Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z DMX`em i PAR`ami. Co robię źle?

Dj nemsu 19 Maj 2010 18:03 5385 32
  • #1 19 Maj 2010 18:03
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Witam.
    Dzisiaj przyszedł mi sterownik Eurolight DMX OPERATOR 192.

PAR`a 56 ustawiam na 1 i 10. Reszta wyłączona, dobrze ?
    Podpinam pod DMX`a i co się dzieje?

Świeci prawie jak strobo, tylko że co chwilę zmienia się częstotliwość błysku(przypadkowo).
    Nie ważne co zrobie w sterowniku jest to samo. Czasami zmieniąją się bylski jak klikne blackout.
    Z tyłu jest sterownika jest przełącznik, jeżeli go przełączę to tego efektu nie ma.
    Znaczy, żadnego nie ma, nic nie świeci :x

W czym tkwi problem, może posiada ktoś instrukcje w j. polskim ?

Moderowany przez Artur k.:

Na forum nie podajemy linków do aukcji internetowych!

0 29
  • #2 19 Maj 2010 22:15
    Artur k.
    Admin grupy audio

Przełącznik z tyłu służy do odwrócenia polaryzacji sygnału DMX, ma być ustawiony tak by na pin 3 był -, a na 2 +.
    Co to znaczy, że PAR ustawiasz na 1 i 10? Jak rozumiem są to reflektory LED RGB, jeśli tak - podaj markę oraz model. Miałem ten sterownik, obsługę jeszcze pamiętam :)

0
  • Pomocny post
    #3 19 Maj 2010 22:18
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Hej, daj model tego para56 bo takich wynalazków jest tyle co ziarenek ryżu w misce u tego co je robił. Jeśli masz link do instrukcji to daj. Jeśli nie - przeskanuj część po angielsku gdzie masz tabelkę z funkcjami kanałów dmx. Zgaduję że to PAR LED RGB a nie zwykły na dimmerze :)

Napisanie para56 ustawiam na 1 i 10 zupełnie nic mi nie mówi, dip'y tak ustawiasz czy jak?
    Jeśli tak to 10 dip nie jest dla DMX tylko pełni inną funkcję (przełącza tryb na dmx, auto, sound, masterslave lub cholera wie co - pisze w manualu.)
    Jak zdobędziemy manual to na 99% rozwiążemy problem :)

A na szybko - daj wszystkie dip'y na 0 a pierwszy na 1. Powinno choć działać RGB na pierwszych 3 kanałach, oczywiście na sterowniku ma być wyłączony blackout i nie załadowana żadna scena lub chase! Operujesz tylko pierwszymi trzema suwakami zaznaczając pierwszy skaner (guzik po lewej stronie na górze). Jeśli nie działa zmień polaryzację (przełącznik z tyłu urządzenia). Możesz pokręcić też pozostałymi suwakami (jeśli par posiada dodatkowe kanały do dimmerowania/strobo/innej funkcji)

0
  • #4 19 Maj 2010 22:22
    Artur k.
    Admin grupy audio

W moich (PAR36) 10 pozycja DIP jest do włączania trybu DMX, a 9 - auto/manual. W trybie Auto PAR miga sobie jak chce, w trybie manual można ręcznie ustawić kolor przy pomocy switchów wyboru adresu.

0
  • #5 19 Maj 2010 22:38
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Tak, DIP 1 i 10 ustawiam na 1, reszta na 0
    Manual do Parów:
    Link

Cytat:
    A na szybko - daj wszystkie dip'y na 0 a pierwszy na 1. Powinno choć działać RGB na pierwszych 3 kanałach, oczywiście na sterowniku ma być wyłączony blackout i nie załadowana żadna scena lub chase!

Świeci tylko na czerwono, serownik nic nie zmienia.

Problemu nie ma, jak podłącze 4 Pary i jeden pracuje jako Master reszta jako Slave. Problem jest z tym DMX`em.

Może że nagram filmik jak to działa ?

Dzięki za zainteresowanie tematem.

0
  • #6 19 Maj 2010 22:43
    Artur k.
    Admin grupy audio

Przecież wszystko jest w instrukcji. 10 załączony - ON (włączony tryb DMX), 9 wyłączony - OFF i zaadresuj go na 1 ustawiając pierwszy DIP na ON. W sterowniku włącz pierwszy przycisk urządzeń (scanner, czy jak mu tam), page A i podnieś pierwsze 4 suwaki.

0
  • #7 19 Maj 2010 22:46
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Tak robie.
    Tylko że jest efekt o jakim wspominałem.

Czysto teoretycznie działa stroboskop, który zmienia co chwilę ilość błysków.
    Nie zależenie co zrobię, efekt jest ten sam.

Po wciśnięciu "blackout", ten stroboskop troszkę przyspiesza.
    tutaj tkwi problem...

0
  • #9 19 Maj 2010 22:58
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Jak patrząc od tyłu, to na prawo.
    A jak od strony potencjometrów, przycisków itd to na lewo

Jak go przełączę, nic nie świeci.
    Potencjometrami mogę ruszać, przełączać skanery(pary) i jest nadal to samo.

Czy jak włącze blackout to powinna nastąpić ciemność ?

0
  • #10 19 Maj 2010 23:00
    Artur k.
    Admin grupy audio

Przy przełączniku powinieneś mieć opis. Podałem wyżej jak powinien być podawany sygnał DMX aby było dobrze.

Ma się nie świecić, bo DMX sterujesz ręcznie - suwakami...
    Blacout powoduje wygaszenie - ustawienie wszystkich kanałów DMX na 0.

0
  • Pomocny post
    #11 19 Maj 2010 23:01
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Pierwszy i ostatni DIP na ON, musi działać pod adresem 1, jeśli nie działa, nie wiem - może sprawdź kable...
    Na Elwo pisali, że Flashe bez DMX'a odstawiają dyskotekę, więc może tutaj tkwi problem. Sam mam typowe chinole PAR 56 18x1W, z tym że sterowane przyciskami i wyświetlaczem, ale muszę powiedzieć, że zachowują się bardzo kulturalnie, no i świecą bardzo mocno :)

0
  • #12 19 Maj 2010 23:20
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Cytat:
    Przy przełączniku powinieneś mieć opis. Podałem wyżej jak powinien być podawany sygnał DMX aby było dobrze.

Cytat:
    Pierwszy i ostatni DIP na ON, musi działać pod adresem 1, jeśli nie działa, nie wiem - może sprawdź kable...

Przy przełączniku nic nie pisze.
    Z tymi DIP`ami tak zrobiłem, ale jest nadal efekt stroboskopu.
    Kable, hmm, musze jakiś kupić gotowy i zobaczyć czy działa.

Może macie jeszcze jakies pomysły ?

0
  • #14 20 Maj 2010 10:14
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Chyba wiem!
    Kanał 4 nie może być ustawiany na maksimum bo wtedy może się strobo włączyć. Kanał 4 żeby strobo nie było musi mieć maksymalną wartość 189 bo powyżej jest strobo. Daj 4 kanał na połowę i pierwszymi trzema ustawiaj barwę.
    Oczywiście dipy dobrze ustawiłeś, 1 i 10 na on. W sterowniku blackout wyłączony i nie załadowana scena ani chase, ma się świecić diodka scaner 1-7. Musi działać. Jak nie to do sklepu i sprawdź par na innym sterowniku.

0
  • #15 20 Maj 2010 14:24
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Zmieniłem przełącznik polaryzacji tak aby nie było efektu stroboskopu.

Włączyłem pierwszy skaner. Bawiłem się 4 pierwszymi suwakami, no i co ?
    W końcu zaczęło działać, czwartym suwakiem ustawiam czy ma być stroboskop, jego szybkość iid.
    Tylko, po wyłączeniu pierwszego skanera i włączenia go ponownie, PAR nie świeci.
    Musze ponownie ruszać potencjometrami aby zadziało, czemu?

I teraz, jak podłączyć, ustawić DIP`y aby chodził 2,3 i 4 PAR?

Dzięki za odpowiedzi, już jest coraz lepiej ;)

0
  • #16 20 Maj 2010 15:04
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Nooo i z górki!
    A teraz trzeba sobie przyswoić wiedzę jak funkcjonuje sterownik, co to scena i tak dalej :)
    Jak ustawić? Generalnie można by było dać pary po kolei ale wygodniej będzie zrobić to tak: ponieważ masz sterownik 8 kanałowy trzeba ustawiać pary co 8 adresów. Pierwszy na kanał 1, drugi na 9, trzeci na 17, czwarty na 25. Taraz każdemu parowi przyporządkowany jest ten sam suwak - pierwszy zawsze dla każdego prara będzie R, 2-G, 3-B, 4-dimmer/strobo. To jaki par/pary będziesz obsługiwał decydujesz przyciskami po lewej stronie - 1 do 1, 2 do 2 i tak dalej.
    Mam nadzieję że wiesz jak ustawiać dipy dla poszczególnych adresów :)

Teraz żeby to świeciło całe ustrojstwo trzeba to co zrobiłeś zapamiętać. Do tego służą sceny. Scena to tak jakby jeden krok. W tym sterowniku jak się nie mylę masz 8 scen. Długość sceny możesz regulować, jak i czas przejścia pomiędzy jedną sceną a drugą. Służą do tego dwa suwaczki - fade i time. Time to czas trwania sceny, fade - czas przejścia z jednej do drugiej. Sceny pakujesz do chase. Musisz przyswoić sobie instrukcję obsługi i na tej podstawie coś ułożyć. Dawno nie programowałem tego sterownika i pomieszało mi się co tam i jak trzeba robić, podałem tylko ogólniki. Resztą musisz zająć się sam
    powodzonka

0
  • #17 20 Maj 2010 17:06
    Artur k.
    Admin grupy audio

Nie!

Takie ustawienie jakie zaproponował dj arq będzie niewygodne w użytkowaniu. Ten sterownik może sterować 12 urządzeniami 16 kanałowymi.
    Po to tam jest przełącznik strony A/B.
    Najwygodniej zaadresować PAR w ten sposób:
    1 par - adres 1
    2 par - adres 5
    3 par - adres 17
    4 par - adres 21

Przy takim adresowaniu mamy po dwa pary na urządzenie i w prosty sposób można programować sceny oraz chase-y.

0
  • #18 20 Maj 2010 20:00
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Eeee tam 16 kanałowymi, to że jest napisane nie znaczy że tak jest :) ja tam widzę 8 suwaków i 8 kanałami można sterować w jednym czasie :)
    Idąc tym tokiem rozumowania można napisać że obsługuje i 32 i 64 kanałowe (co jest prawdą, ale kosztem ciągłego grzebania w przełącznikach po lewej stronie i ciągłego patrzenia się w wyświetlacz jaką wartość wskazuje). Cholernie niewygodnie!

Można oczywiście zaadresować na 1 5 17 i 21, owszem będzie wtedy dostęp natychmiastowy do 2 parów na raz. To też dobre rozwiązanie jeśli chce się zrobić show z "parami parów" czyli 2+2. Wypróbuj i sam zobacz co dla ciebie dobre

0
  • #19 20 Maj 2010 22:42
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Mam pytanie odnośnie programowania.
    Np w rytm muzyki zmieniają się sceny, jest ich osiem - nie za dużo.
    Czy mogę zrobić tak, aby zmieniały się banki, bo ich jest 30 - w ogóle po co one są?

I do czego służy CHASE?

Cytat:
    Wypróbuj i sam zobacz co dla ciebie dobre

Podłączyłem na razie dwa PAR`y, drugi jest na 17 adresie, działa idealnie.

0
  • #20 20 Maj 2010 22:54
    LuckyDj

Scen może zmieniać się 240 (8 scen x 30 banków) i to ustawiasz właśnie w jednym z 6 CHASE

0
  • #21 20 Maj 2010 23:16
    Artur k.
    Admin grupy audio

Dokładnie.
    Bank, to bank scen. W każdym z 30 banków możesz zapisać po 8 scen.
    Potem sceny możesz łączyć w Chase i tworzyć "light show".

:arrow: dj arq Ten sterownik właśnie taki jest. Ma 8 suwaków ale obsługuje 16 kanałów pod jednym urządzeniem (scanner). Dlatego masz przycisk do zmiany strony A/B. Strona A to adresy 1-8, a strona B to adresy 9-16 (dla pierwszego urządzenia rzecz jasna).
    Niestety coś takiego komplikuje potem programowanie scen w przypadku gdy urządzenie ma mniej niż 16 kanałów. Dlatego o wiele wygodniej jest zaadresować tak, jak napisałem.

Oczywiście możesz adresować po kolei i zmieniać potem strony, ale zaręczam Ci, że w końcu się pogubisz w tym (przy większej ilości urządzeń). Miałem taki sterownik i wiem co mówię :)

0
  • #22 20 Maj 2010 23:34
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Dzięki, jutro popróbuję coś z tym zrobić ;)

Cytat:
    Oczywiście możesz adresować po kolei i zmieniać potem strony, ale zaręczam Ci, że w końcu się pogubisz w tym (przy większej ilości urządzeń). Miałem taki sterownik i wiem co mówię Smile

Zobaczymy, na razie 4 urządzenia, w przyszłości planuje kolejne dwa.
    Ale zanim to będzie... czasu może troszkę upłynąć.

0
  • #23 20 Maj 2010 23:45
    Artur k.
    Admin grupy audio

To od razu ucz się dobrych nawyków - adresuj i programuj tak, by potem było wygodnie edytować istniejące sceny i dodawać urządzenia.

0
  • #24 21 Maj 2010 17:03
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Dobra, już mniej więcej opanowałem ten sterownik ;)
    Jak by nie patrzeć, to mam 240 możliwości do ustawienia parów(ogólnie urządzeń) - tak?

Tego jest sporo. Sterownik w sam sobie posiada jakieś już zapisane ustawienia/efekty ?
    Bo zaprogramowanie tych 240 możliwość, to łooo, dużo roboty ;)

A jak z tym wejściem MIDI ? Z tego co się orientuje, kol. taty z zespołu ma wyjście MIDI w klawiszach, czyli idzie to ze sobą podłączyć?
    Jeżeli tak, to ja najkiej zasadzie by to działało?

Dzięki wam, już wszystko idzie ok ;)
    dzięki

0
  • #25 21 Maj 2010 18:12
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Sterownik nie posiada w sobie żadnych ustawień fabrycznych.
    240 to dużo roboty? No cóż, tak to jest z chinami...
    Na jakiej zasadzie działa midi - podłącz i zobacz. Przeczytaj instrukcję i może się czegoś dowiesz. Ale chyba nie za bardzo się tobie przyda.

0
  • #26 21 Maj 2010 20:39
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Midi możliwe że będę mógł sprawdzić dopiero w niedziele, ale to takie ważne nie jest ;)

Czasochłonna jest praca nad tym sterownikiem DMX, ale działa!
    Za co wielkie dzięki dla Was za pomoc.

0
  • #27 21 Maj 2010 21:15
    LuckyDj

Czekam właśnie na taki sam sterownik, może we wtorek dotrze.
    Pracowałem kiedyś na STAIRVILLE SCAN OPERATOR, czy coś podobnego, ale wszystkie te sterowniki są do siebie podobne (żeby nie napisać takie same)
    Powiem tak - Pomimo, że tanie (szybko padają suwaki jeśli często modyfikujesz sceny, albo świecisz "z ręki") i trochę nie wygodne (nie nadają się za bardzo w połączeniu inteligencji z oświetleniem konwencjonalnym, którym w każdej chwili trzeba gdzieś coś zmienić), to są bardzo ciekawe i całkiem funkcjonalne w swej prostocie jeśli chodzi o zastosowania takie jak np sterowanie LED;ami, czy skanerami w klubie, czy na jakimś weselu.

0
  • Pomocny post
    #28 22 Maj 2010 07:33
    Artur k.
    Admin grupy audio

Kolego Dj nemsu
    Nie przesadzasz trochę? Mamy tu na forum przepisywać instrukcję obsługi sterownika? A co - kogoś nas tego uczył? Nie! To wszystko o czym piszemy wynika właśnie z instrukcji obsługi. Jeśli nie znasz języka angielskiego (co obecnie jest podstawą), to się po prostu naucz!
    Chłopie, ja od lat zajmuję się techniką audio, o DMX mam pojęcie bo było mi to kiedyś potrzebne do pracy i nikt mnie tego nie uczył, nauczyłem się sam - sprawa była prosta: Umiesz, albo nie! Musiałem się nauczyć, albo nie miałbym roboty którą chciałem! Nie wierzę, że ktoś inny nie może zrobić tak samo.

Wybacz, ale ja pasuję, nie chce mi się tłumaczyć błahych spraw, opisanych w instrukcji obsługi!

Pozdrawiam i powodzenia!

0
  • #29 22 Maj 2010 12:13
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Artur k., angielskiego się ucze, co nie znaczy że sobie moge wszystko dobrze przetłumaczyć, a translatory robią to b. źle.
    Wytłumaczyliście mi, co mam zrobić aby działało za co wielkie dzięki.

Pytałem się o MIDI - dlatego że nic o nim w instrukcji ciekawego nie wyczytałem.

Zapytałem się o CHASE - powiedzieliście do czego służy, nie prosiłem o wytłumaczenie jak się programuje, bo wiem że to było by już przegięcie.

Dzięki wam, za to, że mi odpowiedzieliście na każde moje pytanie.
    pozdrawiam,

0