Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subbasy gotowe czy samemu składać?

Novik93 20 Maj 2010 01:50 1394 4
  • #1 20 Maj 2010 01:50
    Novik93
    Poziom 9  

Witam,

chcę zakupić subbasy do zestawu. Chciałbym się doradzić czy lepiej - taniej wyjdzie samemu złożyć (zakupić obudowę i osobno głośnik) czy kupić gotową kolumnę.

Jeżeli chodzi o samodzielne złożenie to mam tutaj na oku taki zestaw:
    http://www.allegro.pl/item1033828188_glosnik_basowy_98db_beyma_1000w_model_18p1000_nd.html
    http://www.allegro.pl/item1047653269_obudowa_glosnikowa_pat_15_beyma_eminence_jbl.html
    Czy do takich kolumn musi być zwrotnica?

Z gotowych subbasów na oku mam coś takiego:
    DLX-218MB Doppel-18"-Subwoofer, 3200W, 4 Ohm,
    JRX118S 1x 18" Subwoofer, 4 Ohm, 350/1400 Watt, 12

0 4
  • #2 20 Maj 2010 16:37
    krzysiuc
    Poziom 25  

Subbasy, obudowy zwykłe bass refleks są łatwiejsze w zrobieniu niż nadstawki, ze względu na brak zwrotnicy i łatwe wykonanie, jeśli masz dobrego stolarza to polecam, wyjdzie na pewno taniej. Na takiej paczce nie będzie firmowego znaczka, za który się płaci. Seria JRX JBLa jest po prostu straszna, brzmienie do kitu, drugiego suba nie znam. Do kolumn basowych stosuje się tzw. zwrotnice aktywne, procesory głośnikowe, crossovery, ze względu na spore straty mocy na ewentualnych filtrach basowych pasywnych a także z kilku innych względów technicznych.

0
  • #3 20 Maj 2010 17:47
    DjMapet
    Poziom 43  

Na pewno, tańszym sposobem na pozyskanie subwofeów, jest ich samodzielne wykonanie. Koszt zbudowania dobrego suba, na profesjonalnym przetworniku, nie przekroczy ceny średniej jakości paczki ze sklepu.
    Przejrzyj dział DIY, jest tam parę udanych konstrukcji, np. na B&C. Zapoznaj się też z ofertą firmy NAW.
    Dlaczego akurat 4 Ohm?
    Napisz, jaką masz do nich końcówkę i jakie górki chcesz nimi wspomóc.

Pozdrawiam.

0
  • #4 22 Maj 2010 00:38
    Novik93
    Poziom 9  

Czy glośnik basowy firmy Beyma 1000W 18p1000 ND jest dobry?
    Końcówki mocy jeszcze nie posiadam ale myślę o czymś z ADS, QSC lub Elmuz.
    Co do gór to też prosił bym o polecenie czegoś dobrego do 4000 zł

0
  • #5 26 Maj 2010 00:51
    Hefajstos
    Poziom 35  

Kolumna basowa jest prosta w budowie - nie potrzeba gigantycznej wiedzy, raczej solidność + dobry przetwornik.
    Warto mieć markowy sprzęt, ale zawsze marka liczy się bardziej w przypadku gór. W tanim zestawie wolałbym oszczędzić na marce basu, a dołożyć do nadstawek.

Oprócz tej beymy spróbuj RCF L18S801, PD1550 i B&C 18TBX100. Dobre i sprawdzone głośniki. Obudowę warto powierzyć stolarni - lub mniej znanej firmie jak HDS Audio czy NAW.

Końcówki mocy - Elmuza sobie daruj, ADS jest ok i dobrze pracuje w mostku (PLX3200 wystarczy spokojnie na 2 doły wysokiej klasy). QSC - serie PLX i Powerlight. Dobre są też Cresty z serii CA, Crown Macrotech oraz (taniej) Hand Box ATX.

Góry do 4000zł - EV Eliminator z drugiej ręki (3200zł), EV T252, T152 (ostatnio widziałem na allegro), JBL SR, SRX, SP (i nie niższe serie), Dynacord, z nowych Pol-Audio. Nie wiem ile tego potrzebujesz i do czego (klub, koncerty?). Zwrotnica - tylko aktywna + dwie końcówki (osobne na bas, osobne na góry).

--
    pozdrawiam
    Hefi

0