Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch srs4672eu nie wylewa wody

Eugeniusz Nicałek 19 Maj 2010 19:46 9134 10
  • #1 19 Maj 2010 19:46
    Eugeniusz Nicałek
    Poziom 12  

Zmywarka nie odpompowuje wody. Po wyjęciu osłon na dnie zmywarki, łopatki pompki obracane krótkim wkrętakiem stawiają stały, spory opór. Zachodzi konieczność wymiany (naprawy) całej pompki. Jak się do niej dostać?

0 10
  • #2 20 Maj 2010 10:04
    rychomuch
    Poziom 29  

Witam.
    Pompa jest magnetycza więć działa jak magnes skokowo.
    Wyczyścić komorę, węże dochodzące do pompy i sprawdzić działanie.

0
  • #3 20 Maj 2010 16:06
    Eugeniusz Nicałek
    Poziom 12  

Kłopot w tym, że łopatki pompy obracają się z dużymi oporami i żaden silniczek bez przekładni temu nie podoła. Próbowałem ręcznie obracając wirnik w lewo i w prawo, aby usunąć ewentualną blokadę, ale to nic nie pomogło. Po napełnieniu dolnego korytka zmywarki wodą, zresetowaniu i uruchomieniu zmywarki słychać buczenie silnika, a z węża odprowadzającego nie ścieka woda. Czy wymiana, naprawa pompki to duży problem?

0
  • #4 21 Maj 2010 19:55
    rychomuch
    Poziom 29  

Witam.
    Sam sobie podpowiedziałeś. Skoro ciężko chodzi to wymienić.
    Chociaż nie spotkałem się z takim objawem. Zawsze można było lekko obrócić wirnikiem.

0
  • #5 22 Maj 2010 16:29
    Eugeniusz Nicałek
    Poziom 12  

Po zdjęciu lewej osłony pomierzyłem rezystancję silnika pompy R= 275 omów. Podłączone 220V z zewnątrz nie uruchamia pompy. Jaka jest technologia wymiany pompy? Kompletny brak dostępu powoduje, że nie wiem od czego zacząć. A przecież jest to element wymienny. Pomocy!

0
  • #6 22 Maj 2010 17:28
    Moment20
    Poziom 11  

Witam muszisz zdjąć lewą pokrywę zmywarki, będziesz widział płaszcz zmywarki potem dloną blendę i masz prawie caly dostęp do pompy. Isnieją takie rzeczy ,że nie wyciągniesz pompy poprzez złamanie plastikowego elelmntu pompy następnie trzeba jakimś wkrętakiem płaskim odchylić zaczep pompy i przekręcić pompę w prawą stronę.

0
  • #7 22 Maj 2010 18:03
    Eugeniusz Nicałek
    Poziom 12  

Wszystko to zrobiłem, lecz wyjęcie pompy od tej strony wydaje się niemożliwe bo trzeba ją odłączyć od korytka zmywarki. Odprowadzenie pompy da się wyjąć razem z rurką. Przesyłam zdjęcie istotnego fragmentu zmywarki.
    Zmywarka Bosch srs4672eu nie wylewa wody
    Trzeba powiedzieć, że pompa nie jest sztywno zamocowana (można ją przesuwać), ale jak odłączyć wejście pompy?

0
  • #8 22 Maj 2010 18:41
    Moment20
    Poziom 11  

Rurkę co jest na zdjęciu da sie wyjac po przez wyciagniecie musisz zdjac jeszcze dolna blede (otworz dzwiczki zmywarki na maxa i pod oslanka drziczek beda dwa wkrety na torx z lewj i prawjw stony(przy zakładaniu wkladanie dolnej bledy bedzie bezbledne podczas wkladania bez prawego boku zmywarki) przechyl zmywarke np. sciane ,zeby opierala sie o sciane. odkrec dwa dolne wkrety co trzymaja koryto zmywarki bedzie latwiej i je odchyl tam bedzie jeszcze pod drziczkami blacha tez na dwa wkrety ja tez odkec bedzie latwiejszy dostep do pompy i tak dalej jak napisalem z wczesniej z ta pompa tylko pompa w prawo sie odkrecas

0
  • #9 24 Maj 2010 13:50
    Eugeniusz Nicałek
    Poziom 12  

Moment20 - dziękuję. Wszystko co napisałeś zrobiłem, mimo to jest porażka, ponieważ nie udaje się rozłączyć silnika od pompy. Do koryta jest podłączony krótki kawałek elastycznego węża, a do niego obudowa pompy, ta zaś przy pomocy obwodowego zasprzęglenia (blokowanego sprężystym, plastikowym zaczepem) jest połączona z silnikiem. Nawet gdyby nie było tej blokady to w warunkach ograniczonego dostępu nie ma możliwości obrotu silnika względem obudowy pompy. Jeszcze pytanie: czy plastikowa blokada jest tylko z jednej strony (prawa, góra) czy może jeszcze z drugiej (lewy dół). Jak unieruchomić obudowę pompy, aby obrócić silnik o te 20° w prawo? Bo przecież nie ma możliwości wymontowania w całości zestawu pompa-silnik razem z wirnikiem pompy. A może jest?

0
  • #10 26 Maj 2010 21:12
    Eugeniusz Nicałek
    Poziom 12  

Ponieważ już jest po problemie chciałbym podzielić się nabytą wiedzą. Skończyło się na serwisie, który wymienił silnik z turbinką. Trudność polegała na konieczności rozsprzęgleniu silnika z obudową pompy przy jednoczesnym odblokowaniu plastikowego zabezpieczenia. Do tego celu potrzebne są silne palce w warunkach bardzo ograniczonego dostępu. Po wymianie zepsuty zespół rozmontowałem całkowicie i stwierdziłem, że po 8 latach i 2 miesiącach eksploatacji zużył się uszczelniacz pompy i wpuścił zanieczyszczenia do wnętrza silnika, przez co łożyska silnika zostały zatarte. Dziękuję chętnym za udzielenie pomocy - kończę temat.

0