Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z twardymi dyskami

Mathew1232 20 May 2010 19:27 2885 8
 • #1
  Mathew1232
  Level 2  
  Witam!

  Bardzo proszę Was o pomoc, bo ja już kompletnie nie wiem co mam robić.

  Opiszę wszytko jak najlepiej się da.

  Jest komputer A i B.

  Komputer A:
  Data zakupu: 01.12.2004
  Płyta główna: MSI K8T NEO-FSR /AMD64/
  Ram: ddr 512
  Dysk twardy nr1: WD CAVITAR 80gb
  Dysk twardy nr2: WD400 Western Digital 40gb
  Grafika: Radeon 9550 128/128
  Procesor: ADM Athlon 64 2800/ OEM
  + Nagrywarka CD, Nagrywarka DVD, Odtwarzacz DVD  Komputer B:
  Stary, służył jako MP3 ^^

  Więc tak:
  Działał komputer A i B. Pracowałem na komputerze A, wszystko ładnie, pięknie śmigało. Chciałem dodać trochę pozmieniać rozmiary partycji. W tym celu ściągnąłem Partition Magic. Próbując go odpalić wyświetliło mi komunikat o jakimś błędzie, oraz informacja, że program może to naprawić, więc kliknąłem tak. Niestety wyskoczył komunikat, że program nie może jednak tego naprawić. Pomyślałem sobie trudno i dalej "bawiłem się" na komputerze. Na koniec wyłączyłem komputer i w tym momencie zaczyna się problem. Chcąc go włączyć ponownie nie dało się. Wyświetlał się początkowy ekran, do momenty gdzie ustawia sie bootowanie czy też gdzie wchodzi się do bios'a. Pomyślałem, że użyję "napraw" z płyty windowsa. Dało otworzyć się boot z płyty, jednakże po kliknięciu "ok" czarny ekran - nic się nie działo. Próbowałem wszystkiego - zresetowałem płytę główną [wyjmując baterię], zmieniałem taśmy, ustawienia zworek - kompletnie nic.

  W tym momencie przyniosłem dysk ze starego komputera, użyłem "napraw", ponieważ był tam zainstalowany windows a nie chciałem go formatować. Wszystko się udało i odpaliłem go na komputerze A.

  Jednak gdy podłącze dwa dyski [80gb i 40gb] nie da się odpalić. "zawiesza się" w momencie ekranu wczytywania windowsa. Myślałem, że jak uda mi się tak odpalić to może coś zrobie z dyskami - niestety nie odpala się komputer po podłączeniu dysków. Próbowałem podpinać do innego komputera - również bezskutecznie.

  Bios wykrywa mi podłączone dyski.

  Nie mam pojęcia co więcej zrobić. Bardzo zależy mi na odzyskaniu danych [głownie z 80gb, gdzie jest zainstalowany system].

  Proszę o jakąś pomoc, bo obecnie jestem bezradny. Starałem się opisać wszytko jak najdokładniej - jeśli coś jeszcze miałbym dopisać to powiedzcie.
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Mathew1232
  Level 2  
  Niestety zworkami bawiłem się w każdy możliwy sposób. W tym momencie dysk 10gb z komputera B jest w komputerze A i obecnie na tym pracuję. Tutaj mam ustawione na master natomiast podłączając którykolwiek z "zepsutych" dysków nie jestem w stanie uruchomić komputera ani instalatora windows, czy też trybu awaryjnego.

  Nie wiem czy mogę podać link, ale na innym forum również opisałem problem - być może tamta dyskusja w jakiś sposób rozjaśni i ktoś będzie w stanie mi pomóc.

  http://komputery.katalogi.pl/Problem_z_twardymi_dyskami-t149974.html
 • Helpful post
  #4
  tzok
  Moderator of Cars
  Prawdopodobnie masz uszkodzoną tablicę partycji na tym 80GB dysku, na którym bawiłeś się PM i Windows przy próbie jej odczytania się zawiesza (lub przynajmniej "przywiesza" na długi czas)...

  Na przyszłość - ani PM ani zworki na dysku nie służą do zabawy - jak nie wiesz co robisz - nie zabieraj się za to.

  Dysk na końcu taśmy IDE powinien być Master, natomiast ten przypięty do środkowego złącza - Slave, ewentualnie oba na Cable Select.
 • #6
  Mathew1232
  Level 2  
  Więc tak:
  @tzok
  Komputer mam już trochę czasu i kilka razu używałem Partition Magic. Miałem mało miejsca na dysku C i chciałem je zwiększyć, jednak program w ogóle m się nie odpalił, więc na dobrą sprawę nic nie robiłem w nim.

  Co do zworek to wiem, że nie jest to zabawka, poza tym bezcelowo nie miałbym po co się tym bawić. Po tym jak przestały mi działać dyski zmieniałem w celu sprawdzenia każdej mozliwej kombinacji - robiłem tak po przeczytaniu różnych wypowiedzi.

  Jeśli chodzi o mój problem natomiast to próbowałem każdego możliwego ustawienia zworek i taśm - niestety.

  @migol21
  Chciałem zrobić to co mi podajesz, jednakże przy tworzeniu dyskietki startowej tak jak napisane w poradniku nie mam na niej plików które powinienem mieć. Po użyciu programu do robienia dyskietek również pliki są inne niż być powinny.

  Problem z twardymi dyskami  Teraz tak. Spróbujmy może po kolei. Podłączam jedynie dysk 80gb, gdzie jest zainstalowany XP. Nic nie robiąc komputer "dochodzi" do momentu gdzie jest napisane "Windows XP Professional" i przelatuje niebieski paseczek [po tym powinno nastąpić "Zapraszamy"] jednakże wiesza się w momencie wczytywania i po około 5min resetuje się i znów dochodzi do tego samego miejsca.

  Chcąc uruchomić instalator windowsa [zeby naprawic, badz sformatowac] da się dojść do momentu "nacisnij dowolny klawisz aby spowodować rozruch z plyty CD..." klikam i... czarny ekran, nic się nie dzieje - czekałem ponad 15 min i nic.

  Próbowałem również używać trybu awaryjnego - czarny ekran.

  W takim przypadku co radzicie? Być może łatwiej będzie po kolei "naprawiać dyski". Dodam, że nawet chętnie sformatuje dysk C, gdzie jest windows na tym dysku, jednakże zależy mi na pozostałych dwóch partycjach, na których mam swoje pliki.
 • Helpful post
  #7
  migol21
  HDD Recovery specialist
  1) Utwórz USB startowe
  2) możesz również utworzyć CD - DVD linuxowe
  3) jest również MHDD i trzeba by podać SMART dysków.
  4) To jeśli by dysk był sprawny można próbować użyć do zabezpieczenia danych : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1589389.html
 • #9
  Mathew1232
  Level 2  
  Dzięki wielkie panowie. Bez Was bym nie poradził.

  Podłączyłem tylko 80 dysk, odpaliłem linuxa z płyty, nastepnie odpalilem GParted, format dysku C, włożyłem windowsa ale nie chciał się odpalić [czarny ekran], wyjąłem zworkę z dysku całkiem i udało się wgrać windowsa jeszcze raz. Takwięc to co najważniejsze to już mam Ten drugi dysk nie chce mi odpalić - spróbuje przez linuksa, bo on go wykrywa i zobaczymy Jeszcze raz wielkie dzięki wszytkim ;)