Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RAID0, jak wyłączyć? Skutki?

19 Maj 2010 23:05 1005 4
  • Poziom 12  
    Witam,
    Jakiś czas temu chciałem zainstalować sobie Debiana na laptopie na którym jest już Vista. HDD 400GB (RAID0 2x200GB). Podzieliłem dysk na partycje, wydzielając na linuxa 20GB. Pod windowsem widziałem partycję na linuxa, natomiast problem pojawił się podczas instalacji. Instalator Debiana widział 2 dyski po 200GB.
    Mam w związku z tym pytanie, czy da się wyłączyć RAID i ewentualnie jakie mogą być tego skutki? Z tego co próbowałem w biosie, przy RAID Configuration są 2 opcje hide i show, natomiast to która z opcji była zaznaczona przy instalacji nie odgrywało żadnej roli.
  • Poziom 36  
    Code:
    Polega na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny. Powstała w ten sposób przestrzeń ma rozmiar taki jak N*rozmiar najmniejszego z dysków. Dane są przeplecione pomiędzy dyskami. Dzięki temu uzyskujemy znaczne przyśpieszenie operacji zapisu i odczytu ze względu na zrównoleglenie tych operacji na wszystkie dyski w macierzy. Warunkiem uzyskania takiego przyśpieszenia jest operowanie na blokach danych lub sekwencjach bloków danych większych niż pojedynczy blok danych macierzy RAID 0 - ang. stripe unit size.
    Po przeczytaniu tego, wyobraź sobie, że oddzielasz od siebie dyski - sam domyśl się jakie mogą być tego skutki. Aby pozbyć się RAID0 będzie konieczność przeformatowania całego filesystemu.

A żeby pomóc Ci - nie myślałeś o postawieniu wirtualnej maszyny z linuxem?
  • Poziom 24  
    Nigdy nie używałem Debiana, ale na Ubuntu wygląda to w ten sposób że uruchamia się system z płyty. Instaluje sterownik raid i z poziomu linuxa (z cd) instaluje system.
  • Poziom 12  
    vampire86 napisał:
    A żeby pomóc Ci - nie myślałeś o postawieniu wirtualnej maszyny z linuxem?

Myślałem ale jestem też ciekaw czy bez wirtualnej maszyny mogło by się obejść i jakoś przebrnąć przez instalację. Jeśli nie, to pewnie się skusze. Korzystając z okazji zapytam jakie byś polecał (darmowe), pod jakaś dystrybucję linuxa?

Hyde911 napisał:
    Nigdy nie używałem Debiana, ale na Ubuntu wygląda to w ten sposób że uruchamia się system z płyty. Instaluje sterownik raid i z poziomu linuxa (z cd) instaluje system.

Ok, ale podczas instalacji Ubuntu widzi partycje pod siebie? Jak to wygląda bo mając HDD 400GB, Debian widział to u mnie jako 2x200GB, miejsca pod siebie nie widział, można było na tym operować ale pytanie, czy nie utraci się jakiś danych i czy nie uszkodzi się Visty?
  • Poziom 24  
    Z gdy instaluje z poziomu linuxa (z cd) ze sterownikiem, instalka poprawnie rozpoznaje macierz raid. Podczas instalacji zakładasz partycję dla linuxa na wolnej przestrzeni dysku. Jeżeli nie usuniesz macierzy albo partycji z danymi nic nie uszkodzisz. Sam mam na jednej macierzy Vistę i Ubuntu. Wszystko śmiga.

Dodano po 3 [godziny] 14 [minuty]:

Cytat:
    Widzę że jesteś w temacie. Instalując linuxa wydzielałeś mu partycję pod Windowsem czy partycjonowałeś dopiero podczas instalacji? Ja wydzieliłem pod Windosem 20gb i później miałem sobie dzielić na resztę pod instalatorem ale właśnie Debian nie widział nic poza dyskami po 200gb, też czytał że to RAID tylko nawet nie było info który jest pusty, a na którym jest Vista, domyślać się można że na pierwszym w kolejności był system.

Tak jak napisałem, instalka wykrywa macierz w postaci jednej przestrzeni dyskowej (nie dwa osobne dyski). Pod windowsem nie zrobisz partycji dla linuxa. Zwolnij miejsce na dysku i podczas instalacji będziesz miał opcje zapełnienia wolnego miejsca.
    Ale jeszcze raz powtarzam to jest pod ubuntu.
    Jeszcze jedno nie próbuj nic zapisywać na osobnych dyskach gdyż stracisz wszystkie dane z macierzy.