Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha A500, problem z wyregulowaniem prądów spoczynkowych

mardar 19 Maj 2010 12:11 1832 6
  • #1 19 Maj 2010 12:11
    mardar
    Poziom 21  

Witam, trafił mi się taki kłopotliwy wzmacniacz Yamaha a500 po przejściach. Wzmacniacz niby gra, ale jednak zachowuje się nie tak jak trzeba.
    - Lewy kanał: brak możliwości wyregulowania prądu spoczynkowego... chodzi o to że jak podpinam się pod rezystory emiterowe w celu pomiaru spadku napięcia to woltomierz nic nie pokazuje, właściwie pokazuje... 000. Tranzystory sterujące to para: MJE15030, MJE15031
    - Prawy kanał: brak możliwości wyregulowania prądu spoczynkowego... z tym, że nie mogę ustawić stałego spadku napięcia na rezystorach emiterowych, ponieważ napięcie na nich cały czas rośnie. Tranzystory sterujące są oryginalne

W obu kanałach na końcówce siedzą 2sa1943 i 2sa5200. Wzmacniacz włączony przez żarówkę 60W. Po włączeniu żarówka tylko błyśnie potem powoli jej jasność rośnie, wg mnie spowodowane jest to kanałem prawym. Mierzyłem napięcia w kilku punktach, to są w miarę ok.

Macie jakieś pomysły co z takim fantem zrobić?
    Z góry dzięki za pomoc:]

Yamaha A500, problem z wyregulowaniem prądów spoczynkowych

1 6
  • #2 19 Maj 2010 20:00
    bogunio
    Poziom 24  

Sprawdzić obwód regulacji prądu spoczynkowego czyli T111 i Vr107 dla kanału lewego, oraz T112 i Vr108 dla prawego.

0
  • #3 20 Maj 2010 18:45
    mardar
    Poziom 21  

Witam ponownie. Przez swoją nieuwagę/głupotę w lewym kanale zamiast rezystora 470ohm wsadziłem 47ohm (R233) i to był powód braku możliwości pomiaru prądu spoczynkowego w lewym kanale. Po wstawieniu odpowiedniego rezystora sytuacja jest następująca:
    -w lewym kanale jest możliwość pomiaru napięć na rezystorach emiterowych, ale napięcia te maleją
    -w prawym kanale napięcia na rezystorach emiterowych rosną.
    Przy czym napięcia w prawym kanale na tych rezystorach o wiele szybciej rosną niż w prawym maleją. Obwód regulacji prądu spoczynkowego sprawdzony, łącznie z otaczającymi go rezystorami.
    Jakieś inne sugestie?

0
  • #4 20 Maj 2010 20:35
    bogunio
    Poziom 24  

W prawym kanale - tam gdzie rośnie- przyczyną może być słabe sprzężenie termiczne tranzystora od stabilizacji prądu spoczynkowego z radiatorem. Sprawdź to.

0
  • #6 21 Maj 2010 16:40
    mardar
    Poziom 21  

Tranzystory od kompensacji temp byłu zamieniane i podmieniane.
    Jeżeli chodzi o pomiary to po kilkunastu minutach żarnik żarówki tak "fajnie świeci" prawy kanał jest ciepły, napięcie minimalne na jego rezystorach emiterowych jakie da sie ostawić ma wartość około 40mV. sprobuję jeszcze zamienić miejscami tranzystory sterujące...

0
  • #7 21 Maj 2010 19:12
    bogunio
    Poziom 24  

VR108 jest na pewno sprawny? Objaw który opisujesz może mieć miejsce, kiedy nie ma połączenia między VR108, a R214.
    Sprawdź tak, abyś miał absolutną pewność!

Jeśli sprawny, spróbuj zmienić wartość R214 na 4,7k.

0