Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak naładować baterię na ogniwach Li-ion poza laptopem

rommek 21 Maj 2010 01:29 9147 7
  • #1 21 Maj 2010 01:29
    rommek
    Poziom 16  

Witam.Oczywiście chodzi mi o naładowanie baterii używając jakieś ładowarki, czy to jest możliwe.Mój problem polega na tym iż mam laptopa Dell C610 z uszkodzoną przetwornicą na skutek błędnej polaryzacji zasilania, chcę jednak sprawdzić jego działanie na zasilaniu z baterii, ale baterie są wyładowane.Próbowałem pożyczyć lub tanio kupić, ale nie dało rady, więc pozostało mi chyba próbować naładować jakoś baterię poza komputerem.A czy możliwe by było użycie 12 akumulatorków AA po 1,2V i zmontowanie z nich baterii,cztery sekcje po 3, wartoci napięć zgadzały by się, tylko czy elektronika da się tak oszukać.Mnie chodzi aby odpalić kmputer na 2-3 minuty. Poradzcie mi.

0 7
  • #3 21 Maj 2010 07:08
    sim_
    Poziom 18  

Witam, jak pewnie zauważyłeś akumulator ma kilka wyprowadzeń, a w środku specjalizowany układ do kontroli akumulatorów. Próba podłączenia zasilania z zewnątrz może doprowadzić do uszkodzenia układów sterujących. Czasami w starych laptopach można było bezpośrednio podłączyć zasilanie z zasilacza do złącza akumulatora i laptop się uruchomił. Jeśli nie znasz wyprowadzeń eksperymenty takie mogą uszkodzić laptopa lub akumulator. Pozdrawiam Janek.

0
  • #4 21 Maj 2010 11:37
    rommek
    Poziom 16  

Baterię mam rozebraną i mój pomysł polega na tym aby jej ogniwa a ma ich 4 pary po 3,6V.zastąpić akumulatorkami AA które naładuje w zwykłej ładowarce.Elektronika baterii jest zasilana 3,6V 7,2V 12V 14,8V czyli kombinacja szeregowych połączeń ogniw Łącząc w szereg trzy AA uzyskam 3,6V i teraz mając cztery takie sekcje uzyskam napięcia identyczne jak z oryginalnym zespole Li-ion, a różnić cię będzie tylko pojemność.Ja nie wiem jakie są napięcia na wyjściu baterii , i czy jest tylko jedno tyle ile podane na etykiecie tu 14,8V czy jest ich więcej, nie wiem także na których pinach, jest ich 7. Może ktoś będzie się orientował czy takie ogniwo typu Li-Ion można jakoś naładować nawet po jednej sztuce, to by było najprostsze rozwiązanie

1
  • #6 23 Maj 2010 12:56
    dariuszj
    Poziom 20  

Ogniwa Li-Ion w stanie naładowanym mają napięcie 4,1-4,2V. Napięcie rzędu 3,6V to ogniwo rozładowane. Napięcie ogniw Ni-MH rozładowane to ok 1,1-1,2 V, naładowane 1,35-1,4V. Składając baterię 3 ogniw Ni-MH osiągnie się napięcie podobne do pojedynczego ogniwa Li-Ion. Na próbę może być jednak do stałej pracy raczej nie, ze względu na inne parametry ładowania, pojemność itd. Jednak nie w tym problem. Akumulator laptopa posiada elektroniczny uklad procesorowy zarządzający eksploatacją baterii. W układzie są zawarte informacje n.t. pojemności, stanu naładowania, ilości cykli ładowanie-rozładowanie i t.d. W trakcie normalnej pracy parametry te są stale kontrolowane i na bieżąco aktualizowane w pamięci układu. N.p. ilość cykli ładowanie-rozładowanie to stały parametr zapisany w pamięci, który w czasie pracy jest zmniejszany aż do całkowitego wyczerpania limitu. Wtedy bateria jest rozpoznawana przez laptop jako zużyta. W takim wypadku wymiana samych ogniw nic nie da. Nadal układ kontroli będzie podawał informacje o zużyciu baterii.
    Jeśli zaś chodzi o naładowanie baterii poza laptopem, można wymontować ogniwa i podładować je na zasilaczu nie przekraczając parametrów tzn. napięcia 4,1-4,2V z ograniczeniem prądu. Ogniwo o pojemności powiedzmy 3000mAh powinno bez problemu przyjąć prąd rzędu 1,5A. Do całego akumulatora nie radzę podłączać napięcia nie znając funkcji wyprowadzeń akumulatora. Ryzykujemy uszkodzeniem elektroniki baterii.

0
  • #7 23 Maj 2010 18:28
    rommek
    Poziom 16  

Dzięki za wyczerpującą informację, i wykorzystam podany sposób ładowania ogniw Li-Ion.Jak sie powiedzie to powiadomię. Pozdrawiam

0
  • #8 23 Maj 2010 23:12
    KamilSz
    Poziom 17  

dariuszj napisał:
    ..... Do całego akumulatora nie radzę podłączać napięcia nie znając funkcji wyprowadzeń akumulatora. Ryzykujemy uszkodzeniem elektroniki baterii.

Ja podłączam zasilanie 12V do całego akumulatora oczywiście tylko w ramach naładowania do testu laptopa. Na dłuższą metę to nie ma sensu. + i - łatwo rozpoznać na PCB laptopa

0