Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za kable idące w ziemi?

morwowski 18 Maj 2010 19:29 11429 10
  • #1 18 Maj 2010 19:29
    morwowski
    Poziom 2  

Witam Serdecznie.
    Przeszukałem całe google chyba z pięć razy na różne sposoby.

Do rzeczy.... chcę wziąć udział w przetargu na działkę...dostałem mapę zasadniczą i na działce, której zamierzam kupić przebiega instalacja, na której jest napisane:

- "2eSA"
    - "5eSA"
    - "ga200" - tu się domyśliłem że jest to GAZ i rura fi200 jak domniemam...

Najbardziej zastanawiają mnie te eSY, w profesorze googla tylko jedno wyjaśnienie znalazłem, zresztą z elektrody :P
    "eS , eSA - kabel energetyczny średniego napięcia...

Tylko co oznaczają liczby przed nimi a ponadto orientujecie się jaki jest mniej więcej koszt przesunięcia takich kabli wydłużając je o 20-40m?? I w jakiej odległości od tych 3 instalacji można stawiać budynki??

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.

0 10
  • #2 18 Maj 2010 19:48
    jarewa
    Poziom 31  

Nikt by nie zakopywał kabla 230V.

To są oznaczenia wewnętrzne, chyba elektryki troche nie podobne do moich znanych mapek w mieście u mnie są oznaczenia aNN eNN itp. Linie trófazowe jak i wysokiego napięcia.

Jedyna rada udać sie do elektrowni o informacje.

A co do gazu to odległość 3m.

Tylko pamiętaj że na tej działce jest kaszana, gazownia w każdej chwili może rozkopać tobie ogródek i td. Bez twojego pozwolenia.

0
  • Pomocny post
    #3 18 Maj 2010 19:56
    BigPablo
    Poziom 21  

Według tego co jest na tej http://www.geobid.com.pl/instrukcje/k1/k1_0.htm stronie masz tam przewód elektroenergetyczny średniego napięcia, położenie określone na podstawie wskazań aparatury. Tylko średnie napięcie to ponad 1kV. Poczytaj sobie dokładnie na tych stronkach. http://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_zasadnicza http://www.geobid.com.pl/instrukcje/k1/k1_1abc.htm

0
  • #4 18 Maj 2010 20:09
    jarewa
    Poziom 31  

No i myślisz że mapa jest dokładna 100%? Że jak piszą tak jest? jak ktoś tak myśli to się może kiedyś rozczarować.

Tak samo tej rury gazu może być przesunięta o kilka metrów.

Pamiętam raz jak szukałem rury gazu fi250 tydzień jej szukałem geodeci się głowili. I okazało się ze byla o 11metrów dalej.

Inny przypadek z kablem elektrycznym zamiast wedłóg mapy być 1KV był 60KV.

Troche tego się narwałem w ziemi wiem coś nie coś.

Z mapami to jest totalny bajzel w polsce bynajmniej u mnie na dolnym śląsku.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Maj 2010 20:18
    Akrzy74
    Poziom 39  

Oznaczenie eSA stosuje się w liniach SN (średnich napięć).
    2eSA to oznaczenie kabla energetycznego 20kV, natomiast 5eSA- 50kV.
    Gazociąg- gA 200, gdzie Dn= 200mm.

Kable energetyczne niskiego napięcia oznacza się eNa i eN.

0
  • #6 18 Maj 2010 20:20
    morwowski
    Poziom 2  

Jarewa tez jestem z dolnego śląska :P z Wrocławia.... Zastanawiam się nad ceną np. przesuwania...Jeśli będzie to koszt co najmniej 50tys to nie będę w to wchodził...

Akrzy74 napisał:

Wielkie dzięki Akrzy... Wiesz może czy łatwo taki kabel przesuwać i jaki jest mniej więcej koszt?

0
  • #7 18 Maj 2010 20:40
    Akrzy74
    Poziom 39  

Przebudowa trasy kablowej do łatwych nie należy i nie ze względów technicznych- a formalnych. Jeśli wszystko odbywa się u jednego właściciela to pół biedy, a jeśli nie? Kto się zgodzi aby przez jego posesję przebiegała nowa (przesunięta) trasa kablowa? Koszt zależny jest od wielu czynników (o ile dojdzie do realizacji)- projekt, długość istniejącej linii i po przebudowie, przekroje przewodów, czas wyłączenia... - nie jestem w stanie określić przybliżonej ceny.
    Jeśli zdecydujesz się na przesunięcie linii kablowej to musisz zwrócić się do właściciela linii (Zakład Energetyczny) który określi stosowne warunki- koszty oczywiście Ty pokrywasz.

Cytat:
    I w jakiej odległości od tych 3 instalacji można stawiać budynki??

Jak się nie mylę, to jest to około 3m (kable energetyczne).
    Jeśli zwrócisz się do Twojego ZE z wnioskiem o podanie warunków zbliżenia budynku pokazując na załączonej mapce lokalizację "Twojej" linii i w odległości około 3 m zakładaną lokalizację budynku, to otrzymasz bardziej precyzyjną odpowiedź. Do wniosku można dołączyć wypis z rejestru gruntów.

0
  • #8 18 Maj 2010 21:35
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Jakby nie patrzył, to przesuwanie takich kabli będzie bolało i pójdzie w grube tysiące. Poza tym na tej działce ciąży pewnie tzw. służebność na rzecz ZE i gazowni, co oznacza, że w razie awarii wchodzą i ryją wszystko, aby usunąć awarię.

Zastanów się, czy gra warta świeczki, bo może się okazać, że wliczając koszt przesunięcia kabli i rury do ceny działki, będzie można nabyć bardziej atrakcyjne grunty bez niespodzianek w ziemi...

20 i 50kV to nie byle jakie kabelki... lekką ręką myślę, że możesz liczyć na taką zabawę 50 - 60 tys PLN.

0
  • #9 18 Maj 2010 21:50
    jarewa
    Poziom 31  

Moge podać info że za kabelek 60KV przerwanie-czyli założyli dwie mufy i 5m kabla 8tyś. W tamtym roku.

1
  • #10 29 Lip 2014 14:14
    szybajker
    Poziom 11  

Odgrzewając kotleta i trupa:

Akrzy74 napisał:

Nie jest to do końca prawda.
    Cyfry przed oznaczeniem kabli oznaczają ile tych kabli biegnie, a nie jakie jest napięcie.

1
  Szukaj w 5mln produktów