W wraz z prądem wzbudzenia podawanym na wirnik daje nam informacje o obciążeniu alternatora. W - to impulsy napięcia proporcjonalne do obrotów. Ten sygnał DFM nie zawsze jest wykorzystywany przez kompy w samochodach.

  Kolejny powód sygnału "W" podawanego na regulator napięcia to ograniczenie prądu wzbudzenia alternatora w przypadku gdy stoi by wirnik nie zjarał się w wyniku przepływu sporego prądu. Wirnik stoi - brak impulsów W do reg. nap. - regulator podaje mały prąd na wirnik do momentu wykrycia jego obrotów.

  Więc w przypadku testowania reg. napięcia sygnał "W" jest również ważny.

  Dodam że regulatory napięcia są bardzo skomplikowanymi układami sterowania. Posiadaja kompensację temperatury, soft start, LRC - load response control, shorted field circuit protection i zapewne wiele innych.
  Dla tych co chcą testować regulatory napięcia to sygnał W można symulować za pomocą transformatorka 10V AC z jedną diodą prostowniczą - wtedy otrzymujemy sygnał napięciowy jedno-połówkowy.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  Sience Fiction
  Level 12  
  Tu się nie zgodzę
  Regulator napięcia jest zasilany bezpośrednio z zacisku B+ czyli z akumulatora, widać to na zdjęciu regulatora taki duży zacisk widełkowy, więc jest cały czas pod napięciem nawet jak stoi alternator. I teraz wykrycie sygnału W, wraz podaniem sygnału na D+ wzbudza alternator.