Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośnik plazmowy na generatorze wn ne555

Tomcheck 18 May 2010 16:11 11726 8
  • Witam ;)

Udało mi się złożyć głośnik plazmowy na układzie ne555.
    Po przejrzeniu forum zauważyłem, że głośniki plazmowe są robione na lampach lub układzie TL494.
    Taki układ u mnie w sklepie kosztował 4,50€ a że nie chciałem wydawać tyle pieniędzy, to po dłuższych poszukiwaniach w sieci znalazłem ten schemat:

Głośnik plazmowy na generatorze wn ne555

Zamiast IRFP250 dałem IRF640 i 10 zwojów na uzwojeniu pierwotnym.

Dźwięk jest wyraźny i w miarę głośny :)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Tomcheck
    Level 11  
    Tomcheck wrote 24 posts with rating 6, helped 0 times. Live in city Giessen. Been with us since 2009 year.
    PERKUN
    Level 12  
    Zamieść jakiś filmik, co użyłeś jako transformator WN ??
    Kociak1984
    Level 14  
    Jak tylko znajdę trafko to pozwolę sobie zrobić wg tego schematu. Zamiast proponowanych tranzystorów mam chwilowo tylko BUK456-60H, za to na ładnych radiatorkach.
    Zastanowiłbym się nad zmianą częstotliwości, wiem że można tu ją regulować, ale wartości sugerują najniższą równą 2.4kHz (chyba że źle policzyłem, poprawcie mnie jeśli się mylę).
    User removed account
    User removed account  
    patryk192
    Level 1  
    Mam ten sam problem co kolega wyzej, jaka może być przyczyna tych pisków? Prosze o pomoc.
    michalek1988
    Level 22  
    Zasilacz komputerowy pracuje na wysokich częstotliwościach, dlatego akustycznie są to piski, zasilacz powinien być tradycyjny (transformator, prostownik, filtr), lub akumulator.
    elektronik999
    Level 26  
    Witam. Czy układ działa prawidłowo? trzeba dać jakąś diode przy tranzystorze? i czy można dać tranzystor BUZ11? na mosfetach sie wogole nie znam :|Sprawdziłem w katalogu że ten buz11 ma tylko mniejsze napięcie (50v) i mniejszy opór ale to chyba dobrze. wydaje mi się ze reszta parametrów jest podobna