Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WinCC, InTouch, iFix, Citec, ProTool (oprogramowanie SCADA)

CSC 21 Maj 2010 11:53 2630 2
 • #1 21 Maj 2010 11:53
  CSC
  Poziom 10  

  witam!
  Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób w przemyśle klienci chcą realizować wizualizację procesu dla sterowników s7 200. Z tego co udało mi się wyczytać najbardziej popularne są:

  - WinCC
  - InTouch
  - iFix
  - Citec
  - ProTool


  Żadnego programu nie znam i chciał bym się uczyć tego którego się używa bo po co mi wiedza której nie wykorzystam.
  Prosił bym o opinie o programach, ich ,,użyteczności" w przemyśle oraz ogólnych uwag co do nich. Być może jest jakieś oprogramowanie którego nie znam a jest równie popularne?

  0 2
 • SterControl
 • #2 23 Maj 2010 21:47
  gervee
  Specjalista Automatyk

  No cóż ... zacznij używać, testuj, rób coś w wybranym przez Ciebie oprogramowaniu. Nie licz na stwierdzenia "to jest dobre i popularne a to nie jest" - nie będzie to Twój przypadek. Zainteresuj się ... zdobądź trochę wiedzy a potem będziesz wiedział czy było warto czy nie.

  0
 • SterControl
 • #3 06 Lip 2010 13:04
  zwykły_ludek
  Poziom 11  

  W przypadku sterowników Simatic S7-200 najlepiej jest skorzystać z wizualizacji od tego samego producenta, czyli w tym wypadku WinCC V7. Komunikacja pomiędzy S7-200 a systemem wizualizacji odbywa się poprzez kanał OPC zestawiany za pomocą narzędzia PC Access, który zawiera driver dla interfejsu PPI i oczywiście OPC serwer. Kanał OPC jest także wbudowany w WinCC. Drugiego narzędzia Siemens, czyli ProTool nie polecam, gdyż soft ten już wyszedł z użycia i został zastąpiony przez WinCC flexible. Z resztą WinCC flexible 2008 także jest świetnym narzędziem wizualizacyjnym ale bez funkcjonalności SCADA. Ma jednak bardzo dobre cechy: bezpośredni kanał komunikacyjny PPI i bardzo intuicyjny interfejs użytkownika. Aplikacje wizualizacji, zarówno na panele operatorskie jak i na komputery wykonuje się w nim niezwykle łatwo.

  0