Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnice w zapisie ( odczycie ) z prędkością SP i LP

SEILOR 20 Maj 2010 23:25 2222 7
  • #1 20 Maj 2010 23:25
    SEILOR
    Poziom 17  

Mam takie lamerskie pytanie dotyczące zapisu SP i LP...
    Zmienia się oczywiście prędkość przesuwu taśmy, a czy głowica obraca się wolniej , czy tylko czyta co drugi ślad zapisu ...
    Generalnie, czym się różni zapis ( odczyt ) na taśmie przy zmianie z SP na LP ????

0 7
  • #2 20 Maj 2010 23:34
    goldi74
    Poziom 43  

Dysk wiruje z taką samą prędkością. Natomiast używany jest drugi zestaw głowic - czterogłowicowe magnetowidy mają 2 głowice dla SP i 2 dla LP. Są one takie same, tylko obydwie pary są zamocowane pod nieco innym kątem.

0
  • #3 23 Maj 2010 01:14
    Sting
    Specjalista - kamery

Te kąty i obroty bębna są ściśle zależne od prędkości przesuwu taśmy. To można wyliczyć ściśle matematycznie jak ktoś lubi zrozumieć oczywiście.
    Szczególy determinuje założenie systemu PAL lub kwestia systemu międzyliniowego(interlaced).
    Stąd niedaleka droga do standardu kolejnoliniowego i międzyliniowego czyli 1080p oraz 1080i.

0
  • #4 23 Maj 2010 10:33
    SEILOR
    Poziom 17  

Dziękuję wszystkim za przypomnienie i przybliżenie tematu...
    Wiadomości na ten temat znaleźć jest trudno, ponieważ temat magnetowidów pomału odchodzi do lamusa.....

0
  • #5 25 Maj 2010 12:14
    h jaworski
    Specjalista AGD

Z tymi głowicami jest trochę inaczej. Miałem Vcr 2 głowicowy i czytał kasety LP. Po prostu przy zapisie SP, miedzy sygnałami 1 głowicy, a 2 głowicy jest odległość na tyle duża, że mieści się jeszcze 1 ścieżka.
    Przy zapisie LP, w związku z mniejszą prędkością przesuwu taśmy, nie ma wolnego miejsca. Żeby przenikanie obrazu zmniejszyć do minimum, stosuje się inny skos głowicy, dla głowicy 1 i dla głowicy 2.
    Dwie dodatkowe głowice stosuje się dla poprawy obrazu, przy szybszym przesuwie taśmy (przy podglądzie ). Bądź też dla zapisu stereo HIFI.

0
  • #6 25 Maj 2010 12:25
    goldi74
    Poziom 43  

:arrow: h jaworski - tu masz częściowo rację. Kiedyś dawno dawno temu miałem magnetowid dwugłowicowy Goldstar, który nie miał funkcji LP. Jednak bez problemu czytał kasety nagrane na jakimś Panasonicu właśnie w trybie LP. Słychać było po pracy mechanizmu, że on po prostu zwolnił dwukrotnie przesuw taśmy i się dopasował do zapisu LP. Jednak jakość obrazu też się trochę pogorszyła w porównaniu z zapisem SP. Jak to było możliwe, skoro oficjalnie ten magnetowid nie był w stanie pracować w tym trybie?

0
  • #7 25 Maj 2010 13:18
    h jaworski
    Specjalista AGD

Było to możliwe, bo magnetowid sam się dostosowuje do prędkości zapisanej taśmy, czytając impulsy trekingu. Tylko jest pytanie, czy silnik napędu potrafi tak zwolnić obroty ( na 2 razy wolniejsze), czy nie? Jak potrafi, to powinien działać. Jak nie, to elektronika się pogubi i po balu.
    To że jakość gorsza przy LP, to normalna rzecz, bo nie ma prawie separacji między ścieżkami i głowica może trochę czytać sygnał z nie swojej ścieżki i inny skos głowicy tu chodź pomaga, to nie usuwa problemu. Zresztą, w zwykłych magnetofonach też mniejsza prędkość odczytu = gorsza jakość zapisu. Kto wie, jakby przeanalizować cały tor zapisu i odczytu razem z procesorem, może by w tym goldstarze szło odblokować zapis LP?

0
  • #8 25 Maj 2010 13:52
    goldi74
    Poziom 43  

Dzięki za rozjaśnienie sprawy. W analizę i odblokowywanie tego Goldstara nie ma co się bawić. On dawno już przeszedł do Krainy Wiecznej Szczęśliwości. W tej chwili w domu nie posiadam już żadnego magnetowidu. Ten mój post był swojego rodzaju ciekawostką, nad którą kiedyś się zastanawiałem.

0