Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie masy w przyczepce samochodowej

aron20000 19 May 2010 00:46 13059 3
    aron20000
    Level 22  
    Witam mam bardzo proste pytanie.
    Czy masę w przyczepce samochodowej należy podać oddzielnym przewodem do każdej z lamp od przewodu z samej wtyczki?
    Czy można podłączyć masę do obudowy przyczepki i wykorzystać ewentualnie przy lampach masę z obudowy?
    Czy masę koniecznie trzeba podłączyć do ramy przyczepki jeśli tak to dlaczego?

Pytam ponieważ uzyskałem dwie różne odpowiedzi od elektryków i chciałbym się dowiedzieć jak należałoby to podłączyć, żeby było poprawnie.
    ociz
    Moderator of Cars
    Poprawnie będzie wtedy jak będzie działało. Rób tak żeby wszystkie połączenia były jak najmniej narażone na korozję, bo to ma działać nie tylko teraz ale najlepiej do końca żywotu przyczepki.
    aron20000
    Level 22  
    Więc najlepiej przeciągnąć masę do każdej z lamp. Na obudowę przyczepki trzeba ją podłączać? Jak podam masę do każdej z lamp oddzielnym przewodem to wszystko będzie działało, ale np. tutaj czytałem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic715138.html , że należy masę dodatkowo podłączyć na obudowę przyczepki. Więc ktoś mógłby mi zdradzić, dlaczego się to robi, czy może jest to po prostu umowne działanie. Nawet kolega wyżej napisał, że nie trzeba, natomiast w linku powyżej jest napisane, że trzeba?
    domellus
    Level 29  
    Nie mam pojęcia czym to jest podyktowane że trzeba? :) Może ma to związek z ładunkami statycznymi jakie moga się gromadzić , tak jak jest to w cysternach gdzie są one uziemiane za pomocą specjalnej taśmy która "wlecze" się po ziemi :) Ogólnie żecz biorąc to raczej w tym przypadku nie ma to wiekszego znaczenia, takie moje zdanie ale czy dobre :) Osobiście parę razy już robiłem elektrykę w przyczepce i zawsze przewody masowe do wszystkich lamp doprowadzałem, kierując sie głównie tym jak to bedzie później pracowało i jak długo. Jak wiemy metal rdzewieje i często jest tak że śruby montarzowe lamp pordzewieją i już mamy "choinkę" w lampie podyktowaną brakiem masy :) Zrób tak jak wolisz ale żeby dobrze świeciło, osobiscie polecam masę do każdej lampy i podłącz również do ramy (zadowoleni bedą wszyscy :) )Pozdrawiam