Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogniwo peltiera - ogniwo chłodzące

maciej798 20 May 2010 10:23 3839 6
    maciej798
    Level 12  
    Witam,

Chciałem zastosować ogniwo peltiera, jako element chłodzący w realizacji makiety grzewczo klimatyzacyjnej lecz jestem ograniczony ponieważ potrzebuje ono 4A a ja na wyjściu cyfrowym mam ograniczenie do 1 A, jakieś propozycje do ogniwa chłodzącego ?
    goldi74
    Level 43  
    Do zasilania ogniwa Peltiera musisz użyć dodatkowego zasilacza. Z wyjścia cyfrowego sterujesz tranzystorem lub przekaźnikiem który załącza zasilanie do ogniwa. Inaczej nie zrobisz. Ogólnie wszystkie ogniwa Peltiera, nawet te małe, są prądożerne.
    maciej798
    Level 12  
    Gdzie znajdę taki przekaźnik ? Albo jakie parametry powinien on mieć ?
    goldi74
    Level 43  
    Cewka przekaźnika ma być na napięcie takie jakie masz na wyjściu cyfrowym (sterownika - 12V?) a styki na prąd większy od 5A. Jako, że zasilanie ogniwa Peltiera z reguły wynosi 12V to można tu użyć taniego przekaźnika samochodowego.
    maciej798
    Level 12  
    No bo jak rozumieć wyjście cyfrowe maksymalnie do 48 V więc mogę podpiąć 12 V i nic się nie stanie ?
    Mirek Z.
    Moderator
    O co właściwie chodzi?? Zastosuj przekaźnik na takie napięcie jakie masz na sterowaniu lub dodaj stopień pośredniczący na tranzystorze.
    skaktus
    Level 37  
    Do zasilania ogniwa najtaniej wyjdzie zasilacz komputerowy, jako przekaźnik jak napisali koledzy.

Ogniwo jest bardzo prądożerne, klimatyzacji wielkiej z tego nie zrobisz.