Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podział radiówki 6mb na 6 użytkowników

19 Maj 2010 13:42 1655 16
  • Poziom 10  
    witam , mam w planach kupić łącze 6 mb i podzielić je miedzy 6 osób ( 1mb na głowę) i mam kilka pytań :
    1 . połączenie dostawca internetu - mój dom ( 6mb) wystarczy na 2.4 GHz czy koniecznie 5 GHz ? (odległość 2km) jaka antena i router potrzebny do tego przedsiewziecia? (cena-jakość).
    2. czy podziału na reszte userów moge dokonac za pomoca tp-link wr543g ?
    (zalezy mi aby w nocy, gdy nikt nie siedzi , przydzielic jednej osobie 5-4 mb )
  • Switche POE
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    2.4 czy 5 GHz określa twój provider, jeśli masz opcje to wybierze 5ghz, stabilniejsze łącze,

do podziału pasma polecam jakis router z możliwością wgrania alternatywnego softu tomato/dd-wrt.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1511007.html

EDIT: podział pasma w/g IP ? czy MAC ?
    tym wr5xxx raczej pasma tak nie podzielisz.
  • Poziom 10  
    mam możliwosc wyboru : 5 lub 2.4 , sprzet drozszy na 5. jak bedzie dobrze chodzic to nie ma po co przepłacać.
    po ip , mac , jakis wpa, albo wep - to mniejszy kłopot tylko interesuje mnie np taki podział:
    jak jest tylko 2/6 userów to podział po 3mb , jak ktoś sie podłączy to odpowiednio mniej , a jak wszyscy są to po 1 mb -- jest taka możliwość?
    - aktualnie mam ten wr543g , i jest tylko mozliwosc przydzielenia sztywnie transferu dla wszystkich urzytkowników po wi-fi
  • Specjalista Sieci, Internet
    osobiście nie używam tomato ale jeśli jakaś funkcjonalność ma być gdzieś to na pewno będzie w softach (opensoftware).
    Poczytaj tomato/dd-wrt dokumentację i jak coś znajdziesz niejasnego to weżmiemy sie za to razem.

EDIT:
    Cytat:
    interesuje mnie np taki podział:
    jak jest tylko 2/6 userów to podział po 3mb , jak ktoś sie podłączy to odpowiednio mniej , a jak wszyscy są to po 1 mb -- jest taka możliwość?

bez czytania dokumentacji na pierwszy rzut oka to z tym może być problem, bo niby jak router ma wiedzieć kiedy user jest a kiedy go nie ma ? tzn po jakim czasie bezczynności user znika ?
  • Poziom 10  
    to moze jesli aktywność jednego z połączeń spadnie do kilku kb/s to automatycznie niewykorzystane łącze przydziela do innych 'potrzebujących' ?
    robiłem kiedys trafic shaping pod linuxem
    jeśli tomato ma traffic shaping z priorytetami to winno to być możliwe

a chyba ma
    http://en.wikibooks.org/wiki/Tomato_%28firmware%29
    Cytat:
    Advanced QoS: 10 unique QoS classes defined, real-time pie graph display of prioritized traffic with drilldown into class details
  • Switche POE
  • Poziom 10  
    a na jakiej zasadzie zwykły router dzieli łącze jesli nie ustawia sie Qos ?
    nie bardzo rozumiem "dzieli łącze", przez dzielenie łącza rozumiemy użycie wielu komputerów jednoczesnie na jednym łączu (IP adresie) od providera tzw NAT.
  • Poziom 33  
    Najtańszy router który powinien spełnić te wymagania to będzie chyba Ovislink AirLive WL-1600GL z wgranym Tomato.
  • Poziom 10  
    'dzieli łacze' - jasniej - zakładam że aktualnie korzystają z niego 4 osoby , na jakiej zasadzie przyznaje poszczególnym osobom przepustowość ( z dostepnych 6mb) np : ktoś cos pobiera, inni www , ?
    normalny router bez QOS używa zasady "kto pierwszy ten lepszy" (FIFO)
    czyli pakiet otrzymany wcześniej ma pierwszeństwo od pakietów otrzymanych później.

i wszystkie pakiety pakuje do kolejki/bufora, jeśli bufor/kolejka jest duża a jeden komputer robi download a drugi czeka na stronę www to ten co robi download ma więcej pakietów w kolejce i dostaje większe pasmo
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Odwiedź ten adres
    Link
    Wejdź na forum dotyczące tomato i rozwiejesz swoje wątpliwości odnośnie QOS i innych rzeczy które można zrobić na tym sofcie.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    krzychuuu17 napisał:
    'dzieli łacze' - jasniej - zakładam że aktualnie korzystają z niego 4 osoby , na jakiej zasadzie przyznaje poszczególnym osobom przepustowość ( z dostepnych 6mb) np : ktoś cos pobiera, inni www , ?

Z tym że pamiętaj o jednej rzeczy. Przy 6 użytkownikach najpewniej nigdy nie będziesz miał sytuacji że wszyscy na raz coś ściągają. Przeważnie góra 3 będzie w ogóle korzystało z komputera, a czasami jeden będzie coś ściągał. Dlatego możesz na to 6mb podłączyć więcej (nawet dużo więcej zakładając że jest to porządne łącze) osób z pakietem 1mbps i nikt nie powinien narzekać. Musisz mieć tylko router który będzie w stanie kolejkować to wszystko tak jak będziesz tego chciał. Pierwsza zasada jest taka że nie daje się żadnemu użytkownikowi więcej niż połowę twojego łącza na świat. W tym wypadku ja bym dał każdemu po 2mbps i nie więcej. Bez tego nawet najlepsza priorytetyzacja może okazać się nieskuteczna
  • Poziom 10  
    głównie chodzi o to , że w nocy jak bedzie 1, góra 2 userów , chciałbym reszte przeznaczyc dla siebie ewentualnie na inna osobę( pozostałe 4mb) w taki sposób zeby ich nie spowalniać, troche czytałem o tomato i wydaje mi sie że najtańszy router z tomato bedzie odpowiednio sie spisywał .

- a pytanie w sprawie anteny : jaką możecie polecic? (cena/jakość)
  • Poziom 28  
    Nie do końca rozumiem co masz na myśli w pierwszym paragrafie. Domyślam się, ale nie wiem czy myślimy o tym samym. Tobie chodzi o taryfy dzień/noc?

Nie można tak po prostu powiedzieć cokolwiek o tej antenie, ilu klientów w jakiej odległości, jak rozmieszczeni w okół bazy. Zakładam ze widoczność jest wszędzie
  • Poziom 33  
    krzychuuu17 napisał:
    głównie chodzi o to , że w nocy jak bedzie 1, góra 2 userów , chciałbym reszte przeznaczyc dla siebie ewentualnie na inna osobę( pozostałe 4mb) w taki sposób zeby ich nie spowalniać, troche czytałem o tomato i wydaje mi sie że najtańszy router z tomato bedzie odpowiednio sie spisywał .

@krzychuuu17

Znowu pomóc może Tomato. Możesz np wyłączyć QoS w określonych nocnych godzinach a rano go po prostu włączyć, zrobisz wpisy tutaj i po sprawie

Administration - > Sheduler -> Custom 1

Wymagania jakie stawiasz będzie spełniać TYLKO tomato (ewentualnie DD-Wrt) a temat który poruszyłeś był poruszany gdzieś na forum do którego poprzednio podałem link. Rozwiąże też pewnie problemy które się dopiero pojawią.
    Za cenę WL-1600GL+Tomato nie dostaniesz naprawdę niczego lepszego, nie mówiąc już o routerach z fabrycznym softem. (Największe nie halo jest tylko to że wgrywając Tomato traci się gwarancję).
  • Poziom 26  
    Jeżeli dostaniesz łącze symetryczne to nie ma sensu nic dzielić... Ja miałem kiedyś sieć na 20 osób 3 Mb/s symetryka i wystarczyła zwykła maskarada.

Jeżeli chcesz porządne urządzenie to zainteresuj się Router Boardem i MikroTik'iem.