Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt: podnośnik dla niepełnosprawnych - automatyzacja

toktumi 19 Maj 2010 21:50 4061 6
 • #1 19 Maj 2010 21:50
  toktumi
  Poziom 8  

  Witam wszystkich.

  Jestem studentem na Wydziale Mechanicznym. Musze zrealizować projekt podnośnika dla osoby niepełnosprawnej z łóżka. Ogółem cała konstrukcje mam już gotową ale utknąłem z automatyzacja. Jest to taka przesuwna platforma z ramieniem ruchomym w płaszczyznie pionowej. Ramie jest podnoszone siłownikiem.

  Stwierdziłem że najsensowniejszym napędem dla siłownika podnoszącego ramie jest pompa - zastosowanie siłownika pneumatycznego nie dałoby 100% sprawności (ze względu na to ze powietrze jest ściśliwe) a i sprężarka robi dużo hałasu.

  W każdym razie nie wiem czy do połączenia pompy z siłownikiem trzeba zastosować jakieś elementy pośredniczące i nie mam pojęcia jak zrobić sterowanie - pilotem z przewodem lub lepiej bezprzewodowo.

  Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś przedstawił mi jakiś schemat co z czym jak i do czego...

  0 6
 • Relpol
 • #2 19 Maj 2010 22:02
  bestler
  Admin DIY, Automatyka

  Kolego, podajesz bardzo mało danych. Przede wszystkim nie ma żadnych zdjęć ani nic. Temat staje się tym samym mało czytelny....

  0
 • Relpol
 • #4 20 Maj 2010 09:55
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  Jak chcesz to zrobić w miarę użytkowe to daj siłownik elektryczny (taki jak do bram skrzydłowych)

  Dodano po 1 [minuty]:

  w miarę proste sterowanie (z przełączaniem kondensatora by uzyskać ruch w drugą stronę)...a i do tego "pewniak" - bez prądu nie zmieni swej długości.

  Dodano po 3 [minuty]:

  To co na zdjęciu pokazujesz ma pompkę ręczną (hydrauliczną) - przez co jest niezależnym urządzeniem (nie ciągnie za sobą kabla);
  Skoro chcesz to "zautomatyzować" to tylko napęd elektryczny (kabel za urządzeniem lub akumulatory i 12-24V zasilanie/sterowanie)

  0
 • #5 20 Maj 2010 10:36
  toktumi
  Poziom 8  

  Dzięki wielkie.

  A jak dokładnie rozwiązać sprawę sterowania? Można gdzieś znaleść całe gotowe kompleksy elementów umożliwiające takowe? - jeśli tak to czy orientujesz się może gdzie? - jeśli nie to co powinno wchodzić w jego skład?

  0
 • #6 20 Maj 2010 12:00
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  Konkretnie Ci nie powiem gdzie, co i za ile...google (jak już będziesz wiedział czego szukać: wymiary, napięcia sterujące i zasilania, elementy manualnego sterowania, zabezpieczenia elektryki).
  W tym projekcie raczej druga osoba steruje (podnosi) - więc musi być wygoda i ergonomiczność dla operatora, a przedewszystkim bezpieczeństwo dla pacjenta.
  Bezpieczeństwo wiąże się z zastosowanym zasilaniem podnoszenia (np. przy 230Vac - wyłącznik różnicowo-prądowy, wyłącznik zabezpieczający przed zbyt dużym prądem siłownika) jak i z "mechaniką" przyrządu.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Są takie manipulatory do wciągarek: żółta obudowa, przyciski góra/dół...dodatkowo wyłącznik "grzybek bezpieczeństwa"/"ENERGY STOP"

  0
 • #7 20 Maj 2010 20:58
  benio123
  Poziom 15  

  Proponuję zrobić siłowniki elektryczne na silnikach prądu stałego. Bardzo prosto można zmieniać obroty (prawo lewo). Trzeba wtedy zastosować dodatkowo zasilacz/prostownik do napędu tych silników.
  Sterowanie można zrobić na kilku przyciskach i przekaźnikach (góra-dół,prawo-lewo czy co tam trzeba.
  Prosty siłownik elektryczny można zbudowac samemu.

  Projekt: podnośnik dla niepełnosprawnych - automatyzacja

  Ponad 10 lat temu zbudowałem takie coś z silnika od wycieraczek samochodowych do obracania anteną satelitarną i działa to do dzisiaj.


  Oczywiście trzeba dobrać odpowiednio wytrzymałość elementów. Podaję to tylko jako pomysł, a nie końcowy projekt.

  0