Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar na MC1206N - wariacje na temat polskich zegarów

23 Sie 2004 13:45 30056 39
 • Poziom 14  
  Mam kostkę MC1206N Cemi i mały problem: Układ ma współpracować w kwarcem 32768Hz. Dowiedziałem się,że to nie powinien być zwykły kwarc cylindryczny taki, jaki można znaleść w zegarkach, ale jakiś specjalny(???). Czy ktoś wie jakiego typu ma być ten rezonator? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdro.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 17  
  Nie wiem dlaczego układ miałby nie działać z takim kwarcem. Mój pracuje już ok.10 lat bez problemowo właśnie z takim od zegarka. Pozdrawiam.
 • Poziom 18  
  Standardowy kwarc zegarkowy 32768Hz
 • Poziom 12  
  Mógłbyś ten schemat wrzucic na forum?n
 • Spec od komputerów
  Swego czasu wykonałem kilkadziesiąt zegarów opartych na tym module.
  Miał dodatkowe "bajery" typu podtrzymanie na akumulatorach, regulacja jasności wyświetlacza w zależności od oświetlenia, załączanie dodatkowego urządzenia ...
  Łza się w oku kręci ...
  Jak znajdę schemat (rano) to go umieszczę na elektrodzie.
 • Poziom 13  
  paweliw napisał:
  Miał dodatkowe "bajery" typu podtrzymanie na akumulatorach, regulacja jasności wyświetlacza w zależności od oświetlenia, załączanie dodatkowego urządzenia ...
  Łza się w oku kręci ...


  A najbardziej odlotowy jest w nim dzwonek :D
 • PCBwayPCBway
 • Spec od komputerów
  Marqus napisał:

  A najbardziej odlotowy jest w nim dzwonek :D


  To jest mistrzostwo, budzi mnie do dzisiaj !
 • Poziom 19  
  Ja także popełniłem kilkadziesiąt takich urządzeń (ponad 20 lat temu). Taki kwarc ma byc właśnie. Właściwie nie było problemu z jego uruchomieniem.
 • Poziom 14  
  Wielkie dzięki za pomoc. Mam schemat podstawowewj wersji zegara(bez podtrzymania bateryjnego. Jak znajdę trochę czasu to zeskanuję i zamieszczę. A co do dzwonka zbudzika to jak to mniej więcej brzmi?Miałem kiedyś przyjemność usłyszeć pozytywkę Eltry i uszy od niej więdły ;)Taki fałszyk, że szkoda gadać:)
 • Poziom 30  
  fałszyk jest najlepszy do budzenia :) teraz w komórce mam różne melodyjki i....często nie budzi, bo zbyt miłe dla ucha :) Np w MC 1203 było to chyba 6 czy 7 różnych tonów, powtarzanych cyklicznie, w stylu"z dołu do góry i z powrotem"
 • Spec od komputerów
  Zgodnie z obietnicą umieszczam schemat zegara na module MC1206.
  W archiwum jest dodatkowo płytka drukowana.
  Dodam, że posiadam jeszcze wiele elementów (tranzystory, rezystory, trymery itp.). Wszystkim chętnym odsprzedam je za symboliczną opłatą.
  Załączniki:
 • Poziom 14  
  Uruchomiłem dzisiaj mój zegar :D Zaraz po włączeniu zasilania uruchomił się tryb 'power fail' i ze słuchawki wydobył się przerażający odgłos :D Jak sprawdziłem budzik to mnie powaliło na ziemię ze śmiechu i wrażenia ;) Jakiś 'głuchol' wymyślił tą 'melodyjkę'. Ogólnie to zegar jest spoko:D Zamieniłem słuchawkę na piezo i cewkę. Jaki teraz ma zryw:Uamrłego by tym obudził :)
 • Poziom 33  
  wiele lat temu jeden z egzemplarzy sprzedanych przeze mnie wrocil - klient sie nie budzil i taki zegar byl bez uzyteczny dla niego (sic!) Poprosil o dorobienie "mocniejszego glosniczka"
 • Serwisant
  Mam taki zegar zrobiłem go wiele lat temu i zrezygnowałem z tych dzikich tonów przy budzeniu i wstawiłem taki mały układzik z kopert okolicznośćiowych raczej budzi owiele ładniej polecam.
 • Poziom 18  
  Kilkanaści lat temu zrobiłem taki zegar lecz na MC1203 - wersja dla wyświetlacza LCD. Wtedy było trudno o LCD więc za pomocą driwerów 74549 przerobiłem na LED. Dorobiłem ciągłe wyświetlanie sekund. A co do budzika - jest wspaniały.
  Zaznaczam, że mino upływu lat sprawuje się bardzo dobrze.

  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Telo: Wiem, że oryginalny sygnał budzenia w MC1206 jest troszkę fizyczny, ale jakby był łagodny to by nie był taki skuteczny ;)

  Spektra: Też wykorzystałem układy UCY74549 bo zajmują mniej miejsca niż pojedyncze tranzystory z rezystorami. Mniej dziurek trzeba wywiercić w płytce;)

  W schemacie znalazłem usterkę. W najblizszym czasie zamieszczę wersję poprawioną.
 • Poziom 1  
  Nie wiecie może gdzie można kupić zegar z bardzo dużym wyświetlaczem na MC1206?? Jeśli tak to proszę o kontakt sadowskibart(malpa)wp.pl
 • Poziom 26  
  Witam! I ja zrobiłem kilka zegarów na niezapomnianym MC. Tyle że wolałem MC1205,
  Nie migał czas z datą i miał timer.
  Niedawno szukałem takiego, niestety wszyscy mają ogólnie znany Sanyo-Texas, z nieprzyjemną aplikacją.
  A tamten był taki super...
  I budzi mnie do dzisiaj..
  A może ktoś jeszcze sprzedaje MC 1205 ?
 • Poziom 15  
  MC 1205 nie mam ale jakbyś chciał 1206 to lezy u mnie (gdzieś napewno lezy) i się kurzy. Jak chcesz to odezwij się na priva.

  PS. No i mnie chłopaki nakręciliście - jutro (po chyba 5 latach) poskładam na nowo ten zegarek. A co!
 • Poziom 10  
  Przeczytawszy zapytania i odpowiedzi w sprawie zegara na MC1206N postanowiłem podać namiary na ten projekt.
  Informacje szczegółowe włącznie z płytkami znajdują się w 2-ch numerach radioelektronika

  1. Radioelektronik nr. 3/86 str.22 dział EwD "Zegar cyfrowy z układem scalonym MC1206N"
  autor: Halicki, L.
  2. Radioelektronik nr. 5/88 str.10 dział UZas "Zasilacz do zegara cyfrowego z układem scalonym MC1206N"
  autor: Halicki, L.

  Kiedyś miałem oba te numery w domu ale gdzieś mi się zapodziały. Pamiętam, że w zegarze były wykorzystane scalone drivery do wyświetlaczy LED. Układ ściemniania i rozjaśniania wyświetlaczy w zależności od ilości światła zewnętrznego zaprojektowałem sam. To była moja praca przejściowa w "elektroniku". (piękne czasy echhhh...)
  zamieszczę więcej informacji jak odnajdę te radioelektroniki

  Dodano po 23 [minuty]:

  Dodatkowo na temat zegarów serii MC120x:

  Radioelektroniki
  1. 6/83 str. 15 dział: EwD "Przystosowanie układu zegara MC1203N do wskaźników typu LED"
  autor: Siedlecki, M.
  2. 6/84 dział EwD "Ciągły odczyt czasu w zegarze MC1201"
  autor: Wierzbicki, W.
  3. 12/84 str. 12 dział: EwD "Układ budzika do zegara MC1201"
  autor:Gizicki, A.
  4. 8/86 dział: PiR "Ulepszenie zegara z układem MC1203"
  autor Bober, J.
  5. 10/86 dział: PiR "Budzik do zegara z układem scalonym MC1201"
  autor: Zwiejski, R.
  5. 8/94 str. 34 dział: OdCzy "Usprawnienie zegara z układem MC1206N"
  autor: L.H.
  W załączniku podaję archiwum "re"
 • Poziom 10  
  Tylko się zbytnio nie napalajcie to archiwum jest też dostępne na www.radioelektronik.pl a jego zawartość to jedynie spis tytułów artykułów zamieszczanych w "re".
  Treści artykułó trzeba niestety szukać w podanych numerach "re"
  Życzliwych posiadających wymienione roczniki zachęcam do zamieszczania załączników. :D

  Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

  Mam jeszcze parę informacji na temat niektórych układów zegarów serii MC120x. To są skany z katalogu. Dołączam je poniżej
 • Poziom 14  
  To ja jeszcze dorzucę od siebie że znalazłem MC1205 do kupienia od ręki. Kostki sprzedaje sieć sklepów Nowy Elektronik. Mają też MC1206 jakby to kogoś interesowało:D Szukajcie w zakładce Układy scalone>M MC MN.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A czym się te poszczególne gnaty od siebie różniły? MC1201 to był podstawowy zegarek, 1203 do lcd, A jakie były różnice między 1202, -04, -05 i -06?
  A u mnie na zmiłowanie czeka jeszcze chyba MC1204. Da się do tego podłączyć nixie przypadkiem? Bo bym załatwił od razu "retrozegar".
 • Poziom 14  
  MC1204 jest rozwojową wersją MC1201. Ma większą obciążalność wyjść. Oba wyświetlają godzinę i datę.Lamkami NIXIE możnaby sterować przez tranzystory wysokonapięciowe ale nie wiem skąd weźmiesz siedmiosegmentowe lampki. Do tego trzeba sterować nimi sekwencyjnie. MC1202 to kostka do zegara stołowego LCD. Tak samo MC1203 na którego podstawie potem opracowano MC1205 dla wyświetlaczy LED i uniwersalną kostkę MC1206 którą można zaadaptować do LCD,LED i VFD. Te trzy kostki miały budzik i timer, a także (MC1203/06) syganlizowanie wybranego dznia miesiąca.W zegarach na MC1201/04 wyświetlaczmi trzeba sterować za pośrednictwem tranzystorów. Do MC1205/06 można użyć UCY74549 albo tranzystorów. Bezposrednio można podłączyć jedynie wyswietlacze LCD ale tylko do kostek do tego przeznaczonych.
 • Poziom 30  
  Te Radioelektroniki (poza numerem z 94 roku) są na Elektrodzie na stronie głównej pod linkiem "Stare Archiwa".

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Poziom 17  
  Jak już wcześniej wspomniałem wykonałem kilka takich zegarów na 04 i na 06, ale wszystkie były na LEDach. Mam jeszcze kilka kostek 06 i chciałbym je wykorzystać ale na LCD. Może ktoś się oriętuje jaki symbol mają te LCD i gdzie można je dostać?
 • Poziom 14  
  Żeby zmusić MC1206 do współprzacy z wyświetlaczem LCD trzeba wejście 'P'(p.32) kostki podłączyć do Udd(p.38). Wtedy wyświetlacz podłącza się bezpośrednio do wyjść segmentowych a elektrodę wspólną wyświetlacza 'Backplane' do wyjścia COM(p.31) i tyle. Wtedy wyświetlacz będzie zasilany przebiegami prostkątnymi o częstotliwości 64Hz o odpowidnich fazach.
 • Poziom 10  
  Witam! Odkopuje temat, ponieważ zrobiłem zegarek sobie na MC1201, chyba najstarsza wersja, no i mam problem, a mianowicie on wyświetla tylko czas w trybie chwilowym, to znaczy jak dam mu "1" na TIME READ, to pokazuje godzine przez chwilke, a potem odlicza sekundy, a ja bym chciał, żeby wyświetlał godzine w trybie ciągłym. Co mam zrobić i czy wogóle się tak da?
 • Serwisant
  Napewno jest mozliwość wyświetlania czasu w sposób ciągły kiedyś robiłem dużo takich zegarów muszę odszukać dokumentacje i sprawdzic jak to było podłączone.
 • Poziom 37  
  Sposób jest opisany w "Radioelektroniku 6/84". Niestety nie mam możli-
  wości zeskanowania artykułu. Swoją drogą, to dziw, że one jeszcze żyją.