Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet w lesie - GSM, CDMA, SATELITA, TELEKOMUNA?

20 Maj 2010 09:50 8982 18
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie,

Piszę do Was specjalistów w zakresie internetu.
    Mam pewne doświadczenie w tym temacie ale szukam nowinek technicznych o których jeszcze nie wiem.
    Mieszkam w lesie i prowadzę własną działalność gospodarczą. Internet potrzebny mi jest do prowadzenia firmy oraz do celów prywatnych:
    - e-maile
    - komunikacja poprzez programy typu - gg, skype - wideokonferencja itp.
    - pobieranie aplikacji i programów przez klientów typu steam
    - gry multiplayer (L4D2, Battlefield 2, Modern Warfare 2)
    - YouTube itp.

Na grę World of Warcraft potrzebuję 10kB/s co osiągam na dzień dzisiejszy.
    Posiadam Internet Orange Business z wykorzystaniem modemu typu "Koziołek" czyli sieć CDMA. Sieć ta działa u mnie wyśmienicie ponieważ kiedy mam nie wykorzystany limit transferu osiągam prędkości 250kB/s co jest wynikiem bardzo zadowalającym i pozwalającym na wykorzystanie internetu na moje potrzeby. Mam ograniczenie transferowe 3 gigabajty miesięcznie. Limit wykorzystuje przy oszczędnym korzystaniu około 4-5 dni.

Zainstalowałem internet satelitarny u rodziców ponieważ też mieszkają w lesie 20km ode mnie i pomimo ograniczenia 3gigabajtów miesięcznie wystarcza im to na korzystanie swobodnie z niego.

Wiem, że jest internet typu Orange Free czy coś takiego gdzie limit miesięczny to 35 giga - to na pewno zwiększyłoby swobodę korzystania z internetu. Dzynks polega na tym, że jest to internet za 160zł miesięcznie i nie mam pewności czy będzie u mnie działał.

Przeprowadziłem następujący test:
    1. Internet Orange z limitem 35 giga jest dostępny z kiepskim modemem z jedną antenką w zestawie. Karta do niego jest dwuzakresowa na zwykłą sieć GSM oraz starego typu CDMA. Pożyczyłem na próbę z Orange ten modem z kartą w celu sprawdzenia zasięgu i swobody korzystania
    Wynik:
    Nie mogłem ocenić jakości łącza ponieważ chyba karta była zepsuta na zakres CDMA ponieważ mogłem się z niej połączyć tylko z siecią GSM gdzie sygnał urywał się po 2-3 minutach a prędkość nie przekraczała 10kB/s
    2. Mój Koziołek również z Orange Business dla firm działa pięknie. Specjalnie swoją kartę (która działa tylko na CDMA) sprawdzałem w obydwu modemach działa super. Więc wina nie leży w modemie tylko w karcie.
    Wynik: mój internet lepiej się sprawdził

Wnioski: Co zrobić aby mieć trasnfer 250Kb/s i limit transferu 35 giga miesięcznie? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się kupno tej pierwszej usługi która "teoretycznie" działa na sieci CDMA ale nie sprawdziła się u mnie z nie wyjaśnionych dotąd przyczyn.

Inną możliwością jest TELEKOMUNA.
    Niestety mieszkam na zadupiu i najbliższa możliwa linia jest oddalona o parę kilometrów ode mnie. Dlaczego tak daleko? Bo mierzę w najwyższą półkę czyli mojego sąsiada który ma 2 łącza DSL o prędkości 4Mb/s
    Poniżej mapka:

Problem w tym, iż kabel to droga rzecz - drzewa są tak wysokie że antena oraz wieża na której będzie zainstalowana to również droga rzecz. Najstabilniejsza antena na tego typu sygnały kosztuje około 30.000PLN - Więc raczej odpada.

Co robić koledzy? Może spróbować dorwać działającą kartę co ma 35 giga trasnferu i spróbować jeszcze raz z CDMA - tylko żeby załatwić działającą to trzeba wykupić usługę za 150zł miesięcznie i jest ryzyko że nie będzie działać wogóle. Czy sprzętowo takie karty powinny działać na wszystkich modemach do tego przystosowanych i czy karta np. dwuzakresowa CDMA i GSM ma mniejsze możliwości zasięgu niż jedno zakresowa działająca w danej technologii?.

Jeżeli czegoś nie dopisałem lub coś jest niejasne dajcie znać. Piszę chaotycznie i moje myśli są czasami zlepkiem słów których ja później nie rozumiem za co z góry przepraszam :)
  • Poziom 31  
    Jak nie bedziesz miał tam zasięgu 3G to mało co zrobisz. Zawsze mozesz kupowac karty prepaid do internetu róznych operatorów + modem z HSPDA i sprawdzac. A finalnie przejsc na oferte na abonament,.
  • Poziom 9  
    Tak wiem, gdybym miał HSPDA to problem był by rozwiązany ale właśnie zasięgu nie ma więc chciałbym transfer przynajmniej 15 giga miesięcznie na zasięgu CDMA
  • Poziom 22  
    Miałeś na próbę na 10 dni, tak? Z tym modemem AnyData 635? Czy próbowałeś włożyć tę kartę dualną którą miałeś na próbę do swojego " koziołka "? (domyślam się że to ruter MV410 ) jak dobra, to powinna również w nim działać.
    Jak nie, znaczy była " walnięta". Trzeba było reklamować żeby Ci dali inną kartę. Umowę rozwiązałeś, w zasadzie nie ma chyba problemu abyś wziął na próbę na 10 dni jeszcze raz ?
    I jeszcze poczytaj sobie Ten temat.
  • Poziom 9  
    Ty to jest myśl. Poczytałem tą wypowiedź i spróbuję wziąć nową kartę z limitem 35 giga miesięcznie dualną na GSM oraz HSPA i wsadzę ją do swojego koziołka.

Dodano po 3 [godziny] 13 [minuty]:

misk napisał:
    Kolego, masz możliwość przetestowania internet w P4 (play) ?

http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/52.772427355649434,14.873342514038086/z/13
    Wygląda na to że powinien u Ciebie w miare poprawnie chodzić.

Edit:
    Mogę sie mylić bo coś te filtry na mapie btsów źle działają.

Na mapie ten PLAY ma UMTS 2100 nie wiem co to za technologia czy to jest EDGE? Bo jeżeli chodzi o PLAY GSM 900 i sąsiadujące PLUS oraz ERA GSM też mają po 900 to nic z tego. GSM chodzi u mnie z prędkością 5-9 Kb/s download.

Jak sam zauważyłeś to Orange ma tam transponder CDMA 450 z czego szybkość działania na modemie typu "Koziołek" wynosi 250Kb/s nie ma tutaj zbyt wielu użytkowników zapewne więc przepustowość jest wyśmienita.

Zrobię tak. Kupię na próbę kartę ORANGE dual GSM/CDMA z limitem 35giga ze zwykłym modemem (lub najlepiej bez niego) i wsadzę tą kartę do mojego koziołka. Zobaczymy co się stanie wtedy. Ostatnim razem jak z ORANGEm to testowałem to jak kolega wyżej podpowiedział karta była trefna na co ORANGE zapewniał iż działała 7 miesięcy temu więc mam szansę na to że ten numer wypali.
  • Poziom 28  
    A co to jest ten koziołek? Bo używasz bez przerwy tego słowa, a nie bardzo wiem co masz na myśli. A apropo tego internetu od sąsiada to nie jest wszystko stracone. Ja bym mimo wszystko próbował postawić na dachu jakiś mały maszt. Jeżeli nie maszt to przynajmniej solidną, długą rurę i tak sprawdzać czy jest szansa na widoczność. Sam sprzęt nie wyniósł by tak dramatycznie dużo jak to opisujesz. Wystarczy Tobie zakup dwóch sztuk takiego urządzenia: http://www.cyberteam.pl/produkt/show/908.html . Jeżeli widoczność będzie to będzie działać
  • Poziom 9  

To jest koziołek - chyba najlepszy modem dostępny na rynku do korzystania z technologii sieci komórkowej. Poza tym pełni funkcję routera z wbudowanym wi fi oraz posiada zapasową baterię gdzie w zestawieniu z UPSem daje nieprzerwane połączenie z netem.
  • Poziom 12  
    A nie lepiej pokombinować z zewnętrzna anteną do modemu? Kupić jakąś długą yagi i nakierować na cdma albo umts?
  • Poziom 12  
    Nie wiem czy temat jeszcze aktualny, ale ja bym się zastanawiał nad internetem satelitarnym.. np w TP za 299 zł 2Mb/s bez limitu transferu. Może nie jest to tanio, ale zasięg wszędzie. Nie wiem jak u innych operatorów z dostępem SAT.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Niestety TPSA też ma limity. Zobacz na stronę http://www.tp.pl/b/binaries/PL/358320/Regulamin_-_Internet_satelitarny_366920043.pdf
    tutaj są opisane tabelki jak to się przekłada na te 2048 kbs po ściągnięciu 3 giga transfer spada do 1500kbs pozniej przy 4 giga do 512 kbs itd. więc lipa.
    Bardziej opłaca się wziąść za tą cenę 6 orange businness z limitem 3 giga i mieć 18 giga transferu w jednej prędkości.
  • Poziom 9  
    Odświeżam temat internetu w lesie (oczywiście dobrego). Czy ktoś wie kiedy dokładnie zostanie rozpowszechniony internet LTE na paśmie 1800 Mhz z tego co słyszałem za parę miesięcy ma być w większych miastach a do końca 2012 udostępniony szerszemu gronu ludzi. Około 7 milionów Polaków ma być objęte LTE do końca 2012 o minimalnym transferze 50 Mbit/s
  • Poziom 28  
    Po pierwsze nie zapomnij że te 50mbps to jest predkosc maksymalna abonenta (a nie tak jak w materialach marketingowych jest podawane), po drugie chodzi o predkosc lancza a nie prekosc transmisji do internet. A przy tak duzej czestotliwosci jak 1800Mhz nie spodziewaj sie zasiegu w lesie. Mi, mieszkajac w miescie ciezko jest "zlapac sygnal" odpowiedni do dobrego dzialania UMTS, czesto EDGE lepiej dziala.....
  • Poziom 9  
    Masz rację o tym zasięgu. Problemem jedynie jest nadajnik i jeżeli ten nadajnik znajduje się w promieniu 20 km nie ma problemu. Mam zainstalowany repeater trójzakresowy na 900, 1800 oraz 2100 Mhz o pokryciu 400m2 chociaż że powierzchnia domu to jedyne 120 m2 to zasięg mam wszędzie w domu a na dworze go już nie mam :) 5 kresek a na 10km wokół wszędzie las. Więc o to się nie martwie. Co do prędkości to tak naprawdę starczyłoby mi 1,5 Mbit/s ale bez żadnych limitów transferu.
  • Poziom 10  
    A ja poruszę temat internetu satelitarnego i obstanę przy nim. Jest niezastąpiony w miejscach o słabym zasięgu np. w lasach, górach, podczas rejsów. Idealny dla biznesu, ponieważ gwarantuje ciągłość łączności. Cena - rzecz względna, dla osob przedkładających sobie dostępność ponad szybkość jest atrakcyjna. Cennik zestawienia większosci ofert iternetu satelitarnego możemy zobaczyć tutaj http://www.internet-satelitarny.eu/
    Co wy sadzicie o tym internecie ?
  • Poziom 9  
    nartex07 napisał:
    ...dla osob przedkładających sobie dostępność ponad szybkość jest atrakcyjna...

Co racja to racja. Ten argument przemawia za internetem satelitarnym. Lecz na potrzeby, które wymieniłem na początku nie sprawdza się.

Powiem tak. Na dzień dzisiejszy modem RV410 wyposażyłem w antenę zewnętrzną kierunkową którą umocowałem w najwyższym punkcie na dachu skierowaną na antenę o częstotliwości 450 Mhz Orange.

Sytuacja poprawiła się z transferem. Szybkość jak kiedyś wahała się od 300 kilobitów do 1,4 megabita na sekundę tak teraz szybkość waha się od 1,6 megabita do 2,4 megabita (zależnie od pogody itp.) Upload wzrósł z 0,06 megabita do 0,12 megabita na sekundę na 0,4 megabita do 0,7 megabita. A to już dużo. Zasięg średnio poprawił się o 15 decybeli. Zamieniłem również abonament z transferem z 3gb miesięcznie na 35 gb miesięcznie za tą samą cenę. Ale wycwaniłem się trochę ponieważ ten abonament działa jedynie ze starymi modemami CDMA tzw. koziołkami. a jest on dwuzakresowy na 3g (z którego nie korzystam) i CDMA gdzie śmigam na 35gb miesięcznie. Super sprawa.
  • Poziom 43  
    Wątek przedawniony, zamykam.