Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dotyczące blokady mechanicznej

grisha_g 18 Maj 2010 20:53 1544 9
 • #1 18 Maj 2010 20:53
  grisha_g
  Poziom 11  

  Witam.

  Chiałbym się dowiedzieć jak realizuje się blokadę mechaniczną np przy załączaniu/wyłączaniu np silnika? czy są jakieś gotowe wlementy (blokady), a może da się to zrealizować za pomocą stycznika?

  Proszę o odpowiedź

  Pozdrawiam

  0 9
 • #2 18 Maj 2010 23:00
  worw
  Poziom 21  

  Nie wiem o co ci dokładnie chodzi. Blokadą mechaniczną załączanie wyłączania silnika może być np. kłódka na wyłączniku, stacyjka. A może chodzi koledze o hamulec unieruchamiający wał silnika gdy on jest wyłączony?

  0
 • #3 21 Maj 2010 14:55
  grisha_g
  Poziom 11  

  Nie chodzi mi o zablokowanie włącznika. Interesuje mnie zastosowania głównie w automatyce.

  0
 • Pomocny post
  #4 21 Maj 2010 16:54
  worw
  Poziom 21  

  Blokady włącznika stosuje się także w automatyce ;) Stosuje się też hamulce "łapiące" wał silnika i nie pozwalające mu się obrócić. Coś w rodzaju klocków lub tarcz hamulcowych w samochodzie. Inna metodą nieuruchomiania wału silnika są przekładnie samohamowne np. przekładnia ślimakowa.

  0
 • Pomocny post
  #5 22 Maj 2010 08:23
  niutat
  Poziom 37  

  Witam, jeśli chodzi o blokady mechaniczne wyłączników to jak wspomniał kolega może to być kłódka lub zamek wbudowany w wyłącznik. Innym sposobem jest też dźwignia wyłącznika umieszczona w drzwiczkach szafy rozdzielczej. Szafę można otworzyć tylko przy otwartym wyłączniku z tym że dźwignia jak wspomniałem odjeżdża z drzwiczkami i wyłącznik można zamknąć tylko specjalnym kluczem.
  W szafach rosyjskich stosowano elektryczne wyzwalanie wyłącznika w przypadku otwarcia szafy i możliwość jego załączenia przy otwartej szafie tylko po przełączeniu specjalnego przełącznika wewnątrz.
  Jeśli chodzi o blokady w sterowaniu to stosuje się raczej blokady elektryczne tzn. krańcówki, czujniki itp.

  0
 • #6 27 Maj 2010 21:35
  grisha_g
  Poziom 11  

  Chodzi mi o blokadę mechaniczną przed załączeniem dwóch kierunków obrotu lub dwóch biegów silnika naraz. Jak to się realizuje?

  0
 • Pomocny post
  #7 28 Maj 2010 07:27
  niutat
  Poziom 37  

  Jeśli to przełącznik mechaniczny to blokada sama się realizuje bo przełącznik jest jeden i można go ustawić w pozycję lewo lub prawo, obydwu jednocześnie z oczywistych względów nie załączysz. Przełączniki z napędem elektrycznym (styczniki itp.) blokowane są elektrycznie. W tokarkach TUD-40 na przykład są dwie krańcówki po których porusza się pierścień z wycięciem i tylko jedna może być przez to wycięcie załączona. Posuw przyśpieszony sterowany jest jedną krańcówką mającą dwa położenia i sterowaną poprzez krzywkę więc przeważnie blokady wynikają już z samego sposobu sterowania.
  W kasetach sterowniczych suwnic były bolce blokujące przyciski tzn. po wciśnięciu jednego bolec przesuwał się i blokował drugi, oczywiście dodatkowo stosowane były blokady elektryczne zarówno na przyciskach jak i stycznikach.

  1
 • Pomocny post
  #8 28 Maj 2010 18:43
  worw
  Poziom 21  

  To już mogę coś więcej napisać ;) Mechanicznie to jak kolega wcześniej napisał jedynie przełącznik który może być ustawiony tylko w jednej pozycji. Prawo - lewo, wolno-szybko. Natomiast jeśli sterujemy np: przyciskami gdzie możliwe jest naciśnięcie 2 przycisków jednocześnie, stosuje się blokady elektryczne (jak kolega wcześniej napisał). Jest to zrealizowane poprzez styki dodatkowe (NC) przekaźników/styczników. Zasilanie cewki stycznika np: "lewo" jest puszczone przez styk NC stycznika "prawo" i na odwrót, zasilanie cewki stycznika "prawo" puszczone przez styk NC stycznika "lewo". Czyli załączony jest stycznik w lewo nie da się załączyć stycznika prawo.

  Pozdrawiam

  2
 • Pomocny post
  #9 31 Maj 2010 18:50
  ADACHO
  Poziom 14  

  Witam. Jeśli chodzi o uniemożliwienie załączenia np. 2 styczników to są specjalne ich wykonania, posiadają mechaniczne sprzężenie blokujące jednoczesne ich załączenie.

  0
 • Pomocny post
  #10 01 Cze 2010 00:00
  kruskal
  Poziom 13  

  Witam.
  Blokady mechaniczne blokujące odpowiednie styczniki najczęściej można spotkać przy załączaniu większych silników. Mam na myśli moce od kilkudziesięciu kW.
  Stosowane są głównie w układach gwiazda-trójkąt i w silnikach wielobiegowych.
  Blokady realizujesz na poziomie:
  *mechanicznie, pomiędzy stycznikami
  *elektrycznie na poziomie sterowania cewek styczników
  *elektrycznie na poziomie przycisków sterujących
  *jeśli jest PLC - na poziomie programu

  W katalogu Moellera znajdziesz szereg interesujących ciebie aplikacji.
  Pamiętam taką jedną a ciekawą - z 3 biegowym silnikiem / lewo/prawo/wyłącznikami silnikowymi.

  Pozdrawiam.

  0