Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana specyficznej baterii CMOS, szukanie zamiennika

18 Maj 2010 17:46 2801 3
 • Poziom 2  
  Witam
  Mam następujący problem. W notebooku padła mi bateria cmos (nie trzyma daty itp.). Jest to układ czterech ogniw Panasonic UL2330 3V. Z tego co wyczytałem w sieci są to ogniwa ładowalne o pojemności 50mAh. Bateria ta oprócz oczywistej funkcji pozwala na wymianę głównej baterii komputera bez konieczności wyłączania go - komputer trzeba uśpić przed zmianą. Problem polega na dostępności tych ogniw. Nie znalazłem sklepu z taką baterią. Czy te ogniwa mogę zastąpić popularnymi nieładowalnymi 2032 (3V, pojemność około 250mAh)? Czy próby ładowania ich przez komputer mogą spowodować jakieś szkody, czy baterie będą na te próby oporne? Naturalnie zdaję sobię sprawę z krótszej żywotności, to nie byłby problem.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  vogelek23 napisał:

  Wymianę baterii głównej bez konieczności wyłączania sprzętu można wykonać w każdym laptopie - wystarczy na czas wymiany baterii podłączyć zasilacz.
  Nie napisałeś marki i modelu laptopa.

  Tutaj można wymienić baterię będąc w terenie, bez zasilania- Apple Powerbook G4 Titanium. Stary, ale jary :).

  Ogólnie dziękuję za odpowiedź, jeżeli to mogło się zakończyć eksplozją to naturalnie rezygnuję z tego pomysłu. Czy zna Pan jakieś zamienniki ogniw Panasonic UL2330 3V 50mAh? Wymiar nieistotny, już bym to tam jakoś odpowiednio polutował i poukładał. Obecnie ładuję stare ogniwa. Jutro zobaczę, czy to coś da.
 • Użytkownik usunął konto