Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rzepakowy (lub mieszanki) z silnikiem SDI - ktoś próbował?

Kocurro 20 Maj 2010 21:51 9424 13
  • #1 20 Maj 2010 21:51
    Kocurro
    Poziom 9  

Kupiłem właśnie Golfa IV r. 99 z silnikiem 1.9 SDI i w zastanawiam się, jak będzie on współpracował z olejem rzepakowym bądź mieszanką tegoż z PB95 czy innymi specyfikami. Z uwagi na prostotę konstrukcji owego motoru, niepotrzebnymi mogą okazać się dodatkowe jego przeróbki, związane np z podgrzewaniem rzepaku. Czy ktoś z Was spotkał się bądź sam próbował takich kombinacji?

0 13
  • #2 21 Maj 2010 08:48
    kamil907
    Poziom 28  

Nie wiem jak z SDI ale z doświadczenia wiem, że w zwykłych dieslach bez turbiny takie rozwiąanie spisuje się dobrze. Sam stosuję mieszankę 50:50 rzepakowego ze zwykłym olejem napędowym ze stacji i jeżdżę już tak od dawna bez najmniejszych problemów. Jedynie w zimie jeżdżę na samym oleju napędowym + litr denaturatu na pół zbiornika i jeszcze nigdy nie miałem problemu z odpaleniem nawet przy temperaturach po -30 stopni.

1
  • #3 21 Maj 2010 10:59
    Kocurro
    Poziom 9  

O tym, że generalnie takie mieszanki stosuje się w dieslach można przeczytać na wielu forach. Rzeczywiście, szczególnie w tych starszych silnikach można spokojnie lać mieszanki 50/50, nawet OR 70/30 ON. Niektórzy mieszają OR z PB lub preparatem DFX w różnych proporcjach i na takich mieszankach robią kilkanaście tys. kilometrów bezproblemowo. Jednak wydaje mi się, że silniki budowane w różnych technologiach i na różnych podzespołach (popularna jest dyskusja o pompach rotacyjnych BOSCH/LUCAS) inaczej reagują na poszczególne mieszanki. Dlatego najcenniejsze dla użytkowników SDI będą doświadczenia osób, które właśnie do tego silnika stosowały różne pomysły na przystosowanie czy wzbogacenie rzepaku.

1
  • #4 24 Maj 2010 21:28
    deyher
    Poziom 8  

a czy mieszanie paliwa 95 z olejem rzepakowym nie zaszkodzi silnikowi? mozna na tym jezdzic?

0
  • #5 25 Maj 2010 02:41
    RobsonHd
    Poziom 10  

Wiem że zaszkodzi rzepakowy mieszany z opałowym, coś w rodzaju zważenia się

0
  • #6 25 Maj 2010 18:14
    Kocurro
    Poziom 9  

Skąd wiesz? Jest bardzo dużo informacji w sieci na temat właśnie mieszania ON z OR w różnych proporcjach i pierwszy raz spotykam się z taką opinią na ten temat. Jeżeli możesz to rozwiń swoją wypowiedź proszę.

0
  • #7 25 Maj 2010 22:05
    kamil907
    Poziom 28  

Kolega wyżej pisał, że mogą być problemy przy mieszaniu z olejem opałowym, a nie napędowym, czego sam nie mogę potwierdzić bo nie próbowałem. Pytanie tylko po co mieszać opał z rzepakiem jeśli ceny są podobne i można jeździć na samym oleju opałowym.

0
  • #8 26 Maj 2010 20:53
    Kocurro
    Poziom 9  

Rzeczywiście - przeoczyłem. O mieszaniu z opałowym faktycznie nie słyszałem i również wydaje mi się to bezpodstawne ze względu na niewielką różnicę w cenie. Aczkolwiek gdyby ktoś chciał próbować to rzeczywiście - być może się zważy:)

0
  • #9 01 Cze 2010 20:00
    marcys20
    Poziom 18  

skoro opal i ON to to samo (roznica to wilkosc akcyzy) to jak moze sie przy jednym wazyc a przy drugim nie?? w starych konstrukcjach diesli mozna bez obaw lac mix 30%Pb+70% ON(opal) - w zimie nie ma problemu z parafina i odpalaniem, sa natomiast nieco wyzsze obroty biegu jalowego

0
  • #10 07 Cze 2010 08:59
    miszarus
    Poziom 15  

Mogę się podzielić swoją opinią. Olej z Biedronki leję do ciągnika MTZ 82..wali frytkami fakt, ale chodzi bez zarzutów. Tego samego eksperymentu postanowiłem spróbować z VW GOLF mk2 1.6 diesel....i nie opłacało się bo nic z tego nie wyszło. Brat musiał scholować mnie do domku, po przejechaniu 10 KM.

0
  • #11 08 Cze 2010 14:55
    kamil907
    Poziom 28  

Jakoś mnie to nie dziwi jeśli chciałeś jeździć na czystym oleju.

0
  • #12 19 Cze 2010 21:17
    aksark
    Poziom 10  

właśnie kończę pierwszy bak Biodiesla z Bliskiej w 1.9 SDI ASY, w osiągach, kulturze pracy, ani niczym innym (oprócz zapachu) nie widzę żadnej różnicy, wydaje mi się, że będzie ciut wyższe spalanie, ale to sprawdzę dopiero przy następnym tankowaniu.

0
  • #13 25 Cze 2010 23:16
    Mihas66
    Poziom 22  

Czystego rzepaku nie testowałem bo po co jak jest dosyć drogi, ja tam leje opał a ten bio ze stacji to nie wiem w czym może zaszkodzić... Śmigam 2.5SDI i 1.7TD, nie wiem skąd ta teoria że silnik bez turbiny może jeździć na wszystkim a jak już turbo to tylko verwa, przecież turbina nie ma żadnego kontaktu z paliwem a na pewno innego smrodu spalin nie poczuje;p to co lejemy musimy dostosować jedynie do układu wtryskowego jeśli mamy na zwykłej pompie to nie ważne czy to stary kibel czy TDI to różnicy wielkich w pompie nie ma jedynie to CR i PD nie testował bym tak z paliwem...

0
  • #14 26 Cze 2010 21:29
    ZGG
    Poziom 27  

Na samym rzepaku ciężko zapalić. Kiedyś próbowałem. Niestety więcej go spala. Za to dolanie niezbyt dużej ilości do jakiegokolwiek paliwa szczególnie do opału poprawia smarowanie sekcji w pąpie wtryskowej. Ale jest jeden problem. Zatykają się otworki w wielootworkowych końcówkach wtryskowych. Chyba zawartość czegoś podobnego do pokostu . Te z golfa powinny pracować. Przy okazji jest piękny efekt, że silnik pracuje cichutko bez stuków jak benzyniak. Niektórzy kierowcy praktykują dolewanie miksolu. Daje ten sam efekt, silnik cichnie. Inny temat to oranżada.Otóż prawdą jest,że silnik spala jej mniej niż ropy. I jeżeli nikt was nie złapie To bardzo polecam. Niestety należy częściej zmieniać olej w silniku . Ze względu na zawartość siarki. Ale i tak to się opłaci pod warunkiem że Was nikt nie złapie. proponuję do opałuku dolewać niewielkie ilości oleju. lub normalnej ropy, w celu lepszego smarowania układu wtryskowego. Miłej jazdy , Baj.

1