Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy EL84, ECC83 push-pull

cefaloid 13 Lis 2010 13:11 40380 47
  • #31 13 Lis 2010 13:11
    cefaloid
    Poziom 29  

Relike napisał:

Można wiedzieć jakie bo nie widać na zdjęciach?

EL84 = 6P14P (6Π14Π) nieco mocniejsza od EL
    ECC83 = 6N2P (6N2Π) ale uwaga, inaczej wyprowadzono zarzenie.

Wersje niewojskowe byly np w Rubinach wiec sa tanie i dostepne. I podobno lepsze jak obecne produkcje.

• #32 07 Lut 2012 20:35
    trzaska456
    Poziom 17  

Witam jestem pod wrażeniem, ładnie się prezentuje. Czy ta przetwornica i tak potrzebuje transformatora lampowego? Jeśli nie to to pod gniazdo P1 podłączam sieciowe a pod P4 np 12V

• #33 07 Lut 2012 23:25
    cefaloid
    Poziom 29  

trzaska456 napisał:
    Witam jestem pod wrażeniem, ładnie się prezentuje. Czy ta przetwornica i tak potrzebuje transformatora lampowego? Jeśli nie to to pod gniazdo P1 podłączam sieciowe a pod P4 np 12V

Problem byłby taki że wartości napięć by pasowały, jednak taki wzmacniacz byłby bardzo niebezpieczny - ryzyko porażenia byłoby niemal pewne ponieważ masa takiego wzmacniacza byłaby w stosunku do ziemi na poziomie 230V.
    Jeśli źródło dżwięku miałoby uziemioną obudowę to wybiło by bezpieczniki.

Transformator jest niestety konieczny - aby odseparować od sieci zasilającej.

• #34 23 Kwi 2012 10:52
    hulliken
    Poziom 7  

Witam, jestem początkującym, ale podstawy elektroniki mam dobrze opanowane, posiadam pare lamp i myślę zrobić podobny wzmacniacz. Dlatego mam parę pytań.
    1. Jakie transformatory użyłeś w zasilaczu i czy musi być to toroida?
    2. ten układ z przetwornicą, to jest ten do sterowania pilotem?
    3. Nie wiem do końca do czego są wszystkie gniazda bo z tego co wywnioskowałem to:
    P1 To połączenie z transformatorem (300V).
    P2 Połączenie napięcia anodowego zasilacza ze wzmacniaczem.
    P3 Napięcie żarzenia EL84.
    P4 Napięcie z transformatora 12V.
    P5 Napięcie żarzenia ECC83 (Z1 to masa?).
    P6 VCC 12V.
    P7 Wejście sygnału.
    P8 Wyjście na transformatory głośnikowe?
    4. Można użyć EL86?
    To pierwszy tak zaawansowany projekt i też najdroższy i nie chciał bym czegoś zepsuć, dlatego pewnie dla połowy z was takie banalne pytania.

• #35 24 Kwi 2012 22:17
    cefaloid
    Poziom 29  

1. Nie musisz stosować transformatora toroidalnego, ja po prostu taki miałem.
    W tym przypadku transformator musi spełniać wymogi:
    - moc 70VA lub lepiej
    - napięcie żarzenia: 6,3V/4A. Może być wyższe.
    - napięcie anodowe około 250V/0,16A
    Jeśli spełni te wymogi to będzie OK. Może być mocniejszy.

Możesz mieć też 2 transformatory oddzielne.
    - jeden dawał by napięcie 250V/0,16A
    - drugi 6-9V / 4A

2. Nie - to nawet nie przetwornica. To zasilacz stabilizowany i tyle.

3. Złącza zasilacza:
    P1 To połączenie z transformatorem (300V).
    P2 Połączenie napięcia anodowego zasilacza ze wzmacniaczem.
    P3 Napięcie żarzenia.
    P4 Napięcie z transformatora, u mnie 6,3V ale jak byś miał 7-12V też będzie OK.
    P5 Dioda LED.

W moim wzmacniaczu lampy EL86 nie zadziałają, są inne jak EL84.
    Gdybyś chciał zbudować wzmacniacz na EL86 bo je już np masz albo masz dostęp do tanich lamp EL86 to zrób taki:
    http://www.dissident-audio.com/PP_ECL86/Page.html

Będzie to równie dobrze grający wzmacniacz a 2x8W powinno starczyć. W nim nie trzeba zasilacza stabilizowanego, więc będzie łatwiejszy w wykonaniu.

• #36 24 Kwi 2012 22:37
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

cefaloid napisał:

Gdybyś chciał zbudować wzmacniacz na EL86 bo je już np masz albo masz dostęp do tanich lamp EL86 to zrób taki:
    http://www.dissident-audio.com/PP_ECL86/Page.html

ECL86 to nie EL86...

cefaloid napisał:

Będzie to równie dobrze grający wzmacniacz a 2x8W powinno starczyć. W nim nie trzeba zasilacza stabilizowanego, więc będzie łatwiejszy w wykonaniu.

W lampowcach nie stosuje się zasilaczy stabilizowanych, tzn. można, ale normalnie nie ma takiej potrzeby.

• #37 24 Kwi 2012 22:44
    cefaloid
    Poziom 29  

thereminator napisał:
    W lampowcach nie stosuje się zasilaczy stabilizowanych, tzn. można, ale normalnie nie ma takiej potrzeby.

Albo nie stosuje się, bo _kiedyś_ nie było takich możliwości technicznych.

A lampy faktycznie pomyliłem - dziękuję za zwrócenie uwagi.

• #38 24 Kwi 2012 22:55
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Stabilizatory znano od dawna i stosowano tylko tam, gdzie trzeba - w urządzeniach pomiarowych, laboratoryjnych itp.. W dobrze zaprojektowanym wzmacniaczu PP ( w którym zresztą łatwiej się pozbyć przydźwięku niż w SE) stabilizacja jest zbędna. Nawet we wzmacniaczach gitarowych, które mają wielokrotnie większe wzmocnienie niż wzmacniacze audio nie stabilizuje się napięć.

• #39 24 Kwi 2012 23:30
    cefaloid
    Poziom 29  

thereminator napisał:
    Stabilizatory znano od dawna i stosowano tylko tam, gdzie trzeba - w urządzeniach pomiarowych, laboratoryjnych itp.. W dobrze zaprojektowanym wzmacniaczu PP ( w którym zresztą łatwiej się pozbyć przydźwięku niż w SE) stabilizacja jest zbędna. Nawet we wzmacniaczach gitarowych, które mają wielokrotnie większe wzmocnienie niż wzmacniacze audio nie stabilizuje się napięć.

Owszem, końcówka mocy jest nie dość że na pentodach to jeszcze symetryczna i kompensuje tętnienia napięcia zasilania. Ale wzmacniacz to nie tylko 2 pentody. Są tam też triody.

A triody, w odróżnieniu od tranzystorów i pentod mają dość paskudną charakterystykę wyjściową. Prąd anody mocno zależy w triodzie od napięcia anodowego. Jeśli to będzie pulsować, pojawi się brum.

I to te obwody potrzebują stabilnego napięcia....

• #41 25 Kwi 2012 14:14
    cefaloid
    Poziom 29  

painlust napisał:
    Sam to wymyśliłeś czy gdzieś przeczytałeś?

To do mnie było? Pytanie czy aluzja?

Zobacz sobie charakterystykę wyjściową triody i zalezność prądu anody od napięcia anodowego:

Oraz porównaj to z pentodą i nachyleniem charakterystyk w części triodowej do części pentodowej:

albo porównaj z tranzystorem:

.... i jeśli rozumiesz podstawowe charakterystyki, to olśni Cię dlaczego trioda potrzebuje napięcia anodowego dobrze odfiltrowanego, zaś pentoda i tranzystor nie aż tak. Oraz o czym mówię.

Jesli była to aluzja to bardzo Cię proszę o przedstawienie własnych osiągnięć tej dziedzinie. Bo póki co w obu konstrukcjach (w tym jedna to modyfikacja) które przedstawiłeś na Elektrodzie narzekasz że:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=7f8b909f765b21360f625749793dd68c
    painlust napisał:
    brumi i szumi znacznie mniej
    ale brumi.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=7f8b909f765b21360f625749793dd68c
    painlust napisał:
    Lekkie buczenie słychać
    czyli też brumi.

Zastosowałem tę stabilizację właśnie po to, by nie było żadnego buczenia i brumienia na które narzekasz w obu swoich konstrukcjach. Bez kosztownych kondensatorów i dławików w zasilaniu. Więc jeśli to była aluzja.... to wobec powyższego jej zupełnie nie rozumiem, bo masz właśnie takie problemy z własnymi konstrukcjami.

• #42 25 Kwi 2012 19:52
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Dziękuję, że zainteresowałeś się moimi konstrukcjami. W przypadku pierwszej buczenie jest spowodowane złym prowadzeniem masy pomiędzy układem lampowym, a końcówką tranzystorową, a w drugim przypadku powodem buczenia jest trafo zasilające, które buczy same z siebie (taka marna konstrukcja). Co to ma wspólnego ze stabilizacją zasilania być może ty mi wytłumaczysz, bo ja jakoś sensu porównania nie widzę. Żadna stabilizacja zasilania akurat w tych konstrukcjach nie wyeliminowałaby tego buczenia. Inne moje konstrukcje nie buczą mimo braku stabilizacji...

• #43 26 Kwi 2012 08:18
    cefaloid
    Poziom 29  

painlust napisał:
    Inne moje konstrukcje nie buczą mimo braku stabilizacji...

Tylko szkoda że sie nimi nadal nie pochwaliłeś....

W ogóle dyskusja z argumentami na poziomie
    painlust napisał:
    Sam to wymyśliłeś czy gdzieś przeczytałeś?
    przypomina chlew i jeśli chcesz robić chlew z elektrody, to OK.

Jeśli zaś nie chcesz z elektrody robić chlewu to proszę Cie o przedstawienie takich własnych rozwiązań w których to brum został wyeliminowany do zera - wielu ludzi szukających rozwiązania skorzysta i Ci podziękuje. Fotografia przebiegu z oscyloskopu mile widziana. Pokazująca sygnał na głosniku przy zwartym wejściu i regulatorze głośności na max. O ile wiesz co to oscyloskop i taki posiadasz.

Na Twoich zaczepkach słownych nie popartych żadnymi przykładami nie skorzysta nikt.

Jeśli Moderator uważa za stosowne uważam że "Sam to wymyśliłeś czy gdzieś przeczytałeś?" i wszystko poniżej może spokojnie polecieć do kosza.

• #44 26 Kwi 2012 10:46
    hulliken
    Poziom 7  

Dzięki autorze za informacje, zbieram elementy na zasilacz, mam transformator sieciowy TS 40/81. Wyczytałem, że ma napięcia na uzwojeniu wtórnym pod obciążeniem 13,1V i 3,15V. Nada się? Mam jeszcze Transformator głośnikowy TG 2,5-1-666, jeśli dostane taki drugi to wystarczą do tych lamp?

• #45 26 Kwi 2012 11:52
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Pytasz

hulliken napisał:
    Dzięki autorze za informacje, zbieram elementy na zasilacz, mam transformator sieciowy TS 40/81. Wyczytałem, że ma napięcia na uzwojeniu wtórnym pod obciążeniem 13,1V i 3,15V.

choć powyżej autor wątku napisał:

cefaloid napisał:
    W tym przypadku transformator musi spełniać wymogi:
    - moc 70VA lub lepiej
    - napięcie żarzenia: 6,3V/4A. Może być wyższe.
    - napięcie anodowe około 250V/0,16A
    Jeśli spełni te wymogi to będzie OK. Może być mocniejszy.

Możesz mieć też 2 transformatory oddzielne.
    - jeden dawał by napięcie 250V/0,16A
    - drugi 6-9V / 4A

Widzisz choć subtelną róznicę pomiędzy tym co masz, a tym co potrzeba?

A TG2,5 nadaje się na głośnikowy do EL84, ale nie w tym układzie...

• #46 26 Kwi 2012 13:03
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Generalnie to my się nie dogadamy kolego, choćby dlatego, że zajmujemy się kompletnie innymi urządzeniami. W układach gitarowych push-pull siadanie napięcia w zasilaczu jest efektem pożądanym. Nawet kosztem szumów czy lekkich brumów. Chciałbym tylko zauważyć, że wielu konstruktorów systemów audio, nie stosuje żadnych stabilizatorów w zasilaczach, a ich konstrukcje jednak nie brumią. Zostawmy moje konstrukcje na boku, bo tak jak pisałem nijak mają się do konstrukcji audio. Powiedzmy, że przyjmuję do wiadomości twoją postawę czyli chuchanie na zimne. Niech tak będzie. Ja w gruncie rzeczy także stosuję często żarzenie stałym w hi-gainach właśnie w myśl zasady chuchania na zimne. Zakańczam niniejszym udział w tym wątku.

• #47 26 Kwi 2012 19:49
    hulliken
    Poziom 7  

Chodziło mi o ten transformator niższego napięcia, ale teraz wyczytałem, że napięcie żarzenia musi mieć większe natężenie prądu niż z tego transformatora. W takim razie muszę kupić nowy. Jaki polecacie? Lepiej 2 oddzielne, czy jeden?

EDIT:

Można użyć w jednym kanale jedną EL 84 i 6P14P.

• #48 23 Lut 2015 20:30
    samick96
    Poziom 6  

Przepraszam za odkopywanie ale czy ma ktoś wzór tej płytki PCB w jakimś innym formacie np PDF lub plik z eagla ? Albo ktoś mnie oświeci jak wydrukować ten obraz idealnie z pliku JPEG?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME