Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik plazmowy na generatorze wn ne555

Tomcheck 18 Maj 2010 16:11 11168 8
  • Witam ;)

Udało mi się złożyć głośnik plazmowy na układzie ne555.
    Po przejrzeniu forum zauważyłem, że głośniki plazmowe są robione na lampach lub układzie TL494.
    Taki układ u mnie w sklepie kosztował 4,50€ a że nie chciałem wydawać tyle pieniędzy, to po dłuższych poszukiwaniach w sieci znalazłem ten schemat:

Głośnik plazmowy na generatorze wn ne555

Zamiast IRFP250 dałem IRF640 i 10 zwojów na uzwojeniu pierwotnym.

Dźwięk jest wyraźny i w miarę głośny :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Tomcheck
    Poziom 10  
    Tomcheck napisał 24 postów o ocenie 5, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Giessen. Jest z nami od 2009 roku.
    PERKUN
    Poziom 12  
    Zamieść jakiś filmik, co użyłeś jako transformator WN ??
    Kociak1984
    Poziom 14  
    Jak tylko znajdę trafko to pozwolę sobie zrobić wg tego schematu. Zamiast proponowanych tranzystorów mam chwilowo tylko BUK456-60H, za to na ładnych radiatorkach.
    Zastanowiłbym się nad zmianą częstotliwości, wiem że można tu ją regulować, ale wartości sugerują najniższą równą 2.4kHz (chyba że źle policzyłem, poprawcie mnie jeśli się mylę).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    patryk192
    Poziom 1  
    Mam ten sam problem co kolega wyzej, jaka może być przyczyna tych pisków? Prosze o pomoc.
    michalek1988
    Poziom 21  
    Zasilacz komputerowy pracuje na wysokich częstotliwościach, dlatego akustycznie są to piski, zasilacz powinien być tradycyjny (transformator, prostownik, filtr), lub akumulator.
    elektronik999
    Poziom 26  
    Witam. Czy układ działa prawidłowo? trzeba dać jakąś diode przy tranzystorze? i czy można dać tranzystor BUZ11? na mosfetach sie wogole nie znam :|Sprawdziłem w katalogu że ten buz11 ma tylko mniejsze napięcie (50v) i mniejszy opór ale to chyba dobrze. wydaje mi się ze reszta parametrów jest podobna