Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Astra G Z14XE - rosną obroty po wciśnięciu sprzęgła

19 Maj 2010 13:10 18470 15
  • Poziom 42  
    Witam

Od ok 2 tygodni zauważyłem, że silnik "wyje" przy każdej zmianie biegu. Tzn. Rozpędzam samochód na danym biegu. Zdejmuję nogę z gazu. Wciskam sprzęgło i.. silnik, zamiast szybko spadać z obrotów, kręci się chwilkę szybciej o ok. 1000 obr/min a potem schodzi do prawidłowych obrotów biegu jałowego.
    Zjawisko to jest szczególnie odczuwalne podczas rozgrzewania silnika, ale nie zanika po nagrzaniu, lecz zmniejsza intensywność.
    Poza powyższym żadnych niepokojących objawów nie zauważyłem. Check się nie świeci, więc nie sprawdzałem błędów.
    Podejrzewałem EGR, więc go przeczyściłem i sprawdziłem. Wg mnie jest OK.
    Czyściłem również przepustnicę. Nie sprawdzałem MAP sensora.
    Filtr powietrza jest nowy.
    Proszę o jakieś sugestie.

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 13  
    kiedy nastąpił obiaw? Tak z dnia na dzień czy może po jakiejś naprawie? Gdybać na ten temat mozna godzinami, bez jazdy z podpiętym komputerem nic raczej nie zdziałamy.

• Poziom 34  
    jeśli masz czujnik położenia pedału sprzęgła to go sprawdź.
  • Poziom 42  
    Witam

Bardzo dziękuję za szybką reakcję.

Opisywane "podskakiwanie" obrotów po wciśnięciu sprzęgła zauważyłem w pierwszy ciepły dzień (powyżej 20 oC) tej wiosny. Jednakże przypomniałem sobie, że tak już wcześnie bywało w cieplejsze wiosenne dni. Potem objaw ustępował.
    Postaram się załatwić Techa i zrobić jazdę z pomiarem, ale nie będzie to już...
    Odnośnie czujnika (a chyba tylko krańcówki) położenia pedału sprzęgła, to też mi taka myśl przyszła do głowy, jednak nie chciałem nic sugerować. Tym bardziej, że nie wiem czy jest (i gdzie?), choć na logikę być powinien.
    Nie mam schematów elektrycznych. Postaram się o nie, a kolegów bardziej obeznanych z tematem proszę o informację:
    Czy w Oplu Astra G z 2003r z silnikiem Z14XE były montowane rzeczone czujniki i gdzie?
    A może jakieś inne sugestie.

Pozdrawiam:
  • IGE-XAO

• Poziom 34  
    Jest czujnik na schemacie, 3 piny. powinien być przy pedale,albo gdzieś w okolicy pompki sprzęgła.

Poprawka ->na pewno przy pedale : Link
  • Poziom 42  
    Jest , jak to nazywasz krańcówka - działa: załącza jak wciśniesz pedał sprzęgła , zmniejsza ilość wtryskiwanego paliwa , a znajduje się za pedałem sprzęgła.
  • Poziom 13  
    jeśli nie masz dostępu do Tech'a (co w krakowie nie jest problemem) to go wymontuj i sprawdź miernikiem przejścia. Może jest źle wyregulowany? - warto sprawdzić. jest on min odpowiedzialny za szybsze schodzenie z obrotów przy zmianie biegów podczas jazdy.
  • Poziom 42  
    Witam

Bardzo dziękuję za rady.
    Pod pedał sprzęgła wczołgam się jutro i opiszę wrażenia:D
    damdam w podanym przez Ciebie linku nie występuje Astra G z silnikiem Z14XE. Może jest to przeoczenie twórców strony sklepu?

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Witam

Najpierw informacje o sprzęgło-nurkowaniu.
    We wskazanym przez kolegów miejscu. Tj. przy pedale sprzęgła znalazłem tylko... piękną obudowę rzeczonego czujnika:cry:
    Moja Astra z silnikiem Z14XE czujnika naciśnięcia sprzęgła NIE POSIADA!
    Szwagier pracujący w ASO Opla stwierdził, że taki czujnik mają tylko diesle.

Udało się sprawdzić Techem stan mojego silnika.
    Błędy: 0,0. Wszystkie parametry w normie. Jedyne co mnie zdziwiło to 40% otwarcie EGRa podczas rozpędzania samochodu pod górę na sporym otwarciu przepustnicy:?: Natomiast 0% przy zjeżdżaniu z góry i hamowaniu silnikiem.

A przewyższenie obrotów jak było tak jest. Zauważyłem że najbardziej odczuwalny ten efekt jest przy zmianie biegów na bardzo niskich obrotach. Poniżej 2000.

I co koledzy na to?

Ja zgłupiałem. W sobotę jeszcze raz posprawdzam cały układ dolotowy na szczelność i poprawne działanie oraz wszystkie styki elektryczne.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Szwagier nie zawsze mówi prawdę, albo strzelił "bobola".
    Jak masz sterownik Multec S , a taki winień tam być , to na pewno jest przełącznik sprzęgła.
  • Poziom 42  
    Witam

emeryt2. Szwagier na pewno mnie nie kłamie. Najwyżej może się mylić, tak jak Ty i ja. Po prostu jesteśmy ludźmi.

Twoja pewność jest zadziwiająca, tylko dlaczego oryginalny TECH w linii tyczącej czujnika pedału sprzęgła wypisuje: "Nie występuje" lub coś w tym sensie. Jakby miał być, to jego brak lub obecność była by badana następowałaby diagnoza: nie ma , jest uszkodzony itd itp. Czyżby baza danych TECHa była nieaktualna? To na czym wreszcie można polegać? Przecież kupując samochód kupujesz kota w worku. Puki jeździ zawartość worka cię nie interesuje.

Wielka szkoda, że nikt z kolegów nie odniósł się do moich informacji o działaniu EGRa podczas jazdy. Może powinienem jeszcze poczekać.

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Potwierdzam powinien czujnik być kolory kabli szary i czarny.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam ten sam problem. Ten sam silnik. Jak rozwiazac problem? obroty rosna z rozgrzaniem silnika, im mniejsze obroty przy zmianie biegu tym bardziej faluja przy wcisnieciu sprzegla i wrzuceniu biegu. Na rozgrzanym silniku obroty utrzymuja sie na poziomie 1100-1200.
    Prosze o pomoc! samochod pali o 20% wiecej.
  • Poziom 42  
    Twój problem nie jest związany z tym czego dotyczy temat.
    Sprawa jest poważniejsza i jest usterką.
    Zacząłbym od wyjęcia i sprawdzenia EGR'a. Może się zacinać.
    Trzeba obejrzeć przepustnicę. Jak jest mocno zapaprana, to tym bardziej skupiłbym się na EGRze.
    Oczywiście może być to jeszcze coś innego. Trzeba szukać. Przydałby się interfejs.
    Czy świeci "check" ?
    Sprawdź błędy metodą "pedałowania". Opisy w necie.
  • Poziom 10  
    wydaje mi sie ze problem powstal jak wyczyscielm przepustnice ( byla zapchana ta najmniejsza dziura jak glowka pineski) wyczyscilem i zalozylem z powrotem. Pozniej palil sie check po tym ale zapomnialem wlozyc czujnik powietrza ukladu dolotowego, jak go wlozylem chceck zniknal ale obroty faluja od tamtej pory ( nie zawsze faluja) czasami zaczna na zimnym falowac, ale najczesciej na rozgrzanym silniku to sie dziieje. Check od tamtej pory nawet nie mrygnal.
    Zobacze jaki blad wyskoczy przy metodzie pedalowania.
    Egr nie czyscilem
  • Poziom 42  
    Egr obowiązkowo. W zasadzie po kilku latach jest do wymiany lub generalnego remontu. Ja swój rozbierałem, ale miałem w zapasie inny. W zasadzie bez rozcięcia zawalcowań nie da się go porządnie wyczyścić. Na trzonku grzybka odkładają się nagary i zacina się on w talerzyku dociskanym sprężyną. Jest sporo roboty i ryzyko całkowitego uszkodzenia, ale sie da. :D
    Do diagnozy można go zaślepić, ale trzonek grzybka musi się poruszać i naciskać na zamontowany w górnej części potencjometr. Jak nie to będzie świecił "check".
    Warunkiem naprawy EGRa jest sprawny potencjometr. Jak nie to cały nowy - 300 - 400 zł.
    W moim przypadku zaślepianie pomagało, ale silnik nie pracował tak dobrze jak przy sprawnym EGRze. Palił więcej.