Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Xsara II zmiana wyświetlacza a sterowanie radiem

marbed 21 May 2010 09:55 7662 10
    marbed
    Level 15  
    Citroen Xsara II, oryginalnie wyświetlacz typu A (wąski) sterowanie radiem na kole kierownicy, zmieniarka CD.
    Zmieniłem w aucie wyświetlacz EMF A na EMF B. Radio włączyło się jakby nigdy nic, zmieniarka gra, nie dawało mi jednak spokoju sterowanie z kierownicy które po zamianie wyświetlacza przestało działać i postanowiłem wypróbować pewną rzecz.
    Podłączyłem naraz oba wyświetlacze polutowałem ze sobą odpowiednie styki, nie jest ich dużo, raptem 5. przewody od pilota zostawiłem tak jak są i wtyczkę podłączyłem do starego wyświetlacza czyli EMF A a ten nowy czyli EMF B jest równolegle z tym starym.
    I wyobraźcie sobie, że sterowanie zadziałało, co jest w sumie logiczne, bo pilot jest podłączony do EMF A i on tak naprawdę tym steruje a ten drugi wyświetlacz odbiera informacje.
    Wszystko było ładnie pięknie na radiu - zarówno A jak i B pokazują dane o stacji radiowej ale jak przełączyłem na zmieaniarkę stała się rzecz przedziwna - muzyka gra ale na wyświetlaczu została tylko godzina, data i temperatura. Zero informacji o numerze piosenki, czy czasie trwania. Sterowanie dalej działa bo podgłaszanie czy przyciszanie działa i wtedy pokazuje się na wyświetlaczu pasek vol, ale potem znika i znów nie pokazuje.
    Tymczasem ten stary wyświetlacz pokazuje w tym momencie dane ze zmieniarki.

Powiem szczerze że zgłupiałem, nie rozumiem tego - radio pokazuje dane RDS wszystko działa, przełączam na zmieniarkę - gra ale bez info na wyświetlaczu.
    Albo trywialny błąd albo kolejny raz elektronika w cytrynie okazała się "logiczna inaczej".

Macie jakieś sugestie?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    mczapski
    Level 39  
    No cóż. W tym samochodzie jest tak, że funkcjonuje BSI, czyli taki sterownik pokładowy. A ten komunikuje się z urządzeniami za pomocą linii komunikacyjnej. Czyli każdy element sieci musi być zalogowany aby komunikował się. Ty wstawiłeś nowy element, którego sieć nie zna. W pewnych warunkach następuje konflikt komunikatów i skutki mogą być takie lub gorsze. Mówiąc inaczej trzeba ten wyświetlacz wpisać do konfiguracji samochodu przez odpowiednie urządzenia. Podobnie z radiem.
    ELESLOTH
    Level 2  
    trzeba zrobic upgrade firmware,u :) w komputerze samochodu
    czyli wgrac oprogramowanie ktore obsluguje ten typ wyswietlacza
    jak kolega napisal wczesniej urzadzenia sie nie widza i dziwie sie ze wogole cos panu gra jak pan wymienil wyswietlacz na inny typ
    marbed
    Level 15  
    Nie trzeba robić żadnego upgradu. Wyświetlacze mozna zamieniac czyli typ A na typ B i radio musi działać.
    Nie trzeba wgrywać żadnego oprogramowania obsługującego typ wyświetlacza. Skąd w ogóle taki pomysł? Po zamianie wyświetlacza radio gra. Jedyne co trzeba zrobić to za pomocą Lexii aktywować funkcję zmieniarki (o ile nie zadziałała) i ewentualnie zmienić typ sterowania radiem - połączenie VAN albo kablowe.

Temat dotyczył próby ominięcia kodowania za pomocą Lexii ale tak się nie da.

ELESLOTH wrote:
    dziwie sie ze wogole cos panu gra jak pan wymienil wyswietlacz na inny typ

A dlaczego miałoby nie grać? Jak pisałem wyżej - wyświetlacze EMF A i EMF B można ze sobą zamieniać i nic się nie stanie. Radio porównuje VIN zapisany w swojej pamięci z tym z BSI.
    macho1111
    Level 12  
    Nie zgodziłbym się z tym , ponieważ mi w xsarze II wyświetlacz się rozlał, więc nie kombinując kupiłem na allegro za 30zł drugi identyczny. Pomyślałem że nie ma co się bawić w naprawy jak za 30zł pełno ich na allegro. Wyglądał identycznie,nawet wszystkie numery modelu na naklejce się zgadzały . Po podłączeniu okazało się że wyświetlacz działa ale sterowanie w kierownicy już niestety nie. No i efekt był taki że musiałem naprawić zepsuty oryginalny wyświetlacz żeby sterowanie działało. Radio mam oryginalne ponieważ prób było dużo wymiany na inne modele ale też nie ma szans na działające sterowanie przy kierownicy.
    marbed
    Level 15  
    Przeczytałeś ze zrozumieniem mój poprzedni post? O tym właśnie pisałem:

Quote:

Jedyne co trzeba zrobić to za pomocą Lexii aktywować funkcję zmieniarki (o ile nie zadziałała) i ewentualnie zmienić typ sterowania radiem - połączenie VAN albo kablowe.

Na allegro jest dużo wyświetlaczy od C5 albo od nowszych Xsar, z prostego powodu - bo tych samochodów po prostu jest więcej. Wyświetlacz miał zapisany w pamięci inny typ zdalnego sterowania niż jest w twoim aucie i dlatego to sterowanie nie zadziałało.
    I wszystko się zgadza z tym co pisałem wyżej.
    macho1111
    Level 12  
    Sorki kolego ,jestem w tym zielony , opisałem tylko swoje doświadczenie. Może mi ktoś napisze jeszcze co bym zyskał wymieniając swój wyświetlacz wąski na ten szerszy. Czytałem też gdzieś że ten wąski który mam powinien wyświetlać temperaturę zewnętrzną a u mnie tego nie ma. Kupiłem to autko używane oczywiście, czyżby ktoś zdemontował czujnik temperatury?
    marbed
    Level 15  
    Nie ma sprawy, to dośc zawiły temat i można się nieźle zakręcić :)

Wymieniając wyświetlacz wąski (EMF A) na szeroki (EMF B) można uzyskać funkcje komputera pokładowego, ale też nie tak od razu. To trzeba aktywować w BSI a do tego z kolei służy specjalistyczny sprzęt o nazwie Lexia - mają to w serwisach Citroena ale też niektórzy spece od elektroniki samochodowej.
    Wyświetlacz EMF B generalnie jest lepszy, większy i czytelniejszy. Zamiast bzdurnych napisów typu "left door open" jest obrazek auta i zaznaczone które drzwi otwarte.
    Temperatura jest pokazywana cały czas razem z godziną - ale u ciebie i tak nie działa.
    Zobaczy czy w ogóle masz czujnik - w lusterku od strony pasażera w dolnej części powinien być widoczny na spodzie taki mały cypelek. Zdarza się że go nie ma niestety.

W ogóle temat zamiany wyświetlacza w Xsarze to dość szerokie zagadnienie. Jest opisane na forum klubu cytrynki. Jak jesteś zainteresowany to tu masz link. KLIK
    Tylko, że trzeba się zarejestrować żeby móc czytać.
    macho1111
    Level 12  
    Dzięki kolego.Fajnie byłoby taką zamianę zrobić jednak jeżeli chodzi o wizyty w serwisie to raczej wiąże się dość dużymi kosztami . Tak jak napisałeś pewnie są spece którzy to robią prywatnie taniej , ale nie znam nikogo takiego więc raczej dam sobie spokój . Koszt na pewno przekroczy 400zł wraz z kupnem wyświetlacza , a dojdzie jedynie parę bajerów . Dzięki mimo wszystko za podpowiedzi .
    marbed
    Level 15  
    Wyswietlacz typu B możesz kupić w tej chwili za mniej niż 100 zł, telekodowanie w serwisie 120 zł, dodatkowa manetka z przyciskiem do zmiany wyświelanych parametrów w zależności od rodzaju auta - jak starszego typu (Xsara do maja 2001) około 40-50 zł. Jak nowsza to szczerze mówiąc niewiem.
    Nie namawiam, tylko piszę ile to moze wynieśc jak wszystko pójdzie dobrze.
    kamario76
    Level 1  
    Witam.Może ktoś z kolegów może mi coś doradzić w kwestii wyświetlacza.Chodzi mianowicie o model xsary II z 2004 roku w wersji Windows CE.Teść sprowadził taki samochód i "wylał" się w nim wyświetlacz.Nie było by może problemu gdyby nie fakt że zastosowany w niej wyświetlacz jest całkowicie inny od tych stosowanych w "zwykłych" xsarach. Wtyczka jest całkiem inna a panel nie posiada żadnych przycisków po bokach.Różni się też radio. Czy istnieje możliwość zamontowanie wyświetlacza emf B wraz z radiem od "zwykłej" xsary? Dzięki za wszelkie sugestie