Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt: podnośnik dla niepełnosprawnych - automatyzacja

toktumi 19 Maj 2010 21:50 3614 6
  • #1 19 Maj 2010 21:50
    toktumi
    Poziom 7  

Witam wszystkich.

Jestem studentem na Wydziale Mechanicznym. Musze zrealizować projekt podnośnika dla osoby niepełnosprawnej z łóżka. Ogółem cała konstrukcje mam już gotową ale utknąłem z automatyzacja. Jest to taka przesuwna platforma z ramieniem ruchomym w płaszczyznie pionowej. Ramie jest podnoszone siłownikiem.

Stwierdziłem że najsensowniejszym napędem dla siłownika podnoszącego ramie jest pompa - zastosowanie siłownika pneumatycznego nie dałoby 100% sprawności (ze względu na to ze powietrze jest ściśliwe) a i sprężarka robi dużo hałasu.

W każdym razie nie wiem czy do połączenia pompy z siłownikiem trzeba zastosować jakieś elementy pośredniczące i nie mam pojęcia jak zrobić sterowanie - pilotem z przewodem lub lepiej bezprzewodowo.

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś przedstawił mi jakiś schemat co z czym jak i do czego...

0 6
  • #2 19 Maj 2010 22:02
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Kolego, podajesz bardzo mało danych. Przede wszystkim nie ma żadnych zdjęć ani nic. Temat staje się tym samym mało czytelny....

0
  • #4 20 Maj 2010 09:55
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Jak chcesz to zrobić w miarę użytkowe to daj siłownik elektryczny (taki jak do bram skrzydłowych)

Dodano po 1 [minuty]:

w miarę proste sterowanie (z przełączaniem kondensatora by uzyskać ruch w drugą stronę)...a i do tego "pewniak" - bez prądu nie zmieni swej długości.

Dodano po 3 [minuty]:

To co na zdjęciu pokazujesz ma pompkę ręczną (hydrauliczną) - przez co jest niezależnym urządzeniem (nie ciągnie za sobą kabla);
    Skoro chcesz to "zautomatyzować" to tylko napęd elektryczny (kabel za urządzeniem lub akumulatory i 12-24V zasilanie/sterowanie)

0
  • #5 20 Maj 2010 10:36
    toktumi
    Poziom 7  

Dzięki wielkie.

A jak dokładnie rozwiązać sprawę sterowania? Można gdzieś znaleść całe gotowe kompleksy elementów umożliwiające takowe? - jeśli tak to czy orientujesz się może gdzie? - jeśli nie to co powinno wchodzić w jego skład?

0
  • #6 20 Maj 2010 12:00
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Konkretnie Ci nie powiem gdzie, co i za ile...google (jak już będziesz wiedział czego szukać: wymiary, napięcia sterujące i zasilania, elementy manualnego sterowania, zabezpieczenia elektryki).
    W tym projekcie raczej druga osoba steruje (podnosi) - więc musi być wygoda i ergonomiczność dla operatora, a przedewszystkim bezpieczeństwo dla pacjenta.
    Bezpieczeństwo wiąże się z zastosowanym zasilaniem podnoszenia (np. przy 230Vac - wyłącznik różnicowo-prądowy, wyłącznik zabezpieczający przed zbyt dużym prądem siłownika) jak i z "mechaniką" przyrządu.

Dodano po 1 [minuty]:

Są takie manipulatory do wciągarek: żółta obudowa, przyciski góra/dół...dodatkowo wyłącznik "grzybek bezpieczeństwa"/"ENERGY STOP"

0
  • #7 20 Maj 2010 20:58
    benio123
    Poziom 15  

Proponuję zrobić siłowniki elektryczne na silnikach prądu stałego. Bardzo prosto można zmieniać obroty (prawo lewo). Trzeba wtedy zastosować dodatkowo zasilacz/prostownik do napędu tych silników.
    Sterowanie można zrobić na kilku przyciskach i przekaźnikach (góra-dół,prawo-lewo czy co tam trzeba.
    Prosty siłownik elektryczny można zbudowac samemu.

Projekt: podnośnik dla niepełnosprawnych - automatyzacja

Ponad 10 lat temu zbudowałem takie coś z silnika od wycieraczek samochodowych do obracania anteną satelitarną i działa to do dzisiaj.

Oczywiście trzeba dobrać odpowiednio wytrzymałość elementów. Podaję to tylko jako pomysł, a nie końcowy projekt.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo